Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Ανήμερα Χριστουγέννων στη Ρώμη

Ok παιδιά, εδώ σας θέλω. Τι μπορώ να κάνω ανήμερα των Χριστουγέννων στη Ρώμη; Εννοώ τι είναι (αν είναι) ανοιχτό :xmas_lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εννοώ τι είναι (αν είναι) ανοιχτό :xmas_lol:
γιατί ακριβώς ρωτάς?
παγοδρόμιο?
Icepark
τσίρκο της Μορφέι?
moiraorfei.it - Sito Ufficiale del Circo Moira Orfei
μουσική? Γκοσπελ? Venditti?
AUDITORIUM - PARCO DELLA MUSICA Viale Pietro de Coubertin, 30 Teatri di Roma
ολα μαζι..
Christmas 2010 in Rome: events, music, concerts, theatre, accomodation, shows, balls
αν πρέπει οπωσδηποτε να πας σε μουσειο, να επισκεφτεις το σαιτ τους.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
γιατί ακριβώς ρωτάς?
παγοδρόμιο?
Icepark
τσίρκο της Μορφέι?
moiraorfei.it - Sito Ufficiale del Circo Moira Orfei
μουσική? Γκοσπελ? Venditti?
AUDITORIUM - PARCO DELLA MUSICA Viale Pietro de Coubertin, 30 Teatri di Roma
ολα μαζι..
Christmas 2010 in Rome: events, music, concerts, theatre, accomodation, shows, balls
αν πρέπει οπωσδηποτε να πας σε μουσειο, να επισκεφτεις το σαιτ τους.

Samion, ευελπιστούσα ότι ως ειδικός θα μου απαντούσες. Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι αναρωτιέμαι κυρίως για το Christmas dinner :) Ένα καλό εστιατόριο στο οποίο να κάνω κράτηση για ανήμερα των χριστουγέννων.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Θα ήθελα τα φώτα σας για την επίσκεψη μου στο Βατικανό!
Διάβασα τις προτάσεις σας οτι καλό θα ήταν να επισκεφθώ τον Άγιο Πέτρο νωρίς το πρωί, και αυτό έχω σκοπό να κάνω, θέλω όμως να βγάλω εισιτήρια για τα Μουσεία και την Σιξτίνα Καπέλα μέσω του site.
Πόση ώρα εκτιμάτε ότι χρειάζεται κάποιος για να δει ικανοποιητικά (όχι εξαντλητικά) την Βασιλική; Θα ήθελα να ανέβω και στον τρούλο (αν και έχω υψοφοβία..:xmas_rolleyes:) και γενικά να μην είμαι με την ψυχή στο στόμα, να υπολογίσω όμως και τι ώρα να κάνω την κράτηση των εισιτηρίων.
Επίσης ξέρετε εισιτήρια για τον τρούλο αν βγάζω επιτόπου?
Και υπάρχει κάτι "must" που δεν πρέπει να παραλείψω όσο θα είμαι στο Βατικανό?
Ευχαριστώ!
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Θα ήθελα τα φώτα σας για την επίσκεψη μου στο Βατικανό!
Διάβασα τις προτάσεις σας οτι καλό θα ήταν να επισκεφθώ τον Άγιο Πέτρο νωρίς το πρωί, και αυτό έχω σκοπό να κάνω, θέλω όμως να βγάλω εισιτήρια για τα Μουσεία και την Σιξτίνα Καπέλα μέσω του site.
Πόση ώρα εκτιμάτε ότι χρειάζεται κάποιος για να δει ικανοποιητικά (όχι εξαντλητικά) την Βασιλική; Θα ήθελα να ανέβω και στον τρούλο (αν και έχω υψοφοβία..:xmas_rolleyes:) και γενικά να μην είμαι με την ψυχή στο στόμα, να υπολογίσω όμως και τι ώρα να κάνω την κράτηση των εισιτηρίων.
Επίσης ξέρετε εισιτήρια για τον τρούλο αν βγάζω επιτόπου?
Και υπάρχει κάτι "must" που δεν πρέπει να παραλείψω όσο θα είμαι στο Βατικανό?
Ευχαριστώ!
Δεν έχω πάει ποτε νωρίς το πρωί στο Βατικανό για να σου πω εγώ προσωπικά αν είναι χειρότερα η καλύτερα (συνήθως 12:00 με 13:00 πάμε)....ομως για να το λένε οι υπόλοιποι κάτι θα ξέρουν..όλες τις φορες που έχω πάει εγώ θα έλεγα ότι έχει πάντα μια μεγάλη ουρα που με την πρώτη ματια νομίζεις ότι θα περιμένεις κάνα δίωρο...στην πραγματικότητα όμως επειδή το έχω κάνει 4 φορες η αναμονή δεν ήταν ποτε πάνω από 20-30 λεπτά σύνολο.. μέχρι να μπεις μέσα κουβεντούλα στην ουρα και περνάει ευχάριστα..με λίγα λόγια οι άνθρωποι δεν χαζεύουν για να ταλαιπωρούν άσκοπα τον κόσμο..ο τρούλος αξίζει πολύ..γνώμη μου ότι πρέπει να πας..νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα υψοφοβίας..
μέσω site δεν έχω κλείσει ποτε για να σου πω..ο χρόνος που χρειαστήκαμε για το μουσείο είναι 2 ώρες+
εκεί όντως υπάρχει πρόβλημα με την ουρά οποτε αν με το να έχεις το εισιτήριο μέσο internet σε κάνει να αποφύγεις αυτή την ταλαιπωρία εννοείτε ότι αξίζει!
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Δεν έχω πάει ποτε νωρίς το πρωί στο Βατικανό για να σου πω εγώ προσωπικά αν είναι χειρότερα η καλύτερα (συνήθως 12:00 με 13:00 πάμε)....ομως για να το λένε οι υπόλοιποι κάτι θα ξέρουν..όλες τις φορες που έχω πάει εγώ θα έλεγα ότι έχει πάντα μια μεγάλη ουρα που με την πρώτη ματια νομίζεις ότι θα περιμένεις κάνα δίωρο...στην πραγματικότητα όμως επειδή το έχω κάνει 4 φορες η αναμονή δεν ήταν ποτε πάνω από 20-30 λεπτά σύνολο.. μέχρι να μπεις μέσα κουβεντούλα στην ουρα και περνάει ευχάριστα..με λίγα λόγια οι άνθρωποι δεν χαζεύουν για να ταλαιπωρούν άσκοπα τον κόσμο..ο τρούλος αξίζει πολύ..γνώμη μου ότι πρέπει να πας..νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα υψοφοβίας..
μέσω site δεν έχω κλείσει ποτε για να σου πω..ο χρόνος που χρειαστήκαμε για το μουσείο είναι 2 ώρες+
εκεί όντως υπάρχει πρόβλημα με την ουρά οποτε αν με το να έχεις το εισιτήριο μέσο internet σε κάνει να αποφύγεις αυτή την ταλαιπωρία εννοείτε ότι αξίζει!
Να ζητήσω μια διευκρίνηση..Για να ανέβεις στον τρούλο,θέλει εισητήριο,ή μπαίνεις με το ίδιο που πληρώνεις στην είσοδο?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Θα ήθελα τα φώτα σας για την επίσκεψη μου στο Βατικανό!
Διάβασα τις προτάσεις σας οτι καλό θα ήταν να επισκεφθώ τον Άγιο Πέτρο νωρίς το πρωί, και αυτό έχω σκοπό να κάνω, θέλω όμως να βγάλω εισιτήρια για τα Μουσεία και την Σιξτίνα Καπέλα μέσω του site.
Πόση ώρα εκτιμάτε ότι χρειάζεται κάποιος για να δει ικανοποιητικά (όχι εξαντλητικά) την Βασιλική; Θα ήθελα να ανέβω και στον τρούλο (αν και έχω υψοφοβία..:xmas_rolleyes:) και γενικά να μην είμαι με την ψυχή στο στόμα, να υπολογίσω όμως και τι ώρα να κάνω την κράτηση των εισιτηρίων.
Επίσης ξέρετε εισιτήρια για τον τρούλο αν βγάζω επιτόπου?
Και υπάρχει κάτι "must" που δεν πρέπει να παραλείψω όσο θα είμαι στο Βατικανό?
Ευχαριστώ!
το ποση ωρα θα σου παρουν η βασιλικη και τα μουσεια ειναι υποκειμενικο..εγω πχ. εφαγα 3μιση ωρες (μπορει και 4)στα μουσεια..αλλα δεν ειδα μονο τα βασικα, περασα απο ολες τις αιθουσες..
αν ο χρονος σε πιεζει, μπορεις να παραλειψεις καποια εκθεματα ή καποιες συλλογες..σε αυτη την περιπτωση ψαξε στο ιντερνετ ή σε καποιον οδηγο και διαλεξε αναλογα με τα ενδιαφεροντα σου!

για την βασιλικη δεν θες πολυ χρονο..μην παραλειψεις βεβαια τους ταφους (μπαινεις απο το πλαι δεξια) και τον τρουλο..για τον τρουλο μπαινεις και παλι απο το πλαι δεξια, εισιτηρια βγαζεις μονο επι τοπου, εμεις ανεβηκαμε με τις σκαλες, οχι για οικονομια, αλλα επειδη ετσι συνηθιζουμε (ειναι ενα τεστ αντοχης για εμας)!η θεα αξιζει τον κοπο!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Να ζητήσω μια διευκρίνηση..Για να ανέβεις στον τρούλο,θέλει εισητήριο,ή μπαίνεις με το ίδιο που πληρώνεις στην είσοδο?
θελει εισιτηριο για τον τρουλο..
για να μπεις στην βασιλικη και στους ταφους δεν πληρωνεις τιποτα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ζητήσω μια διευκρίνηση..Για να ανέβεις στον τρούλο,θέλει εισητήριο,ή μπαίνεις με το ίδιο που πληρώνεις στην είσοδο?
στην είσοδο τίνος? για το ναό δεν πληρώνεις φυσικά εισιτήριο. στον τρουλο 5 με τα πόδια, 7 για ασανσερ.
Basilica Papale - SAN PIETRO
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
Θα ήθελα τα φώτα σας για την επίσκεψη μου στο Βατικανό!
Διάβασα τις προτάσεις σας οτι καλό θα ήταν να επισκεφθώ τον Άγιο Πέτρο νωρίς το πρωί, και αυτό έχω σκοπό να κάνω, θέλω όμως να βγάλω εισιτήρια για τα Μουσεία και την Σιξτίνα Καπέλα μέσω του site.
Πόση ώρα εκτιμάτε ότι χρειάζεται κάποιος για να δει ικανοποιητικά (όχι εξαντλητικά) την Βασιλική; Θα ήθελα να ανέβω και στον τρούλο (αν και έχω υψοφοβία..:xmas_rolleyes:) και γενικά να μην είμαι με την ψυχή στο στόμα, να υπολογίσω όμως και τι ώρα να κάνω την κράτηση των εισιτηρίων.

Επίσης ξέρετε εισιτήρια για τον τρούλο αν βγάζω επιτόπου?
Και υπάρχει κάτι "must" που δεν πρέπει να παραλείψω όσο θα είμαι στο Βατικανό?
Ευχαριστώ!
Αναφορικά με την ανάβαση στον τρούλο δεν νομίζω ότι η υψοφοβία ή η ακροφοβία αποτελεί πρόβλημα παρά μόνο αν φτάσεις στην κορυφή και δεν μπορείς να αντικρίσεις την κατά τα λοιπά ανυπέρβλητη θέα της Ρωμης.
Αν έχεις όμως καρδιακά ή αναπνευστικά προβλήματα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην ανάβαση γιατί το ασανσέρ καλύπτει κάτι λιγότερο από το 1/3 της απόστασης, η οποία δεν είναι καθόλου αμελητέα για έναν οργανισμό επιβαρυμένο ή απλώς αγύμναστο.
Επίσης η κυκλική σκάλα σε κάποια σημεία γίνεται ιδιαιτέρως στενή και μπορεί να δημιουργήσει ανησυχία σε άτομα που αισθάνονται φόβο σε κλειστούς χώρους.

Αν δεν εντάσσεσαι σε κάποια από τις ανωτέρω κατηγορίες αξίζει πραγματικά να επισκεφτείς τον τρούλο και να απολαύσεις αυτή τη μοναδική αίσθηση της πόλης.

Καλά να περάσεις
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Αναφορικά με την ανάβαση στον τρούλο δεν νομίζω ότι η υψοφοβία ή η ακροφοβία αποτελεί πρόβλημα παρά μόνο αν φτάσεις στην κορυφή και δεν μπορείς να αντικρίσεις την κατά τα λοιπά ανυπέρβλητη θέα της Ρωμης.
Αν έχεις όμως καρδιακά ή αναπνευστικά προβλήματα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην ανάβαση γιατί το ασανσέρ καλύπτει κάτι λιγότερο από το 1/3 της απόστασης, η οποία δεν είναι καθόλου αμελητέα για έναν οργανισμό επιβαρυμένο ή απλώς αγύμναστο.
Επίσης η κυκλική σκάλα σε κάποια σημεία γίνεται ιδιαιτέρως στενή και μπορεί να δημιουργήσει ανησυχία σε άτομα που αισθάνονται φόβο σε κλειστούς χώρους.

Αν δεν εντάσσεσαι σε κάποια από τις ανωτέρω κατηγορίες αξίζει πραγματικά να επισκεφτείς τον τρούλο και να απολαύσεις αυτή τη μοναδική αίσθηση της πόλης.

Καλά να περάσεις
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Αλοίμονό μου εάν δεν αντέχω να ανέβω με τα πόδια! Μπάσκετ παίζω, οπότε ούτε αγύμναστη, ούτε με προλήματα υγείας είμαι (φτου φτου) :xmas_wink: Ενδεχομένως να έχω ένα θεματάκι στα σημεία που λες ότι στενεύει η σκάλα, λόγω ύψους, αλλά και πάλι συμφωνώ πως αξίζει να "καταπιεστώ" λιγάκι! χεχε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom