Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

stellatheo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!! θα ήθελα τα φώτα σας!! ετοιμάζω ταξίδι απο τις 14 εώς τις 18 Απριλίου στην Ρουμανία κ θα ήθελα να μου πείτε ποια μέρη αξίζει να επισκεφτώ σε αυτές τις μέρες. θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μας. Φτάνουμε στις 6:30 το απόγευμα στο Βουκουρέστι κ η αναχώρηση μας είναι πάλι στις 6:30 το απόγευμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!! θα ήθελα τα φώτα σας!! ετοιμάζω ταξίδι απο τις 14 εώς τις 18 Απριλίου στην Ρουμανία κ θα ήθελα να μου πείτε ποια μέρη αξίζει να επισκεφτώ σε αυτές τις μέρες. θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μας. Φτάνουμε στις 6:30 το απόγευμα στο Βουκουρέστι κ η αναχώρηση μας είναι πάλι στις 6:30 το απόγευμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
καλημερα, περα απο το Βουκουρεστι, Brasov-Sinaia που εχει 2 υπεροχα καστρα και ειναι σχετικα κοντα μπορεις να τα δεις ακομα και αυθημερον! Απο κει και περα Sibiu για λιγο πιο μακρια, αλλα ειναι σκοτωμα λογω του οδικου δικτυου και των ημερων που εχεις..Η πρωτευουσα μπορει να σε κρατησει 2 μερες μαξιμουμ αρα μπορεις να πεταχτεις Μπρασοβ, να μεινεις εκει 1 βραδυ κ μετα στην επιστροφη να δεις και Σινάια..
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Villi χρειάζομαι τις χρησιμές πληροφορίες σου για τη διακίνησή μας. Για ταξί υπάρχει κάποιο application όπως το uber, ή κάποια σιγκεκριμένη εταιρία ταξί πιο οικονομική απ' τις άλλες? και επειδή βλέπω ότι το κρύο θα είναι αρκετό υπαρχει κάποιο όμορφο μέρος που σερβίρουν ζεστό κρασί?;)
στην παλια πολη εχει 2-3 wine bars λιγο τσουχτερα, αλλα ζεστο κρασι μονο σε πλανοδιους...αν εισαι τυχερος τα σ/κ στα μεγαλα παρκα., πχ χεραστραου εχει πλανοδιους πωλητες και μικρες αγορες σε ξυλινα σπιτακια με σουβενιρ, τοπικες ψητουρες, γλυκα κ ζεστο κρασι..
 

stellatheo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλημερα, περα απο το Βουκουρεστι, Brasov-Sinaia που εχει 2 υπεροχα καστρα και ειναι σχετικα κοντα μπορεις να τα δεις ακομα και αυθημερον! Απο κει και περα Sibiu για λιγο πιο μακρια, αλλα ειναι σκοτωμα λογω του οδικου δικτυου και των ημερων που εχεις..Η πρωτευουσα μπορει να σε κρατησει 2 μερες μαξιμουμ αρα μπορεις να πεταχτεις Μπρασοβ, να μεινεις εκει 1 βραδυ κ μετα στην επιστροφη να δεις και Σινάια..
Χίλια ευχαριστώ!!!!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχουμε κλείσει ένα 4ήμερο (4 βράδια) για τις 26-30 μαϊου. Πετάμε με ryan και φτάνουμε 7 το απόγευμα στο Βουκουρέστι. Σκέφτομαι να κινηθούμε ως εξής: να μείνουμε 2 βράδια στο Βουκουρέστι (26-27, δηλαδή μία γεμάτη μέρα για να το δούμε) και να φύγουμε στις 28 το πρωί με τρένο για Sinaia. Θα δούμε το κάστρο Peles και θα διανυκτερευσουμε Sinaia. Στις 29 το πρωί θα συνεχίσουμε με τρενο για Brasov, θα δούμε το κάστρο Bran και το βράδυ θα επιστρέψουμε Βουκουρέστι. Διανυκτέρευση Βουκουρέστι και στις 30 του μήνα η πτήση μας είναι 7.15 το απόγευμα οπότε έχουμε άλλη μια μέρα να αφιερώσουμε στο Βουκουρέστι.
Καλά το έχω σκεφτεί; Την μέρα που θα μείνουμε Sinaia τι άλλο μπορούμε να δούμε; Άφησα απέξω κάποιο σημαντικό μέρος που θα προλαβαιναμε να πάμε; Μήπως πρέπει να αλλάξω τι σειρά Brasov-Sinaia και να διανυκτερευσουμε Brasov; Διαβάζω πολλοί γράφετε για την Σιγκισοάρα, προλαβαίνουμε να πάμε και αξίζει;
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Και εμένα με ενδιαφέρουν οποιεσδήποτε πληροφορίες για Βουκουρέστι τον Ιούνιο και θα μείνουμε τρία βράδια. Προλαβαίνουμε σε τόσο λίγο διάστημα να δούμε κάτι εκτός από το Βουκουρέστι; Ακόμα, βλέποντας τον χάρτη με τα μμμ κατάλαβα ότι συμφέρει να μετακινούμαστε καλύτερα με τραμ παρά με το μετρό, έτσι είναι;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αν μπεις @villi , δώσε αν έχεις την καλοσύνη κανένα τιπ για εστιατόριο με ντόπια κουζίνα στο Βουκουρεστι, θα σου ειμαι υπόχρεη. Θα είμαι Ιούνιο κι εγώ.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Στις 29 το πρωί θα συνεχίσουμε με τρενο για Brasov, θα δούμε το κάστρο Bran και το βράδυ θα επιστρέψουμε Βουκουρέστι. Την μέρα που θα μείνουμε Sinaia τι άλλο μπορούμε να δούμε; Άφησα απέξω κάποιο σημαντικό μέρος που θα προλαβαιναμε να πάμε; Μήπως πρέπει να αλλάξω τι σειρά Brasov-Sinaia και να διανυκτερευσουμε Brasov; Διαβάζω πολλοί γράφετε για την Σιγκισοάρα, προλαβαίνουμε να πάμε και αξίζει;
H Σιγκισοάρα για μένα είναι η ωραιότερη πόλη της Ρουμανίας.
20150501_124641.jpg

20150501_125418.jpg

Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να νοικιάσετε αυτοκίνητο;Είναι πολύ φθηνά και σίγουρα θα βλέπατε πολλά περισσότερα πράγματα.Και Σιγκισοάρα θα μπορούσατε να πάτε άνετα.Με τρένο χάνετε αρκετό χρόνο οπότε πρέπει να τσεκάρεις καλά τα δρομολόγια.Η Σιγκισοάρα θέλει μια μέρα μόνη της.
Αυθημερόν θα πάτε με τρένο Brasov κι απο κει Bran πως θα πάτε;Και το ίδιο βράδυ θα επιστρέψετε Σινάια;Καλύτερα κατά τη γνώμη μου να διανυκτερέυατε Brasov και να επιστρέφατε την τελευταία μέρα το μεσημέρι.Εκτός αν θέλετε περισσότερο χρόνο Βουκουρέστι.

Και εμένα με ενδιαφέρουν οποιεσδήποτε πληροφορίες για Βουκουρέστι τον Ιούνιο και θα μείνουμε τρία βράδια. Προλαβαίνουμε σε τόσο λίγο διάστημα να δούμε κάτι εκτός από το Βουκουρέστι; Ακόμα, βλέποντας τον χάρτη με τα μμμ κατάλαβα ότι συμφέρει να μετακινούμαστε καλύτερα με τραμ παρά με το μετρό, έτσι είναι;
Μονοήμερη στη Σινάια με τρένο ή με αυτοκίνητο φτάνεις και Brasov για μια γεύση.Μόνο μετρό στο Βουκουρέστι,τα τραμ είναι παλιά και αργούν πολύ.Έχει στάση μετρό σε όλα τα τουριστικά σημεία,πολύ φθηνό εισιτήριο,μπορείτε να βγάλετε τη δεκάδα με 20 ρον/4 ευρώ.Είναι γρήγορο και με άριστη συχνότητα.

Αν μπεις @villi , δώσε αν έχεις την καλοσύνη κανένα τιπ για εστιατόριο με ντόπια κουζίνα στο Βουκουρεστι, θα σου ειμαι υπόχρεη. Θα είμαι Ιούνιο κι εγώ.
Καθαρά ρουμάνικη κουζίνα στο υπέρτουριστικό https://www.carucubere.ro/ το παλαιότερο εστιατόριο στο Βουκουρέστι.Πάντα γεμάτο,εσωτερική σάλα κόσμημα πραγματικά αλλά μέτριο φαγητό για να είμαι ειλικρινής.
http://www.hanumanuc.ro/en/?gclid=CLCc_NTH2swCFTUW0wodGAUImg
Παλιό χάνι,επίσης πολυσύχναστο με σπεσιαλιτέ τα mici,κεμπαπάκια και πολύ καλές μπύρες.Αποφύγετε το κρασί χύμα εντελώς!!!
http://cramadomneasca.net/ αρκετά καλό φαγητό,ωραίο περιβάλλον.
http://www.lamama.ro/ κλασσικό ρουμάνικο περιβάλλον με ωραίες σούπες και συμπαθητικό μενού.
http://victoriei18.ro/en/photo-gallery/ το ανακάλυψα πρόσφατα.Πολύ μοντέρνο περιβάλλον,καλές τιμές και αξιόλογο μενού.Ακριβώς δίπλα στο passage https://en.wikipedia.org/wiki/Pasajul_Macca-Vilacrosse που αξίζει να το διασχίσεις ούτως ή άλλως.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Έχουμε κλείσει ένα 4ήμερο (4 βράδια) για τις 26-30 μαϊου. Πετάμε με ryan και φτάνουμε 7 το απόγευμα στο Βουκουρέστι. Σκέφτομαι να κινηθούμε ως εξής: να μείνουμε 2 βράδια στο Βουκουρέστι (26-27, δηλαδή μία γεμάτη μέρα για να το δούμε) και να φύγουμε στις 28 το πρωί με τρένο για Sinaia. Θα δούμε το κάστρο Peles και θα διανυκτερευσουμε Sinaia. Στις 29 το πρωί θα συνεχίσουμε με τρενο για Brasov, θα δούμε το κάστρο Bran και το βράδυ θα επιστρέψουμε Βουκουρέστι. Διανυκτέρευση Βουκουρέστι και στις 30 του μήνα η πτήση μας είναι 7.15 το απόγευμα οπότε έχουμε άλλη μια μέρα να αφιερώσουμε στο Βουκουρέστι.
Καλά το έχω σκεφτεί; Την μέρα που θα μείνουμε Sinaia τι άλλο μπορούμε να δούμε; Άφησα απέξω κάποιο σημαντικό μέρος που θα προλαβαιναμε να πάμε; Μήπως πρέπει να αλλάξω τι σειρά Brasov-Sinaia και να διανυκτερευσουμε Brasov; Διαβάζω πολλοί γράφετε για την Σιγκισοάρα, προλαβαίνουμε να πάμε και αξίζει;

Καλημέρα Γιατί δεν το κάνεις ανάποδα? Να φύγεις κατευθείαν το βράδυ για Μπρασόβ η Σινάια να κάνεις διανυκτέρευση να δεις τι έχεις να δεις και μετά να γυρίσεις στο Βουκουρέστι να το δεις με την ησυχία σου. Κερδίζεις χρόνο έτσι.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Έχουμε κλείσει ένα 4ήμερο (4 βράδια) για τις 26-30 μαϊου. Πετάμε με ryan και φτάνουμε 7 το απόγευμα στο Βουκουρέστι. Σκέφτομαι να κινηθούμε ως εξής: να μείνουμε 2 βράδια στο Βουκουρέστι (26-27, δηλαδή μία γεμάτη μέρα για να το δούμε) και να φύγουμε στις 28 το πρωί με τρένο για Sinaia. Θα δούμε το κάστρο Peles και θα διανυκτερευσουμε Sinaia. Στις 29 το πρωί θα συνεχίσουμε με τρενο για Brasov, θα δούμε το κάστρο Bran και το βράδυ θα επιστρέψουμε Βουκουρέστι. Διανυκτέρευση Βουκουρέστι και στις 30 του μήνα η πτήση μας είναι 7.15 το απόγευμα οπότε έχουμε άλλη μια μέρα να αφιερώσουμε στο Βουκουρέστι.
Καλά το έχω σκεφτεί; Την μέρα που θα μείνουμε Sinaia τι άλλο μπορούμε να δούμε; Άφησα απέξω κάποιο σημαντικό μέρος που θα προλαβαιναμε να πάμε; Μήπως πρέπει να αλλάξω τι σειρά Brasov-Sinaia και να διανυκτερευσουμε Brasov; Διαβάζω πολλοί γράφετε για την Σιγκισοάρα, προλαβαίνουμε να πάμε και αξίζει;
Οχι! Βουκουρεστι πρωτο βραδυ γιατι φτανεις αργα οποτε αφηνειςπραγματα και πας παλια πολη για φαγητο ποτο...το πρωι ξυπνας και κανεις μια βολτα σχεδον ολα θα τα δεις...δεν εχει δλδ και πολλα να δεις... εκτος και αν παει ο @giannismits πριν απο σενα :) μεσημερι Σινάια με διανυχτερευση, απογευμα της αλλης μερας...Μπρασοβ...τελειοοοο μεινε 2 βραδια...βρες ενα ταξιτζη και συννενοηθειτε με 50 ευρω (με μμμ 25 ευρώ τα 2 ατομα και χασιμο χρονου ) εθα σε παει τσουπ στο αεροδρομιο προσεχε ομως να φυγεις νωρις για αεροδρομιο γιατι αν εχει ρανταρ στο δρομο που συνηθως εχει πηγαινουν με 50 και ειναι λιγο θριλερ...αν προλαβεις το αεροπλανο Σιγκισοαρα μακρια εμεις φυγαμε 10 το πρωι απο μπρασοβ κ γυρισαμε 6 το απογευμα χωρις πολλες στασεις ( με αυτοκινητο)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Έχουμε κλείσει ένα 4ήμερο (4 βράδια) για τις 26-30 μαϊου. Πετάμε με ryan και φτάνουμε 7 το απόγευμα στο Βουκουρέστι. Σκέφτομαι να κινηθούμε ως εξής: να μείνουμε 2 βράδια στο Βουκουρέστι (26-27, δηλαδή μία γεμάτη μέρα για να το δούμε) και να φύγουμε στις 28 το πρωί με τρένο για Sinaia. Θα δούμε το κάστρο Peles και θα διανυκτερευσουμε Sinaia. Στις 29 το πρωί θα συνεχίσουμε με τρενο για Brasov, θα δούμε το κάστρο Bran και το βράδυ θα επιστρέψουμε Βουκουρέστι. Διανυκτέρευση Βουκουρέστι και στις 30 του μήνα η πτήση μας είναι 7.15 το απόγευμα οπότε έχουμε άλλη μια μέρα να αφιερώσουμε στο Βουκουρέστι.
Καλά το έχω σκεφτεί; Την μέρα που θα μείνουμε Sinaia τι άλλο μπορούμε να δούμε; Άφησα απέξω κάποιο σημαντικό μέρος που θα προλαβαιναμε να πάμε; Μήπως πρέπει να αλλάξω τι σειρά Brasov-Sinaia και να διανυκτερευσουμε Brasov; Διαβάζω πολλοί γράφετε για την Σιγκισοάρα, προλαβαίνουμε να πάμε και αξίζει;
Α.. Ναι ξεχασα....και το bran λιγο ξενερα!! :D αν πας δες βιβλιο επισκεπτων 20/4 νομιζω? υπογραφη ΡΕΒ :haha:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Αν και μπερδευτηκα λίγο! Το πρώτο βράδυ θα μείνουμε αναγκαστικά Βουκουρέστι γιατί φτάνουμε αργά.. Το τελευταίο βράδυ επίσης γιατί έχω κλείσει χωρίς δωρεάν ακύρωση.. Οπότε μένουν οι δύο ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις.. Να βάλω μια Sinaia και μια Brasov; Αλλά έτσι θα είμαστε κάθε βράδυ σε άλλο ξενοδοχείο και θαναι λίγο ταλαιπωρία. Να βάλω 2 βράδια Sinaia και να κάνουμε αποδράσεις από εκεί; Ή μήπως δύο βράδια Brasov; Αυτοκίνητο δε μπορούμε να νοικιάσουμε (λογικά θέλει νέου τύπου δίπλωμα, πιστωτική στο όνομα του οδηγού, προετοιμασία για τις διαδρομές) οπότε καλύτερα ότι μπορούμε να δούμε με τρένο, λεωφορείο.. Από Brasov για το κάστρο Bran δεν πάει καποιο λεοφωρείο; Πόσο μακρυά είναι; Ίσως με ταξί;
Μετά από Sinaia για Σιγκισοαρα πάει τρένο; Πόση ώρα είναι;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom