Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
μπήκα να κλείσω για εισητήριο στο Βατικανό αλλα έχω μία απορία, πρέπει να είσαι εκεί ακριβώς στην ώρα που έχεις κλείσει? Διότι ως έλληνες δε φημιζόμαστε και για την συνέπειά μας και αν πάμε δηλ. μισή ώρα πριν ή μετά δε θα μας αφήσουν να μπούμε????? Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει, please!!!!!! Samion where are you????
Για το πρίν μήν ανυσυχείς, εμείς ήμασταν 40 λεπτά νωρίτερα εκεί (Είχαμε κλεισει για τις 10.30 και απο τις 9.10 ημασταν εκεί. Δεν μας είπαν τιποτα.)
Παρεπιπτώντως ενα ζευγάρι μπροστά μας είχε κλείσει για τις 11.00 και ουτε σε αυτούς είπαν τιποτα. (Δεν αντεξα να μην κρυφοκοιτάξω το χαρτί της κράτησης τους .....:bleh:).
Παντως για το μετα δεν σου εγγυούμαι τίποτα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
νομίζω ούτε εγώ θα το συνιστούσα στον εαυτό μου :mad:, οπότε θα κοιτάξω να μην κλείσω πολύ πρωί, μη τρέχουμε σαν τρελοί. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!
Κανόνισε λοιπόν εκείνη τη μέρα να πιεις τον καφέ σου στην περιοχή του Βατικανό, ώστε να είσαι στην ώρα σου εκεί!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.412
Likes
9.343
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διαβάζω ανελλιπώς όλα τα post περί Ρώμης και έχω γεμίσει σημειώσεις και σκονάκια όλο το γραφείο μου..;)
Διάβασα επίσης τα συν και τα πλην του να επισκεφθεί κανείς Χριστούγεννα την Αιώνια Πόλη, αλλά το αποτέλεσμα είναι ένα.. εμείς 25/12 πετάμε για Ρώμη και προκειμένου να μην μείνουμε νηστικοί, καλό θα ήταν από ότι έχω καταλάβει να έχω κάνει κράτηση κάπου πριν ταξιδέψω.
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο εστιατόριο πιο.. "ιδιαίτερο"?
Δεν εννοώ να είναι ντε κ καλά κυριλάτο ή πανάκριβο, απλά ξέρετε κάτι πιο ξεχωριστό... Και πάνω από όλα κάτι ανοιχτό εκείνη την ημέρα! χεχε!
αν και δεν βλέπω κάτι αρνητικό να πας Χριστούγεννα στη Ρώμη, ένα είναι σίγουρο ότι νηστικός δεν μένεις. αλίμονο. εκατοντάδες χιλιάδες θα είναι οι τουρίστες τότε.
δεν λες αν θέλεις γευμα ή δείπνο. το γευμα πάντως εκείνη την μέρα χρειάζεται κράτηση. για κάτι καλό όλα όσα έχουν αστέρι Μισελέν θα είναι ανοικτά. για τα υπόλοιπα είναι νωρίς ακόμα. τηλεφώνησέ τους μερικές μέρες πιο πριν.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Στη Ρώμη κανείς δεν μένει νηστικός! Καταρχήν θα περάσεις όμορφες γιορτές. Τουρίστες θα είναι πολλοί- πάρα πολλοί- αλλά τη πόλη θα την ευχαριστηθείς όπως και να έχει...
Διευκρίνισέ μας αν θες όμως γεύμα ή δείπνο που λέει και ο Samion. Στην ιταλική πρωτεύουσα πας, από trattoria και καλά εστιατόρεια χαμός, αλίμονο να είναι κλειστά ανήμερα Χριστουγέννων!
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
Λοιπόν φτάνω στην πόλη αρκετά νωρίς το πρωί, παρ' όλα αυτά θεωρώ καλύτερο το δείπνο, μιας και δεν μιλάμε για ελληνικά ωράρια και για να το συνδυάσω με την βραδυνή μας βόλτα.
Οπότε φαντάζομαι πως αυτό που ψάχνω είναι κάτι καλό (ιταλική κουζίνα), για βράδυ και κάπου κεντρικά. Θα είμαι με τον φίλο μου, οπότε κάτι "ρομαντικό" δεν θα ήταν άσχημο (σε normal πλαίσια πάντα το ρομαντικό π.χ. άλλοι στέλνουν λουλούδια, ο δικός μου μου πήρε εισιτήριο για το champion's league..:bleh:)
Όποιες προτάσεις καλοδεχούμενες. Στο θέμα με τα "εστιατόρια to die for" δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, μιας και αρκετά από αυτά τα έχω τσεκάρει και είναι κλειστά και επειδή μετά από ένα σημείο το θέμα πλατίασε αρκετά και δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω το που είναι ωραίο να φας γενικότερα και που είναι ωραία να φας ένα ιδιαίτερο βράδυ.
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Καλησπέρα σας..εχω διαβάσει μερικά από τα πόστ σας,μιας κ την Πρωτοχρονιά θα πάω για 3η φορά στην Ρώμη...αλλά για 2η στο Βατικανό.Δεν θυμάμαι την 1η φορά να είχαμε πληρώσει κάποιο εισητήριο..Λάθος θυμάμαι?Το μόνο που θυμάμαι ήταν ότι περιμέναμε κάμποση ώρα στην ουρά κ περάσαμε απο έλεγχο όπως στο αεροδρόμιο.....
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα σας..εχω διαβάσει μερικά από τα πόστ σας,μιας κ την Πρωτοχρονιά θα πάω για 3η φορά στην Ρώμη...αλλά για 2η στο Βατικανό.Δεν θυμάμαι την 1η φορά να είχαμε πληρώσει κάποιο εισητήριο..Λάθος θυμάμαι?Το μόνο που θυμάμαι ήταν ότι περιμέναμε κάμποση ώρα στην ουρά κ περάσαμε απο έλεγχο όπως στο αεροδρόμιο.....
Πληρώσατε, πληρώσατε......:haha:!!! Εκτος και αν πηγες την πρωτη Κυριακή του μήνα που τουλάχιστον παλιότερα ηταν δωρεάν.
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Πληρώσατε, πληρώσατε......:haha:!!! Εκτος και αν πηγες την πρωτη Κυριακή του μήνα που τουλάχιστον παλιότερα ηταν δωρεάν.
Καλημέρα!!99,9% ήταν η πρώτη κυριακή του χρόνου μιας κ τότε που είχα ξαναπάει ήταν πρωτοχρωνιά..κ νομίζω πως αργότερα είχε κ λείτουργία:lol:Τώρα αν δεν έχεις κλείσει που βγάζεις εισητήριο?κ το μουσείο που λέτε είναι άλλο πράγμα?
Και αν γνωρίζεται από Termini με τι μπορείς να πας μέχρι το Βατικανό?Νομίζω πως τότε είχαμε πάει με το λεωφορείο..Ισχύει ακόμα?
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Άλλο η Βασιλική του Αγίου Πέτρου και άλλο το μουσείο του Βατικανό! Εισιτήρια καλύτερα να κλείσεις μέσω internet για να αποφύγεις τις ουρές! Μπορείς να πας με μετρό ή με λεωφορείο, και ναι εξακολουθούν να πηγαίνουν στο Βατικανό!
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Άλλο η Βασιλική του Αγίου Πέτρου και άλλο το μουσείο του Βατικανό! Εισιτήρια καλύτερα να κλείσεις μέσω internet για να αποφύγεις τις ουρές! Μπορείς να πας με μετρό ή με λεωφορείο, και ναι εξακολουθούν να πηγαίνουν στο Βατικανό!
Nαι επειδή έχω μπερδευτεί,εγώ θέλω μόνο να μπω στην ναό,εκεί που είναι οι τάφοι,οι πίνακες κτλ.αυτό εννοείτε μουσείο?Δυστυχώς δεν έχω κάρτα για το Internet και το φοβάμαι λίγο.
 

happy dreamer

Member
Μηνύματα
30
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη,τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα και απο μένα.Έκλεισα εισητήριο για το Βατικανό μέσω της ιστιοσελίδας τους,55ε τα δύο άτομα.Νομίζω πως περιλαμβάνει το μουσείο του βατικανου,αυτο που αντιμετωπίζει λογικά και το πρόβλημα με τις μεγάλες ουρές.Η διευκόλυνση του να κλείσεις το εισητήριο απο το διαδίκτιο,είναι το οτι σε περιμένει την ώρα και ημερομηνία που έχεις επιλέξει,εκπρόσωπος τους σε ορισμένο σημείο, και με την επίδειξη του ηλεκτρονικού εισητηρίου σε οδηγεί κατευθείαν στην είσοδο.Ούτε ουρές,ούτε γκισέ.Νομίζω πως η επίσκεψη στο ναό είναι δωρεάν,μα αυτό καλύτερα να στο απαντήσουν αυτοί που το κατέχουν καλύτερα.
Οπώς και να χει καλά να περάσεις!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.412
Likes
9.343
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πως η επίσκεψη στο ναό είναι δωρεάν,
σωστά.
πληρώνεις μόνο την επίσκεψη στο θόλο (cupola) 7 το ασανσέρ (+320 σκαλιά) ή 5 (+551 σκαλιά). για όποιον αισθάνεται σε φόρμα και δεν πάσχει από κλειστοφοβία. για τους υπόλοιπους συνιστάται βόλτα στο Gianicolo με καλύτερη ίσως θέα..
Basilica Papale - SAN PIETRO
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom