Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σάββατο πρωί ο κουνιάδος μου ταξιδεύει για Ρώμη εκτάκτως για να κάνει έκπληξη σε μια φίλη του που σπουδάζει εκεί.

Επειδή ξέρω πως έχουμε πολλά τζιμάνια εδώ μέσα μπορεί κάποιος να βοηθήσει πως θα φτάσει από Αεροδρόμιο εδώ Via Giuseppe Martucci, 20, Roma, Italia - Google Maps με ΜΜΜ;

Σημειωτέον ότι ο άνθρωπος δεν είναι πολυταξιδεμένος και κάνει περιορισμένη χρήση Αγγλικών (όχι ότι και παραπάνω να έκανε θα τον βοηθούσε στην Ιταλία).

Ευχαριστώ
αν υποθέτω σωστά ότι πάει Fiumicino, παίρνει το FR1 ως Nomentana. από κει πρέπει να είναι 5-10' με τα πόδια. αλλιώς με λεωφορείο (342-233 κατευθυνση βόρεια-δεξιά πλευρά δηλ όπως βγαίνει από το σταθμό) για 2 στάσεις αν θυμάμαι καλά, ως largo Somalia.
μελέτα λίγο χάρτες..(Roma citta).

ATAC S.p.A. | Azienda per la mobilit?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προς το παρόν το καλύτερο που έχω βρει είναι τρένο/metro μέχρι Tiburtina κι από εκεί λεωφορείο #135.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προς το παρόν το καλύτερο που έχω βρει είναι τρένο/metro μέχρι Tiburtina κι από εκεί λεωφορείο #135.
όχι, Nomentana. στους χάρτες δεν είμαι πολύ καλός, μου φαίνεται ότι πρέπει να είναι 500μ. από το σταθμό, αν μετράω καλά...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα εσύ μιλάς για τρένο ενώ εγώ για metro.
Δεν θέλω να τον μπλέξω με τα τρένα τρένα γιατί θα χάσει εντελώς τη μπάλα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άκυρο.Πάμε πάλι.

awww.rometoolkit.com_Images_train_fm1.jpg

Εδώ δείχνει ότι το FR1 φτάνει μέχρι Tiburtina.
Πιθανόν να συνεχίζει (όπως υπονοεί αυτός ο χάρτης) αλλά δεν το βρίσκω πουθενά εκτός από τους χάρτες της ATAC όταν δίνω την διαδρομή.

Επίσης με λεωφορείο από Tiburtina φτάνει 300m από τον προορισμό.Ενώ από Nomentana είναι πιο μακριά,αν και δεν θα χρειαστεί να αλλάξει μέσο.Θα του τα προτείνω και τα δύο κι ότι του αρέσει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βλακείες λέω ε;
Tο FR1 είναι το ίδιο που λες κι εσύ;
Μα αυτό δεν τερματίζει Termini;
Έχω καταμπερδευτεί.
sorry εγώ φταίω που δεν ξεκαθάρισα. το FR1 είναι τραίνο. αυτό που πάει Τέρμινι είναι το Leonardo express που δεν κάνει στάσεις. το FR1 είναι μόλις μπαίνει στο σταθμό αριστερά. είναι πολύ εύκολο. κάνει τη διαδρομή Fiumicino-Orte. δες τις στάσεις εδώ (στα ιταλικά είναι, αλλά φάινονται):
http://it.wikipedia.org/wiki/FR1_(ferrovia_regionale_del_Lazio)
παίρνει αυτό, εισιτήρια δίπλα στις πλατφόρμες, και κατεβαίνει Nomentana. οι στάσεις ανακοινώνονται μέσα. από κει με το χάρτη, χωρίς λεωφορείο, σε 5-10' έφτασε.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Όταν θεωρούμε κατά την προσωπική μας κρίση πως ένα thread είναι για οποιοδήποτε λόγο προβληματικό, το αναφέρουμε με report ή το αγνοούμε.
Οποιαδήποτε άλλη ενέργεια δεν είναι ανεκτή.
 
Μηνύματα
20
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
σευχελλες
παιδια, θα ηθελα να σας ρωτησω αξιζει η ρωμη τον αυγουστο??ακουω διαφορα!!αλλα θα ηθελα κι αλλεσ γνωμες..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
οταν λες ακους διαφορα?
παντως μην περιμενεις και πολλες απαντησεις μαυτη τη γενικη ερωτηση που κανεις..η εποχη σε προβληματιζει δηλαδη?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εννοείς αν έχει πολλή ζέστη και κλειστά μαγαζιά όπως πχ στην Αθήνα;
 

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
:(τελικά την πάτησα. δεν εκλεισα όταν εκανα την έρευνα και τώρα οι τιμές άλλαξαν!
στο dorica το τρίκλινο από 109 τώρα έγινε 350!!! :mad:(ειδικά στις 8 και 9 Ιουλίου!)
έτσι εκλεισα στο selene στη via viminale με 218 το βράδυ για 2 δωμάτια (ήταν 184 πριν ένα μήνα).
σύμφωνα με τα όσα διάβασα στο φόρουμ η περιοχή είναι αρκετά βολική.
αν ξέρετε κάποιο αλλο μέχρι τα 200ευρώ σύνολο ενημερώστε με
 

Γ+Ν

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εγω είχα μείνει στο Alex Inn,στον 6ο όροφο ενός κτίριου!Η περιοχή ήταν πολύ βολική,το δωμάτιο καινούριο και πεντακάθαρο και πρωινο στο δωμάτιο παρακαλω!!!!Μπες στη σελίδα του ξενοδοχείου,εμας μας έδινε χαμηλότερη τιμή από ότι το booking.Η Ρωμη είναι μαγική,θα περάσεις τέλεια!!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom