Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Frederico12

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κένυα
Διαμονή να κλείσω από τώρα για τα τέλη Ιανουαρίου, η να το αφήσω τελευταία στιγμή για καλύτερες τιμές. Φοβάμαι ίσως δε βρω τπτ αν το αφήσω πολύ!
Καμία πρόταση για περιοχή, και πρόσφατη εμπειρία ξενοδοχείου; Ευχαριστώ!
Δεν είναι νωρίς να κλείσεις από τώρα για Γενάρη, αν και θεωρώ δεν θα έχει μεγάλες μεταβολές στις τιμές σε ένα μήνα.

nick07

Member
Διαμονή να κλείσω από τώρα για τα τέλη Ιανουαρίου, η να το αφήσω τελευταία στιγμή για καλύτερες τιμές. Φοβάμαι ίσως δε βρω τπτ αν το αφήσω πολύ!
Καμία πρόταση για περιοχή, και πρόσφατη εμπειρία ξενοδοχείου; Ευχαριστώ!
Κλείσε τωρα με δωρεαν ακυρωση και αν βρεις κατι καλυτερο το αλλαζεις.
Μπορεις να δεις είτε καμια πανσιον κεντρικα στα σοκακια της Ρωμης (π.χ. γυρω από την Piazza di Spagna) ή στo τετραγωνο τερμινι-μπαρμπερινι που εχει εξαιρετική συγκοινωνιακη συνδεση και αν εχεις ορεξη για περπατημα ειναι και κανα 15λεπτο-20λεπτο για καρακεντρο (Φοντανα-Πανθεον κλπ), σε καποια σημεια με λιγη ανηφόρα.
Αναλογα το budget που διαθετεις και αν προτιμας υψηλοτερες παροχές ή καλύτερη τοποθεσία.
Ψάχτο λιγο και αν χρειαζεσαι κατι αλλο μας ρωτας.

kpv

Member
εμεις κλεισαμε αεροπορικα και διαμονη για 15 με 19 δεκεμβρη και σκεφτομαι να κλεισω και τα εισητηρια για το βατικανο . απο οτι καταλαβα ειναι ενα εισητηριο για τα μουσεια του βατικανου και την καπελα σιξτινα και αλλο εισητηριο για την βασιλικη του αγιου πετρου , σωστα ? στο get your guide τα βρισκω μαζι σε ενα τουρ στα 56 το ατομο . καλα ειναι λετε ? μου φαινονται λιγο πολλα.. αν τα κλεισουμε την ιδια μερα επιτοπου θα ειναι φτηνοτερα ? ή παιζει να μην εχει διαθεσιμα επι τοπου ??
Επισης οποιος μπορει να δωει καμια πληροφορια για το τι να δουμε θα μας κανει μεγαλη χαρη!!!:):):)

tsampi90

Member
εμεις κλεισαμε αεροπορικα και διαμονη για 15 με 19 δεκεμβρη και σκεφτομαι να κλεισω και τα εισητηρια για το βατικανο . απο οτι καταλαβα ειναι ενα εισητηριο για τα μουσεια του βατικανου και την καπελα σιξτινα και αλλο εισητηριο για την βασιλικη του αγιου πετρου , σωστα ? στο get your guide τα βρισκω μαζι σε ενα τουρ στα 56 το ατομο . καλα ειναι λετε ? μου φαινονται λιγο πολλα.. αν τα κλεισουμε την ιδια μερα επιτοπου θα ειναι φτηνοτερα ? ή παιζει να μην εχει διαθεσιμα επι τοπου ??
Επισης οποιος μπορει να δωει καμια πληροφορια για το τι να δουμε θα μας κανει μεγαλη χαρη!!!:):):)

Καλησπέρα. Μόλις επιστρέψαμε.
Το εισιτήριο που κλείσαμε εμείς κόστισε 22€ το άτομο για Vatican museums + capela Sistine και μετά πληρώσαμε εκεί έξτρα 10€ για την ανάβαση με ασανσέρ μέχρι ένα σημείο και μετά με τα πόδια για την βασιλική του Αγίου Πέτρου. Να διευκρινίσω ότι το να μπεις στην εκκλησία είναι δωρεάν, μόνο αν θες να ανέβεις στο καμπαναριό πληρώνεις έξτρα. Αν αντέχεις τα στενά και απότομα σκαλιά ,να το κάνεις. Αυτό που βρίσκεις μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Ψάξε στο επίσημο σάιτ του Βατικανού για εισιτήρια.

kpv

Member
Καλησπέρα. Μόλις επιστρέψαμε.
Το εισιτήριο που κλείσαμε εμείς κόστισε 22€ το άτομο για Vatican museums + capela Sistine και μετά πληρώσαμε εκεί έξτρα 10€ για την ανάβαση με ασανσέρ μέχρι ένα σημείο και μετά με τα πόδια για την βασιλική του Αγίου Πέτρου. Να διευκρινίσω ότι το να μπεις στην εκκλησία είναι δωρεάν, μόνο αν θες να ανέβεις στο καμπαναριό πληρώνεις έξτρα. Αν αντέχεις τα στενά και απότομα σκαλιά ,να το κάνεις. Αυτό που βρίσκεις μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Ψάξε στο επίσημο σάιτ του Βατικανού για εισιτήρια.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μού, αυτό θα κάνουμε και εμείς, νομίζω ότι συμφέρει καλύτερα. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ από που έκλεισες εσυ για να κλείσουμε και εμείς? Δεν μπορώ να βρω το επίσημο σαιτ του Βατικανό...

vangelis69

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μού, αυτό θα κάνουμε και εμείς, νομίζω ότι συμφέρει καλύτερα. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ από που έκλεισες εσυ για να κλείσουμε και εμείς? Δεν μπορώ να βρω το επίσημο σαιτ του Βατικανό...
Vatican Museums – Official Website
Η επίσημη σελίδα. Μόλις έκλεισα για τις 3 Ιανουαρίου!

nick07

Member
29 ευρω ειναι το κοστος απο το getyourguide χωρις τουρ. Προφανως με tour η τιμη θα ειναι ακριβοτερη.

https://www.getyourguide.com/mousei...53748d56&lang=en&_pc=1,2&date_from=2023-12-18

Απο την επισημη ιστοσελιδα στα 22 ευρω το ατομο.

MuseiVA

nick07

Member
Κολοσσαιο πρεπει να κλεισετε αμεσα, αν δεν εχετε κλεισει ακομα γιατι γινεται σκοτωμος και φευγουν πολυ γρηγορα.
Επισης πολυ ωραια να πατε ειναι το castel sant angelo (αν πατε εδω δεν χρειαζεται να ανεβετε στον τρουλο του Αγ Πετρου) και villa borghese, αν και χειμωνα δεν εχει τυχει να παω. Επισης το μουσειο του βατικανου ειναι αρκετα μεγαλο και η καπελα σιξτινα ειναι στο τελος της διαδρομης οποτε, εχετε υποψιν οτι αν αφιερωνετε αρκετο χρονο στο καθε τι θα φατε μιση μερα εκει μεσα. Εμεις ειχαμε ξοδεψςι περιπου 4 ωρες και επειδη σκοπευαμε να παμε μετα στη βασιλικη του αγ παυλου, ξοδεξαμε εκει λιγοτερο χρονο απ οτι της αξιζει (εχει συνηθως κ μεγαλη ουρα για να μπεις). Αν ξαναπηγαινα (οσες φορες εχω ξαναπαει ρωμη δεν το επισκεφθηκα) θα αφιερωνα το μισο χρονο στο μουσειο... Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα, βεβαια γουστα ειναι αυτα και δεν ειμαι ιδιαιτερος φαν των μουσειων γενικοτερα.

Last edited:

kpv

Member
στην βασιλικη του αγιου πετρου μπαινεις δωρεαν με το εισητηριο για το μουσειο η πρεπει να κοψεις αλλο εισητηριο ? επισης στο κολοσιαιο πολυ μου λενε πως δεν αξιζει να μπεις ?, τι λετε ?

gkalla

Member
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
στην βασιλικη του αγιου πετρου μπαινεις δωρεαν με το εισητηριο για το μουσειο η πρεπει να κοψεις αλλο εισητηριο ? επισης στο κολοσιαιο πολυ μου λενε πως δεν αξιζει να μπεις ?, τι λετε ?
Στον Άγιο Πέτρο μπαίνεις δωρεάν χωρίς εισιτήριο, ακόμα κι αν δεν μπεις στα μουσεία του Βατικανού.
Το Κολοσσαίο και για μένα δεν αξίζει πολύ αλλά το εισητήριο γι' αυτό είναι κοινό με την Ρωμαϊκή Αγορά και τον Λόφο του Παλατίνου που αξίζουν πολύ περισσότερο.

Last edited:

kpv

Member
εκτος απο βατικανο και κολοσιαιο μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τι δεν πρεπει να χασουμε στις 3 μερες που θα μεινουμε ?

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.011
Μέλη
38.771
Νεότερο μέλος
poly_dfm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα