Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Εννοώ ότι είμαι διστακτικός να το κάνω. Παρόλαυτα, υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστη εταιρία ενοικιάσεως σε λογικές τιμές; Κάποιος που να έχει νοικιάσει σχετικά πρόσφατα;
Μακρια απο green motion Βουκουρεστίου.ειμαι παθον.brasov 2 ημερες θα ελεγα πως ηταν ιδανικα.με αμαξι μπορςις να κινηθεις ευκολα με gps του κινητου σου καθως τα δεδομενα που εχεις στην ελλαδα τα εχεις και σε χωρες της Ευρωπαϊκής ενωσης.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Δεν χρειάζεται δεδομένα για gps. Υπάρχουν εφαρμογές όπου κατεβάζεις τους χαρτες στο κινητό.
Μπορείτε να πατε κατευθείαν Μπρασόβ μόλις φτάσετε κ μετά Βουκουρέστι.
Αμαξι νοικιασα κ εγω απο κει που ειπε η Sassenach77. Κανένα πρόβλημα,αν κ ειχα κ εγω ενα άγχος.
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Με το παλιό δίπλωμα (τριπτυχο) νοικιάζεις ή θέλει το νέο που είναι σαν κάρτα;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εγώ είχα το παλιό και έβγαλα καινούριο για να είμαι σίγουρος.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Θα παω με τη γυναικα μου Βουκουρεστι 27 ιουλιου, παρασκευη πρωι και φευγω κυριακη βραδυ.Στις 10.30 φτανω.
Σκεφτομουν το Σαββατο να παω Σιναια που ειναι πιο κοντα απο Μπρασοβ.
Να παω με το IR τρενο,η να νοικιασω αυτοκινητο,η να βρω ταξι για πηγαινε ελα;Επειδη ο χρονος ειναι περιορισμενος,γι αυτο ρωταω.Το τρενο επισης ειναι οκ; Τη βοηθεια σας παρακαλω!
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
To ταξιδακι κλειστηκε τελικα.Συνολο 7 μερες, αναχωρηση και παραμονη 3 μερες βουκουρεστι και αλλες 4 μπρασοφ με εκδρομες στα περιξ.Αεροπορικα θα μπορουσαμε να ειχαμε βρει και φθηνοτερα ,αλλα ηταν και παλι ικανοποιητικα.Διαμονη με airbnb σε εξαιρετικη τιμη οποτε ολα μια χαρα.Δεν βλεπω την στιγμη της αναχωρησης:clap:
 

naki

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
Χαιρετώ την συντροφιά ! Δεύτερη φορά Ρουμανία ακριβώς την ίδια εποχή όπως πέρυσι αρχές Αύγουστου ! Πέρυσι περιοριστήκαμε μόνο Βουκουρέστι για 5 μέρες και περάσαμε υπέροχα ! Αυτή τη φορά η παραμονή είναι στις 7 μέρες ! Με πρόγραμμα αρχικά τριών διανυκτερεύσεων στο Brasov και άλλων τριών στο Βουκουρέστι !

Να ευχαριστήσω εκ των προτέρων και να πω ότι είναι καλοδεχούμενες όλες οι πολύτιμες πληροφορίες σας προκειμένου να οργανωθούμε όσο γίνεται καλύτερα (@villy @taver @Αθανάσιος αν είστε διαθέσιμοι help ) Εκείνο που ενδιαφέρει είναι να με προσανατολίσετε μ έναν σχεδιασμό γύρω απ τις εξορμήσεις με βάση το Brasov !

Sighişoara .. Sibiu .. Sinaia (που περνάμε αλλά δεν προλαβαίνουμε να την δούμε ) Pelles (που την Δευτέρα είναι κλειστό και ανοικτό μόνο μέχρι τις 4.30 ) . Bran το πολυσυζητημένο .. Trasfagarasan που διαβάζω ότι είναι ονειρεμένο . Επίσης Constanţa … το δέλτα του Δούναβη που βγάζει στην Μαύρη θάλασσα …καθώς επίσης και πολλά άλλα .. που δυστυχώς όμως ο χρόνος δεν μας επιτρέπει ! Με βάση τα παραπάνω λοιπόν είμαστε ανοικτοί σ ένα πλάνο που θα βόλευε στο τι να δούμε και τι όχι .. και με ποια σειρά . Επίσης θα θέλαμε προτάσεις ..για φαγητό ..ποτό ..και γλυκό αντίστοιχα !!!

Σημειώστε ότι προσγειωνόμαστε στο Otopeni.. Παρασκευή 3/8 στις 4.30 μμ . Έχουμε προγραμματίσει να νοικιάσουμε απ το αεροδρόμιο αυτοκίνητο για 3 μέρες (πληροφορήστε με σας παρακαλώ τι προσέχουμε με τις ενοικιάσεις ) .Υπολογίζω ότι θα είμαστε Brasov χοντρικά γύρω στις 8,30 μμ το βράδυ οπότε κλείνει η ημέρα . Στην συνέχεια απομένουν δύο ολόκληρες μέρες και πιθανόν η μισή ή η ολόκληρη της Δευτέρας …πράγμα που θα εξαρτηθεί από το οριστικό πρόγραμμα για το πότε ακριβώς θα παραδώσουμε το αυτοκίνητο στο Βουκουρέστι ..(αλλά θα θέλαμε να μην υπερβούμε τις 3 μέρες ενοικίασης ) . Οπότε τα περιθώριά μας να περιηγηθούμε στα διάφορα είναι μέσα στο χρονικό διάστημα των 2 ½ ημερών .

Το απόγευμα προς βράδυ της Δευτέρας θα βρισκόμαστε Βουκουρέστι ..(το οποίο είχαμε γυρίσει αρκετά πέρυσι ) μέχρι το απόγευμα της Πέμπτης που πετάμε .. έχουμε πάλι στην διάθεσή μας 2 ½ μέρες . Τι προτάσεις θα μπορούσαμε να είχαμε για άλλα κοντινά μέρη γύρω απ το Βουκουρέστι που θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε χωρίς αυτ/το χρησιμοποιώντας μόνο τα ΜΜΜ ?
 
Last edited:

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Αν δεν γίνομαι κουραστική, μήπως κάποιος γνωρίζει για Σινάια; Σιγκισοάρα αξίζει να πάμε; Ή είναι πολλά τα χιλιόμετρα; Σημειώνω ότι εκτός από Βουκουρέστι, έχουμε και κάποιε διανυκτερεύσεις στο Μπρασόφ και από εκεί θα κάνουμε εξορμήσεις...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν δεν γίνομαι κουραστική, μήπως κάποιος γνωρίζει για Σινάια;
Για να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη. Τι θέλεις να μάθεις ;

Σιγκισοάρα αξίζει να πάμε; Ή είναι πολλά τα χιλιόμετρα; Σημειώνω ότι εκτός από Βουκουρέστι, έχουμε και κάποιε διανυκτερεύσεις στο Μπρασόφ και από εκεί θα κάνουμε εξορμήσεις...
Αξίζει και μάλιστα πολύ! Η Σιγκισοαρα απέχει από το Μπρασοβ περίπου 2,5 ώρες, ανάλογα με τη μέρα και την κίνηση! Είναι μία μικρή πόλη που αρκεί ο χρόνος μιας ημερήσιας εκδρομής για να πάρεις μία καλή γεύση!
Ανάλογα πως θα σας βγει η ημερήσια βόλτα ,αφού θα έχετε αυτοκίνητο, θα σας συνιστούσα να ενταξετε και την οχειρωμένη εκκλησια του χωριού Viscri. Είναι πανέμορφη !!!!

Σαν εναλλακτική πρόταση μπορείτε να δείτε έξω από το Μπρασοβ την οχειρωμένη εκκλησια στο Prejem ή στο Harman .
Γενικά θεωρώ ότι μία οχειρωμένη εκκλησία επιβάλλεται σε κάποιον που επισκέπτεται τη Ρουμανία, ειδικά αν κινείται με αυτοκίνητο στη χώρα.
 

Vasiliki95

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας, διαβάζω όλα τα παραπάνω που αναφέρετε και πραγματικά είναι πολύ χρησιμα. Έχω προγραμματισει και εγώ ταξίδι για Ρουμανία μεσα του οκτωβρη για 8 μέρες. Αρχικα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει εκεινη την περίοδο τι καιρο εχει περιπου απο θεμα κρυου και βροχης.
Σκεφτομενη τα σχόλια σας οτι το βουκουρεστι δεν αξιζει για πολλες μερες εμεις σκεφτηκαμε να παμε μπρασοβ και τις γυρω περιοχες τις πρωτες 4μερες κ τις υπολοιπες στο βουκουρεστι.
Πως θα μπορουσαμε να μεταφερθουμε απο το αεροδρομιο στο μπρασοβ? γινεται απευθειας?
Τι περιοχες εχετε να προτεινετε γυρω απο το μπρασοβ οπου μπορουμε να πηγαινουμε μονοημερες εκδρομες για να εξερευνησουμε οπου θα ειναι οικονομικα τα εισητηρια λεωφορειου ή uber και δεν θα μας τρωει ολη την μερα στο ταξιδι;
Επισης μηπως συμφερει να χωρισουμε τις μερες μας αλλιως κ να μεινουμε και σε αλλες πολεις εκτος απο μπρασοβ; ή ειναι καλυτερα να εχουμε σαν βαση το μπρασοβ και να κινουμαστε με λεωφορεια στις γυρω περιοχες;
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Απο αεροδρομιο για Brasov υπάρχουν 2 επιλογές: Μια απευθείας με λεωφορείο και μια δεύτερη όπου πας πολή πρώτα με λεωφορείο και μετα Brasov με τραίνο ή λεωφορείο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Εχθες προσεξα οτι το credit μου στη Wizz κοντευε να ληξει και εκλεισα Ιασιο απο Θεσσαλονικη χειμωνιατικα. Οι πιθανοτητες που δινω να ειδοποιηθω οτι κατι αλλαζει στην πτηση και επιστρεφονται τα λεφτα ειναι 50% (ανανεωνοντας το credit)
Σε περιπτωση που γινει το ταξιδι, τι αξιζει να δει κανεις εκει για 2 γεματα 24ωρα? Οι ορθοδοξες εκκλησιες δεν με συγκινουν.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom