Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mitsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα - Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
Ναι, το βρήκες .Τις έχω απωθημένο. Όλες σαν την Μπελούτσι είναι ( στον ύπνο τους)...Σε μια ήπειρο, όπου έχει Σέρβες, Ρωσίδες, Τσέχες, Λετονές, Δανέζες, Γερμανίδες, Θεσσαλονικιές και άλλες εξαιρετικά εμφανίσιμες γυναίκες ,με τις Ιταλίδες θα ασχοληθώ. Αν δεν ήταν οι λιγούρηδες οι Ιταλοί, που το μόνο θηλυκό στο οποίο δεν την πέφτουν είναι το... θηλυκό άρθρο, οι μισές και βάλε θα ήταν... ασυνουσίαστες ( το είπα κομψά...)

Τελικά σαν τις Σαλονικιές και τις Σερβίδες δεν έχει ρε παιδιά.. Και γω που γύρισα χθες από Ρώμη το επιβεβαιώνω.. Γυναίκες σαν την Belucci είναι δυσεύρετες εκεί αλλά για τους Ιταλούς δεν έχω κανένα παράπονο... :bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω παλι ρε παιδια ενα χρονο ζουσα Θεσσαλονικη και δεν ειδα και τεραστια συγκεντρωση καλλονων...οπως ειναι στην Αθηνα ηταν τα πραγματα ...ηταν και οι καλες ηταν και οι ασχημες ...δεν ηταν δηλ οι 9 στις 10 ομορφες.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
καθόλου. έχεις ένα χώρο των 100 ατόμων και η ζήτηση είναι για 10.000. ξέρεις καλυτερα από αυτούς νομίζεις?
Αυτό που ξερω αν μη τι αλλο είναι οτι απεχθάνομαι τα ψιλά γράμματα(!)
Στο προηγούμενό μου post ανέφερα οτι στο information office απ' όπου κ πηρα το pass έκανα ολόκληρο διάλογο με την κυρία εκεί αναφορικά με τη borg. κ αν έχω δέσμευση για το τι θα δω κ πότε!Με παραπληροφόρησε κ κατέληξα σε ένα πάσο που δεν μου χρειάστηκε ουσιωδώς!Η κυρία επομένως με τα θλιβερά αγγλικούλια της δεν είχε ιδέα κ βρισκόταν σε λάθος θέση!Δεν είναι καθόλου κακό να λες "δεν ξέρω" το θέμα είναι να μην ενημερώνεις λάθος:mad:

2. δεν είναι δική της ευθύνη που πήγες ανενημέρωτη. δεν ήξερες, δεν ρώταγες πριν πάς?
Ρώτησα πριν πάρω το pass!κ μάλιστα σε άλλο θέμα στο forum έψαχνα να βρω μήπως κανένας χριστιανός ήξερε γιατί δεν μπορώ να το αγοράσω μέσω νετ!;)Που ήσουν όταν σε χρειαζόμουν samion?:D
Αλλά ας υποθέσουμε οτι μια κοινή θνητή 50αρα τολμά κ επισκέπτεται τη Ρώμη πρέπει να πάει σε όλα προετοιμασμένη?Το γκρουπ δεν το γλυτώνει...
3. μιλάς για το κορυφαίο για μένα, μουσείο της πόλης. αν βέβαια Canova για σένα είναι καφέ στο Μιλανο, τότε έχεις δίκο. τσα΄μπα μπήκες στον κόπο.
χαχα τυγχάνει να το λες σε μένα που ταξίδι σημαίνει 99% μουσεία, γκαλερί, πολιτισμός, φύση,αρχιτεκτονική και 1% ψώνια ;) ίσως γι'αυτό παραξενεύτηκα...στη Ρώμη αντιστράφηκαν τα ποσοστά!Να διευκρινίσω όμως οτι τα Παπικά αγάλματα τα θεωρώ παπα-ριές (με κάθε σεβασμό σε αυτούς που τα πιστεύουν κ τα αγαπούν,μην παρεξηγηθώ), ζω σε μια πόλη γεμάτη απο καλοδιατηρημένα αρχαία ευρήματα κ καλλιτέχνες οπότε εντάξει δυσκολότερα εντυπωσιάζομαι :bleh: κ διακοπές κάνω σε νησιά με επιρροές βενετικές-ενετικές.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Φυλακισμενη εισαι?:bleh::bleh::haha::haha:
ακριβώς αλλά ..."σώπα όπου να 'ναι θα σημάνουν οι καμπάνες"...της εφεδρείας :haha::haha:
τουλαχιστον ξεκουραστηκες ,αλλαξες παραστασεις και μπηκες σε φαση διακοπων..Δεχομαι απολυτα το να εχουμε υπερβολικες προσδοκιες για ενα μερος και να μην ανταποκριθει απολυτα σε αυτες ...εγω αυτο το επαθα με τη Βιεννη.
Το καλό είναι οτι την τελευταία μέρα βαρέθηκα τόσο που είπα"άντε να γυρίσω στη δουλειά" :haha::haha::haha::haha::haha:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ναι, το βρήκες .Τις έχω απωθημένο. Όλες σαν την Μπελούτσι είναι ( στον ύπνο τους)...Σε μια ήπειρο, όπου έχει Σέρβες, Ρωσίδες, Τσέχες, Λετονές, Δανέζες, Γερμανίδες, Θεσσαλονικιές και άλλες εξαιρετικά εμφανίσιμες γυναίκες ,με τις Ιταλίδες θα ασχοληθώ. Αν δεν ήταν οι λιγούρηδες οι Ιταλοί, που το μόνο θηλυκό στο οποίο δεν την πέφτουν είναι το... θηλυκό άρθρο, οι μισές και βάλε θα ήταν... ασυνουσίαστες ( το είπα κομψά...)
:haha:


πλάκα πλάκα τόσο σορτσάκι και μπότα δεν έχω ξαναδεί, πόσο κιτς το βρήκα δε λέγεται!
mitsi πάνε μια βολτίτσα Νορβηγία να δεις τι θα πει ανδρική ομορφιά σε ολο της το μεγαλείο ;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.571
...να το λες σε μένα που ταξίδι σημαίνει 99% μουσεία, γκαλερί, πολιτισμός, φύση,αρχιτεκτονική και 1% ψώνια ;)
Είσαι σίγουρη ότι είσαι φαν της τέχνης και του πολιτισμού? Να πας στη Ρώμη και να λες για τις εκπτώσεις μου φαίνεται ότι είσαι ακριβώς το αντίθετο. Εκτός αν απεχθάνεσαι την αρχαία, μεσαιωνική, αναγεννησιακή και μπαρόκ τέχνη. Οπότε πες μας ποια τέχνη προτιμάς (του Τερλέγκα, του Μάκη, της Άντζελας ;))
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.452
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συγγνώμη. :oops:Αλλά ακούω διάφορα τελευταία. Ελπίζω να μη σου τύχει ή αν σου τύχει να το "γιορτάσεις" με όσα περισσότερα ταξίδια αντέχεις.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Είσαι σίγουρη ότι είσαι φαν της τέχνης και του πολιτισμού? Να πας στη Ρώμη και να λες για τις εκπτώσεις μου φαίνεται ότι είσαι ακριβώς το αντίθετο. Εκτός αν απεχθάνεσαι την αρχαία, μεσαιωνική, αναγεννησιακή και μπαρόκ τέχνη. Οπότε πες μας ποια τέχνη προτιμάς (του Τερλέγκα, του Μάκη, της Άντζελας ;))
Ουφ αυτό τώρα να πρέπει να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας με κουράζει κ ρίχνει το επίπεδο :bleh:
Κ μόνο που ανέφερες αυτά τα ονόματα βγάζω μπιμπίκια άντε δεν θα σε μηνύσω :haha:
Ενημέρωσα για μια εμπειρία που είχα, απομυθοποιώντας την αιώνια πόλη ε αφήστε το λιθοβολισμό :D μπορεί να συμβεί κ σε άλλους ;) κ τότε θα πάμε για "group therapy" ;) χμ....:haha:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Συγγνώμη. :oops:Αλλά ακούω διάφορα τελευταία. Ελπίζω να μη σου τύχει ή αν σου τύχει να το "γιορτάσεις" με όσα περισσότερα ταξίδια αντέχεις.
;) ευχαριστώ..έτσι, ταξίδια μέχρι τελικής πτώσεως! (όχι του αεροπλάνου ελπίζω :haha:)
 
Μηνύματα
52
Likes
9
Γεια σας.Επεστρεψαμε απο τη Ρωμη Παρασκευη το βραδυ (μετα τα μεσανυχτα λογω απεργειας των ελεκτων εναερειας κυκλοφοριας).Κατ αρχας ευχαριστω ολα τα μελη για τις πληροφοριες,πολυ κατατοπιστηκες.
-Το roma pas απο τις 20 /9 ειχε εξαντληθει
-Η ουρα στο Βατικανο για τον Αγιο Πετρο ηταν μεγαλη αλλα η αναμονη ηταν περιπου μιση ωρα,για το μουσειο το ιδιο, εισοδος 15 ευρω Εμεις πηγαμε 2 φορες ,λογω ηλικιας δεν εβγαινε σε μια μερα.Φοβερη εμπειρια.
-Μετεκινηθηκαμε με το μετρο (καρβουνιαρης) για πλατειες και βατικανο .
-Για το κολοσαιο ρωμαικη αγορα piazza venezia,piazza navona με γραμμη λεωφορειου( τιμη εισητηριου 1 ευρω το ιδιο και το μετρο για μια διαδρομη),ηταν κοντα στο ξενοδοχειο Το παγωτο 12 ευρω, το νερο 4 ευρω στα ισπανικα σκαλια για ενημερωση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.038
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom