Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Πήγαινε και δοκίμασε μια carbonara ή μία alla gricia στο Maccheroni (Ristorante Maccheroni) και μην ακούς αηδίες από τα νέα ταλέντα του φόρουμ....με το πολύ 20 Ευρώ έχεις γευματίσει τέλεια, ποιοτικά, στο κέντρο της Ρώμης, σε ωραίο γουστόζικο εστιατόριο. Μη ξεχάσεις το τιραμισού στο τέλος, θεϊκό.
ευχαριστώ θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου!

Βρήκα και διαμονή :clap: θα χρειαστεί να αλλάξω βέβαια 4 λεωφορεία, 1 μετρό, 2 τραμ αλλά που θα πάει θα φτάσω!:haha: ναι ναι σωστά καταλάβατε είναι πιο κοντά στην Κέρκυρα παρά στη Ρώμη :D
 

oidipodas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Παιδιά καλησπέρα κ από εμένα...

Σε ένα μήνα αναχωρώ κ εγώ για την αιώνια πόλη μετά της συζύγου αλλά δυστυχώς κάποια προβληματάκια υγείας δεν μου επέτρεψαν να το ψάξω το θέμα όσο θα ήθελα κ πλέον ο χρόνος πιέζει πολύ...

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να κοιτάξω αυτά που ήθελα κ τώρα τρέχω κ δεν φτάνω για να δω που θα πρωτοπάω κ τι θα πρωτοδώ στο 5ημερο μου εκεί...

Σκέφτομαι για διαμονή να κλείσω στο albani hotel που είχε μείνει ένας φίλος κ ήταν ευχαριστημένος αλλά με προβληματίζει λίγο η απόσταση...Ο φίλος ειναι φαν του περπατήματος κ λέει οτι όλα είναι κοντά αλλά είναι έτσι???...

Αν κάποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ αν το θεωρεί καλή επιλογή κ αν είναι όντως σχετικά κοντά όπως επίσης κ αν μου έλεγε χωρίς πολλά πολλά 5 πράγματάκια που αξίζει να δω αυτές τις 5 ημέρες γιατί σιγουρα δεν τα προλαβαίνω όλα....

Κάποιοι από εσάς απότι πρόλαβα να διαβάσω την παιζετε στα δάχτυλα την Ρώμη οπότε θα με βοηθούσατε πολύ αν μου λέγατε τι αξίζει να δει κάποιος που πάει πρώτη φορά κ για λίγες ημέρες όπως εγώ...

Ααααα.....κ μια τελευτάια ερωτησούλα....επιστροφή πεταω με easy 6.40 to πρωί κ με τραίνο απ'ότι ειδα δεν προλαβαίνω....μονη λύση είναι αυτα τα βανακια που αναφερονται καπου στο φορουμ να υποθέσω??....

Ευχαριστώ εκ των υστέρων παίδες....
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
καλημέρα!
Θα πάω και εγώ ρώμη σε λίγες μέρες και έκλεισα στο Royal Palace Hotel! Είναι στο κέντρο και έχει 150ε/βραδιά!! Επειδή έχω κάνει πολλά ταξίδια καλύτερα να πληρώνεις κάτι παραπάνω όταν ταξιδεύεις για λίγες μέρες, παρά να σε τρώει το περπάτημα και το ψάξιμο - και ο φόβος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. τι αξίζει να δει κάποιος που πάει πρώτη φορά κ για λίγες ημέρες όπως εγώ...
2. πεταω με easy 6.40 to πρωί κ με τραίνο απ'ότι ειδα δεν προλαβαίνω....μονη λύση είναι αυτα τα βανακια που αναφερονται καπου στο φορουμ να υποθέσω??....
1. τα αξιοθέατα του ιστορικού κέντρου. ανάλογα με την ηλικία σου, τα ενδιαφέροντά σου διαλέγεις και παίρνεις.
2. όχι, υπάρχουν και λεωφορεία.
Cotral S.p.A. - Collegamenti con Aeroporti
Bus aeroporto di Fiumicino <-> Roma - Orari e prezzi - Terravision
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
1. τα αξιοθέατα του ιστορικού κέντρου. ανάλογα με την ηλικία σου, τα ενδιαφέροντά σου διαλέγεις και παίρνεις.
2. όχι, υπάρχουν και λεωφορεία.
Cotral S.p.A. - Collegamenti con Aeroporti
Bus aeroporto di Fiumicino <-> Roma - Orari e prezzi - Terravision
εεε πες και κάτι άλλο στο παιδί αφού «παίζεις τη Ρωμη στα δάκτυλα ».......
Πες και για τα λεωφορεία από το αεροδρόμιο
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Εγώ παίρνω το βανάκι της Terravision και από το Fiumicino και από το Ciampino. Κοστίζει 4 ευρώ (να πας) αν το κλείσεις μέσα από τη σελίδα, διαφορετικά +2 ευρώ. Δεν πειράζει αν πάρεις το επόμενο δρομολόγιο από αυτό που δήλώσες, εκτός και αν έχουν μεγάλο πρόβλημα θέσεων. Στο γυρισμό να μην ξεχάσεις να πας στο Caffe-Terravision (Termini) για να πάρεις την κάρτα επιβίβασης, κάτι το οποίο δεν χρειάζεται από το αεροδρόμιο προς το Termini.
Υπάρχουν και άλλες εταιρίες παρκαρισμένες δίπλα από την Terravision αλλά δεν έχουν τόσο συχνά δρομολόγια. Είναι όλες τους φθηνότερες από το τρένο. Μάλιστα μία από αυτές πουλάει το δρομολόγιο 3,90 για να ανταγωνιστεί την Terravision!
Καλά να περάσεις στη Ρώμη!
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Πήγαινε και δοκίμασε μια carbonara ή μία alla gricia στο Maccheroni (Ristorante Maccheroni) και μην ακούς αηδίες από τα νέα ταλέντα του φόρουμ....με το πολύ 20 Ευρώ έχεις γευματίσει τέλεια, ποιοτικά, στο κέντρο της Ρώμης, σε ωραίο γουστόζικο εστιατόριο. Μη ξεχάσεις το τιραμισού στο τέλος, θεϊκό.
Φάε και κανά döner μετά από κανέναν Άραβα αν δεν χορτάσεις!
 

Renaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Καλημέρα και απο μένα!

Πάω και εγώ Ρώμη στις 22/09/2011. Θα μείνουμε στο Giulio Cesar Hotel για τρεις νύχτες. Πετάμε με Alitallia. Αυτό που είδα είναι οτι το εισητήριο του μετρό απο το αεροδρόμιο προς το termini, που εκεί πρέπει να κατέβουμε για να παρουμε άλλη γραμμη μετρό να πάμε στο ξενοδοχείο μας, κοστίζει 15? το άτομο. Σκεφτόμαστε να χρησιμοποιήσουμε τα λεωφορία της Alitallia ή της Terravision που είναι οικονομικότερα. Αυτό όμως που μας προβληματίζει είναι το τι γίνετε σε περίπτωση που καθυστερήσει η πτήση μας και δεν είμαστε την προγραμματισμένη ώρα εκεί. Γνωρίζει κάποιος κάτι;

Σας ευχαριστώ. :)
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Αυτό όμως που μας προβληματίζει είναι το τι γίνετε σε περίπτωση που καθυστερήσει η πτήση μας και δεν είμαστε την προγραμματισμένη ώρα εκεί. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Σας ευχαριστώ. :)
Στην Terravision μπορείς να ανέβεις και σε άλλο δρομολόγιο της εταιρίας, ας γράφει π.χ. 14:00, μπορείς να πάρεις το 14:30 χωρίς επιπλέον χρέωση. Εγώ πάντα εκτυπώνω online και για τα 2 αεροδρόμια της Ρώμης. Για την άλλη εταιρία δεν ξέρω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα λεωφορία της Alitallia που είναι οικονομικότερα. Αυτό όμως που μας προβληματίζει είναι το τι γίνετε σε περίπτωση που καθυστερήσει η πτήση μας και δεν είμαστε την προγραμματισμένη ώρα εκεί. Γνωρίζει κάποιος κάτι;
το λεωφορείο σε περιμένει. το εισιτηριό σου είναι συνδεδεμένο με την πτήση σου.
Alitalia Bus | Alitalia
πιο νωρίς μπορεί να φτάσεις, πιο αργά εξαιρετικά απίθανο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom