Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
που το βρισκεις το Μercure στο Κολοσσαιο με 125?εννοεις δικλινο ή μονοκλινο?ρωταω γιατι κοιταζω για ένα ζευγαρι φιλων που θα πανε 17-20ιουνιου(τρια βραδια) και το βρισκω 435 ,τη φθηνοτερη τιμη ,με μη επιστρεψιμη χρεωση απο το booking και απο το δικο τους σαιτ....
όπως τα είπε η sapi. και υπόψη ότι κλεινουμε σε βάθος χρόνου. τωρα για Αυγουστο τόσο έχει.
Ε καλα δεν ειναι και λυση να μεινεις εκτος πολης. Με τις μετακινησεις και την ταλαιπωρια τα ιδια σου βγαινουν πανω κατω. Δεν νομιζω να αξιζει.
Την περιοχη στο Κολοσσαιο κι εγω δεν θα την προτιμουσα για διαμονη. Το βραδι δεν ξερω μπορει να ειναι πολυ ωραια, αλλα τη μερα πολυ βλαχοκατασταση... για βολτα με καλο καιρο ειναι μια χαρα.
1ον. δεν μίλησα για εκτός πόλης, μίλησα για πιο οικονομικά. δίπλα στο σταθμό έχει με 50 Ε.
και 2ον δεν θίγομαι. οι βλάχοι πάνε Τραστέβερε και οι ξόφλες Κολοσσαίο. να βλέπουν βλαχοπέτρες και βλαχοαψίδες απομίμηση παριζιάνικων. οι σικ ως γνωστό πάνε αλλού να βλέπουν μεγάλα Μπεν, χαροντς και οξφορντ στριτ..
Έχεις δίκαιο,Colosseo,Foro Romano, tres banal...Απλά ο Samion κι εγώ που την επιλέγουμε,μεταξύ μας, είμαστε λίγο κρυφοβλαχάκια...
ξόφλες θα έλεγα..
Δεν ειπα οτι οποιος μενει εκει ειναι βλαχος. Το ολο σκηνικο τη μερα με τους λεγεωναριους κτλ μου κανει λιγο πανηγυρι. .
το βράδυ να δεις. έχει λαμπιόνια πάνω σε βλαχοπέτρες και πουλάνε κ μαλλί της γριάς. αυθεντικό εγγλέζικο.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
βρε παίδες ασχοληθείτε λίγο μαζί μου. σε ποιό από τα δύο να μείνω εγώ που είχα στο μυαλό μου ρομαντικό τριήμερο μετά του συζύγου?
ποιά είναι η πιο γραφική περιοχή από τις 2?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
βρε παίδες ασχοληθείτε λίγο μαζί μου. σε ποιό από τα δύο να μείνω εγώ που είχα στο μυαλό μου ρομαντικό τριήμερο μετά του συζύγου?
ποιά είναι η πιο γραφική περιοχή από τις 2?
το τόπικ είναι πιο γενικό και γι αυτό τα σχόλια δεν αφορούν μόνο εσένα.
πιο ειδικά τώρα νομίζω σου απάντησαν πιο πάνω. απαντάω κι εγώ ότι στη Ναβόνα είναι πιο καλά. αν και δεν θα διάλεγα κανένα από τα δύο. αυτή την εποχή, δεν λες κ πότε ακριβώς, το Gambrinus στη via Veneto έχει 100Ε κ το Starhotel Michelangelo στο Βατικανό 130 με πρωινό, ένα πολύ καλό 4στερο χοτέλ. κρίμα τα 125 για ένα Β&Β κι ας είναι μέσα στη μπουτίκ του Αρμάνι. από κει κ πέρα όπως είπα πριν ειναι θεμα προτεραιοτήτων.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Χιουμοράκι έκανα Samion, σήμερα έχω την αίσθηση ότι δεν είναι μια καλή μέρα για σένα γιατί οι απαντήσεις σου βγάζουν ένα εκνευρισμό....
Τέσπα, ερωτώ τους υπόλοιπους το δεύτερο είναι στο Campo de Fiori, Booking.com: ξενοδοχείο Residenza Navona First, Ρώμη, Ιταλία - 68 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

πηγαίνω 7-11 Απριλίου και Samion έλεγξα όσα πρότεινες αλλά μιλάμε για τριπλάσιες τιμές....

πραγματικά δεν έχω κανένα ψώνιο να μείνω δίπλα στην μπουτίκ του Αρμάνι, κάθε άλλο θα έλεγα. ήθελα μια ρομαντική και ζωντανη περιοχή, αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου δεν το έψαξα σωστά το θέμα....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χιουμοράκι έκανα Samion, σήμερα έχω την αίσθηση ότι δεν είναι μια καλή μέρα για σένα γιατί οι απαντήσεις σου βγάζουν ένα εκνευρισμό....
Τέσπα, ερωτώ τους υπόλοιπους το δεύτερο είναι στο Campo de Fiori, Booking.com: ξενοδοχείο Residenza Navona First, Ρώμη, Ιταλία - 68 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
πηγαίνω 7-11 Απριλίου και Samion έλεγξα όσα πρότεινες αλλά μιλάμε για τριπλάσιες τιμές....
πραγματικά δεν έχω κανένα ψώνιο να μείνω δίπλα στην μπουτίκ του Αρμάνι, κάθε άλλο θα έλεγα. ήθελα μια ρομαντική και ζωντανη περιοχή, αλλά λόγω περιορισμένου χρόνου δεν το έψαξα σωστά το θέμα....
έκανες χιουμοράκι αλλα το δικό μου δεν το καταλαβαινεις καθόλου γι αυτό άστο.
είπες σε λίγες μέρες κι αυτές τις τιμές είδα. για να μην μένουν λάθος εντυπώσεις σε όσους διαβάζουν, από λάθος πληροφορίες που δεν έχεις καν ελέγξει, 7-11 απριλιου αυτά που είπα το Gambrinus, Starhotel Michelangelo έχουν αντίστοιχα 112 και 150 το βράδυ. λοιπά σχόλια περιττεύουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1ον. δεν μίλησα για εκτός πόλης, μίλησα για πιο οικονομικά. δίπλα στο σταθμό έχει με 50 Ε.
και 2ον δεν θίγομαι. οι βλάχοι πάνε Τραστέβερε και οι ξόφλες Κολοσσαίο. να βλέπουν βλαχοπέτρες και βλαχοαψίδες απομίμηση παριζιάνικων. οι σικ ως γνωστό πάνε αλλού να βλέπουν μεγάλα Μπεν, χαροντς και οξφορντ στριτ..
1ον Τη μυγουλα εχουμε ε; Αλλος ειπε για εκτος πολης... δεν ηταν για σενα.
2ον Αλλοι ειναι γεννημενοι Λορδοι κι αλλοι φτωχοευρωπαιοι, τι να κανουμε;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.375
Likes
9.304
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1ον Τη μυγουλα εχουμε ε; Αλλος ειπε για εκτος πολης... δεν ηταν για σενα.
2ον Αλλοι ειναι γεννημενοι Λορδοι κι αλλοι φτωχοευρωπαιοι, τι να κανουμε;
τιποτε εδω δεν ειναι προσωπικό, όλα ειναι για ολους. προσωπικά ειναι τα πμ. εσύ μπορεί να κατάλαβες ότι δεν αναφερόμουν σε κατι εκτος πόλης άλλοι όμως όχι. τεσπα μάλλον με τσίμπησε κάτι στους τροπικούς. θα το ξεπεράσω τώρα που πάω στον πολιτισμό. στη Νάπολη δηλ.
όταν οι ρωμαίοι έκαναν τις βλαχοπέτρες περί ού ο λογος, οι λόρδοι τι έκαναν? μάλλον πεταγαν πετρούλες στη θάλασσα..
τώρα έχεις και το ψευτολορδο από Θεσσ και σε πάει Ciampino, τι άλλο περιμένεις να πας να δεις τι χρώμα έχουν οι πέτρες το βράδυ?άντε κλείσε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τώρα έχεις και το ψευτολορδο από Θεσσ και σε πάει Ciampino, τι άλλο περιμένεις να πας να δεις τι χρώμα έχουν οι πέτρες το βράδυ?άντε κλείσε.
Ο Χριστος και η Μανα του που θα ξανατρεχω στη Ρωμη! Να μου λειπει, μια φορα ηταν υπεραρκετη.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Και μετά από αυτόν τον όμορφο διάλογο, ας επιστρέψουμε στο θέμα μας...:cool:
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ο Χρηστος και η Μανα του που θα ξανατρεχω στη Ρωμη! Να μου λειπει, μια φορα ηταν υπεραρκετη.
Ε, υπερβολή, νομίζω. Ούτε κι εγώ είμαι φαν όπως η σαπιέντσα ή ο σαμίων, αλλά η Ρώμη έχει πράγματα να κάνεις πάντα, κακά τα ψέμματα. Κατ'αρχάς, έχει τα καφέ της! Γιουπι
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
παιδιά ψάχνω μήπως και βρω τίποτα οικονομικότερο στο κέντρο αλλά τζίφος. οπότε πρέπει να επιβεβαιώσω την κράτηση σε ένα από αυτά τα 2 που είχα αρχικά επιλέξει (πρώτη φορά νιώθω τόσο κοροϊδο, αλλά τι να κάνω τώρα). Είναι στην ίδια τιμή σχεδόν 50? το δεύτερο ακριβότερο, αλλά θέλω να μου πείτε ποιό βρίσκεται σε πιο γραφική και ωραία περιοχή.

1. Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso22, Ρώμη, Ιταλία - 64 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

2. Booking.com: hotel Residenza Navona First, Rome, Italy - 68 Guest reviews. Book your hotel now! - βλέπω ότι είναι κοντά στο Campo de Fiori και όχι στη navonna, όπως αρχικά πίστευα....

καθολου κοροιδο να μη νοιωθεις...ειπαμε εκει παιζουν οι τιμες σε αυτες τις περιοχες ...το δευτερο σκεφτομουν κι εγω να το προτεινω στους φιλους μου που θα πανε στη ρωμη και θελουν κατι σε αυτα τα χρηματα....δεν ξερω πως ειναι σα ξενοδοχεια, αλλα απο πλευρας τοποθεσιας μη το σκεφτεσαι καθολου...το campo di fiori ειναι πολυ κοντα στη ναβονα....χτυπα το !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.250
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom