Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

L ALALA

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Νεάπολη, οπωσδήποτε. Μοναδικά υπέροχη, με ιδιαιτερότητες και (μακράν) το καλύτερο φαγητό στην Ιταλία. Οι pizza lovers θα ενθουσιαστούν
Για μονοημερη αρα θεωρεις οτι Ναπολη ειναι καλυτερη Τιβολι εχεις παει;
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Έχει να κάνει με το τι ψάχνεις. Ωραίο είναι το Τίβολι, μαζεμένο. Η Νάπολη είναι μεγάλη πόλη. Διάλεξε εσύ τι προτιμάς. Αρχαιολογικό ενδιαφέρον μάλλον το Τίβολι έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Πολιτιστικό ενδιαφέρον, μακράν, η Νάπολη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Το Τίβολι είναι ωραίο και γραφικό.Νάπολη δεν έχω πάει ακόμα,μου φαίνεται πως δεν είναι μόνο για 1 μέρα.Ενώ το Τίβολι για 1 μέρα είναι ότι πρέπει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νεάπολη, οπωσδήποτε. Μοναδικά υπέροχη, με ιδιαιτερότητες και (μακράν) το καλύτερο φαγητό στην Ιταλία.
συγκρατησου...και διορθωσε: "την καλυτερη πιτσα στην Ιταλία"..
Το Τίβολι είναι ωραίο και γραφικό.Νάπολη δεν έχω πάει ακόμα,μου φαίνεται πως δεν είναι μόνο για 1 μέρα.Ενώ το Τίβολι για 1 μέρα είναι ότι πρέπει.
συμφωνω απολυτα. 1 μερα ειναι σκοτωμα κ σημαντικα εξοδα. το κανεις μονο αν ειναι απαραιτητο και εχεις παει στα περιξ της Ρωμης. 1 μερα στη Ναπολη προλαβαινεις δεν προλαβαινεις το κεντρο, αφηνεις εξω ολα τα σημαντικα μουσεια και ξεχνας ολα τα περιξ (πομπηια, ερκολανο, βεζουβιο, καζερτα, κοστιερα, καπρι και και..).
και 1η προτεραιοτητα εκτος Ρωμης θα εβαζα τα Καστελλι κ λιμνες, αν δεν εχεις παει ηδη.
 

L ALALA

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Σας ευχαριστω πολύ ολους για τις απαντήσεις σας...μάλλον θα σας ακούσω και θα φάω άλλη φορά την καλύτερη πίτσα της Ιταλίας ...
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα και από εμένα σε όλους. Το καλοκαίρι θα πάω κι εγώ ένα τετραήμερο για ακόμη μια φορά στη Ρώμη (4η φορά) και το θέμα της κοντινής μονοήμερης με προβληματίζει επίσης. Έχω δει όλα τα κύρια αξιοθέατα και θα έχω μπόλικο χρόνο στη διάθεσή μου.

Ενδιαφέρομαι για το εκπτωτικό χωριό, μιας και μέσα Ιουλίου θα υπάρχουν εκπτώσεις και φαντάζομαι θα βρούμε ρούχα ποιοτικά σε καλές τιμές. Μπορεί κανείς να μας πει την εμπειρία του; Πηγαίνει κάποιο λεωφορείο και πόσο μακριά είναι από τον κεντρικό σταθμό πχ :

Το Τίβολι το έχω κι εγώ στα υπ' 'όψιν. Είναι κοντά και η μεταφορά με τρένο οικονομική. Καστελλι κ λιμνες διάβασα εκτός από τον Samion παραπάνω ότι το προτείνουν κι άλλοι φίλοι στο φόρουμ. Η μεταφορά είναι εύκολη με τα μέσα;
Η Νάπολη, την οποία λάτρεψα, θεωρώ ότι θέλει μέρες, οπότε είναι ένα ταξίδι μόνη της (για να δεις και Πομπηία, Σορέντο, Κοστίερα κτλ). Άρα καλύτερα να την αφήσεις προς το παρόν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καστελλι κ λιμνες διάβασα εκτός από τον Samion παραπάνω ότι το προτείνουν κι άλλοι φίλοι στο φόρουμ. Η μεταφορά είναι εύκολη με τα μέσα;
Να πας μονο ναι, εχει κ τραινο. Αλλα μετα δυσκολα, θα πρεπει να παρεις πολλα λεωφορεια που συνδυαζονται δυσκολα για να τα δεις ολα.
Ειναι ιδανικη εκδρομη για ΙΧ, παρτε ενα για μια μερα, ειναι φθηνα κ αν πατε καθημερινη μηδενικη κινηση.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
17.308
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Σας ευχαριστω πολύ ολους για τις απαντήσεις σας...μάλλον θα σας ακούσω και θα φάω άλλη φορά την καλύτερη πίτσα της Ιταλίας ...
Αν θέλεις να πάρεις μιαν ιδέα για το πως θα μπορούσε να βγει μια ημερήσια στη Νάπολη (με Πομπηία μαζί) από τη Ρώμη, ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου Ρώμη/Νάπολη. Στα ίχνη του Caravaggio.
η οποία περιγράφει πως σε ένα 10ωρο περίπου είδα Νάπολη, την υπόγεια Νάπολη, είδα Caravaggio, έφαγα πίτσα, ψώνισα και πήγα και Πομπηία. Έχει λίγο τρέξιμο, αλλά μπορείς να πάρεις μια πολύ γερή γεύση.
Βέβαια το ταξίδι αξίζει και μόνο για την πίτσα... :icon_redface: :icon_redface:

Τώρα το ότι μέσα σε μια μέρα δεν θα μπορέσεις να δεις όλα αυτά που έχει να προσφέρει η Νάπολη ισχύει, αλλά για μένα αυτός δεν είναι λόγος να μην απολαύσεις αυτά που ... χωράνε σε μια μέρα. Θέλω να πω ότι επειδή δεν προλαβαίνεις να δεις τα πάντα είμαι της άποψης ότι είναι κρίμα να μη δεις τίποτα από αυτήν την πόλη. Πιστεύω ότι αξίζει έστω και ημερήσια.

Επίσης στην ίδια ιστορία περιγράφω και μια βόλτα στους κήπους του Τίβολι που έκανα άλλη ημέρα στο ίδιο ταξίδι.
Ότι και να κάνεις ... καλά να περάσεις και όταν γυρίσεις να μας πεις εντυπώσεις. :)
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Ειναι ιδανικη εκδρομη για ΙΧ, παρτε ενα για μια μερα, ειναι φθηνα κ αν πατε καθημερινη μηδενικη κινηση.
Για τι απόσταση μιλάμε; Ίσως ψαχτώ να νοικιάσω ένα μηχανάκι. Το είχα κάνει στην Κοστιέρα και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Τα αυτοκίνητα όταν είμαστε μόνο 2 τα αποφεύγω στο εξωτερικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για τι απόσταση μιλάμε; Ίσως ψαχτώ να νοικιάσω ένα μηχανάκι. Το είχα κάνει στην Κοστιέρα και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Τα αυτοκίνητα όταν είμαστε μόνο 2 τα αποφεύγω στο εξωτερικό.
50km η μεγαλυτερη. Μηχανακι ακομα καλυτερα αλλα πολυ πιο ακριβα..ΙΧ βρισκεις με 15€, μηχανακι με πολλαπλασια...κ σπανια με πληρη ασφαλεια.. Στο συστηνω μονο αν εχεις μεγαλη εμπειρια απο οδηγηση σε μεγαλες πολεις κ το προτιμας εστω κ αν κοστιζει.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Μηχανακι ακομα καλυτερα αλλα πολυ πιο ακριβα..ΙΧ βρισκεις με 15€, μηχανακι με πολλαπλασια...κ σπανια με πληρη ασφαλεια..
Πόσο δίκιο έχεις. Με μια μικρή αναζήτηση βρίσκω αυτοκινητο εστω και σμαρτακι με 20 ευρώ, ενώ μηχανάκι με 50 και η πλάκα είναι θέλουν και εξτρά 12 ευρώ για το δεύτερο κράνος!
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Κανένας φίλος να μας πει εμπειρίες για το εκπτωτικό χωρίο; Αν αξίζει και τρόπο μετακίνησης;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom