Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kostas.k30

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας, γιατι ενα άγχος το ειχα για το ξενοδοχείο.Τωρα όσο αφορά την μεταφορά απο το αεροδρόμιο το καλόσκέφτηκα κ θα την κάνουμε με ταξί.
 

minimini

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Γεια σας και απο μένα,

Έχω κλείσει εισητήριο για το Βατικανό απο το site www.vatican.va και πληρώσαμε €74 (full price ticket) για 2 άτομα και περιλαμβάνει Vatican Museums and St.Peter's Basilica.....Και για να διευκρινίσω είναι μαζί με ξεναγό!

Δηλαδή ρε παιδιά άδικα πλήρωσα τόσα λεφτά αφού όπως λέτε ο Άγιος Πέτρος είναι δωρεάν η είσοδος ή είναι οκ η τιμή...

Σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει??
Ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πρώτη φορά θα πάμε χωρίς παιδιά.. Είναι μακρυά δηλαδή από το κέντρο; Δεν μπορώ να το εκτιμήσω από τον χάρτη, μη με αποπαίρνετε :(

Μπορείτε να μου προτείνετε μια ωραία τέτοια γειτονιά;

Αυτό πως σας φαίνεται;
https://www.airbnb.gr/rooms/3608910?checkin=03/01/2015&checkout=06/01/2015&guests=2&s=gyFq
Το προηγούμενο που είχες βάλει δεν ήταν Trastevere. Περισσότερο περιοχή Βατικανού θα το έλεγα.
Και τα δυο δεν είναι κέντρο, αλλά η απόσταση από αυτό δεν είναι απαγορευτική. Ίσως για το δεύτερο να είχα κάποιες αμφιβολίες γιατί είναι κοντά στο Τermini και έχει και πολύ λίγες κριτικές.
 

ψαράκι

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
το ότι είναι κοντά στο Termini τι σημαίνει;
βασικά είδα τώρα ότι είναι δωμάτιο και όχι διαμέρισμα, απλώς αυτή η βεράντα είναι πολύ δελεαστική!

η περιοχή του Βατικανού είναι πιο βολική σε σχέση με την Trastevere;
κάπου διάβαζα εχθές ότι η Trastevere το χειμώνα είναι νέκρα.. ισχύει λέτε;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας και απο μένα,

Έχω κλείσει εισητήριο για το Βατικανό απο το site www.vatican.va και πληρώσαμε €74 (full price ticket) για 2 άτομα και περιλαμβάνει Vatican Museums and St.Peter's Basilica.....Και για να διευκρινίσω είναι μαζί με ξεναγό!

Δηλαδή ρε παιδιά άδικα πλήρωσα τόσα λεφτά αφού όπως λέτε ο Άγιος Πέτρος είναι δωρεάν η είσοδος ή είναι οκ η τιμή...

Σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει??
Ευχαριστώ
Δεν εχεις διαβασει τι πληρωσες? Το σαιτ τους ειναι αναλυτικο και σαφες. Η επισκεψη με ξεναγο ατον Αγιο Πετρο βλεπω οτι κοστιζει 5Ε επιπλεον. Απο το εισητηριο των μουσειων εννοω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν είναι να επιλέξεις ανάμεσα στα δύο το πρώτο με κλειστά μάτια από θέμα περιοχής, όχι πως η δεύτερη περιοχή έχει κάτι για το οποίο πρέπει να φοβάσαι απλά δεν έχει και κάτι το ιδιαίτερο. Βασικά έχει και μία πάρα πολύ ωραία εκκλησία santa maria Maggiore και από τα καλύτερα παγωτά στην πόλη http://www.palazzodelfreddo.it
 

ψαράκι

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
το πρώτο τελικά δεν έχει διαθεσιμότητα, κλαψ.. και το συμπάθησα πολύ, αφήστε που τώρα, σήμερα άλλαξε τις τιμές και μου βγάζει 450 ευρώ για τρία βράδια!:eek:
220 ευρώ η 3η Ιανουαρίου μόνο!

Αχ μου είπε και μια φίλη μου για αυτά τα παγωτά!

Συνεχίζω το ψάξιμο.. Η άλλη κυριούλα εντωμεταξύ έχει και άλλες 12 πολύ καλές κριτικές από το δεύτερο δωμάτιο του σπιτιού!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Αν είναι το πρώτο σου γαμήλιο, να είσαι large και να πάρεις ταξί. Αν είναι το τρίτο π.χ. μπορείς να είσαι και πιο τσίπης. Δεν μασάς πια στη φράση "μια φορά πας γαμήλιο...."
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλημεραα!! λοιπον εγω θα σου πω την αποψη μου με βαση αυτα που ειδα και με βαση την γνωμη καποιων παιδιων αποδω που σωστα με συμβουλεψαν οχι Βατικανο, ειναι μακρια απο το κεντρο και σαν περιοχη δεν λεει τιποτα, οποτε θα διαλεγα το πρωτο μου φαινετε ομορφο και εκει που ειναι νομιζω θα ειστε μια χαρα εμεις μεναμε στα ισπανικα σκαλια διπλα και το κολοσσαιο ηταν πολυ κοντα μας ουτε που τα καταλαβαμε πως φτασαμε.
 

ψαράκι

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Ναι από ότι καταλαβαίνω και εγώ το Βατικανό είναι εκτός τελείως των υπολοίπων, απομονωμένο θα έλεγα.. Δε θα έχουμε πρόβλημα στη μετακίνηση γενικά γιατί δε θα είμαστε με τα παιδιά, αλλά γιατί όχι να είναι και πιο βολικά;

Άσχετο, αλλά δε σας φαίνεται μεγάλη η προμήθεια της airbnb για τις υπηρεσίες που προσφέρει; 43 ευρώ μου βγάζει για το πρώτο διαμέρισμα..
Έχει και το booking τέτοιες προμήθειες;:rolleyes-80:
 
Last edited by a moderator:

angeldust

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Θα παμε και την ιδια ημερομηνια στη Ρωμη απ οτι ειδα 3 Ιανουαριου :) αμα πετας και με ryanair να βρεθουμε στο αεροπλανο:airplane:

Εγω θα σου προτεινα να κανεις μια κρατηση με το hotels.com ή καποιο αλλο σε κατι που σου αρεσει προς το παρον, που σου δινει τη δυνατοτητα δωρεαν ακυρωσης, για να εισαι εξασφαλισμενος. Και στη συνεχεια αν βρεις κατι καλυτερο ακυρωνεις και κλεινεις το αλλο.

Αυτο που εκλεισα εγω ειναι με δωρεαν ακυρωση μεχρι 31/12 και πληρωνεις στο ξενοδοχειο.
http://el.hotels.com/hotel/details.html?hotelId=436811
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom