Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα! Κλείσαμε και εμείς για 5 βράδια τον Νοέμβρη! Επειδή απ όσες σελίδες και αν διάβασα άκρη δεν έβγαλα, έχω φτιάξει μια λίστα και θέλω να μου πείτε με τη σειρά να τα βάλω! Όπως επίσης και τι να αφαιρέσω η να προσθέσω.

1η Μέρα:
  • Βατικανό
  • Κήποι του Βατικανού
  • Βασιλική του Αγίου Πέτρου
  • Πλατεία του Αγίου Πέτρου
2η Μέρα:
  • Πάνθεον
  • Πιάτσα Βενέτσια
  • Ρωμαϊκή Αγορά της Αθήνας
  • Κολοσσαίο
3η Μέρα:
  • Βίλλα Μποργκέζε
  • Σκαλινάτα ( Ισπανικά Σκαλιά)
  • Πιάτσα ντι Σπάνια
  • Πιάτσα Ναβόνα
  • Φοντάνα ντι Τρέβι
4η - 5η Μέρα ?

Το παραπάνω πρόγραμμα βγήκε με βάση το visitacity! Οπότε μου λέτε τι άλλο να προσθέσω! Την 4η και 5η μέρα δεν υπάρχει τίποτα! Μήπως να σπάσουμε τις 3 πρώτες μέρες σε ποιο χαλαρά ? Σε ποια από τα αξιοθέατα λέτε να μπούμε εκτός από Βατικανό και Κολοσσιαίο ?

Φαγητό - Γλυκό - Παγωτό:

Για γλυκό έχω καταλάβει πολύ καλά πως πρέπει να δοκιμάσουμε στο Pompi Τιραμισού! Για παγωτό στο
Gelateria La Romana - Roma.

Κάποια τιπς για φαγητό ? Κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε ?

Σας ευχαριστώ!


 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ευχαριστω για την υποδειξη,πηγαν τελικα σε αυτο το διαδραστικο του Ντα Βιντσι και περασαν ολοι περιφημα.Ο μικρος μαλιστα μου ανελυσε τις φωτογραφιες.Επισης τον πηγαν στα στουντιο της Τσινετσιτα και ηταν ολοι ενθουσιασμενοι..
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Αυτό πως σας φαίνεται σαν τοποθεσία:

Operà Suites
http://www.booking.com/Share-v02gX1 € 325,15 για 5 βράδια!
Αν δε σε ενοχλεί το περπατημα σε ανηφόρα και σκαλιά για την επιστροφη στο ξενοδοχείο, μια χαρά.. το βραδυ βέβαια δεν εχει και πολλές επιλογές εκεί κοντά αν έχετε σκοπό για διασκέδαση κλπ
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν δε σε ενοχλεί το περπατημα σε ανηφόρα και σκαλιά για την επιστροφη στο ξενοδοχείο, μια χαρά.. το βραδυ βέβαια δεν εχει και πολλές επιλογές εκεί κοντά αν έχετε σκοπό για διασκέδαση κλπ
Γράφουν όλοι ότι είναι σε εξεραιτικη τοποθεσία..επισης και μέσα στο φόρουμ διάβασα πως η via veneto είναι καλή περιοχή για να μείνεις...Αυτο για τα σκαλιά το διάβασες η έχεις μείνει εκεί? Γιατί και γω το διάβασα. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο στα λεφτά αυτά?
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα! Κλείσαμε και εμείς για 5 βράδια τον Νοέμβρη! Επειδή απ όσες σελίδες και αν διάβασα άκρη δεν έβγαλα, έχω φτιάξει μια λίστα και θέλω να μου πείτε με τη σειρά να τα βάλω! Όπως επίσης και τι να αφαιρέσω η να προσθέσω.

1η Μέρα:
  • Βατικανό
  • Κήποι του Βατικανού
  • Βασιλική του Αγίου Πέτρου
  • Πλατεία του Αγίου Πέτρου
2η Μέρα:
  • Πάνθεον
  • Πιάτσα Βενέτσια
  • Ρωμαϊκή Αγορά της Αθήνας
  • Κολοσσαίο
3η Μέρα:
  • Βίλλα Μποργκέζε
  • Σκαλινάτα ( Ισπανικά Σκαλιά)
  • Πιάτσα ντι Σπάνια
  • Πιάτσα Ναβόνα
  • Φοντάνα ντι Τρέβι
4η - 5η Μέρα ?

Το παραπάνω πρόγραμμα βγήκε με βάση το visitacity! Οπότε μου λέτε τι άλλο να προσθέσω! Την 4η και 5η μέρα δεν υπάρχει τίποτα! Μήπως να σπάσουμε τις 3 πρώτες μέρες σε ποιο χαλαρά ? Σε ποια από τα αξιοθέατα λέτε να μπούμε εκτός από Βατικανό και Κολοσσιαίο ?

Φαγητό - Γλυκό - Παγωτό:

Για γλυκό έχω καταλάβει πολύ καλά πως πρέπει να δοκιμάσουμε στο Pompi Τιραμισού! Για παγωτό στο
Gelateria La Romana - Roma.

Κάποια τιπς για φαγητό ? Κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε ?

Σας ευχαριστώ!

Κατά τη γνώμη μου βάλτε το βατικανό 2η ημέρα κ μετά.. αφηστε την 1η μερα για αναγνωριστική.
Δεν έχετε τραστεβερε, campo de fiori, castel san angelo, piazza del popolo, λόφος παλατίνο, via veneto εως piazza barberini, via nazionale εως republica, capitolone hill
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Γράφουν όλοι ότι είναι σε εξεραιτικη τοποθεσία..επισης και μέσα στο φόρουμ διάβασα πως η via veneto είναι καλή περιοχή για να μείνεις...Αυτο για τα σκαλιά το διάβασες η έχεις μείνει εκεί? Γιατί και γω το διάβασα. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο στα λεφτά αυτά?
Εμένα η περιοχή αυτή μου αρέσει πολύ, παντα μενω κοντά στη σπάνια αλλά το βράδυ μου αρεσει απλά να περπατάω και να απολαμβάνω την πόλη. Έχω μείνει στον κάθετο (via gregoriana). Το αγαπημένο μου είναι το Infinity Hotel https://www.booking.com/hotel/it/in...om1=A,A;sb_price_type=total;tab=1;type=total&. Πιο ακριβό αλλά το εχω κλείσει 2 φορες σε προσφορά.
Όλοι προτείνουν το τραστεβερε από θεμα διασκέδασης το βράδυ.
Για να καταλήξω, εγω προσωπικά θα έμενα σε αυτό που λες, ειναι απ´τις ωραίες περιοχες η βια βενετο-σπάνια
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εμένα η περιοχή αυτή μου αρέσει πολύ, παντα μενω κοντά στη σπάνια αλλά το βράδυ μου αρεσει απλά να περπατάω και να απολαμβάνω την πόλη. Έχω μείνει στον κάθετο (via gregoriana). Το αγαπημένο μου είναι το Infinity Hotel https://www.booking.com/hotel/it/infinity.el.html?aid=1258472;label=Share-v02gX1@1537550205;sid=2966c19c1fc360335e3e35a90767cde8;checkin_monthday=14;checkin_year_month=2018-11;checkout_monthday=15;checkout_year_month=2018-11;do_availability_check=1;group_adults=2;group_children=0;hp_avform=1;hp_group_set=0;no_rooms=1;req_adults=2;req_adults=2;req_children=0;req_children=0;room1=A,A;sb_price_type=total;tab=1;type=total&. Πιο ακριβό αλλά το εχω κλείσει 2 φορες σε προσφορά.
Όλοι προτείνουν το τραστεβερε από θεμα διασκέδασης το βράδυ.
Για να καταλήξω, εγω προσωπικά θα έμενα σε αυτό που λες, ειναι απ´τις ωραίες περιοχες η βια βενετο-σπάνια
Οποτε να την κρατήσω .. Γιατί νομίζω πως και η τιμή για 5 βράδια είναι πολύ καλά. Εξάλλου δεν θέλουμε και ξεφάντωμα τα βράδια... Αντε κάνα ποτάκι χαλαρά.. Και απο τι είδα στο Google maps από το ξενοδοχείο μας π.χ η Φοντάνα Ντι τρεβι είναι 8 λεπτά.. Από το ξενοδοχείο στα περισσότερα πάμε με τα πόδια σωστά?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Κατά τη γνώμη μου βάλτε το βατικανό 2η ημέρα κ μετά.. αφηστε την 1η μερα για αναγνωριστική.
Δεν έχετε τραστεβερε, campo de fiori, castel san angelo, piazza del popolo, λόφος παλατίνο, via veneto εως piazza barberini, via nazionale εως republica, capitolone hill
Οποτε έχεις χρόνο και αν θες μπορείς να βάλεις σε μια σειρά αυτά που προτείνεις? Ώστε να τα προσθέσουμε. Ευχαριστώ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλησπέρα! Κλείσαμε και εμείς για 5 βράδια τον Νοέμβρη! Επειδή απ όσες σελίδες και αν διάβασα άκρη δεν έβγαλα, έχω φτιάξει μια λίστα και θέλω να μου πείτε με τη σειρά να τα βάλω! Όπως επίσης και τι να αφαιρέσω η να προσθέσω.

1η Μέρα:
  • Βατικανό
  • Κήποι του Βατικανού
  • Βασιλική του Αγίου Πέτρου
  • Πλατεία του Αγίου Πέτρου
2η Μέρα:
  • Πάνθεον
  • Πιάτσα Βενέτσια
  • Ρωμαϊκή Αγορά της Αθήνας
  • Κολοσσαίο
3η Μέρα:
  • Βίλλα Μποργκέζε
  • Σκαλινάτα ( Ισπανικά Σκαλιά)
  • Πιάτσα ντι Σπάνια
  • Πιάτσα Ναβόνα
  • Φοντάνα ντι Τρέβι
4η - 5η Μέρα ?

Το παραπάνω πρόγραμμα βγήκε με βάση το visitacity! Οπότε μου λέτε τι άλλο να προσθέσω! Την 4η και 5η μέρα δεν υπάρχει τίποτα! Μήπως να σπάσουμε τις 3 πρώτες μέρες σε ποιο χαλαρά ? Σε ποια από τα αξιοθέατα λέτε να μπούμε εκτός από Βατικανό και Κολοσσιαίο ?

Φαγητό - Γλυκό - Παγωτό:

Για γλυκό έχω καταλάβει πολύ καλά πως πρέπει να δοκιμάσουμε στο Pompi Τιραμισού! Για παγωτό στο
Gelateria La Romana - Roma.

Κάποια τιπς για φαγητό ? Κάτι που δεν πρέπει να χάσουμε ?

Σας ευχαριστώ!

Pizza απο το Pizzare και πανινι ή αραντσινι(η οτι τραβα η ορεξη σου)απο το Eataly στη repubblica...oπωσδηποτε να φας πανινι και κρουασαν ειναι must...καλο πανινι(αλλα ψιλοακριβο)κοντα στο κολοσσαιο εχει και στο Baker boss!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.397
2η Μέρα:
  • Πάνθεον
  • Πιάτσα Βενέτσια
  • Ρωμαϊκή Αγορά της Αθήνας
  • Κολοσσαίο
3η Μέρα:
  • Βίλλα Μποργκέζε
  • Σκαλινάτα ( Ισπανικά Σκαλιά)
  • Πιάτσα ντι Σπάνια
  • Πιάτσα Ναβόνα
  • Φοντάνα ντι Τρέβι
Θα βγάλεις από την δεύτερη ημέρα το Πάνθεον και θα το προσθέσεις στο πρόγραμμα της τρίτης ημέρας. Κολλάει καλύτερα.
Επίσης θα έβαζα την Μποργκέζε, μόνη της, για παράδειγμα την τέταρτη ημέρα.
Στην τρίτη ημέρα η προτεινόμενη σειρά είναι η Σπάνια, μετά Φοντάνα, Πάνθεον και μετά Ναβόνα. Είναι σχετικά σύντομη διαδρομή, πρέπει να κολλήσεις και τίποτα άλλο για να γεμίσει το πρόγραμμα.


Για γλυκό έχω καταλάβει πολύ καλά πως πρέπει να δοκιμάσουμε στο Pompi Τιραμισού! Για παγωτό στο
Gelateria La Romana - Roma.

Κάποια τιπς για φαγητό ?
Έχει γράψει έναν οδηγό ο @vagar78. Έχει πολλές προτάσεις!
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Pizza απο το Pizzare και πανινι ή αραντσινι(η οτι τραβα η ορεξη σου)απο το Eataly στη repubblica...oπωσδηποτε να φας πανινι και κρουασαν ειναι must...καλο πανινι(αλλα ψιλοακριβο)κοντα στο κολοσσαιο εχει και στο Baker boss!
Θα βγάλεις από την δεύτερη ημέρα το Πάνθεον και θα το προσθέσεις στο πρόγραμμα της τρίτης ημέρας. Κολλάει καλύτερα.
Επίσης θα έβαζα την Μποργκέζε, μόνη της, για παράδειγμα την τέταρτη ημέρα.
Στην τρίτη ημέρα η προτεινόμενη σειρά είναι ωτι Σπάνια, μετά Φοντάνα, Πάνθεον και μετά Ναβόνα. Είναι σχετικά σύντομη διαδρομή, πρέπει να κολλήσεις και τίποτα άλλο για να γεμίσει το πρόγραμμα.



Έχει γράψει έναν οδηγό ο @vagar78. Έχει πολλές προτάσεις!
Σας ευχαριστώ πολύ. Θα το τροποποίησω όπως μου λέτε. Πιστεύετε έκανα λάθος που έβαλα 5 βράδια? Η είναι καλά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.990
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom