Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είπαμε, η ταρίφα είναι φιξ. 40Ε / όχημα, ανεξαρτήτως αριθμού ατόμων και αποσκευών. στην σειρά ψάξτε ένα 6θεσιο (υπάρχουν πάντα αρκετά) και δώστε όλοι 40Ε.
έκανα ένα μικρό λαθάκι. πιθανά να ζητήσουν παραπάνω χρέωση μια και το όριο στη χρεώση των 40Ε είναι 4 επιβάτες. ρωτηστε πριν μπείτε στο 6θέσιο, η λογική λέει ότι δεν θα σας ζητήσουν παραπάνω πάντως.

The € 40 fare is strictly for the transfer not per person, (maximum 4 people per vehicle).
Taxi in Rome | Vivi Roma in taxi
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
έκανα ένα μικρό λαθάκι. πιθανά να ζητήσουν παραπάνω χρέωση μια και το όριο στη χρεώση των 40Ε είναι 4 επιβάτες. ρωτηστε πριν μπείτε στο 6θέσιο, η λογική λέει ότι δεν θα σας ζητήσουν παραπάνω πάντως.

The ? 40 fare is strictly for the transfer not per person, (maximum 4 people per vehicle).
Taxi in Rome | Vivi Roma in taxi

Γι'αυτό και ρώτησα πόσο κοστίζει για τα 6 άτομα/Νομίζω ότι λογικά, θα είναι παραπάνω αφού στο site γράφει maximum 4 people per vehicle .
Εν πάσει περιπτώσει, πριν μπούμε, θα ρωτήσουμε.
Σε ευχαριστώ και πάλι!!!
 

xristos-edessa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εγώ ταξιδεύω 14 Οκτώβριου ,μπορεί κάποιος να μου πει τιμές εισιτήριων για τα αξιοθέατα?
 
Last edited by a moderator:

mixos_str

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Paris για 4η φορα
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Αμερικης
Για παγωτο προτεινω το καλυτερο στην πολη,το οποιο ειναι Gelateria del teatro.
To καλοκαιρι το επισκευτομουν καθε μερα!! Τοπ γευσεις Tartufo και Pistaccio.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Εγώ ταξιδεύω 14 Οκτώβριου ,μπορεί κάποιος να μου πει τιμές εισιτήριων για τα αξιοθέατα?
Κολοσσαίο = 12ε.
Κολοσσαίο,Παλατίνο,Ρωμαιική αγορά = 16.5 (μεσω ίντερνετ-επιβαρύνεσαι 4 ευρώ αλλά γλυτώνεις την αναμονή της ουράς).

Βατικανό = 15 ε (+4ε μέσω ίντερνετ)

Υπάρχει η κάρτα Roma Pass (25 ε) η οποία σου προσφέρει τις μετακινήσεις σου για 3 μέρες, τις 2 πρώτες εισόδους σε μουσεία (το Βατικανό εξαιρείται, αλλά το Κολοσσαίο, η Galleria Borghese και άλλα συμπεριλαμβάνονται) και έκπτωση σε όποια άλλα μουσεία επισκεφτείς.
 
Last edited by a moderator:

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Εσυ πρεπει να ψαξεις να δεις σε ποια θες να πας και να βρεις και τιμες. Ενδεικτικα για μερικα που εχω ψαξει εγω:

Βατικανο: 19 ευρω
Κολοσσαιο: (ας μας πει καποιος, γιατι βρισκω διαφορετικες τιμες)
Galleria Borghese: 8.50 ευρω
Cappuchin Crypt: δωρεαν

Ισχυει οτι στις εκκλησιες της Ρωμης δεν υπαρχει εισοδος;;
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στιε εκκλησίες δεν υπάρχει είσοδος και καλά κάνεις και το αναφέρεις! Αξίζει μια επίσκεψη σε μια οποιαδήποτε εκκλησία!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Επειδη το budget μας ειναι χαμηλο ψαχνουμε δωρεαν αξιοθεατα και μουσεια. Οτιδηποτε εχετε υποψιν ειναι ευπροσδεκτο. Δεν ειμαστε πολυ fan των μουσειων οποτε επιλεγουμε τα πολυ βασικα, μεχρι στιγμης εχουμε στη λιστα: Κολοσσαιο, Βατικανο, Galleria Borghese, Μουσειο Ζυμαρικων και Κατακομβες απ'αυτα που κοστιζουν και απ'οσα δε κοστιζουν εχουμε: πλατειες, εκκλησιες και Cappuchin Crypt(αν κι εκει γινεται μια αναφορα για δωρεα, οποτε λογικα κατι θα δωσουμε κι εμεις).

Καμια αλλη ιδεα για δωρεαν επισκεψη; Κατι που δε πρεπει να χασουμε;
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό : Palazzo del Freddo Giovanni Fassi | Gelati artigianali dal 1880 δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο...

Απίστευτη ποικιλία, γεύσεις, πολύ καλές τιμές, μεγάλες μερίδες και ουρά ακόμα και Νοέμβριο μήνα...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ρε παιδια μη δινεται αλλα παγωτατζιδικα!!! :) Ειναι τοσα πολλα, 5 μερες θα κατσω, θα τρωω καθε μερα σε διαφορετικο και δε θα'χω προλαβει να δοκιμασω ολα τα καλα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό : Palazzo del Freddo Giovanni Fassi | Gelati artigianali dal 1880 δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο...
Απίστευτη ποικιλία, γεύσεις, πολύ καλές τιμές, μεγάλες μερίδες και ουρά ακόμα και Νοέμβριο μήνα...
συμφωνώ απόλυτα. κυρίαρχος. πρόσφατα άρχισε και η απόβαση στην Κίνα-Ν. Κορέα (ακούει ο taver?:haha:). ρούχα και μπιχλιμπίδια εσείς? παγωτό, βέσπα και στυλ εμείς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom