Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

antonia3006

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!Για πρώτη φορά θα πάω Ρώμη οπότε έχω αρκετές απορίες σχετικά με το πρόγραμμα που λέω να αποκολουθήσω...θα είμαι εκεί από Τρίτη βραδάκι στις 7/4 και φεύγω μεσημέρι στις 11/4 οπότε οι μέρες δεν είναι δυστυχώς πολλές. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για τα αξιοθέατα και τις περιοχές που αξίζει να δει κάποιος;Σίγουρα στο πρόγραμμα έχουμε τη Ρωμαική Αγορά, το Κολοσσαίο, το Βατικανό, την Villa Borghese, την fontana di trevi, το ναό του Αγίου Πέτρου, το Castro de Angelo και τις διάφορες πλατείες στην πόλη...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
1η μερα-Ρωμαική Αγορά, Κολοσσαίο και γυρω...2η μερα-Μουσεια Βατικανου,Αγιο πετρο,castel sant angelo...3η μερα-βιλλα μποργκεζε,πλατεια popolo,ισπανικα σκαλια
Αναλογα τις διαδρομες που θα κανεις,βαλε καπου αναμεσα fontana di trevi και piazza navona.Και βεβαια,μερικες ακομη εκκλησιες...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Την Fontana di Trevi θα την έχουν φτιάξει όμως ως τον Απρίλιο που θα πάει η φίλη μας;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Για Σεπτέμβρη είχα διαβάσει ότι θα τελειώσει.Αν και κάποιες σκαλωσιές φαίνεται να έχουν φύγει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θα σας πω αύριο-μεθαύριο που θα είμαι εκεί.

βρε παιδιά όλοι όσοι πήγατε στην Ρώμη μόνο ζυμαρικά τρώγατε?? δεν υπάρχει κανείς να προτείνει εστιατόριο με ψητά?? ή είναι τα ίδια που έχουν και ψητά και ζυμαρικά.
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
θα σας πω αύριο-μεθαύριο που θα είμαι εκεί.
Την Πεμπτη ημουνα εκει...σιγουρα,δεν εχει τελειωσει....
Μακη,ευχομαι να μην δεις αυτη την ουρα στον Αγιο Πετρο,αν θελεις να πας.....τεραστια.Ηταν γυρω-γυρω σε ολο το προαυλιο.Και,γενικα η πολη,ειχε πολυ κοσμο...
image.jpg
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
καλώς ήρθες. όχι δεν θα πάω Βατικανό, ούτε Κολοσσαίο. εχω πάει άλλη φορά. τώρα μόνο τσάρκες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
φυσικά και εγώ θα πάω, αλλά μόνο κάπου που δεν πήγα.
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Για να έχουμε πρόσβαση στο πάρκο της villa borghese πρέπει να αγοράσεις το εισιτήριο για τα μουσεια;Επισης,το site αναφέρει ότι το εισιτήριο κοστίζει 11 ευρω,ισχύει κάτι τετοιο;
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Αν είσαι πάνω από 25 και δεν έχεις roma pass είναι 11+2 ευρώ νομίζω η κράτηση για την galleria.
Το πάρκο είναι δωρεάν.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.864
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σήμερα είναι ο ετήσιος μαραθώνιος στη Ρώμη. υπάρχει ένας μικρός αποκλεισμός στο κέντρο και μία μικρή ταλαιπορία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom