Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Α.Δε χρειάζεται διανυκτέρευση.Αν ξεκινήσετε νωρίς το πρωί απογευματάκι θα έχετε φτάσει με μία 45λεπτη στάση για καφέ και ξεμούδιασμα στο δρόμο.Η πιο σύντομη διαδρομή από Θεσσαλονίκη είναι μέσω Σόφιας αλλά είναι ανιαρή,έχει αρκετά μπλόκα αστυνομίας,προσοχή στα όρια ταχύτητας(!) και για να πας στο Βέλικο Τάρνοβο πρέπει να αλλάξεις διαδρομή αφού δεν είναι στη βασική σου πορεία προς Ρούσε.Για να κάνεις στάση στο Βέλικο Τάρνοβο πρέπει να πας από την εναλλακτική διαδρομή μέσω Κομοτηνής όπου κάνεις λιγότερα χιλιόμετρα στο Βουλγάρικο έδαφος αλλά περισσότερα στο Ελληνικό,είναι σαφέστατα πιο όμορφη διαδρομή χωρίς μπλόκα αλλά με στροφούλες στο Γκάμπροβο.
Υπάρχει ένα λάθος αν ψάχνεις τη διαδρομή σου από τους google maps.Οι επιλογές που σου δίνει είναι με το μπλε χρώμα η διαδρομή μέσω Κομοτηνής που σου έγραψα και με το γκρι η κύρια διαδρομή μέσω Σόφιας.Όμως πρόσεξε η έξοδος είναι μία,το Ρούσε.Οπότε φτάνοντας στο Pleven στη γκρι διαδρομή θα πας προς Byala κι από κει Ρούσε.
https://www.google.gr/maps/dir/Βουκουρέστι,+Municipiul+București,+Ρουμανία/Θεσσαλονίκη/@43.4429004,23.4931974,8z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629
Αν υποθέσουμε ότι στη Τρανσυλβανία επιλέγετε την κλασσική διαδρομή Σινάια-Μπρασόβ-Σιμπίου με ενδιαμεσες στάσεις σε Πριντίλ,Ποιάνα,Φαγκαράς,Ράσνοβ κλπ τότε από Σιμπίου όπου θα είναι η τελευτάια σας διανυκτέρευση εντός Ρουμανίας πρέπει να κάνετε πρίπου 550 χιλιόμετρα μέχρι Νις δηλαδή με δρόμους Ρουμανίας και μία στάση,γύρω στις 8μιση ώρες.Νις-θεσσαλονίκη είναι άλλα 410 χιλιόμετρα μέσω Σκοπίων οπότε υπολόγισε χοντρικά άλλες 5-6 ώρες δεδομένων των συνθηκών στους εκεί δρόμους.Ακατόρθωτο δεν είναι,κουράστικό σίγουρα οπότε τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις αν αξίζει.

Β.1 διανυκτέρευση Σινάια,2-3 Μπρασόβ,3 Σιμπίου.Αν τελικά δεν πάτε Νις βάλε στο πρόγραμμα και τη Σιγκισοάρα.Τσέκαρε κι αυτή την επιλογή στο Bran μιας και θα πας καλοκαίρι με παιδιά http://vilabran.ro/.
Villi κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντησή σου!!!
Οι " στροφούλες στο Γκάμπροβο " που λες είναι για πόσα χμ. περίπου, γιατί τα παιδιά έχουν ένα ψιλοθέμα με τη ζαλάδα.
Τώρα για την διαμονή, μου προτείνεις αν κατάλαβα καλά 1 στη Σιναία, 2-3 στο Μπρασόβ, 3 στο Σιμπίου. Σιναία - Μπρασόβ στον χάρτη δεν φαίνεται να απέχουν τόσο πολύ. Μήπως να μην κάναμε καθόλου τη Σιναία και να πηγαίναμε κετευθείαν Μπρασόβ;
Τέλος ( αν και δεν το βλέπω να κάνουμε τη Νις ) μήπως ξέρεις ποιά είναι η έξοδος για Σερβία;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τη Σινάια δεν μπορείς και δεν πρέπει να την παραλείψεις.Αν κατάλαβα καλά δε θέλεις διανυκτέρευση στο Βουκουρέστι,σωστά;Με δεδομένο λοιπόν αυτό ερχόμενος από Θεσσαλονίκη η Σινάια είναι η καλύτερη επιλογή καθώς είναι μόλις μια ώρα και κάτι μετα το Βουκουρέστι,πανέμορφο χωριό της κοιλάδας Πραχόβα και βεβαίως εκεί βρίσκεται το κάστρο Πέλες σε μια υπέροχη περιοχή και το μοναστήρι της Σινάια λίγο πριν το κάστρο το οποίο αξίζει!Την επομένη το πρωί αφού τα επισκεφτείτε φευγετε για το κάστρο του Μπραν (γνωστό ως του δράκουλα).Από κει Ράσνοβ,είναι στο δρόμο σας κι έχει ένα υπέροχο κάστρο σε ύψωμα με ωραία θέα όπου θα ανεβείτε με τραινάκι και καταλήγετε στο Μπρασόβ.Αν στα πιτσιρίκια σου αρέσουν τα κάστρα όσο και στα δικά μου θα ξετρελαθούν και δε θα κουραστούν πιστεψέ με!Επόμενες 2-3 μέρες,εσύ θα το κρίνεις στο Μπρασόβ για να δείτε την ίδια την πόλη αλλά και κάποια χωριά τριγύρω όπως η Ποιάνα που σου ανέφερα.Από κει Σιμπίου με στάση στη διαδρομή στο Φαγκαράς για να δείτε το κάστρο με το οχυρό του όπου είναι περιτριγυρισμένο από νερό στο κέντρο της πόλης και άλλη μία στάση στο χωριό Σάμπατα ντε Σους για μοναδική και ανεμπόδιστη θέα των Καρπαθίων και αν θέλετε επισκεφτείτε το γνωστότερο μοναστήρι της Ρουμανίας που βρίσκεται εκεί,το Bracoveanu.Σε κανένα 40λεπτο από κει φτάνετε Σιμπίου για τις επόμενες τρεις μέρες.Από δω να πάτε μέχρι Paltinis για να απολαύσετε φύση,αν σας παίρνει οικονομικά και χρονικά αξίζει να πάτε σε αυτό το ξενοδοχείο για καφέ ή να νοικιάσετε ποδήλατα και να χαρείτε τη φύση http://www.booking.com/hotel/ro/hoh...1;req_adults=2;req_age=6;req_children=1&.Στην ίδια περιοχή έχε υπόψην και αυτό http://arkapark.ro/.
Τέλος εγώ θα έλεγα να αφήσεις τη Νις για επόμενη επίσκεψη στη Σερβία,πολλά χιλιόμετρα για μια μόνο διανυκτερευση και να σκεφτείς πολύ σοβάρα το ενδεχόμενο από Σιμπίου να διασχίσεις τον Τρασφαγκαρασαν με στάση στη Balea lac (λίμνη). http://www.sibiutourguide.com/transalpina-transfagarasan-tour-guide.html
Τον Ιούλιο είναι η καλύτερη εποχή!
Καταλήγεις για μια διανυκτερευση Βουκουρέστι να δεις και λίγο πρωτεύουσα,να πας και τα παιδάκια στο μουσείο φυσικής ιστορίας και στο πάρκο Herastrau και να επιστρέψεις βράδυ στη Θεσσαλονίκη!
Οι στροφές στο Γκάμπροβο είναι καμιά 40αρια χιλιόμετρα αλλά μη φανταστείς τραγικά πράγματα.Άντεξε η κόρη μου που είναι τρομερά ευαίσθητη και είμαστε με μια σακούλα σε ετοιμότητα σε κάθε ταξίδι!Ούτως ή άλλως δε τις γλιτώνεις τις στροφές στη Ρουμανία!!!
Δες εδώ τι σου προτείνω στο χάρτη https://www.google.ro/maps/dir/Σινά...ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!3e0?hl=el
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τη Σινάια δεν μπορείς και δεν πρέπει να την παραλείψεις.Αν κατάλαβα καλά δε θέλεις διανυκτέρευση στο Βουκουρέστι,σωστά;Με δεδομένο λοιπόν αυτό ερχόμενος από Θεσσαλονίκη η Σινάια είναι η καλύτερη επιλογή καθώς είναι μόλις μια ώρα και κάτι μετα το Βουκουρέστι,πανέμορφο χωριό της κοιλάδας Πραχόβα και βεβαίως εκεί βρίσκεται το κάστρο Πέλες σε μια υπέροχη περιοχή και το μοναστήρι της Σινάια λίγο πριν το κάστρο το οποίο αξίζει!Την επομένη το πρωί αφού τα επισκεφτείτε φευγετε για το κάστρο του Μπραν (γνωστό ως του δράκουλα).Από κει Ράσνοβ,είναι στο δρόμο σας κι έχει ένα υπέροχο κάστρο σε ύψωμα με ωραία θέα όπου θα ανεβείτε με τραινάκι και καταλήγετε στο Μπρασόβ.Αν στα πιτσιρίκια σου αρέσουν τα κάστρα όσο και στα δικά μου θα ξετρελαθούν και δε θα κουραστούν πιστεψέ με!Επόμενες 2-3 μέρες,εσύ θα το κρίνεις στο Μπρασόβ για να δείτε την ίδια την πόλη αλλά και κάποια χωριά τριγύρω όπως η Ποιάνα που σου ανέφερα.Από κει Σιμπίου με στάση στη διαδρομή στο Φαγκαράς για να δείτε το κάστρο με το οχυρό του όπου είναι περιτριγυρισμένο από νερό στο κέντρο της πόλης και άλλη μία στάση στο χωριό Σάμπατα ντε Σους για μοναδική και ανεμπόδιστη θέα των Καρπαθίων και αν θέλετε επισκεφτείτε το γνωστότερο μοναστήρι της Ρουμανίας που βρίσκεται εκεί,το Bracoveanu.Σε κανένα 40λεπτο από κει φτάνετε Σιμπίου για τις επόμενες τρεις μέρες.Από δω να πάτε μέχρι Paltinis για να απολαύσετε φύση,αν σας παίρνει οικονομικά και χρονικά αξίζει να πάτε σε αυτό το ξενοδοχείο για καφέ ή να νοικιάσετε ποδήλατα και να χαρείτε τη φύση http://www.booking.com/hotel/ro/hoh...1;req_adults=2;req_age=6;req_children=1&.Στην ίδια περιοχή έχε υπόψην και αυτό http://arkapark.ro/.
Τέλος εγώ θα έλεγα να αφήσεις τη Νις για επόμενη επίσκεψη στη Σερβία,πολλά χιλιόμετρα για μια μόνο διανυκτερευση και να σκεφτείς πολύ σοβάρα το ενδεχόμενο από Σιμπίου να διασχίσεις τον Τρασφαγκαρασαν με στάση στη Balea lac (λίμνη). http://www.sibiutourguide.com/transalpina-transfagarasan-tour-guide.html
Τον Ιούλιο είναι η καλύτερη εποχή!
Καταλήγεις για μια διανυκτερευση Βουκουρέστι να δεις και λίγο πρωτεύουσα,να πας και τα παιδάκια στο μουσείο φυσικής ιστορίας και στο πάρκο Herastrau και να επιστρέψεις βράδυ στη Θεσσαλονίκη!
Οι στροφές στο Γκάμπροβο είναι καμιά 40αρια χιλιόμετρα αλλά μη φανταστείς τραγικά πράγματα.Άντεξε η κόρη μου που είναι τρομερά ευαίσθητη και είμαστε με μια σακούλα σε ετοιμότητα σε κάθε ταξίδι!Ούτως ή άλλως δε τις γλιτώνεις τις στροφές στη Ρουμανία!!!
Δες εδώ τι σου προτείνω στο χάρτη https://www.google.ro/maps/dir/Σινάια,+Πραχόβα/Θεσσαλονίκη,+Ελλάδα/Râșnov,+Județul+Brașov/Brașov,+Județul+Brașov/Făgăraș,+Județul+Brașov/Sâmbăta+de+Sus,+Brașov+County/Sibiu,+Județul+Sibiu/Păltiniș,+Județul+Sibiu/Bâlea+Lac,+Transfăgărășan,+Comuna+Cârțișoara,+Județul+Argeș/București,+Municipiul+București/@45.47614,24.4938351,9z/data=!4m62!4m61!1m5!1m1!1s0x40b3172c95bc1f5f:0x40666047c55abf82!2m2!1d25.5623504!2d45.3310429!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!1m5!1m1!1s0x40b345a6b7f37805:0x75bb9c935459ff9b!2m2!1d25.460278!2d45.593333!1m5!1m1!1s0x40b35b862aa214f1:0x6cf5f2ef54391e0f!2m2!1d25.616667!2d45.666667!1m5!1m1!1s0x474ca17a522c365d:0x31fbe83c03049c54!2m2!1d24.974167!2d45.844722!1m5!1m1!1s0x474c97d82a4d502b:0xcd293ef891ec072!2m2!1d24.824682!2d45.7625534!1m5!1m1!1s0x474c6788fd2c1cd5:0x3ade9d214e3390b4!2m2!1d24.152069!2d45.792784!1m5!1m1!1s0x474c4f837498974f:0xe86af4856019b0e8!2m2!1d23.9300174!2d45.6550977!1m5!1m1!1s0x474cebd25a8d05b1:0xfb54393f6f2b747a!2m2!1d24.616349!2d45.604971!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!3e0?hl=el
Αν υπήρχαν 10 like θα τα έβαζα!!! Όπως πάντα αναλυτικότατη!!!
Νομίζω ότι θα ακολουθήσω 100% το πρόγραμμά σου. Πιστεύεις ότι στις 7-8 διανυκτερεύσεις που θα κάνουμε δεν χωράει η Σιγκισοάρα έστω σαν πέρασμα χωρίς διανυκτέρευση;
 

jajo

Member
Μηνύματα
20
Likes
118
villi είσαι φοβερός...ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Εμείς τελίκα θα ανέβουμε από Σόφια και θα γυρίσουμε από Κομοτηνή. Απλά ήθελα να πω οτι πάντα θα πρέπει να κοιτάμε πολλές διαφορετικές πήγες όταν διαλέγουμε τον τρόπο πλοήγησης. Είναι απλά ένα έργαλείο. Το θέμα είναι πως το χειρίζεται κανείς. Εγώ την google για προήγηση δεν την εμπιστεύομαι. Vasiliss θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά εδώ https://www.here.com/directions/dri...92,25.54951?map=43.04043,24.59552,7,satellite καθώς και να πάρεις και έναν χάρτινο χάρτη και εναλλακτικό GPS με ανανεωμένους χάρτες μαζί σου. Καλό ταξίδι και εννοείται θα ενημερώσω μετά το Πάσχα...
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
villi είσαι φοβερός...
Κοριτσάκι είμαι!Βασιλικούλα με βάφτισε ο νονός μου,το καλλιτεχνικό μου είναι Villi :p

Αν υπήρχαν 10 like θα τα έβαζα!!! Όπως πάντα αναλυτικότατη!!!
Νομίζω ότι θα ακολουθήσω 100% το πρόγραμμά σου. Πιστεύεις ότι στις 7-8 διανυκτερεύσεις που θα κάνουμε δεν χωράει η Σιγκισοάρα έστω σαν πέρασμα χωρίς διανυκτέρευση;
Να'σαι καλά!Η Σιγκισοάρα δεν είναι πέρασμα γιατί ξεφεύγει από τη διαδρομή που σου έγραψα.Βρίσκεται 120χλμ περίπου πάνω από το Brasov,δηλ 1 ώρα και 45 λεπτά που μπορεί ανάλογα με την κίνηση να΄ναι και πολύ παραπάνω.Θεωρητικά μπορείς να το κάνεις σα μονοήμερη από το Βrasov αν αποφασίσεις ότι θα διαθέσεις ολόκληρη τη μέρα και με γνώμονα την κούραση των 4 ωρών στο αυτοκίνητο.Για μένα θέλει οπωσδήποτε μια διανυκτέρευση οπότε μπορείς να μείνεις 2 νύκτες Brasov,να ανέβεις Σιγκισοάρα και την άλλη μέρα να πας προς Fagaras και να συνεχίσεις προς Σιμπίου με τις στάσεις που είπαμε.Δε στο πρότεινα γιατί μας έγραψες ότι θέλεις μόνο δύο μέρη για να διανυκτερεύσετε και ήδη πριν σου έβαλα Σιναια και Βουκουρέστι.Εγώ για παράδειγμα έχω διανυκτερεύσει Sambata de sus σε ξύλινο σπιτάκι με θέα τα Καρπάθια αλλά γενικά εμείς σαν οικογένεια παίρνουμε δύο σάκους και κάθε βράδυ είμαστε αλλού.Δε ξέρω αν το θέλεις αυτο γι'αυτό ήμουν επιφυλακτική.
Δες στο χάρτη λοιπόν τις δύο επιλογές για Σιγκισοάρα που σου έγραψα
https://www.google.ro/maps/dir/Sigh...2ef54391e0f!2m2!1d25.616667!2d45.666667?hl=el
 
Last edited by a moderator:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Εγώ για παράδειγμα έχω διανυκτερεύσει Sambata de sus σε ξύλινο σπιτάκι με θέα τα Καρπάθια αλλά γενικά εμείς σαν οικογένεια παίρνουμε δύο σάκους και κάθε βράδυ είμαστε αλλού.Δε ξέρω αν το θέλεις αυτο γι'αυτό ήμουν επιφυλακτική.
Και η δική μου φιλοσοφία αυτή είναι, αλλά στο ταξίδι θα είναι και μία ακόμη οικογένεια, οπότε το πράγμα παύει να είναι τόσο ευέλικτο. Και επειδή το βάρος της οργάνωσης έχει πέσει πάνω μου, είπα ,να μην αλλάξουμε πολλά ξενοδοχεία και να κάνουμε μεγαλύτερες μετακινήσεις. Αν όμως οι μετακινήσεις είναι δύσκολες τότε ίσως προσθέσουμε περισσότερες αλλαγές ξενοδοχείων.
Πιστεύεις πως αν το κλείσιμο των ξενοδοχείων το αφήσω για τελευταία στιγμή θα βρώ κάτι αξιοπρεπές και οικονομικό ή να ξεκινήσω από τώρα
Αυτό με τα ξύλινα σπιτάκια μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για φαγητό, διαμονή αξιοθέατα είναι ευπρόσδεκτη!!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πιστεύεις πως αν το κλείσιμο των ξενοδοχείων το αφήσω για τελευταία στιγμή θα βρώ κάτι αξιοπρεπές και οικονομικό ή να ξεκινήσω από τώρα
Αυτό με τα ξύλινα σπιτάκια μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για φαγητό, διαμονή αξιοθέατα είναι ευπρόσδεκτη!!!
Σαφέστατα σε όλους τους προορισμούς όσο πλησιάζει η ημερομηνία του ταξιδιού τόσο μειώνονται οι επιλογές αλλά γενικά δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.Τα ξενοδοχεία είναι σχετικά οικονομικά παντού στη Ρουμανία.
Στο Sambata de sus είχα μείνει 3 βράδυα στο Casa muntelui http://www.booking.com/hotel/ro/casa-muntelui-simbata-de-sus.el.html?aid=309654;label=hotels-greek-el-apaPsD*OtsUC2welDcP_tgS50955806572:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=3c6ded1143220a449dbc0119b2dae824;dcid=1;checkin=2016-02-10;checkout=2016-02-11;ucfs=1;srfid=76b2f14f30814a0f885ba0a3e36afc8ba6d1bd5aX1;highlight_room= ,ο Αντριάν ο ιδιοκτήτης του είναι καταπληκτικός άνθρωπος όπως και η σύζυγος η οποία μαγειρέυει εξαιρετικό χωριάτικο πρωινό!Το καλοκαίρι θα ξαναπάω σίγουρα!
Στη Σινάια έμεινα στο Hotel smart http://www.booking.com/hotel/ro/smart.el.html?aid=309654;label=hotels-greek-el-apaPsD*OtsUC2welDcP_tgS50955806572:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=3c6ded1143220a449dbc0119b2dae824;dcid=1;checkin=2016-02-10;checkout=2016-02-11;ucfs=1;srfid=71ca94c5aa7ecd64e054403211482e7d00c9ed3aX2;highlight_room=24988204 και μου άρεσε πολύ.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Οδικο ταξιδι απο Θεσσαλονικη-Βουκουρεστι
Αγαπητα μελη,την Πεμπτη εχουμε προγραμματισει με τη γυναικα μου να κανουμε ενα ταξιδακι μεχρι το Βουκουρεστι με αυτοκινητο.Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει καποιος την εναλλακτικη οδο Κομοτηνη-Κιρτζαλι-Βελικο Τιρνοβο-Βουκουρεστι αντι της κλασικης μεσω Σοφιας.Ευχαριστω εκ των προτερων
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Οδικο ταξιδι απο Θεσσαλονικη-Βουκουρεστι
Αγαπητα μελη,την Πεμπτη εχουμε προγραμματισει με τη γυναικα μου να κανουμε ενα ταξιδακι μεχρι το Βουκουρεστι με αυτοκινητο.Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει καποιος την εναλλακτικη οδο Κομοτηνη-Κιρτζαλι-Βελικο Τιρνοβο-Βουκουρεστι αντι της κλασικης μεσω Σοφιας.Ευχαριστω εκ των προτερων
Στην προηγούμενη σελίδα αυτού του τόπικ γράφω αναλυτικά και για τις δύο διαδρομές.Για να μην επαναλαμβάνομαι διάβασε εκεί κι ότι άλλη απορία έχεις τη συζητάμε.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Στην προηγούμενη σελίδα αυτού του τόπικ γράφω αναλυτικά και για τις δύο διαδρομές.Για να μην επαναλαμβάνομαι διάβασε εκεί κι ότι άλλη απορία έχεις τη συζητάμε.
Villi διαβασα την προηγουμενη σελιδα,αλλα δεν γραφεις ωρες διαδρομης.Στο google maps βγαζει και τις 2 διαδρομες γυρω στις 9 ωρες,που μου φαινεται υπερβολικο διαστημα για 670 χλμ.Αν εχεις κανει και τις 2 διαδρομες,πες μου σε παρακαλω ποσες ωρες σου πηρε
Ευχαριστω
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
9 με 10 ώρες κάνεις τόσο από τον ένα όσο κι από τον άλλο δρόμο. Βεβαίως είναι πολλές οι ώρες γιατί οι δρόμοι της Βουλγαρίας δεν είναι καλοί.Επίσης μέσω Σόφιας μπορεί να σου βγεί και πάνω από 10 ώρες αν αργήσεις να φύγεις το πρωί και πέσεις πάνω στους φορτηγαντζήδες.Λοιπόν είναι απλά τα πράγματα για να μην μπερδευόμαστε.Ο κύριος αυτοκινητόδρομος της Βουλγαρίας είναι αυτός που περνάει από τη Σόφια.Κατα μήκος του έχει μπλόκα παντού,αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είσαι προσεκτικός με την ταχύτητα γιατί παραμονεύουν για ''χαρτζιλίκι''.Επίσης έχει αρκετή κίνηση και πολλά φορτηγά καθώς είναι ο κύριος οδικός άξονας μεταφοράς προιόντων.
Σα διαδρομή είναι βαρετή και μονότονη,μια ευθεία στην ουσία όπου δε μπορείς να χαλαρώσεις καθόλου γιατί είπαμε παραμονεύουν!1 ώρα και βάλε θες να ξεμπλέξεις από τη Σόφια αν περάσεις μεσημεροαπόγευμα.
Ό άλλος δρόμος θεωρείται και είναι επαρχιακός.Αυτό σημαίνει σαφώς λιγότερη κίνηση,αστυνομία θα συναντήσεις σπάνια κυριώς στα όρια των πόλεων και φορτηγά δεν είδα ιδιαίτερα και τις δύο φορές που πέρασα.Μη το σκέφτεσαι καν,διάλεξε το δεύτερο.Θα κάνεις περισσότερα χλμ εντός Ελλάδας αλλά στην εγνατία και λιγότερα εντός Βουλγαρίας αλλά με ωραιότερο τοπίο και λιγότερη κίνηση.
Τα γράφει και ο jajo πιο πάνω που το έκανε πριν λίγες μέρες.
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τελικά το ταξίδι μας στη Ρουμανία θα γίνει στα τέλη Αυγούστου.
Προγραμματίζουμε 1 ημέρα Βέλικο Τάρνοβο, 3 ημ. Μπασόβ, 3 Σιμπιου, 2 Βουκουρέστι. Πολύ θα ήθελα να σπάσω και άλλο τις διανυκτερεύσεις και να βάλω μέσα και Τιργκου Μουρες, Turda και Κλουζ Ναπόκα που προτείνει ο kalspiros αλλά φοβάμαι μη μας φάνε οι δρόμοι και τελικά δεν δούμε ούτε τα βασικά. Πάντως ένα πέρασμα από sighisoara θα το κάνουμε σίγουρα.
Μερικές τελευταίες ερωτήσεις.
1. Επειδή προσπαθώ να πείσω τη σύζυγο για την Trasfagarasan, υπάρχει κάποια lite εκδοχή της διαδρομής και πόσες ώρες είναι; ( και το τελεφερικ το αρνείται πεισματικά).

2. Υπάρχει κάποιο καλό πρόγραμμα πλοήγησης στο play store που να έχει δοκιμαστεί στις δύο αυτές χώρες και να είναι αξιόπιστο;

3. Πρέπει να ενημερώσω την τράπεζά μου για χρήση της πιστωτικής σε αυτές τις χώρες; ( κάπου διάβασα ότι μετά από κάποιες χρήσεις ίσως μπλοκαριστεί)


H Ρουμανία είναι πιο Ευρώπη από την Ελλάδα,πιστεψέ με!Το καλύτερο ίντερνετ με διαφορά και θα βρεις παντού!Πήγαινε σε ένα Germano,ναι αυτόν που έχουμε και στην Ελλάδα και αγόρασε με 5 ευρώ ή 8 μια κάρτα για κλήσεις σε όλες τις ευρωπαικές χώρες και απεριόριστο ίντερνετ στο κινητό σου!Η κινητή τηλεφωνία της Ρουμανίας με άφησε άφωνη!

4. Villi μήπως μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτή την κάρτα; Είναι sim με ρουμάνικο αριθμό ή κάτι άλλο; Έχει germano στο Μπρασόβ;

5. Κάποιος γνωστός μου πρότεινε και την διαδρομή από ''τριεθνές'' την οποία το google maps την δίνει 1 ώρα και 140χμ. παραπάνω.Έχει κάποιο πλεονέκτημα η διαδρομή αυτή;

Σε 1 εβδομάδα ξεκινάμε το ταξίδι και ανυπομονώ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom