Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
61
Likes
8
Καλησπέρα 19 Φεβρουαρίου θα βρίσκομαι Ρώμη με την παρέα μου για 4 ημέρες.Επιλέξαμε να μην μπούμε στο Κολοσσαίο ωστόσο θα περάσουμε απ έξω για να το θαυμάσουμε.Θα ήθελα να μου πείτε τι άλλο μπορούμε να δούμε εκεί γύρω χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουμε κάποιο εισιτήριο;
Εκει κοντά ειναι ο παλάτινος λόφος και η ρωμαϊκή αγορά αλλα νομίζω οτι μπαίνεις μ το ίδιο εισιτήριο απο το Κολοσσαίο αλλα δεν ειμαι 100% σίγουρη πάντως αν μετα πάρετε με τα πόδια τον δρόμο προς Φοντάνα ντι ντρεβι στην διαδρομή βλεπεις κάποια πράγματα απο μακριά ακομα αν εισαι φοιτητής εχεις έκπτωση στο Κολοσσαίο
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα 19 Φεβρουαρίου θα βρίσκομαι Ρώμη με την παρέα μου για 4 ημέρες.Επιλέξαμε να μην μπούμε στο Κολοσσαίο ωστόσο θα περάσουμε απ έξω για να το θαυμάσουμε.Θα ήθελα να μου πείτε τι άλλο μπορούμε να δούμε εκεί γύρω χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουμε κάποιο εισιτήριο;
Συνταξιδιώτη, με μια πρόχειρη σκέψη σου λέω το Στόμα της Αλήθειας και το Circo Massimo (Μεγάλος Ιππόδρομος).. Κ άλλα βέβαια, άλλωστε από ότι βλέπω στο google maps καθοδόν για να δεις ένα αξιοθέατο "πέφτεις" πάνω σε ένα σωρό άλλα free (πλατείες, εκκλησίες)..

Δες κ αυτό το link με τα free της Ρώμης http://www.reidsitaly.com/destinations/lazio/rome/sights/free_rome_af.html

Καλό μας ταξίδι :pilot:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
san giovani laterano 2.JPG
Καλησπέρα 19 Φεβρουαρίου θα βρίσκομαι Ρώμη με την παρέα μου για 4 ημέρες.Επιλέξαμε να μην μπούμε στο Κολοσσαίο ωστόσο θα περάσουμε απ έξω για να το θαυμάσουμε.Θα ήθελα να μου πείτε τι άλλο μπορούμε να δούμε εκεί γύρω χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουμε κάποιο εισιτήριο;
Μπορείτε να δείτε δωρεάν την "Basilica di San Giovanni in Laterano" που είναι μεγαλοπρεπής και εξίσου εντυπωσιακή με την Βασιλική του Αγίου Πέτρου!
Είναι ο καθεδρικός ναός της Ρώμης, όπου ο Πάπας εδρεύει ως Επίσκοπός της. Θεωρείται η σημαντικότερη εκκλησία στη Δύση και "μητέρα και κεφαλή" όλων των εκκλησιών της Ρώμης και του κόσμου!

san giovani laterano.JPG



 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
πισω απο το μετρο κολοσσαιο υπαρχει η αγαπημενη μου εκκλησια..san pietro in vincoli..πολλα να δεις και μια φανταστικη αυρα!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας :) Ρωμαική αγορά και Παλατινο λόφο θα μπορέσω να τα δω δηλαδά από κάπου έστω και μακρυά;Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για Βατικανό επειδή και εκεί δεν θα επισκεφθούμε τα μουσεία επειδή κάποιοι τα έχουμε δει σε παλιότερη εκδρομή με το σχολείο θα πάμε μόνο Άγιο Πέτρο.Θα ήθελα να μάθω αν θα έχουμε πρόσβαση στην πλατεία του Βατικανού ή και σε κάποιο άλλο μέρος
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ο λοφος και η αγορα ειναι διπλα στο κολοσσαιο και βλεπεις αρκετα για να παρεις μια ιδεα..οσο για βατικανο εχεις προσβαση στη πλατεια μπρος στον αγιο πετρο και η εκκλησια ειναι δωρεαν.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Την Ρωμαϊκή αγορά την βλέπεις όταν περνάς από δίπλα της (ελπίζω να έχουν βγάλει τις τάβλες από το 15 που πήγα) αλλά και από την πλατεία του Καπιτωλίου από ψηλά.
Επίσης ενα μικρό μέρος του εσωτερικού του Κολοσσαίου το βλέπεις από κάποια σημεία στα πλαϊνά του :)
Άλλο πράγμα που δεν χρειάζεται εισιτήριο και αξίζει, είναι το να πας στην Piazza del Popolo και να ανέβεις τα σκαλιά και να δεις την Ρώμη από ψηλά και ίσως και να κάνεις μια βόλτα στο πάρκο της Βίλλα Μποργκέζε που είναι δίπλα αν έχεις χρόνο.
Η καλύτερη θέα της Ρώμης χωρίς εισιτήριο βέβαια είναι μάλλον από το λόφο του Gianicolo από ότι θυμάμαι αλλά προσωπικά δεν πήγα ποτέ γιατί πρέπει να διαθέσεις εξτρά χρόνο για κάτι τέτοιο σε αντίθεση με την θέα από το μπαλκόνι της Piazza del Popolo που κάνει στάση και το metro εκεί πέρα αλλά είναι και πολύ κοντά στην piazza di spagna οπότε μπορείς να το συνδιάσεις
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ πάλι, που θα ήθελα να ξαναδώ τη Καπέλα Σιξτίνα χωρίς να μπω πάλι στο μουσείο?? Έχω ξαναπάει... Ιδανικά θα ήθελα να πάω ξανά μόνο Σιξτίνα κ Άγιο Πέτρο, αλλά φαντάζομαι για να μπω στη Σιξτίνα πρέπει να πληρώσω κανονικό εισιτήριο κομπλέ ε?? Δεν υπάρχει άλλη είσοδος ε? Κλαψ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Εγώ πάλι, που θα ήθελα να ξαναδώ τη Καπέλα Σιξτίνα χωρίς να μπω πάλι στο μουσείο?? Έχω ξαναπάει... Ιδανικά θα ήθελα να πάω ξανά μόνο Σιξτίνα κ Άγιο Πέτρο, αλλά φαντάζομαι για να μπω στη Σιξτίνα πρέπει να πληρώσω κανονικό εισιτήριο κομπλέ ε?? Δεν υπάρχει άλλη είσοδος ε? Κλαψ
Μια Κυριακη τον μηνα ειναι δωρεαν η εισοδος. Θα εχει πολυ κοσμο αλλα γινεται δωρεαν.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
ο λοφος και η αγορα ειναι διπλα στο κολοσσαιο και βλεπεις αρκετα για να παρεις μια ιδεα..οσο για βατικανο εχεις προσβαση στη πλατεια μπρος στον αγιο πετρο και η εκκλησια ειναι δωρεαν.
Τέλεια ευχαριστώ πολύ :)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μια Κυριακη τον μηνα ειναι δωρεαν η εισοδος. Θα εχει πολυ κοσμο αλλα γινεται δωρεαν.
Εχω ακούσει κ εγω για τη τελευταία Κυριακή του μηνα αλλα αυτη τη Κυριακή που θα πάω δεν είναι η τελευταία. ....κ αν κ μάλλον νομίσατε ότι ρωτάω για δωρεάν, δεν θα με πείραζε να ξανα πληρώσω εισιτήριο απλά δεν έχω καμία διάθεση να στηθώ σε καμιά ατελείωτη ουρά μονο για να δω την Καπέλα ... Γι' αυτό ρώτησα αν έχει άλλη είσοδο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Μα αν κλεισεις ηλεκτρονικα εισιτηριο, δεν περιμενεις καθολου. Επειδη ημουν πριν λιγες μερες, ο χαρτης εχει και συντομη διαδρομη και κατευθυνεσαι πιο γρηγορα εκει, παρακαμπτοντας μερικα δωματια. Αν εισαι μαλιστα μεχρι 25, ειναι αρκετα οικονομικο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom