Ρωσία Ρωσία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θα πρέπει να τα βάλεις κάτω και να κρίνεις
Δεν ξέρω κατά πόσον παραχωρούνται εστίες κατά διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους σε αλλοδαπούς για βραχείας διάρκειας courses. Καλύτερα ρώτησε στο πρακτορείο που το οργανώνει αν μπορεί να κανονίσει κάτι ανάλογο άλλη εποχή.
Προσωπικά δεν θα χάλαγα τις καλοκαιρινές μου διακοπές αν δεν είχα καημό για τη γλώσσα. Πάντως αυτό που οι περισσότεροι συστήνουν είναι διαμονή σε οικογένεια (homestay) για να εξασκείς τη γλώσσα.
Προσωπικά θα χτύπαγα ένα εξωτικό Κιργιστάν. Είναι κατά γενική ομολογία το φθηνότερο μέρος να μάθεις ρωσικά. Αντίθετα τα courses στη Ρωσία δεν είναι φθηνά και ειδικότερα στις μεγάλες πόλεις
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
παιδια λεω να παω αγια πετρουπολη..... ποσες μερες ειναι καλα?
σεπτεμβριο μπορω να παω ειναι καλα?
επισης πας ρωσια αυτη τη περιοδο ή θα μας βομβαρδισουν τιποτα αεροπλανα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Μόνον Αγία Πετρούπολη;
Νομίζω γύρω στις 5-6 μέρες είναι καλά.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
παιδια λεω να παω αγια πετρουπολη..... ποσες μερες ειναι καλα?
σεπτεμβριο μπορω να παω ειναι καλα?
επισης πας ρωσια αυτη τη περιοδο ή θα μας βομβαρδισουν τιποτα αεροπλανα?
Πριν απο 10 ημέρες ήμουνα Αγία Πετρούπολη έμεινα 4 ημέρες με αρκετό τρέξιμο νομίζω οτι τα κάλυψα όλα, ή εν μπάσει περιπτώσει πείρα μια αρκετά καλή γεύση της πόλης νομίζω 5 ημέρες που λέει και ο fotast είναι καλά .Τώρα αν πέσεις στους βομβαρδισμούς θα χάσεις μία ημέρα χωμένος στο απίθανο μετρό της πόλης.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
αξίζει να πάει κάνεις με οργανωμένο πακέτο 8 ημερών Μόσχα - Αγία Πετρούπολη με ταξιδιωτικό γραφείο??
είναι καλή εποχή να πας Σεπτέμβριο??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
αξίζει να πάει κάνεις με οργανωμένο πακέτο 8 ημερών Μόσχα - Αγία Πετρούπολη με ταξιδιωτικό γραφείο??
είναι καλή εποχή να πας Σεπτέμβριο??
10-12 ημέρες θα ήταν καλύτερα κατά την γνώμη μου.Αν έχει όμως καλό πρόγραμμα θα πάρεις μια ικανοποιητική "δόση" και με τις 8 μέρες.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Έκλεισα Μόσχα το Πάσχα που φέτος πέφτει νωρίς .. στο πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου για 6 μέρες . Αρχικά θα θελα να ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος Πάσχα στη Μόσχα .. είναι καλή περίοδος ; σχετικά με τον καιρό είδα ότι παλευεται εκείνη την εποχή .
Επίσης να επιχείρησω να πάω και για ένα βράδυ Αγία Πετρούπολη με τρένο; από ότι είδα έχουν πολύ καλά τρένα και το κάνει σε 3,5-4 ώρες . Θα προλάβω να δω και αυτή την πόλη; ή να επικεντρωθώ σε Μόσχα και να πάω Αγία Πετρούπολη άλλη φορά ;
 

Harris Deft

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Καλησπέρα σας. Θελώ να ταξιδεψω στη Μοσχα οδικώς με διάρκεια ταξιδιού το πολύ με 2 διακυκτερεύσεις. Απο ποια διαδρομή είναι πιο γρήγορη και ασφαλέστερη? Αν ξέρει κάποιος ποια σύνορα πρέπει να περάσω θα με βοηθήσει.
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Καλησπέρα σας. Θελώ να ταξιδεψω στη Μοσχα οδικώς με διάρκεια ταξιδιού το πολύ με 2 διακυκτερεύσεις. Απο ποια διαδρομή είναι πιο γρήγορη και ασφαλέστερη? Αν ξέρει κάποιος ποια σύνορα πρέπει να περάσω θα με βοηθήσει.
Καλησπέρα. 2 διανυκτερεύσεις εννοείτε στη Μόσχα;;πιο γρήγορα είναι σίγουρα από Πολωνία και Λευκορωσία αλλα είναι 400 χιλιόμετρα περισσότερο απλώς είναι καλύτερος ο δρόμος. Από Μολδαβια και Ουκρανία είναι λιγότερα χιλιόμετρα αλλά οι δρόμοι όχι και τόσο καλοί.
 

Harris Deft

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Καλημέρα σας Σκέφτομαι να πάω Βουλγαρία, Ρουμανία, Μολδαβία διανυκτέρευση, Ουκρανία, Κίεβο . Μετά είναι καλύτερα μέσω Λευκορωσίας ή κατευθείαν Μόσχα από το Κίεβο. Ποια είναι εύκολα περάσματα συνόρων? Πρέπει το δεύτερο βράδυ να είμαι Μόσχα.
 

jmar

Member
Μηνύματα
333
Likes
5.218
Επόμενο Ταξίδι
Overlanding Africa
Ταξίδι-Όνειρο
World
Καλημέρα σας Σκέφτομαι να πάω Βουλγαρία, Ρουμανία, Μολδαβία διανυκτέρευση, Ουκρανία, Κίεβο . Μετά είναι καλύτερα μέσω Λευκορωσίας ή κατευθείαν Μόσχα από το Κίεβο. Ποια είναι εύκολα περάσματα συνόρων? Πρέπει το δεύτερο βράδυ να είμαι Μόσχα.
Κιεβο Μοσχα ειναι αριστος ο δρομος και με μεγάλα κομμάτια αυτοκινητόδρομου, τον περασα το Σεπτέμβρη. Λευκορωσια θες βιζα για να μπεις, η οποία δεν βγαινει Ελλάδα,απο Ρουμανια Βουκουρεστι την εβγαλε περσι ενας φιλος.

Καλυτερα να μπεις Ουκρανια απο βορειοανατολικη Ρουμανια (Siret Customs Douane). Αν μπεις και Μολδαια θα μπλεξεις χρονικά πολύ περισσότερο. Βέβαια να ξέρεις οτι θα έχει αρκετα κομμάτια κακου δρομου μπαινοντας ουκρανια
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom