Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Επεστρεψα απο κεντρικη Ρουμανία. Ευχαριστώ την @malysa για ολες τις συμβουλές και τον @taver που με προετρεψε να μη βγαλω το Sibiu απο το προγραμμα.
Επειδη αναφερθηκε πιο πανω, οπου μπορουσα, δηλαδη απο και προς αεροδρομιο και στο Brasov χρησιμοποιησα uber. Μαλιστα, παρα τον φοβο μου οτι θα αργησει να ερθει στο αεροδρομιο, τα οχηματα ειναι παρκαρισμενα στο παρκινγκ απεναντι απο την εξοδο και επιβιβαζεσαι σε 2 λεπτα. Στο Σιμπιου και τη Σιγκισοαρα χρησιμοποιησαμε ταξι με μεσο κοστος 2 ευρω ανα διαδρομη και κανενα παρατραγουδο. Απο το Therme υπαρχει υπηρεσια παραγγελιας πιστοποιημενου ταξι απο εταιρεια για να ελεγχονται οι οδηγοι.
Τα τρενα και τα λεωφορεια απο πολη σε πολη ηταν απλως ανεκτα, αλλα με τετοια τιμη (απο Σιμπιου για Σιγκισοαρα αν θυμαμαι καλα κοστισε 3 ευρω μια διαδρομη 3 ωρων) τι να παραπονεθει κανεις.
Ηταν το πρωτο ταξιδι που δεν μπηκα σε κανενα μουσειο/πινακοθηκη γιατι ηθελα μονο περπατημα και καλοπεραση, φαι και μπυρες μετα απο μια απο τις δυσκολοτερες επαγγελματικα χρονιες μου, και το πετυχα απολυτα.
Τις καλυτερες εντυπωσεις μου αφησε το Σιμπιου και η Σιγκισοαρα και βοηθησε και η αριστη επιλογη καταλυματων. Το Μπρασοβ αδικηθηκε αφου εμεινε στο τελος και μου φανηκε απλα συμπαθητικο.
Να σημειωσω οτι η φοιτητικη ταυτοτητα μου εγινε δεκτη παντου κυριολεκτικα και, αν και ηταν μαλλον το οικονομικοτερο 5μερο που εχω κανει ποτε, ειχε πλακα να τη δειχνω και να πληρωνω σε ξεφτιλα τιμες τις εισοδους, καταγραφοντας νεα ρεκορ σε τιμες πατος. Μεχρι και στο Therme ειχα φοιτητικη εκπτωση.
Αν επελεγα να ξαναεπισκευτω καποια απο τις πολεις, θα ηταν το Σιμπιου και η Σιγκισοαρα. Η περιοδος Μουντιαλ, παρολα αυτα αλλοιωσε την εικονα για τη βραδινη ζωη: παντου μεταδιδονταν αγωνες ποδοσφαιρου και ολοι καθονταν προσηλωμενοι εξω στα τραπεζοκαθισματα σκεπασμενοι με τις κουβερτουλες τους :)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Τις καλυτερες εντυπωσεις μου αφησε το Σιμπιου και η Σιγκισοαρα και βοηθησε και η αριστη επιλογη καταλυματων. Το Μπρασοβ αδικηθηκε αφου εμεινε στο τελος και μου φανηκε απλα συμπαθητικο.
Συμφωνώ κι εγώ για τις πόλεις. Παρόλο που εγώ επισκέφτηκα πρώτα το Μπρασόβ, Σιγκισοάρα και Σιμπίου μου άρεσαν πολύ περισσότερο, γι' αυτό και θα τις επισκεφτούμε πάλι, στο φετινό roadtrip.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Εμένα μου φάνηκε πιο όμορφο το Μπρασόβ...Σιγκισοάρα και Σιμπίου δεν πήγα! :haha:
Θα τα έχω στο πρόγραμμα όμως σε περίπτωση που ξαναπάω Ρουμανία.
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!
Διάβασα όλα τα μηνύματα από το 2017 μέχρι και σήμερα του παρόντος θέματος. Προκείται σε λίγες μέρες να πάω Ρουμανία και θα ήθελα τη γνώμη σας για το πλάνο που έχω.

ΘΑ έχουμε 4 μερες στη διάθεση μας. Δυστυχως λόγω Ryanair δεν ειναι γεμάτες 4 αλλά 3,5 περίπου.
Σκέφτηκα λοιπόν τις 2 πρώτες μέρες (1 στην ουσία) να δούμε το Βουκουρέστι. Την Τρίτη μέρα να πάμε Brasov και την τελευταία μέρα επιστροφή στο Βουκουρέστι. Οι μετακινήσεις μας θα γίνονται με τα ΜΜΜ. Brasov με τραίνο (IR).
Τωρα οι ερωτήσεις.

1) Απο ότι είδα στο Βουκουρέτσι δεν εχει και πολλά πράγματα. Μήπως την τελευταία μέρα επιστρέφοντας απο Brasov να μείνουμε για λίγο Sinaia?

2) Στο Brasov για μια μέρα τι προτείνετε να δούμε; Αξίζει να πάρουμε κάποια έτοιμη εκδρομή και αν ναι ποια; Είμαστε 3 άτομα με ένα παιδί

3) Από το αεροδρόμιο για την πόλη λέμε να πάμε με το λεωφορείο, εκτός αν αυτη την εποχή φεύθγουν γεμάτα ΄οπότε θα ταλαιπωρηθούμε. Για τα ταξί; Διάβασα ότι σε χρεώνουν όσο θέλουν και θέλει παζάρι. Ισχύει αυτό ή όχι;

Ευχαριστω πολύ όποιον κάνει τον κόπο να απαντήσει!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δεν νομίζω ότι αξίζει να γυρίσετε Βουκουρέστι. Καλύτερα να περάσετε αυτό τον λίγο χρόνο περισσότερο στην επαρχία. Τα βασικά στο Βουκουρέστι θα τα δείτε άνετα μέσα σε μία μέρα.
Στη Σινάια δεν μείναμε αλλά έχει πράγματα να δείτε εκεί γύρο(κάστρο Πέλλες,Παλάτι του Κατακουζινού και κάποια ωραία μοναστήρια). Μήπως όμως θα βόλευε καλύτερα να νοικιάζατε αυτοκίνητο?
Στο Μπρασόβ κοντά έχει κάποιες οχυρωμένες εκκλησίες να δείτε,το κάστρο του Μπραν και του Ράσνοβ.Βλέπονται άνετα σε μία μέρα. Δεν ξέρω αν έχει κάποια έτοιμη εκδρομή,μιας κ εμείς είχαμε νοικιάσει αμάξι.
 
Last edited:

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
  • Ο καλύτερος και φθηνότερος τρόπος μετακίνησης στο Βουκουρέστι είναι το uber, οι ταξιτζήδες παίρνουν κυριολεκτικά όσο θέλουν (ενδεικτικά, το χειμώνα πουχα πάει, για την ίδια διαδρομή από κέντρο προς ξενοδοχείο στους μισούς της παρέας που πήραν uber 16 lei, στους άλλους με ταξί 52 lei). Βέβαια, από αεροδρόμιο προς κέντρο και το αντίθετο μπορείτε να πάρετε και τα λεωφορεία 780,783 για τα οποία το εισητήριο διπλής διαδρομής είναι πολύ φτηνό και η διαδρομή γύρω στα 30'-40'. Μιάμιση μέρα με λίγο τρέξιμο αρκεί για να δείτε σχεδόν τα περισσότερα αξιοθέατα.
  • Στο Brasov να πάτε σίγουρα στην Black Church, το πιο γνωστό αξιοθέατο της πόλης, στην Πύλη της Αικατερίνης, το Rope street (πιο στενός δρόμος στη Ρουμανία) και γενικά να κάνετε βόλτα σε όλη την πόλη που είναι πολύ γραφική. Από το σταθμό του τρένου πάρτε το λεωφορείο 4 που σας πάει στο ιστορικό κέντρο της πόλης.
 

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Ευχαριστω και τους 2 για τις απαντήσεις. Δυστυχως την τελευταία μέρα φεύγουμε το μεσημέρι και θα προτιμούσα να είμαστε Βουκουρέστι. Ισως όμως το δούμε. Η άλλη επιλογή που σκεφτόμουν είναι να μείνουμε τις 2 τελευταίες μέρες στο Brasov και να επιστρέψουμε πρωι πρωι Βουκουρέστι. Δηλαδή 1,5 μέρα Βουκουρέστι και 2 μέρες Brasov. To να νοικιάσουμε αμάξι το σκέφτηκα απλά δεν έχω ιδέα πως να κινηθώ και θα προτιμούσα να το αποφύγω.

Uber κατεβαζω απο εδω την εφαρμογη και καλώ ταξί μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο; Πως θα ξέρω πόσο θα κοστίσει;
 
Last edited:

Georgios1

Member
Μηνύματα
18
Likes
8
Εννοώ ότι είμαι διστακτικός να το κάνω. Παρόλαυτα, υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστη εταιρία ενοικιάσεως σε λογικές τιμές; Κάποιος που να έχει νοικιάσει σχετικά πρόσφατα;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εννοώ ότι είμαι διστακτικός να το κάνω.
Τότε μη το κάνεις.
Πρίν 8 μήνες νοίκιασα με αυτήν https://www.klasswagen.com/?city=bucuresti. Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εταιρεία.
Εγώ θα διάλεγα τη Σινάια αντι του Μπρασόβ λόγω έλλειψης χρόνου. Μπορείτε να δείτε το μοναστήρι της Σινάια και το Παλάτι Πέλες! Η Σινάια είναι χτισμένη σε μια πανέμορφη τοποθεσία!
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Uber κατεβαζω απο εδω την εφαρμογη και καλώ ταξί μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο; Πως θα ξέρω πόσο θα κοστίσει;
Κατεβάζεις την εφαρμογή, κι όταν θες την ανοίγεις, πληκτρολογείς που θες να πας, και σου βγάζει πόσο απέχει το κοντινότερο αμάξι και το κόστος πάνω-κάτω, είναι απόλυτα ασφαλές και χρήσιμο ιδίως το βράδυ αφότου έχει κλείσει το μετρό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.111
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Uber κατεβαζω απο εδω την εφαρμογη και καλώ ταξί μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο; Πως θα ξέρω πόσο θα κοστίσει;
Όταν κατεβάσεις την εφαρμογή στο κινητό σου, μπορείς επίσης να προσθέσεις μία πιστωτική κάρτα σου στους τρόπους πληρωμής. Είναι ασφαλές! Έτσι, όταν θα κάνεις την κλήση, θα βλέπεις πόσο θα κοστίσει και όταν τελειώσει η διαδρομή, απλά χαιρετάς τον οδηγό και κατεβαίνεις απο το αυτοκίνητο. Η χρέωση θα γίνει στη κάρτα σου μόλις τελειώσει η διαδρομή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom