Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
υπάρχουν και απευθείας,το είχα δει και είμαι σιγουρος.για ψαξε λίγο.ανα 3 δρομολογια με αλλαγη είχε και ένα απευθείας.απλά κοίτα πιο μπροστά σε ημερομηνίες.ειναι πιθανο να εχουν κλεισει τα κοντινα και να μην τα βγαζει.
Βρες τα εσύ και στείλτα. Δεν υπάρχουν. Το τρενάκι για Πομπηία είναι άλλη ιστορία σε σχέση με το τρένο Ρώμη - Νάπολη πχ.
επισης στα λινκ ξαναβαλε προορισμούς,θα στα βγάλει.εμενα στο pc μου τα βγαζει..
Ξέρω να ψάχνω στην trenitalia. Πίστεψα ότι ήθελες να δείξεις κάτι συγκεκριμενο.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
ειναι πιθανο να εχουν κλεισει τα κοντινα και να μην τα βγαζει.
Όταν κλείνουν τα δρομολόγια απλά δεν έχεις την δυνατότητα να κάνεις κράτηση αλλά εμφανίζονται κανονικά, στο σάιτ της τρενιτάλια τουλάχιστον.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.306
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο σαιτ που δεν ξερω κ εβαλες βλεπεις Ρωμη-Πομπηια κατω απο 2 ωρες οπως εγραψες? Γιατι το ανοιξα κ ειδα οτι κ στα επισημα σαιτ, δηλ απο 2,20 (απαξ ημερησιως μονο αυτο) εως κ 4,5 ωρες. Και φυσικα απευθειας δεν υπαρχει. Συνιστω δε να συμβουλευομαστε κ να κλεινουμε τα τικετς μας μονο στα επισημα σαιτ δηλ trenitalia, Italo κ οχι σε τυχαρπαστα που εδρευουν απο δω κ εκει ανα την υφηλιο...
Πομπηια ειναι πολυ μεγαλυτερη ταλαιπωρια για ημερησια απο οτι η Φλωρεντια (απο Ρωμη παντα), ουτε στους net-εχθρους μου δεν το συνιστω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.306
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
υπάρχουν και απευθείας,το είχα δει και είμαι σιγουρος.για ψαξε λίγο.
Μην επιμενεις αλλο. Έχουν παει καποιοι κ ξερουν κατι παραπανω. Παντα υπαρχει καποιος που ξερει κατι παραπανω απο ολους μας...κ μετα τη φιλοσοφια, το επίσημο σαιτ που λεει οτι μονο με Ναπολη συνδέεται η Πομπηια (κι απο κει αλλαγη) κ η βικι που λεει οτι ο σταθμος συνδεεται μονο με τοπικα τραινα, ειναι εξαλλου εκτος του κεντρικου κορμου υψηλων ταχυτητων κλπ. Η δε αλλαγη τραινου στη Ναπολη δεν ειναι οτι καλυτερο, ανεβάζει το χρονο μεταβασης στα υψη κ καθιστα την ημερησια απο Ρωμη μεγάλη ταλαιπωρια. Ελπιζω να ημουν σαφης κ να ξεκολλησουμε απο αυτο το θεμα..
https://it.m.wikipedia.org/wiki/Stazione_di_Pompei
http://www.pompeiisites.org/Sezione.jsp?titolo=COME+ARRIVARE&idSezione=6858
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Τελικά μιας και έχω εκδηλώσει το ενδιαφέρον μου και παλαιότερα για Τίβολι, εκτός από το αυτοκίνητο τι είναι προτιμότερο, τρένο ή λεωφορείο;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.306
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Hionoula

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Καλησπέρα από την πανέμορφη ρωμη!θα σας γράψω αργότερα για τη δική μου ταξιδιωτική εμπειρια προς το παρόν έχω ένα προβλήματακι...ενώ πληρώνω κανονικά με κάρτα πήγα να κάνω ανάληψη κ με άφησε μόνο 50 ευρώ!υπάρχει κάποιο όριο;έχω χρήματα στο λογαριασμό φυσικά κ από προχτές μπήκε Σεπτέμβρης οπότε έχω 1800 ευρώ μηνιαίο όριο...έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς;
 

tsip

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Πηγαμε και μεις περυσι τετοια εποχη στην ρωμη για 5 μερες (4γεματες και την 5η φευγαμε)...ειχαμε και εμεις αυτο το διλημμα για μονοημερη καπου κοντα και μεσα απο αυτο το φορουμ βρηκα το τιβολι και την vila di este...υπεροχη εμπειρια που αξιζει να παει καποιος ποσο μαλλον οταν εχει 7 μερες....
Βγαζεις εισιτηριο απο την μπροστινη πλευρα του τερμινι οπου στην σχεδον στην εισοδο εχει παρα πολλα αυτοματα μηχανηματα απο οπου μπορεις να βγαλεις εισιτηριο για τιβολι με τραινο....δεν εχει πολλες διαδρομες παντως αλλα το εισιτηριο ειναι οικονομικο .....δεν θυμαμαι ποσο αλλα σιγουρα κατω απο 5 ευρω και η αποσταση ειναι 1 ωρα (το τραινο το παιρνεις απο τν σταθμο του τερμινιι) αλλα στην επιστροφη εμας μας αφησε σε αλλον σταθμο και για να παμε κεντρο πηραμε το μετρο (επομενως δεν θα εχεις προβλημα)....
Προσοχη να ελεγχεις στον σταθμο απο που ακριβως φευγει το τραινο καθως κανενας δεν βοηθαει απο τους υπαλληλους ενω προσοχη και στο να χτυπησεις τα εισιτηρια πριν ανεβεις γιατι εχει μεγαλο προστιμο οπως μας ενημερωσαν λιγο πριν ανεβουμε...
Οσο για το ταξιδι οταν πηγαμε ηταν καλα (οπως ενα ταξιδι στην ελλαδα δλδμε τραινο) αλλα στην επιστροφη ειχε χαλασει το κλιματιστικο και το ταξιδι ηταν εφιαλτης...αλλα λογικα ηταν τυχαιο γεγονος κ οχι κατι που γινεται συχνα ( οσο για το αν ειναι καλυτερα με αλλο μεσο δεν το γνωριζω).....
Οταν κατεβεις απο το τραινο θα παρεις τν δρομο δεξια και θα περασεις την γεφυρα και απο εκει εχει πινακιδες για το πως θα πας στην βιλα που ειναι κανα 20λεπτο με τα ποδια....η βιλα αν δεν κανω λαθος ειχε εισοδο κοντα στα 11 ευρω αλλα αξιζε και με το παραπανω
 

8anstavrop

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Οσο για αυτούς που λένε κακεντρεχίες για τη ΡΩΜΗ,ένα έχω να πώ ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΟΠΟΤΑ!!!να προσέχουν τι λένε γιατί θα ζούνε με το φόβο!!!
...πλάκα κάνω..ΦΥΣΙΚΑ...
όλες οι απόψεις δεκτές αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι αρνητικές για τη ΡΩΜΗ!

η ΡΩΜΗ είναι κατα γενική ομολογία η μαγευτικότερη πόλη στον κόσμο,άμα συμπεριλάβεις την ιστορία της,την αρχιτεκτονική της,την τέχνη της αλλά και το μεγεθος που περιλαμβάνει τα αναφερόμενα.
το ότι δεν αρέσει σε κάποιον δεκτό,ετσι και αλλιως τα γούστα είναι υποκειμενικά.ΟΜΩΣ ΟΙ ΟΜΟΛΟΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ!.δεν μπορώ εγω να αρνηθώ την γενικη ομολογία επειδη δε μου αρέσει κάτι.
θυμάμαι εναν οικογενειάρχη από το φόρουμ που επειδή δεν εφαγε καλά το πρώτο βράδυ στη Ρώμη,την έβγαλε στο υπόλοιπο ταξίδι του από τα MCDONALDS όπως είχε γράψει...
ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΟΣ ΦΙΛΕ,στην τελική TRIPADVISOR όχι γενικα τροποποιημενα κρεατα για τα παιδακια σου!!!!και επειδή λοιπόν την πάτησε είπε δεν αξίζει το φαγητό στη Ρωμη!
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ???

για να απαντήσω στο φίλο με τα αρνητικά σχόλια για τη Ρώμη...
όσον αφορά τα ξενοδοχεία την πρώτη φορά έμεινα via veneto και τις άλλες δύο στην πλευρά του βατικανού,και τις 3 φορές δίπλα από το μετρό,και τις 3 φορές σε τοπ ξενοδοχεία!τιμές περίπου 40€ το άτομο.αν θέλεις τώρα τοπ ξενοδοχεία με 40€ το δίκληνο,λυπάμαι αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.άμα πλήρωσες υπεραξία ΄τοτε δε το έψαξες αρκετα.την επόμενη φορα booking.com

οσον αφορα το φαγητό
pizza re στην ποπολο,η καλυτερη πιτσα που εχω φαει
la carbonara,η καλυτερη καρμπονάρα
pane e salami φοντανα ντι τρεβι(το δευτερο καλυτερο σαντουιτσ που έχω φάει,μετα τη φλωρεντία)
l'enotica antica στη σπανια το καλυτερο ιταλικο που εχω φάει ποτέ μου!
ΑΘΛΙΟ ΦΑΓΗΤΟ?????

ταλαιπωρία???σε κάθε στενο χάζευα την πόλη που ονομάστηκε ζωντανό ΜΟΥΣΕΙΟ
γιατί να ταλαιπωρηθω????

φιλικα...
Στο πρώτο σκέλος ....
Δεν μπορεί κανένας να αμφισβητήσει την ομορφιά και τη μεγαλοπρέπεια της Ρώμης. Όπου και να κοιτάξεις βλέπεις και ένα έργο τέχνης. Το όλο θέαμα σε όσους αρέσκονται σε μια διαφορετική κουλτούρα απλότητας δημιουργεί διάφορα προβλήματα αφού η πόλη προβάλλει την υπερβολή απ άκρη σ άκρη. Δεν μπορεί επίσης να παραβλέψει κάποιος το γεγονός ότι αποτελεί μια "άλλη" συνέχεια του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού. Ο δισκοβόλος και το ακέφαλο στο βατικανό αποτελούν τα καλύτερα γλυπτά της αφού ο ίδιος ο Μιχαήλ Άγγελος αδυνατούσε να συλλάβει την κίνηση και τις αναλογίες τους. Ο πυθαγόρας στη σχολή των Αθηνών του Ραφαήλ.. η Νεάπολη (Νάπολι) και το η Φλωρεντία με τον τέλειο κοινωνικό της ιστό ... αρχικά μιλούσαν ελληνικά....

Στο 2ο και 30 σκέλος ...
Χαίρομαι που βρήκα κάποιον πέραν από φίλους, συγγενείς και συναδέλφους που έχει να πει καλά λόγια για το σέρβις , τα "αγγλικά" των σερβιτόρων , το καλό τους φαί και γενικά τα καλά ξενοδοχεία που δεν πέφτουν τα ταβάνια στο κεφάλι τους. Το via veneto δίνει 396 Ευρώ τη βραδιά.... Κακά τα ψέματα για να χαρείς τις ομορφιές πρέπει να έχεις γεμάτο στομάχι, να είσαι ξεκούραστος και να είσαι ασφαλής. Το πακέτο αυτό τα βρήκα μόνο Πράγα και Βουδαπέστη. Ίσως η Ρώμη να μην είναι για την τσέπη μου....
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
@8anstavrop
Για το πρώτο σκέλος της δικής σου τοποθέτησης:
Οι Ρωμαίοι όχι μόνο δεν εξαφάνισαν τον ελληνικό πολιτισμό, αλλά αντίθετα τον σεβάστηκαν, τον τίμησαν και τον καλλιέργησαν στην πατρίδα τους. Σπούδαζαν ότι ήταν ελληνικό, γλώσσα, γράμματα, φιλοσοφία, δίκαιο, ρητορική, καλές τέχνες. Η εμφάνιση του χριστιανισμού παγίωσε τον ελληνισμό, γιατί η γλώσσα στην οποία γράφονταν τα ιερά βιβλία και διδασκόταν η νέα θρησκεία, ήταν η ελληνική. Ήταν και παραμένουν θαυμαστές του ελληνικού πολιτισμού!
Για το δεύτερο σκέλος:
Η Ιταλική κουζίνα θεωρείται η πιο φημισμένη στο κόσμο, το που θα βρεις καλό ιταλικό φαγητό έχει να κάνει με το πόσο είσαι διατεθειμένος να το ψάξεις, σίγουρα δεν υπάρχει στο Πάνθεον ή στη πιάτσα Ναβόνα. Δε χρειάζεται όμως και να απομακρυνθείς πολύ για να το βρεις.
Όπως σε όλες τις πόλεις του κόσμου, έτσι και στη Ρώμη υπάρχουν όλων των ειδών τα ξενοδοχεία. Με τόσα βοηθήματα θεωρώ αδιανόητο να μην μπορεί κάποιος να βρει αξιοπρεπές κατάλυμα, εκτός αν θέλει να πληρώσει ελάχιστα και να απολαύσει τα μέγιστα.
Φυσικά οι δικές μου απόψεις δεν αποτελούν κανόνα, είναι απλά η δική μου οπτική...
 

anna souridi

Member
Μηνύματα
36
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
καλημέρα σε όλα τα μέλη,
και ναι μετά από 4 χρόνια καταφέρνω επιτέλους να ξαναπάω στην αγαπημένη πόλη!
θα ήθελα την βοήθειά σας για να επισκεφτώ γειτονιές της που δεν είδαμε την προηγούμενη φορά.
Σαν γνήσιοι τουρίστες τα είδαμε σχεδόν ολα τα αξιοθέατα οπότε τώρα εχουμε στην διάθεσή μας χρόνο για να δούμε μέρη όχι τόσο τουριστικά.
Δεν θα θέλαμε να απομακρυνθούμε πολύ από το κέντρο δλδ Φλωρεντία κλπ.
Διαβάζω για γειτονιές οπως το Testaccio ή το San Lorentzo. Εχετε να μου προτείνετε κάτι?
ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.331
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom