Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
εκτος εαν το αφήσω για το πρωι της τελευταιας μέρας και κανω την διαδρομη Sighisoara - Turda - Targu Mures Αεροδρομιο .
Μου το βγάζει 4 ωρες οδικός 212 km.
Πόση ώρα χρειάζομαι για να δω το Ορυχείο ?
Για το ορυχείο χρειάζεσαι περίπου 3 ώρες.
Άκουσε τη Villi γνωρίζει πολύ καλά την περιοχή και οι συμβουλές της είναι πάντα σωστές. Οι δρόμοι ήταν αρκετά κουραστικοί το καλοκαίρι, οπότε φαντάζομαι το χειμώνα θα είναι πολύ πιο δύσκολοι λόγω πάγου και μικρής ημέρας. Το ορυχείο αξίζει αλλά θα χάσεις άλλα που αξίζουν κατά τη γνώμη μου περισσότερο αν κόψεις μέρες από το Μπρασόβ. Το πρόγραμμά σου είναι ήδη πολύ φορτωμένο.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Στο Φαγκαράς αξιζει μονο το κάστρο,η πόλη είναι άσχημη.Αν περάσεις απο κει κάνε στάση αλλιώς αφησέ τη.Το sambata de sus ειναι ένα μικρό ομορφο χωριό με φανταστική θεα των καρπαθιων,γνωστό για το Bracoveanu monastery.Εχω παει 2 φορές οπου το Μάρτη που λιωναν τα χιόνια το αυτοκίνητο δυσκολευτητε στους δρόμους.Το Δεκέμβρη θεωρώ οτι η πρόσβαση θα ειναι δύσκολη αν δεν εισαι εξοικειωμένος σε αυτες τις συνθήκες.Έχει απίστευτο χιόνι εκεί οτι και να σου γραψω δε μπορείς να φανταστείς.Δε θελω να σε αποθαρρύνω αλλα μιας και θα νοικιασεις αυτοκινητο πρεπει να εισαι προετοιμασμένος.Μακάρι να μην εχει ρίξει πολυ χιόνι αλλά δε μπορούμε να το ξέρουμε.Πέρισυ απο 20 Δεκεμβρη μέχρι αρχές Φλεβάρη ηταν πολυ δύσκολα.Θα σου προτεινα να κάνεις ενα βασικό πλάνο και να κλεισεις ξενοδοχεία με ακύρωση ώστε να εισαι ευέλικτος στο πρόγραμμα.Επισης αν η πτήση σου ειναι στις 3 πρεπει να εισαι 1μιση σιγουρα στο αεροδρόμιο,4 ωρες δρόμο το χειμωνα μπορουν ανετα να γινουν 6 και 7 αν ο δρόμος ειναι γυαλί.Μη βασιζεσαι στο google!Για άλλη εποχή ναι μέσες άκρες αλλά Δεκέμβρη μη το διακινδυνεύσεις!
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες !
δλδ ισως να έχω και πρόβλημα στους κύριους δρόμους ? δλδ απο Brasov - Sibiu ??

Και έχεις να προτίνεις κανενα χωριό - αξιοθέατο κατα την διαδρομή Sibiu - Sighisoara ??
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
που υπαρχουν χριστουγεννιατικες αγορες ,villi? Πως ειναι γενικοτερα την περιοδο πριν τα χριστουγεννα?
1 φορα δεν ειναι ποτε αρκετη.......
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Γενικά οι δρόμοι καθαρίζονται γρήγορα και πολύ καλά αλλά...άν πέσεις σε χιονοθύελλα στους δρόμους επικρατεί κομφούζιο πραγματικό.Μου έτυχε δύο φορές μία μέσα στο Βουκουρέστι Οκτώβρη μήνα όπου σε μία ώρα είχε ρίξει 30 πόντους και στο δρόμο κάναμε πατινάζ με αποτέλεσμα να χτυπάει ο ένας στον άλλο!Εμένα με χτύπησε από πίσω μια κοπελιά γιατί γλίστρησε,πραγματικά τα αυτοκίνητα πηγαίναν σα μεθυσμένα,κανένας έλεγχος!Τη δεύτερη τέλη Νοέμβρη στο δρόμο για Σινάια πυκνό χιόνι με ομίχλη μαζί,ότι προσευχή ήξερα την είπα!Γι'αυτό σου έγραψα να είσαι έτοιμος για παν ενδεχόμενο να αλλάξεις πρόγραμμα.Φαντάζομαι δε θέλεις να ρισκάρεις ατύχημα με νοικιασμένο όχημα.Βέβαια δε θα δεις τα φαινόμενα της ελληνικής εθνικής οδού όπου κλείνει 2-3 μέρες εντελώς αλλά θέλει τεράστια προσοχή!
30 χλμ πριν την Sighisoara είναι το Μedias με παρόμοιες κόκκινες σκεπές,πολύ ωραίο ιστορικό κέντρο,ίσως από τα ωραιότερα στη Ρουμανία και την Ευαγγελική εκκλησία της Αγίας Μαργαρίτας στο κέντρο με τον πύργο.Αν σου βγει αξίζει επίσκεψη.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
που υπαρχουν χριστουγεννιατικες αγορες ,villi? Πως ειναι γενικοτερα την περιοδο πριν τα χριστουγεννα?
1 φορα δεν ειναι ποτε αρκετη.......
Κοριτσάκι μου!!!Νομίζω ότι πέρασες πολύ καλά το καλοκαίρι στη Ρουμανία!!!
Η ωραιότερη χριστουγενιάτικη αγορά είναι στο Sibiu!Στήνετε στην μεγάλη πλακόστρωτη πλατεία και προσελκύει πάρα πολύ κόσμο.Όλες οι μεγάλες πόλεις έχουν στολισμό και αγορές καθώς και happenings.Στο Brasov λίγο πριν τις γιορτές παρακολουθήσαμε αναπαράσταση μεσαιωνικών δρώμενων με φωτιές και ηταν υπέροχα.Κάηκε το σκουφί της μικρής μου αλλά χαλάλι!!!
Στο Βουκουρέστι ο στολισμός είναι υπερβολικός θα έλεγα!Τόσο λαμπιόνι δεν έχω ξαναδεί,κυριολεκτικά η νύχτα μέρα γίνεται.'Ολοι οι δρόμοι κατάφωτοι,η παλιά πόλη γεμάτη κόσμο.Η αγορά δεν είναι μεγάλη αλλά για να χαζέψεις λιγάκι καλή είναι!Και κρύο,πολύ κρύο!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
αχ, ναι θέλουμε πολύ .....αλλά πως να φτάσουμε Σιμπιού , αν έχει χιόνια?
Το Βουκουρέστι πάντως θα το χτυπήσουμε , το κρύο δεν μας τρομάζει μάλλον τη ζέστη δεν αντέξαμε....ο γνωστός δρόμος από Βέλικο Ταρνόβο , παραμένει άραγε ανοιχτός?
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Villi ήθελα να σε ρωτήσω εάν αξίζει μια επίσκεψη στο Libearty Bear Sanctuary? και αν είναι ανοικτό και προσβάσιμο το χειμώνα
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Villi ήθελα να σε ρωτήσω εάν αξίζει μια επίσκεψη στο Libearty Bear Sanctuary? και αν είναι ανοικτό και προσβάσιμο το χειμώνα
Δυστυχώς δεν το έχω επισκεφτεί ακόμη οπότε δεν μπορώ να σου πω αν αξίζει.Έχει πάει μία φίλη μου,της άρεσε,νομίζω το 2013 έγινε επισκέψιμο.Έχω τα τηλεφωνά τους,αν θέλεις μπορώ να τηλεφωνήσω το πρωί και να σου γράψω ώρες και μέρες λειτουργίας.

αχ, ναι θέλουμε πολύ .....αλλά πως να φτάσουμε Σιμπιού , αν έχει χιόνια?
Το Βουκουρέστι πάντως θα το χτυπήσουμε , το κρύο δεν μας τρομάζει μάλλον τη ζέστη δεν αντέξαμε....ο γνωστός δρόμος από Βέλικο Ταρνόβο , παραμένει άραγε ανοιχτός?
Πέρασα τον περασμενο Γενάρη από αυτό το δρόμο,είχε αρκετό χιόνι αλλά οι δρόμοι πεντακάθαροι.Η μόνη δυσκολία ήταν στο βουνό πριν το Βέλικο Τάρνοβο,στο Γκάμπροβο όπου ήταν πολύ περισσότερο το χιόνι και ανήλιαγοι οι δρόμοι οπότε είχε πάγο το οδοστρωμα.Ευτυχώς βοήθησαν πολύ τα χιονολάστιχα!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Sofoulic σε τηλεφωνική επικοινωνία με το Bear sanctuary μου είπαν πως είναι ανοικτά όλους τους μήνες του χρόνου καθημερινά εκτός Δευτέρας για 3 ξεναγήσεις ημερησίως 9-10-11 το πρωί.Πρέπει να βρίσκεσαι εκεί λίγο πριν την έναρξη της ξενάγησης που θέλεις.Η είσοδος κοστίζει 40 ρον περίπου 9 ευρώ.
Επειδή ενδιαφέρεσαι για Δεκέμβρη μου είπαν ότι αν έχει αρκετό χιόνι και δε μπορεί να φτάσει το αυτοκίνητό ''επάνω'',υποθέτω πως είναι δύσκολος ο δρόμος θα είναι κλειστο.Οπότε αν το αποφασίσεις και πριν ξεκινήσεις,αν έχει κακοκαιρία κάνε ένα τηλέφωνο εδώ να βεβαιωθείς τηλ.0040268471202 και κινητό 0040722533895.
 

ajs61

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Γενικά αν οι έλεγχοι δηλαδή είναι πολύ αυστηροί λόγω της κατάστασης με πρόσφυγες κλπ... Αν δηλαδή θα κοιτάξουν κάποιον περίεργα λόγω εμφάνισης και κάτι τέτοιο. Μόνο ταυτότητα λοιπόν? Και τι να περιμένω από τους Ρουμάνους πολίτες? Να προσθέσω πως δεν γνωρίζω την γλώσσα. Και επίσης πως είναι ο δρόμος? Με στροφές ή άνετος για ταξίδι?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom