Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
ναι πρωτη φορα και ελπίζω να πάμε τελικά. δηλ. το προτίνεις ανεπιφύλακτα?

Για πρώτη φορά θα πρότεινα να μείνεις πιο κέντρο ώστε να μη χάνεις χρόνο..Όπως είπα δεν έχω μείνει,συνήθως επιλέγω κεντρικά ξενοδοχεία, έχω γνωρίσει την ιδιοκτήτρια που είναι φοβερό άτομο κι έχω διαβάσει τα καλύτερα ειδικά για την φιλοξενεία της και τα δωμάτια φαίνονται οκ..Της έστειλα ένα mail και περιμένω να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή-οπότε θα σου πω..
Ο λόγος που στο προτείνω είναι κυρίως μιας κι ανέφερες οτι θέλεις κάτι ιδιαίτερα οικονομικό..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Για πρώτη φορά θα πρότεινα να μείνεις πιο κέντρο ώστε να μη χάνεις χρόνο..Όπως είπα δεν έχω μείνει,συνήθως επιλέγω κεντρικά ξενοδοχεία, έχω γνωρίσει την ιδιοκτήτρια που είναι φοβερό άτομο κι έχω διαβάσει τα καλύτερα ειδικά για την φιλοξενεία της και τα δωμάτια φαίνονται οκ..Της έστειλα ένα mail και περιμένω να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή-οπότε θα σου πω..
Ο λόγος που στο προτείνω είναι κυρίως μιας κι ανέφερες οτι θέλεις κάτι ιδιαίτερα οικονομικό..
Σωστή η sapi !!! Να την ακούτε !! Ξέρει τη Ρωμη καλύτερα από την παλάμη της
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Θα βρεις έξω απ το Βατικανό,κυκλοφορούν και Έλληνες ξεναγοί,
πριν 10 μέρες ήμουν εκεί.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.002
Likes
2.095
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
off topic
και γω θέλω, μου αρέσει αλλα θέλει πολύ διάβασμα.Πριν απο λίγο φιλος μου ξεναγός μου είπε οτι πήρε απο ζευγάρι Αμερικανών 350€ για ξενάγηση σε Ακρόπολη, Σούνιο!:shock:
Απιστευτο! Εμπρος στο δρομο που ανοιξε ο φιλος σου.Ολοι στο δρομο για την Ακροπολη!
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
δεν μπορώ να βρω άκρη. νομιζω θα τα παρατήσω. μάλλον πρεπει να δω κάτι ακριβότερο αλλά όχι πάνω από 300 ευρώ για δύο βράδυα. αντε να δούμε. θέλω πολύ να πάω αλλά να μην έχω το μυαλό μου μόνο στο δωμάτιο. από ότι ακούω η ρώμη είναι τέλεια.
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
Για πρώτη φορά θα πρότεινα να μείνεις πιο κέντρο ώστε να μη χάνεις χρόνο..Όπως είπα δεν έχω μείνει,συνήθως επιλέγω κεντρικά ξενοδοχεία, έχω γνωρίσει την ιδιοκτήτρια που είναι φοβερό άτομο κι έχω διαβάσει τα καλύτερα ειδικά για την φιλοξενεία της και τα δωμάτια φαίνονται οκ..Της έστειλα ένα mail και περιμένω να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για την περιοχή-οπότε θα σου πω..
Ο λόγος που στο προτείνω είναι κυρίως μιας κι ανέφερες οτι θέλεις κάτι ιδιαίτερα οικονομικό..
ευχαριστώ πολύ που ασχολεισαι μαζί μου:p
'εχεις δίκιο πρεπει να δω κάτι καλύτερο και κέντρο. δεν ξέρω εσύ για τι ποσό μιλάς στο κέντρο αλλά αν θες και έχεις λίγο χρόνο μπορεις να μου πεις που λες?
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
για το hotel napoleon τι λέτε? ξέρετε? παραπάνω όμως απο 350 δεν μπορω. ξερετε γι αυτό κατι καλύτερο κατι παρόμοιο?
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα και απο μένα. Ελπίζω να βρεις αυτο που ψάχνεις.... Ηθελα να σου πω οτι εγώ ειχα μεινει στην περιοχη Termini και ναι μεν δεν ηταν ομορφη και ειχε πολλούς μεταναστες αλλα δεν ενιωσα ανασφαλής. Νομιζω οτι πήγα το 2008 δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε.Ειμασταν δυο κοπέλες κυκλοφορούσαμε μέρα νυχτα κανονικά.Το μεγάλο "ατου" είναι οτι ηταν απίστευτα βολική περιοχή για μετακινήσεις. τρένα, λεωφορεία, υπεραστικά -αστικά οτι ηθελες μπορούσες να το βρεις. Και φυσικά οπως εχεις ήδη διαπιστώσει οι πιο χαμηλές τιμές.
 

spiderman

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Νομίζω οτι μάλλον θα σε μπερδέψουμε στο τέλος αν δεν το έχουμε κάνει ήδη :). Κι εγώ θα συμφωνήσω με την sapienza. Αν σκοπεύεις να ανεβάσεις λίγο το budget που διαθέτεις, εννοείται οτι είναι καλύτερο να μείνεις στο κέντρο μιας και πας για λίγες μέρες και θες να προλάβεις να δείς όσα περισσότερα πράγματα γίνεται. Αν πάντως δεν βρείς κάτι στο κέντρο ή τελικά θέλεις να κρατήσεις το budget χαμηλά προσπάθησε να πας σε μια καλή περιοχή. Η προσωπική μου άποψη για το Termini είναι οτι θα σου χαλάσει την μαγεία της πόλης.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
ευχαριστώ πολύ που ασχολεισαι μαζί μου:p
'εχεις δίκιο πρεπει να δω κάτι καλύτερο και κέντρο. δεν ξέρω εσύ για τι ποσό μιλάς στο κέντρο αλλά αν θες και έχεις λίγο χρόνο μπορεις να μου πεις που λες?

Λοιπόν το Β&Β της φίλης δε θα σε βολέψει σα τοποθεσία,για πρώτη φορά στη Ρώμη και μόλις 2μέρες..Αφού το θέμα είναι καθαρά οικονομικό προσωπικά πιστεύω οτι το termini είναι μονόδρομος..Δίπλα στο μετρό,έναν ύπνο θα κάνετε κι έξω να προλάβετε να δείτε όσο το δυνατόν περισσότερα..Το Napoleon που λες φαίνεται οκ...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Μη τρομάζεις με το Τέρμινι, μια χαρά περιοχή είναι, μακάρι και οι ελληνικές πόλεις να είχαν 5 δρόμους με την αρχιτεκτονική που έχουν οι δρόμοι γύρω από το Τέρμινι. Εχει και λεωφορείο και μετρό για παντού, και φτάνεις και φεύγεις από το αεροδρόμιο κατευθείαν (τουλάχιστον το Νταβιντσι). Το βράδυ στο Μόντι (8-10) λεπτά με τα πόδια θα τρως και θα διασκεδάζεις με ρωμαιους και όχι τουριστες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.411
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η προσωπική μου άποψη για το Termini είναι οτι θα σου χαλάσει την μαγεία της πόλης.
δεν έχεις άδικο. αλλά Τέρμινι δεν εννούμε μόνο τα στενά του σταθμού. κι αυτή η πλατεία (γεμάτη γύρω γύρω από οικονομικά Β&Β) δίπλα στο Τέρμινι είναι..

aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_c_cd_Piazza_della_repubblica_hdr.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.657
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom