Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
αν θα μενατε για μια νυχτα ρωμη που θα μενατε ( καπου με πρωινο )?
Κ επισης μπορει καποιος να μου πει επιγραμματικα...οτι εαν εχεις 10 ωρες στη διαθεση σου με σειρα προτεραιοτητας τι να δεις εστω να παρεις μια μυρωδια... Α,Β,Γ δε ζηταω πολλα , το ξερω ειναι πολυ μικρο διαστημα γιαυτο θελω την συμβουλη καποιου εμπειρου, μη γυρναω σαν την αδικη καταρα, διαβασα τοσα που εχω μπουκωσει...
Αν έμενα μια νύχτα, ανάλογα το ποσό που έχω να ξοδέψω θα διάλεγα. Πάντος καπου κεντρικα να μη φαω χρόνο στο μετρο και για να δω την πόλη όσο γίνεται περισσότερο. Προτείνω να μείνετε γιατί αλλιώς θα μείνετε με τη μπουκιά στο στόμα που λένε. Πες μας πότε πάτε να δούμε κι εμείσ λύσεις.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αν προσγειωνεσαι 10.30 μεχρι να φτασεις στη ρωμη θα παει 11.30. Στις 6 θα ειναι νυχτα. Αρα εχεις 6.30 ωρες να τη δεις. Αν πληρωνες τα αεροπορικα 20 ευρω το ατομο, θα σου ελεγα πηγαινε, δεν χανεις τιποτα. Τωρα ομως θεωρω οτι ειναι κριμα να πας για τοσο λιγο. Θα τρεχετε, θα δειτε λιγα πραγματα με την ψυχη στο στομα και οταν γυρισετε θα αναρωτιεστε ...αν πηγατε τελικα. Η γνωμη μου ειναι να μεινετε μια νυχτα, ακομα και μακρια απο το κεντρο να ειναι, για χαμηλοτερη τιμη, αρκει να εχει κοντα μετρο.
 

Lavey

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
ναι αυτο το ξερω ηδη , απλα ρωταω κατι συγκεκριμενο και δεν παιρνω απαντηση. χωρις παρεξηγηση,δεν γινεται επι του σημειου να μου πει καποιος αυτο που ρωταω. τι μπορω να δω...σεβαστη η γνωμη σου αλλα αστοχη γιατι ουτως η αλλος τα δεδομενα δεν αλαζουν σε αυτο που ρωτησα εξ αρχης. να τρεξω δεν υπαρχει περιπτωση. βολτιτσα παω. δεν θελω να γυρισω ολη την ρωμη σε 10 ωρες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και σε εμάς όμως δεν λες τίποτα συγκεκριμένο, τελικά θα μείνεις ή όχι, έστω μια βραδιά;
Τις ιστορίες που σου έδωσα τις κοίταξες; Αυτοί που τις έγραψαν προφανώς δίνουν πρόγραμμα επίσκεψης για 1 μέρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
ΑΝ από αποφασισεις να κινηθείς με ταξί παντού, θα προλάβεις να δεις τα βασικά αξιοθέατα του ιστορικού κέντρου. Θέτεις ένα ερώτημα για ξεκούραστο 10ωρο σε ένα φόρουμ που οι περισσότεροι θα έβαζαν φωτιά στα πόδια τους για να δουν ότι προλάβουν. Είναι φυσικό να πάρεις δύσκολα απαντήσεις.
Έκανα το πρώτο μου ταξίδι στη Ρώμη για 20 ώρες στοπ οβερ με διανυκτέρευση. Μιλάμε για 4 ώρες ύπνο με το ζόρι, μη χάσουμε στιγμή, και μάλιστα στο Trastevere , όποτε είδαμε όλο το βράδυ και τη νυχτερινή ζωή εκτός κέντρου. Αρκεί να σου πω ότι πρόλαβα και μεγάλη ουρά και είσοδο σε μια σημαντικότατη έκθεση ζωγραφικής που έτρεχε εκείνες τις μέρες. Αλλά το ταξί ήταν δεδομένο στις μετακινήσεις. Με αυτούς τους όρους, ταξι και έλλειψη ύπνου, θα δεις κάμποσα από αυτά που θα βρεις σε έναν χάρτη, αν έχεις google maps στη διάθεση σου
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τη λυση του τουριστικου χοπ ον οφ τζαμπα την εγραψα και ισως τζαμπα την ξαναγραφω..το κανω γιατι συμφωνα με τα ζητουμενα ειναι η λυση..
Αλλοιως για να δεις 4 η 5 βασικα και κοντινα σημεια και ξεκουραστα,μονο με ταξι..
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εχεις δικιο, απλως λεμε τη γνωμη μας με σκοπο να διευκολινουμε τον αλλο. Ρωτουσες για διανυκτερευση και νομιζα πως επαιζε κι αυτο το αεναριο. Το πιο καλο για σενα ειναι να ανοιξεις το google maps, να βαλεις τα σημεια που σε ενδιαφερουν και να δεις αποστασεις με τα ποδια. Εσυ ξερεις αν και ποσο περπατατε. Παντως το κολοσσαιο απ εξω, την πιατσα ναβονα, την πιατσα ντ εσπανια, τη φοντανα ντι τρεβι και το καστελο σεν αντζελο πιστευω οτι οπως και ναχει θα τα δεις. Μπορει να προλαβεις και τον αγιο πετρο -εξωτερικα.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπερα

Θελω να ρωτησω οποιον γνωριζει ενα φθηνο μερος για να μου κρατησουν τις βαλιτσες στο κεντρο της ρωμης για 6-8 ωρες

Ευχαειστω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καλησπερα

Θελω να ρωτησω οποιον γνωριζει ενα φθηνο μερος για να μου κρατησουν τις βαλιτσες στο κεντρο της ρωμης για 6-8 ωρες

Ευχαειστω
https://bagbnb.com/luggage-storage/rome
http://www.stowyourbags.com/en/shop/rome/luggage-storage-navona-campo-de-fiori-pantheon-rome/
Δεν έχω προσωπική άποψη, ωστόσο
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλησπερα

Θελω να ρωτησω οποιον γνωριζει ενα φθηνο μερος για να μου κρατησουν τις βαλιτσες στο κεντρο της ρωμης για 6-8 ωρες

Ευχαειστω

Αντιγράφω:
Left Luggage

There is a manned left luggage office located on the west side of Termini Station, right next to platforms 23/24 where the Leonardo Express airport train terminates. It is downstairs in the basement and is well signed.
Budget for queues waiting to both deposit and retrieve your luggage.
Opening hours are 6 a.m. to 11.pm.
Fees (last price checked in April 2016) for a single piece of luggage were €6 for the first 5 hours, then €0.90/hour between the 6th and 12th hour, then €0.40 for every additional hour.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.908
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom