Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

LINI

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
ωραια,ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Τώρα και κατι αλλο που θέλω να ρωτησω,σκεφτηκαμε να νοικιασουμε vespa για τις μετακινησεις μας στη ρώμη.Υπαρχει κάποιος που να το έχει κανει??
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Γιατί να πάρετε μηχανάκι? την Ρώμη πρέπει να την περπατήσεις για να τη δεις.Κι αν κουραστήτε έχει καλά ΜΜΜ
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
ωραια,ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Τώρα και κατι αλλο που θέλω να ρωτησω,σκεφτηκαμε να νοικιασουμε vespa για τις μετακινησεις μας στη ρώμη.Υπαρχει κάποιος που να το έχει κανει??
Το έχουν κάνει εκατοντάδες έλληνες αρκετοί εκ των οποίων φίλοι μου. έμειναν ενθουσιασμένοι. Πολύ καλή σκέψη.Κερδίζεις χρόνο και βλέπεις περισσότερα μέρη. ιδανική η ρώμη για δίκυκλο. Δυστυχώς ο ομιλών από το ποδήλατο αμέσως πήγα στο αυτοκίνητο.
 

anja

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
διάστημα..!
επισης,αν θυμαμαι καλα,την πρωτη κυριακη καθε μηνα ολα τα μουσεια ειναι δωρεαν.εχε το υποψη σου!καλες βολτες στην αιωνια πολη!!!αχχχχχχ!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Φιλε Samion σορρυ που σε κουραζουμε με τα ιδια και τα ιδια αλλα για να ανακεφαλαιωσουμε:
Απο FCO για Τερμινι(και μονο Τερμινι) αν καταλαβα το Leonardo ειναι το ακριβοτερο?
Τι αλλες λυσεις υπαρχουν? Λεωφορεια ?Ακουσα και για ενα airport shuttle bus με 7-8 ευρω.
Σε ευχαριστω πολυ.
το λεωφορειο ειναι ο οικονομικοτερος τροπος, πηρα εισιτηριο μετ'επιστροφης 15 ευρω/ατομο. Ο χρονος που κανει να φτασει termini εξαρταται απο την κινηση, σιγουρα το τρενο ειναι η καλυτερη λυση, φτανεις ακριβως στην ωρα σου, αλλα ειναι διπλασια η τιμη του. Παντως εμενα με βολεψαν πολυ και οι ωρες αναχωρησης προς αεροδρομιο και οτι εκανε σταση, εκτος απο το termini και στην piazza cavour που ηταν πιο κοντα στο ξενοδοχειο μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δηλαδη για να καταλαβω κιολας ποια ειναι η καλυτερη επιλογη που εχω τωρα για να παω απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο?
η καλύτερη ειναι σχετικό δεν είναι? στα ποστ πιο πάνω έχει εξαντληθεί το θέμα από πληροφορίες. διάβασε τα και κρίνε εσύ πιο είναι καλύτερο για σένα. πιο άνετο μπορώ να σου πω είναι το Leonardo ως Τερμινι και λεωφορειο Terravision μετά. πιο οικονομικό να πας Magliana που ειπα πριν, μετά μετρό ως Anagnina κι απο κει λεωφορείο. η τελευταια λυση ενδεικνυται αν εχεις χρονο κ θελεις την πιο οικονομική λύση.
το απευθείας λεωφορείο μεταξύ των 2 αεροδρομίων προς το παρον εχει σταματήσει τη γραμμή, αλλά υπάρχουν αντιδράσεις και ίσως να ξανρχίσει συντομα. να κοιτάξεις κι αυτό το λινκ πριν ξεκινήσεις μήπως και το ξαναβάλουν:
http://www.schiaffini.com/AlPercorrenze2.asp?Loc=28&Sub=74&p=0
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το λεωφορειο ειναι ο οικονομικοτερος τροπος, πηρα εισιτηριο μετ'επιστροφης 15 ευρω/ατομο.
όχι, δεν πήρες το σωστό λεωφορείο..:haha: το λεωφορείο της Cotral έχει 2.5Ε ως το μετρο..+1 το μετρο=3.5 ανά διαδρομή..αυτός είναι ο οικονομικότερος τρόπος.
Κλεοπάτρα δεν κουράζεις. τα έχω πει εδώ, βρίσκεις όλες τις λύσεις και τα λινκ (έπρεπε να κάνω ένα νέο θέμα τελικά αφού αφορά πολύ κόσμο και οι αλλαγές είναι συνεχείς..):
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F-%F4%F3%E9%E1%EC%F0%E9%ED%EF.html#post165289
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
όχι, δεν πήρες το σωστό λεωφορείο..:haha: το λεωφορείο της Cotral έχει 2.5Ε ως το μετρο..+1 το μετρο=3.5 ανά διαδρομή..αυτός είναι ο οικονομικότερος τρόπος.
Κλεοπάτρα δεν κουράζεις. τα έχω πει εδώ, βρίσκεις όλες τις λύσεις και τα λινκ (έπρεπε να κάνω ένα νέο θέμα τελικά αφού αφορά πολύ κόσμο και οι αλλαγές είναι συνεχείς..):
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F-%F4%F3%E9%E1%EC%F0%E9%ED%EF.html#post165289
Samion ευχαριστω για την απαντηση ..(δεν την προλαβα γιατι ειχα ιντερνετ μεχρι τις 2 -τα ειπαμε και σε αλλο θρεντ)..αλλα δεν πειραζει .
Καλα πηγαμε ...καλα ηρθαμε -οπως ηρθαμε και με το καλο να ξαναπαμε.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Καθυστερημένα μεν αλλά για όποιους ενδιαφέρονται..
Για φαγητό :
Ένα στενό στην fontana di trevi από τα δεξιά όπως τη βλέπεις βρίσκεται μια σπαγγετερί που το όνομα της μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή και έχει πολύ ωραία πιάτα και φθηνά. Πηγαίνετε όμως λίγο νωρίς γιατί έχει πολύ κόσμο.
Επίσης, cul de sac - via del governo vechio κοντά στην piazza navona.
da francesco - piazza del fico (εκεί κοντά πρέπει να είναι).
Maccaroni- piazza delle coppelle
Για aperitivo κατά τις 8 που πίνετε, τρώτε και χορταίνετε κιόλας:
salloto 42 (piazza pietra) και
στην piazza delle coppelle ένα μαγαζί δίπλα από το macarroni που έχει σαν τραπέζια κάτι βαρέλια.
Επίσης ΠΙΣΩ από την piazza navona πολλά μαγαζιά για ποτάκι.
Για καφέ :
στην piazza Lorenzo in Lucina στις ciampini και Teckner,
cafe della pace.
Και φυσικά πίτσα αλλά εμένα προσωπικά δεν με τρέλανε και ιδιαίτερα!
 

Tzelaledin

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
bucuresti
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο
Γεια σας!
ενδιαφερεται κανεις για ρωμη 20 με 25 μαιου ?
24 ειναι του αγιου πνευματος.
εχει κατι προσφορες και λεω να παρω μια ρωμη!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom