Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξανά Μπαλί
Λέμε τελικά να πάμε αεροπορικώς και να μετακινούμαστε με τρένα κλπ ή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο εκεί. Αρχικά λέγαμε να φύγουμε από δω με αυτοκίνητο, αλλά φοβόμαστε τα χιόνια.
Σε ποια μέρη να μείνουμε εκεί; Αξίζει να πάμε τόσες ημέρες ή να πάμε προς Πράγα;
Ευχαριστώ!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή ενότητα, αυτή της Ευρώπης.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Λέμε τελικά να πάμε αεροπορικώς και να μετακινούμαστε με τρένα κλπ ή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο εκεί. Αρχικά λέγαμε να φύγουμε από δω με αυτοκίνητο, αλλά φοβόμαστε τα χιόνια.
Σε ποια μέρη να μείνουμε εκεί; Αξίζει να πάμε τόσες ημέρες ή να πάμε προς Πράγα;
Ευχαριστώ!
Το 1 μέρος θα είναι οπωσδήποτε το Μπρασόβ. είναι καταπληκτικό! πάνω στό βουνό. από κει μπορείτε να κανετε εύκολα εξορμήσεις είτε μέ τρένο και λεωφορεία είτε με αυτοκίνητο στη Σινάια, στο Μπραν, στο Ράσνοβ, στην Ποϊάνα Μπρασόβ. Το δεύτερο εξίσου καταπληκτικό μέρος αν και δεν είναι πολύ μακριά από το Μπρασόβ είναι η Σιγκισοάρα. Από κέι μπορείς να κάνεις εκδρομές στα πιο βόρεια και δυτικά μέρη της χώρας.
Ωραία και η Πράγα αλλά πολυκοσμία..άσε που η Ρουμανία είναι και πιο φθηνός προορισμός..Θα την λατρέψεις την χώρα!!!
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξανά Μπαλί
Οπότε με αεροπλάνο πάμε Βουκουρέστι και από εκεί οδικώς στα μέρη που λες;
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Οπότε με αεροπλάνο πάμε Βουκουρέστι και από εκεί οδικώς στα μέρη που λες;
Αν δεν έχεις πολλές ελεύθερες μέρες να πας με αεροπλάνο αλλιώς έχει και την ομορφιά του η κλασσικη, χρονοβόρα, οικονομική επιλογή του τραίνου...
οσο αφορά τις διαδρομές μες τη χώρα, υπολόγισε τα χιονια αυτή την περιοδό και το πόσο διατεθημένος είσαι να οδηγήσεις σε αυτά. αλλιώς τραινάκι και λεωφορείο... που είναι υπευθυνοι άλλοι για την οδήγηση..:lol:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Απέφυγε το Βουκουρέστι, πέρα από το παλατάκι του Causescu και το πάρκο Herastrau δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο.
Στην Τρανσυλβανία, προτίμησε κατά σειρά ενδιαφέροντος (αναφέρω μόνο όσες πόλεις έχω επισκευτεί ο ίδιος):

1. Sibiu
2. Timisoara
3. Shighisoara
4. Bran & Brasov
5. Sinaia
6. Cluj-Napoca

Αν μπορέσεις να εξοικονομήσεις χρόνο, επισκέψου και την επαρχία Maramures για 1-2 μέρες, έχω ακούσει τα καλύτερα!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή-Ισλανδία
συγγνώμη που τώρα δεν έχω χρόνο να αναφερθώ λεπτομερώς στη Ρουμανία, αν και την έχω γυρίσει, θα σου δώσω μόνο 2 σταγονες περιήγησης.

Εννοείται πως αξίζει να μείνεις και Βουκουρέστι , γιατι επισκεπτόμενος τα μουσεία και τα κτίρια έρχεσαι σε επαφή με την ιστορία αυτου του λαού.Επίσης, οι Ρουμάνοι διασκεδάζουν αρκετά, οπότε μπορείς να τους συναντήσεις έξω κάποιο βράδυ!

Εν τάχει, θα αναφέρω αυτά που μου έρχονται στο μυαλό με την πρώτη σκέψη. Σινάια , για να δεις το εκπληκτικό κάστρο Πέλες (ενα από τα ωραιότερα που έχω δει ποτε) , Κωνσταντσα , γιατι είναι πολύ παλαιά , αξιόλογη και διαφορετική πόλη από τις υπόλοιπες ρουμάνικες και κοιτάει σε μια διαφορετική θάλασσα...
Επίσης, Τιμισοάρα , γιατί είναι ένα ομορφο σύγχρονο αστικό κέντρο και Κλουζ ναπόκα , γιατι πολύ απλά είναι πανέμορφη. Τέλος ,μην παραλείψεις να βρεθέις στην ύπαιθρο.:p
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
12
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Apuseni Mountains
Live from Brasov-Romania

Καλημέρα στο forum,

ένα πιθανό route είναι:
- Brasov και περίχωρα (Sinaia,Busteni,Predeal,Azuga,Poiana Brasov,Poiana Marului,Bran) 4 μέρες.
- Sibiu 2 μέρες
- Targu Mures-Sighisoara μια μέρα
- Περιοχή Apuseni (δεν μπαίνεις για Cluj Napoca κρατάς Turda και έπειτα Baia Aries,Campeni,Albac και Arieseni τις υπόλοιπες μέρες.
Έχω πάει και για αυτό στο λέω...ΑΞΙΖΕΙ...αυτό το route.
Έαν θέλεις περισσότερες πληροφορίες ...ρώτα με ...ζω στο brasov...και για φωτογραφίες στο facebook εάν κάνεις αναζήτηση tzakos athanasios..

Αυτά..:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom