Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
δε πειραζει! απο οτι καταλαβα, θα παω κ θα δω πιο φευγει πρωτο και θα παω επι τοπου να κλεισψ το εισητηριο!!!! ελπιζω να μη χαθω!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπερα φαιδρα232 , γυρισα προχθες απο Ρωμη εγω εμεινα κοντα στο βατικανο η περιοχη ηταν μια χαρα ...Πηγαμε και στο τραστεβερε κατω και παντου τριγυριζαμε σε ολα τα μερη ημασταν 2 στασεις με το μετρο απο την popolo ...Ειχαμε σταση μετρο διπλα.
Προσωπικα δεν θα εμενα ποτε termini .
Οσα εβρισκα στα υπολοιπα μερη τα κεντρικα ηταν παλια και πολυ ακριβα..
Εμεις μειναμε στο excel hotel με 80ευρω με πρωινο την βραδυα και ολα ηταν μια χαρα καθαρο ξενοδοχειο και μεσα στα στενα τρωγαμε εκπληκτικο φαγητο καμια σχεση με τα τουριστικα που τα αποφευγαμε παντου.
Επισης ειχαμε την ευκαιρια να βλεπουμε τον Αγιο πετρο καθημερινα ...τρομερος απλα !!!


Η ρωμη ειναι υπεροχη ελπιζω να περασεις καλα !!!

Για εμας ηταν σιγουρα ξεχωριστο ταξιδι αφου μου εκανε και προταση γαμου ο καλος μου :)

τι καλααα!να ζησετε!εγω ηθελα να παω οκτωβριο που εχω επετειο 5 χρονων σχεσης αλλα θα παω ιανουαριο τελικα που βολευει καλυτερα!εκλεισα στο relais forus inn στη via cavour που εχει εξαιρετικα σχολια κ ειναι κεντρικα σε ολα και σε πολυ καλη τιμη την περιοδο που θα παμε μιας και χει εξυπνη προσφορα..
 
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
επισης μου εχουν πει φιλοι που επισκεφτηκαν τη ρωμη οτι ειναι γενικα πολυ ακριβη και να παρω μαζι μου αρκετα χρηματα.επειδη οταν ταξιδευω προτιμω να τα ξοδευω σε αγορες παρα σε fancy εστιατορια κλπ γνωριζετε αν εχει σουπερ μαρκετ και μερη οπου μπορεις ν φας πιο οικονομικα?και τελος βλεπω για τη roma pass,τη βγαζεις απο το αεροδρομιο?
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
δε πειραζει! απο οτι καταλαβα, θα παω κ θα δω πιο φευγει πρωτο και θα παω επι τοπου να κλεισψ το εισητηριο!!!! ελπιζω να μη χαθω!!!!!!!!!
Μην ανησυχείς. Όλα τα αεροδρόμια έχουν προβλέψει γι'αυτό το θέμα οπότε σίγουρα θα βρεις εύκολα τον δρόμο. Στην τελική ακολουθείς το πλήθος !! :p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πω πω χιλια συγνώμη!! Μπέρδεψα τα αεροδρόμια!! Το fumicino δεν είναι μικρό. Μπερδεύτηκα με το ciampino. σορρυ!!!!!!
μια φορα θα το πειτε σωστα? κι ας αλλαξει ο τιτλος με αναφορα απο το συγγραφεα του λαθους.
στα υποψη το πολυ βολικο Alitalia bus αν ταξιδευεις με την εταιρεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επισης μου εχουν πει φιλοι που επισκεφτηκαν τη ρωμη οτι ειναι γενικα πολυ ακριβη και να παρω μαζι μου αρκετα χρηματα.επειδη οταν ταξιδευω προτιμω να τα ξοδευω σε αγορες παρα σε fancy εστιατορια κλπ γνωριζετε αν εχει σουπερ μαρκετ και μερη οπου μπορεις ν φας πιο οικονομικα?και τελος βλεπω για τη roma pass,τη βγαζεις απο το αεροδρομιο?
δεν στα παν καθολου καλα. δεν ειναι πολυ ακριβη, καμμια σχεση με Παρισι-Λονδινο ακομα και Αθηνα σε μερικους τομεις (καφε,ποτο,σουπερ μαρκετ κλπ).
μερη για να φας οικονομικα ενα σωρο. ξεκινα την αναζητηση σου απο πιτσεριες, τρατοριες εκτος τουριστικου κεντρου, Tridente δηλ.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
δεν στα παν καθολου καλα. δεν ειναι πολυ ακριβη, καμμια σχεση με Παρισι-Λονδινο ακομα και Αθηνα σε μερικους τομεις (καφε,ποτο,σουπερ μαρκετ κλπ).
μερη για να φας οικονομικα ενα σωρο. ξεκινα την αναζητηση σου απο πιτσεριες, τρατοριες εκτος τουριστικου κεντρου, Tridente δηλ.
Έτσι είναι...Για μένα το πιο ακριβό μέρος (εκτός από τα τουριστικά) στη Ρώμη ήταν το αεροδρόμιο :p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έτσι είναι...Για μένα το πιο ακριβό μέρος στη Ρώμη ήταν το αεροδρόμιο
ακόμα κι αυτό αναληθές είναι. τα 2 εστιατορια του Τ1-2 στον ημιοροφο ειχαν προσφορά 2 πιατα+ καφε 10,50. φιάλη κρασί από Λάτσιο 250ml 2.5E. κανονική τιμη χωρις προσφορα για ενα αξιοπρεπεστατο risotto ai funghi porcini (το αγαπημενο μου εκει) πχ 5,5 Ε. πόσο είπες εχει ενα παρομοιο πιατο στα Σπάτα?
καφές? αριστος με 1Ε.
τα παγωτα του San Crispino πχ εχουν ιδια τιμη με εξω και παντως χαμηλότερη απο αθηναική τζελατερία αντίστοιχης ποιότητας. αντίστοιχης είπα?...θού Κύριε φυλακὴν τω στόματί μου...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά εννοείται ότι δεν τίθεται σύγκριση με Αθήνα ή με Ελ. Βενιζέλος. Η σύγκριση είναι μεταξύ Ρώμης και FCO. Π.χ στη Ρώμη άνετα καθόμουν και έπινα ένα ή δυο ποτηράκια κρασί, στο FCO (που είχαμε 5 ώρες αναμονή) ήταν φαρμάκι οι τιμές. Εξίσου πανάκριβο το νερό και τα αναψυκτικά. Πρόσφατα φάγαμε και στο πάνω self service του οποίο το φαγητό ήταν εξαιρετικό αλλά κάναμε το μεγαλύτερο λογαριασμό από όλες τις ημέρες :p.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά εννοείται ότι δεν τίθεται σύγκριση με Αθήνα ή με Ελ. Βενιζέλος. Η σύγκριση είναι μεταξύ Ρώμης και FCO. Π.χ στη Ρώμη άνετα καθόμουν και έπινα ένα ή δυο ποτηράκια κρασί, στο FCO (που είχαμε 5 ώρες αναμονή) ήταν φαρμάκι οι τιμές. Εξίσου πανάκριβο το νερό και τα αναψυκτικά. Πρόσφατα φάγαμε και στο πάνω self service του οποίο το φαγητό ήταν εξαιρετικό αλλά κάναμε το μεγαλύτερο λογαριασμό από όλες τις ημέρες :p.
οκ. δεν επιμενω , απλά ήθελα να πω οτι μπορεις να περασεις σχετικα οικονομικά με ποιοτητα το χρονο σου. το μαγαζι της Ferrari παντως με εξαιρετικά κρασια ειναι φθηνό γι αυτα που προσφερει. (από 5Ε το ποτηρι).
μα καλα τι πηρατε στο σελφ σερβις? αν ειναι δυνατόν...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πεινούσαμε πολύ!!!Και ποτέ δε λέω όχι σε ιταλικό self service ακόμη και στο αεροδρόμιο, τους έχω αδυναμία. Πάντως την επόμενη φορά που θα βρεθώ στο FCO θα σε συμβουλευτώ γιατί μη γνωρίζοντας τι ακριβώς ψάχνω, όλο χανόμουν εκεί μέσα. Για το στόρυ πήρα καταπληκτικό λιμοντσέλο από το αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.556
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom