Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Akaliptos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ Samion για την απάντηση, το έψαξα αλλά δε βρήκα κάτι πιο φτηνό ούτε και στο termini (ψάχνω με ιδιωτικό μπάνιο). Τα πιο οικονομικά καταλύματα βρίσκονται αρκετά πιο μακρυά από έχει που έχω ήδη κλεισει.
Θα περιμένω μήπως βρω καμία ευκαιρία όταν πλησιάζουν οι μέρες του ταξιδιού αλλιώς ottaviano... Και γυμναστικουλα...:suicide:
 

anna souridi

Member
Μηνύματα
36
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Καλημέρα σε ολους σας. Είμαι καινούργια στην συζήτηση αν και σας διαβάζω συχνά τα τελευταία 3 χρόνια. Πρόκειται να ταξιδέψω στην Ρώμη τον Νοέμβριο και θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το βατικανό για να προγραμματίσω τον χρόνο μου εκεί. Ευχαριστώ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλως ηρθες στην παρεα μας...
Συνηθως,οι περισσοτεροι θελουν πληροφοριες για την εκκλησια του Αγιου Πετρου και για τα μουσεια του Βατικανου.Μπορεις να κανεις μια αναζητηση και θα βρεις πληροφοριες...
 

anna souridi

Member
Μηνύματα
36
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΡΦΙΤΣΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΒΑΣΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΔΩ (ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΗΔΗ) .ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟΝ ΤΡΟΥΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ?
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ΒΑΣΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΔΩ (ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΗΔΗ) .ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΟΝ ΤΡΟΥΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ?
Μπορείς να αφιερώσεις και μια ολόκληρη μέρα για αυτά που αναφέρεις. Εξαρτάται αν θες να τα δεις εκτενώς ή όχι. Στην εκκλησία, δεδομένου ότι θα γλυτώσεις τις τεράστιες ουρές, θα αφιερώσεις στη μιάμισι ώρα περίπου. Για τον τρούλο (εμένα μου είχε τύχει ουρά μισής ώρας περίπου) όταν ανέβεις πιστεύω ότι θα χρειαστείς άλλο ένα μισάωρο για να απολαύσεις τη θέα και να βγάλεις φωτογραφίες. Για τα μουσεία από μιάμισι μέχρι πέντε ώρες.
Μπορείς να προσθέσεις βόλτα κατά μήκος του τίβερη και στην τιβερίνα.
Το βραδάκι καταλήγεις στο μαγευτικό τραστέβερε.
Εύχομαι να τα περάσεις τέλεια!
 

anna souridi

Member
Μηνύματα
36
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ: ΝΑ ΕΙΜΑΙ 7:45 ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΥΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΣΤΙΣ 8 ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΙΣ 9:00. ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ+ΣΙΣΤΙΝΑ ΣΤΙΣ 9:30 ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΣΤΙΣ 11:00 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛEΙΩΣΕΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 12-12:30. ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ?????? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙ ΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11πμ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

anna souridi

Member
Μηνύματα
36
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Συγνώμη για τα κεφαλαία. Το ξαναγράφω με μικρά γράμματα


Να σου πω τι έχω στο μυαλό μου και να μου πειτε εαν γινεται: να είναι 7:45 στην ουρά για τον τρούλο ώστε να ξεκινήσω το ανέβασμα στις 8 που ανοίγει, οπότε να έχω κατέβει στις 9:00. Να μπω στα μουσεία+σιστινα στις 9:30 και να τελειώσω στις 11:00και μετά κατευθείαν στην εκκλησία. Οπότε να έχουμε τελειώσει εως τις 12-12:30. Είναι εφικτό???? Δεν ξέρω βέβαια τι ουρά θα έχει για την εκκλσία γύρω στις 11πμ
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συγνώμη για τα κεφαλαία. Το ξαναγράφω με μικρά γράμματα


Να σου πω τι έχω στο μυαλό μου και να μου πειτε εαν γινεται: να είναι 7:45 στην ουρά για τον τρούλο ώστε να ξεκινήσω το ανέβασμα στις 8 που ανοίγει, οπότε να έχω κατέβει στις 9:00. Να μπω στα μουσεία+σιστινα στις 9:30 και να τελειώσω στις 11:00και μετά κατευθείαν στην εκκλησία. Οπότε να έχουμε τελειώσει εως τις 12-12:30. Είναι εφικτό???? Δεν ξέρω βέβαια τι ουρά θα έχει για την εκκλσία γύρω στις 11πμ
Κατά ιδανικές συνθήκες, δηλάδη αν δεν έχει ουρές σ'όλα αυτά, πιστεύω ό,τι είναι εφικτό, ή έστω να πάει μέχρι τη 1- 1μιση το μεσημέρι.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εγω βλεπω,οτι θα κανεις αγωνα δρομου χωρις να μπορεσεις να εντυπωθεις αυτα που βλεπεις.Αν θελεις να κοψεις κατι,κοψε τον θολο και αν εχεις προγραμμα το castel sant'angelo,βλεπεις εκει την Ρωμη,απο ψηλα.
 

anna souridi

Member
Μηνύματα
36
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Θέλω να περάσω απο το castel sant'angelo όχι όμως να μπω μέσα. Απ'οτι διάβασα έχει και είσοδο. Επειδή θα πάμε μόνο 2 μερες (την Κυριακή δεν την υπολογίζω γιατί είναι μισή) είπαμε να τα δούμε λίγο στα γρήγορα τα βασικά. Γι' αυτό υπολογίζω Παρασκευή πρωι (εως 12 περίπου) στο Βατικανό και Σάββατο πρωί (πάλι εως τισ 12) στο Κολοσσαιο. Εντωμεταξυ θα νυχτώνει και νωρίς τότε οπότε θα έχουμε λίγο χρόνο για τα αξιοθέατα
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να μπω στα μουσεία+σιστινα στις 9:30 και να τελειώσω στις 11:00και μετά κατευθείαν στην εκκλησία.

Καλύτερα να μη μπεις καθόλου... Θα πηγαίνεις τρέχοντας και ουσιαστικα δε θα δεις τιποτα από όλα όσα έχει να σου δείξει ένα από τα μεγαλύτερα και σπουδαιότερα μουσεία της Ευρώπης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom