Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Vassilis, χωρίς να θέλω να επέμβω, νομίζω πως 3 ημέρες Μπρασόφ είναι τού μάτσ ! Εκτός κι αν έχεις κλείσει διαμονή, θα σε συμβούλευα να κάνεις μία μόνο διανυκτέρευση στην όμορφη Μπρασόφ γιατί είναι μικρούλα.
Nαι έχει Germano η Ρουμανία.
Καλό ταξίδι!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Vassilis, χωρίς να θέλω να επέμβω, νομίζω πως 3 ημέρες Μπρασόφ είναι τού μάτσ ! Εκτός κι αν έχεις κλείσει διαμονή, θα σε συμβούλευα να κάνεις μία μόνο διανυκτέρευση στην όμορφη Μπρασόφ γιατί είναι μικρούλα.
Nαι έχει Germano η Ρουμανία.
Καλό ταξίδι!
Οι 3 ημέρες δεν είναι μόνο για Μπρασόβ αλλά και για τις γύρω περιοχές. Είμαστε 2 οικογενειες με παιδιά οπότε το πρόγραμμα θα είναι ελαφρώς χαλαρό!
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξανά Μπαλί
Vassilis, χωρίς να θέλω να επέμβω, νομίζω πως 3 ημέρες Μπρασόφ είναι τού μάτσ ! Εκτός κι αν έχεις κλείσει διαμονή, θα σε συμβούλευα να κάνεις μία μόνο διανυκτέρευση στην όμορφη Μπρασόφ γιατί είναι μικρούλα.
Nαι έχει Germano η Ρουμανία.
Καλό ταξίδι!
Θεωρώ ότι δεν είναι πολλές. Μείναμε 5 μέρες πριν λίγα χρόνια και ήταν μία χαρά. Με τις γύρω περιοχές σίγουρα δεν είναι πολλές οι 3 μέρες.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το τελεφερίκ είναι για το χειμώνα που ο τρανσφαγκαρασάν είναι κλειστός από το χιόνι!Τέλος αυγούστου ο δρόμος είναι ανοικτός αποκλειστικά με το αυτοκινητο,ειναι συγκεκριμένη διαδρομή και υπεροχη!!!
Η κάρτα είναι ρουμάνικη sim την αγοράζεις επιτόπου και τη φορτώνεις τόσα χρήματα ανάλογα το πρόγραμμα που θες.
3 μέρες στο Μπρασοβ για να ανεβείτε και Poiana συν μια επισκεψη στο Bran είναι μια χαρά!
Η Sighisoara θέλει απαραιτήτως διανυκτερευση για να τη δεις ,πολλά τα χιλιόμετρα.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
ακουσε τη villi και δεν θα χασεις ....βαλε και το paltinis , ειμαι εδω τωρα και ειναι υπεροχα!το akra adventure park ειναι καταπληκτικο για τα παιδια(εκτος αν ειναι πολυ μικρα)η σιγκισοαρα ειναι μαγεια!!! εμεινα 2 μερες και την απολαυσα!
η τουρντα βγαινει και χωρις διαν/ση ,αν και ειχα βαλει εκει, τελικα δεν μειναμε, ειχε πολλη ζεστη ......ξεκινησαμε απο σιγκισοαρα περιπου 2,5 ωρες και γυρισαμε σιμπιου περιπου 2 ωρες.
Βαλε και τη σιναια,ειναι πολυ ομορφη και το peles μην το χασεις.....εμεινα στο
hotel bastion και το προτεινω.δεν θελω να φυγω απο την ρουμανια!!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
ακουσε τη villi και δεν θα χασεις ....βαλε και το paltinis , ειμαι εδω τωρα και ειναι υπεροχα!το akra adventure park ειναι καταπληκτικο για τα παιδια(εκτος αν ειναι πολυ μικρα)η σιγκισοαρα ειναι μαγεια!!! εμεινα 2 μερες και την απολαυσα!
η τουρντα βγαινει και χωρις διαν/ση ,αν και ειχα βαλει εκει, τελικα δεν μειναμε, ειχε πολλη ζεστη ......ξεκινησαμε απο σιγκισοαρα περιπου 2,5 ωρες και γυρισαμε σιμπιου περιπου 2 ωρες.
Βαλε και τη σιναια,ειναι πολυ ομορφη και το peles μην το χασεις.....εμεινα στο
hotel bastion και το προτεινω.δεν θελω να φυγω απο την ρουμανια!!!
Μάλλον θα σας ακούσω και θα βάλω μία ακόμη διανυκτέρευση στη Σιγκισοάρα.
Τούρντα πας μόνο για τα ορυχεία ή έχει και κάτι άλλο να δεις;
Είχα δει το Parc Aventura Brasov και είχα σκοπό να πάμε. Το akra adventure park που βρίσκεται;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μονο τα ορυχεία αξίζουν η πόλη δε λέει τίποτα.Το akra park βρίσκεται στο Paltinis 20 λεπτάκια από Sibiu.Αν τα πιτσιρίκια σας είναι πάνω από 7 ετών είναι πολυ καλά και τα δυο πάρκα.Επίσης το Paltinis οπως και η Poiana κοντά στο Brasov έχουν υπέροχα τοπία με πολύ πράσινο,δροσιά και δραστηριοτητες για το καλοκαίρι.Το χειμώνα έχουν χιονοδρομικα κέντρα,το γράφω γενικά για οποιον βρεθεί από Νοέμβρη και μετά.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
γεια σας απο curtea de arges, φοβερος o τρανφαγκαρασαν ,villi ειχες απολυτο δικιο.....αξιζει με χιλια!!!!!το βγαλαμε πολυ ευκολα ,11.30 ξεκινησαμε απο καρτισοαρα,16.00 φτασαμε curtea ,με τις απαιτουμενες στασεις.μια χαρα villi,δεν ζαλιστηκαμε καθολου , εναντιθεση τα παιδια μου ετρωγαν ολη την ωρα.....μετα τη σταση εδω φευγουμε κατευθειαν για βουκουρεστι
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Για πείτε μου σχόλια για το πρόγραμμα και τι ΔΕΝ πρέπει να χάσω ενδιάμεσα των διαδρομών απο την μια πολη προς την άλλη
30/12/15 παμε Buchurest και φευγουμε 5/1/16 απο

1. 2 βραδια Buchurest (μετα εβαλα Σινάια,Peleş Castle,Predeal, Όρος Τάμπα)
2. 2 βραδια Brasov (χιονοδρομικό Poiana, καστρα Rasnov και bran)
3. 1 Βραδυ Sibiu
4. 1 Βραδυ Sighisoara

θελω να παω και στο ορυχιο Turda ! εχει τροπο να το συνδιασω ? αξιζει ?
τι αλλο προτινετε ??
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το σύνολο είναι 6 διανυκτερεύσεις σωστά;Θα έρθετε με δικό σας όχημα;Θα πρέπει να έχετε υπόψιν οτι η μέρα είναι πολύ μικρή το Δεκέμβρη,5 η ώρα ειναι ηδη νύχτα και χιονίζει πολύ.Αυτά τα δύο ως παράμετροι σημαίνει μικρότερες ταχύτητες και αποφυγή της νυχτας γιατί πιάνει πάγο.Το πρόγραμμα ειναι μια χαρά αν και θα δείτε οτι ειναι αδύνατον στην τοσο μικρή μερα να δειτε δυο κάστρα και το χιονοδρομικό.Αλλά αυτό το βλεπεται επι τόπου και αποφασίζεται.Η Turda κατα τη γνώμη μου δε βγαίνει.Ειναι 2 ώρες και κατι υπό κανονικές συνθήκες απο Sighisoara,θα χρειαστείτε χοντρικα 3-4 ωρες εκεί και μετά αλλες 2μιση ώρες για Sibiu.Και 8 το πρωί να ξεκινήσετε στο Sibiu θα καταλήξετε το απόγευμα που είπαμε δυστυχώς θα εχει σκοτεινιάσει.Δε πιάνω δε καθόλου την περίπτωση υπερβολικού χιονιού οπως περισυ τα Χριστούγεννα οπου υπηρξαν προβλήματα στο οδικό δίκτυο και στους σιδηροδρομους.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
  • Θα ενοικοιασω αυτοκίνητο.
  • ναι στο σύνολο εχω 6 διανυχτερευσεις
  • η αναχωριση μ ειναι απο targu mures η ωρα 3 το μεσημέρ
Οσο για το Turda αν ειναι τοσο εντυπωσιακο οσο οι φωτογραφιες που βλεπω αξιζει να κοψω την μια μερα απο το brasov να την βάλω στο Sibiu και να κανω φεύγοντας απο πολύ πρωι την διαδρομη Sibiu-Turda- Sighisoara ??

επεισης μπορεις να μου πεις για όλη την διαδρομή περιοχές ή στασεις που αξίζουν να δω ?

βρήκα εξής απο το forum:
  1. Διασχίζουμε την κοιλάδα Πραχόβα προς τα Καρπάθια όρη για τη Sinaia Peleş Castle, Predeal, Όρος Τάμπα και το Poiana Brasov
  2. Φαγκαράς, χωριό Σάμπατα ντε Σους
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
εκτος εαν το αφήσω για το πρωι της τελευταιας μέρας και κανω την διαδρομη Sighisoara - Turda - Targu Mures Αεροδρομιο .
Μου το βγάζει 4 ωρες οδικός 212 km.
Πόση ώρα χρειάζομαι για να δω το Ορυχείο ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom