Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι αδεσποτα;
Επισης υπηρχε ενα ανταλλακτηριο στο βουκουρεστι και πολλα στο Brasov (ολα βασικα νομιζω εκει) που εκαναν μετατροπες με 0 προμηθεια.
0 προμήθεια δεν υπάρχει. Ενσωματώνεται στο exchange rate (αυτή η διαφορά τιμών αγοράς και πώλησης).
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Έχουμε διαβάσει παντού ότι υπάρχει θέμα με τα αδέσποτα στη Ρουμανία και ειδικά στο Βουκουρέστι και ότι σπάνια δαγκώνουν κιόλας.
Δε νομιζω να υπαρχει χωρα στον κοσμο με περισσοτερα αδεσποτα απο την Ελλάδα :p . Στη γειτονια μου στη ραφηνα μπορω να μετρησω 7-8 αδεσποτα σκυλια, καμια 30αρια γατες, 3 που φετος γιναν 5-6 αλεπουδες κ αλλα πολλα. Κ οχι, στην πολλη μεσα ζω, οχι στα χωραφια. Πουθενα στις χωρες που εχω παει δςν εχω δει αδεσποτα, οπως και στη Ρουμανια (Βουκουρεστι, Μπρασοβ) ουτε ενα... Οπως και να εχει, ακομα και να χασετε τον τρανφαγκαρασαν θα περασετε υπεροχα, φθηνη και πανεμορφη χωρα με υπεροχους ανθρωπους!
 

kap_

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ιρλανδια
Ναι κι εμείς ανάλογες καταστάσεις ζούμε στην Ελλάδα :p Αλλά τα διάβασα λίγο τραγικά τα πράγματα για αυτό το ψάχνω. Θα ναι κρίμα να πάμε μέχρι εκεί με αμάξι και να μην μπορέσουμε να το κάνουμε γιατί είναι απ' τα βασικά που θέλουμε να δούμε!
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
εχει αλλαξει πολυ η κατασταση με τα αδεσποτα...εγιναν μαζικες εξοντωσεις πριν καποια χρονια:(
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Πολύ καλό ανταλλακτικό υπάρχει στην Piata unirri απέναντι από το mall. Ήμουν την περασμένη βδομάδα. Όσο για τα αδέσποτα εγώ δεν τα πρόσεξα καν αν υπάρχουν.δεξ θυμάμαι καν να έχω δει μπροστά μ κ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Είχα κάνει κ την διαδρομή Βουκουρέστι - σιναια - Μπρασόβ - Σιμπίου - σιγκισοαρα με αυτοκίνητο Δεκεμβρίο κ δεν ειχαμε κανένα απόλυτος θέμα απλά φανταστικά τοπία από τα ωραιότερα road trips που έχω κάνει
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επιτρεψε μου να διαφωνησω...τα ανταλλακτηρια στην πιατσα ουνιρι εχουν πολυ τιμια ισοτιμια κ χωρις τις πιθανον κρυφες χρεωσεις μια καρτας..στο αεροδρομιο οντως ειναι χαμηλη η ισοτιμια..και ναι , σε λει κι οχι σε ευρω στα POS
Κρυφές χρεώσεις μιας κάρτας υπάρχουν μόνο ως τεχνοφοβική φαντασίωση. Λίγο να ξέρεις να κοιτάξεις τους όρους κλπ, δεν έχεις κανένα τέτοιο θέμα.
Κανένα ανταλλακτήριο στον κόσμο δε δουλεύει με χασούρα. Καλύτερη ισοτιμία από την ισοτιμία που δίνουν οι τράπεζες (στις οποίες το βράδυ παίρνουν τα λεφτά από το ανταλλακτήριο και τα πηγαίνουν να τα αλλάξουν κι αυτοί, στην Ευρώπη τουλάχιστον) δεν υπάρχουν. Αυτό που μπορεί να αξίζει να συγκρίνεις είναι αν τα €3.00 που θα πληρώσεις στην Εθνική είναι περισσότερα ή λιγότερα από το περίπου 5% που θα σε χρεώσει το καλύτερο ανταλλακτήριο (μέσω της ισοτιμίας).
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τι αδεσποτα;
Επισης υπηρχε ενα ανταλλακτηριο στο βουκουρεστι και πολλα στο Brasov (ολα βασικα νομιζω εκει) που εκαναν μετατροπες με 0 προμηθεια.
Ένα ανταλλακτήριο δουλεύει είτε με προμήθεια που πάει κλιμακωτά ανάλογα με το ποσό (πχ μέχρι 300 ευρώ προμήθεια 5, από 300 έως 1000 προμήθεια 10 ευρώ κτλ) ή ενσωματώνει την προμήθεια στην ισοτιμία.
Σε κάθε περίπτωση το ΑΤΜ τις περισσότερες φορές είναι καλύτερο. Ειδικά της Εθνικής που έχει τις χαμηλότερες χρεώσεις εκτός χωρών Ευρώ.

Θα ανεβάσω σχετικό πόστ μέσα στην εβδομάδα για τις προμήθειες των τεσσάρων μεγάλων Ελληνικών τραπεζών ανάλογα με τα ποσά με ένα Excel που υπολογίζει αυτόματα τις προμήθεις κάθε τράπεζας.

Κρυφές χρεώσεις μιας κάρτας υπάρχουν μόνο ως τεχνοφοβική φαντασίωση. Λίγο να ξέρεις να κοιτάξεις τους όρους κλπ, δεν έχεις κανένα τέτοιο θέμα.
Κανένα ανταλλακτήριο στον κόσμο δε δουλεύει με χασούρα. Καλύτερη ισοτιμία από την ισοτιμία που δίνουν οι τράπεζες (στις οποίες το βράδυ παίρνουν τα λεφτά από το ανταλλακτήριο και τα πηγαίνουν να τα αλλάξουν κι αυτοί, στην Ευρώπη τουλάχιστον) δεν υπάρχουν. Αυτό που μπορεί να αξίζει να συγκρίνεις είναι αν τα €3.00 που θα πληρώσεις στην Εθνική είναι περισσότερα ή λιγότερα από το περίπου 5% που θα σε χρεώσει το καλύτερο ανταλλακτήριο (μέσω της ισοτιμίας).
Ακριβώς αυτό
 
Last edited by a moderator:

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Πήγα σε ανταλλακτήριο στην Piata Unirii και η προμήθεια ήταν μηδενική, δεν κράτησε τίποτα. Όσο αφορά τα αδέσποτα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πήγα σε ανταλλακτήριο στην Piata Unirii και η προμήθεια ήταν μηδενική, δεν κράτησε τίποτα. Όσο αφορά τα αδέσποτα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Αρες μάρες. Δε. Είπαμε ότι η προμήθεια ενσωματώνεται στο exchange rate?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Διάβασα ότι έχετε γράψει σχετικά με την ασφάλεια στη Ρουμανία, ωστόσο έχουμε αγχωθεί με το θέμα των αδέσποτων.
το βουκουρεστι δεν εχει το προβλημα με τα αδεσποτα που ισχυε καποια χρονια πριν.
Έχουμε διαβάσει παντού ότι υπάρχει θέμα με τα αδέσποτα στη Ρουμανία και ειδικά στο Βουκουρέστι και ότι σπάνια δαγκώνουν κιόλας.
χει αλλαξει πολυ η κατασταση με τα αδεσποτα...εγιναν μαζικες εξοντωσεις πριν καποια χρονια
Όσο αφορά τα αδέσποτα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
Τον Απρίλιο που μας πέρασε,Αμερικανού πελάτη μας δάγκωσε σκύλος το παιδί του με αποτέλεσμα να κάνει
προληπτικά αντιλυσσικό .Η πρώτη δόση έγινε στην Ρουμανία και η δεύτερη στην Βαρκελώνη.
Παιδευτήκαμε πολύ να βρούμε νοσοκομείο να του κάνει την ένεση γιατί ήταν και μικρό παιδί και οι Καταλανοί
γιατροί δεν είχαν την γνώση και την εμπειρία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Χρειάζεται ιδιαίτερη γνώση για να κάνεις αντιλυσσικό; Σοβαρά ρωτάω. Νοσοκόμα (δεν το λέω υποτιμητικά) σε κέντρο υγείας σε χωριό στο κάνει εδώ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Δεν έχω τις γνώσεις να σου απαντήσω.Το θέμα τους ήταν η δοσολογία που έπρεπε να δώσουν,
επειδή ήταν ενός έτους το παιδί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom