Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

giorgaros

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
SINGAPORE- BALI
Ταξίδι-Όνειρο
KOYBA
τα εχω διαβασει αυτα και σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!
αλλα κατι αλλο ξερετε???? ευχαριστω!!!
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τα κυριότερα αξιοθέτα είναι το Βατικανό, το Κολοσσαίο, η Αρχαία Αγορά, το Πάνθεον, η πιάτσα Ναβόνα και η φοντάνα ντι τρέβι. Η πόλη είναι εύκολη για να τη γυρίσεις, η συγκοινωνία σε αφήνει σχεδόν ακριβώς έξω από αυτά που θες να δεις αν και τα περισσότερα από τα παραπάνω βρίσκονται κοντά το ένα στο άλλο. Αξίζει να τη περπατήσεις όσο μπορείς περισσότερο όμως, αφού και τα λίγοτερο σημαντικά αξιοθέτα είναι ξεχωριστά.
Ρίξε και μια ματιά στο φόρουμ, υπάρχει εκτενής πληροφόριση για τη συγκεκριμένη πόλη.
Εύχομαι να περάσεις υπέροχα!
 

giorgaros

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
SINGAPORE- BALI
Ταξίδι-Όνειρο
KOYBA
σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ!!! θα μενω τερμινι οποτε τα γυρναω ολα με μετρο και τα ποδια!!!! βατικανο ποσο ειναι το εισιτηριο? :roll:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Τα εχεις διαβασει ολα,οπως μας λες παραπανω,και μας ρωτας ποσο εχει το εισιτηριο για βατικανο?
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και έγω στο τέρμινι έμενα. Εκτός από το μετρό, έχει και την αφετηρία πολλών λεοφωρείων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν θες. Για τα μουσεία του βατικανού ειναι 16 ευρώ το κανονικό εισητήριο. Ο Άγιος Πέτρος εχει ελεύθερη είσοδο. Μόνο αν θελήσεις να ανέβεις στον τρούλο του για να φωτογραφήσεις τη θέα πληρώνεις 6 ευρώ (νομίζω).
 

giorgaros

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
SINGAPORE- BALI
Ταξίδι-Όνειρο
KOYBA
τελειααα!!!! σε ευχαριστω και παλι παρα πολυ!!!! :D
κατι αλλο σημαντικο εχεις να μου επισημανεις??? εχω φρικαρειιιιιιι..... :roll:
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στον Αγιο Πέτρο φρόντησε να πας το αργότερο μέχρι τις 10 γιατί μέτα μαζεύεται ουρά πολλών μέτρων. Βέβαια εγώ είχα πάει καλοκαίρι, οπότε ίσως έφταιγε η εποχή.
Πάντως είναι μικρή πόλη δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει έναν οδηγό lonely planet και ηταν κατατοπιστικότατος. Αν χρειαστείς κάτι άλλο, στείλε μου.
 

Sofia Chatzisavva

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Καταρχήν τρεις μέρες, είναι πάρα πολύ λίγες για μία μαγική πόλη όπως η Ρώμη! Θα στο πω πολύ απλά...αυτή η πόλη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!! Πηγαίνεις σε μία πόλη μουσείο, γεμάτη αρώματα, γεύσεις κ εικόνες!!!Πέρα από τα συνηθισμένα αξιοθέατα, Φοντάνα ντι Τρέβι, Βιττοριάνο,Κολοσσαίο κ Βατικανό, θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα το Καστέλο Σαντ'Άντζελο(εκπληκτική θέα) κ τα μουσεία του Καπιτωλίου στην Πιάτσα Βενέτσια( αν είσαι φαν της τέχνης)!
Πέραν όλων όμως,λόγω στενότητας χρόνου, θα σου πρότεινα να πάρεις έναν καπουτσίνο(τις πρωινές ώρες) ή έναν εσπρέσσο(τις απογευματινές) κ να καθήσεις σε μία από τις πανέμορφες πιάτσε κ απλά να παρακολουθείς τον κόσμο!!!
Μην παραλείψεις να πιεις τον καλύτερο εσπρέσσο που υπάρχει στην πόλη, στο πιο γνωστό καφέ, Σαντ'Εουστάκιο,στην ομώνυμη πλατεία κ φαγητό στου Ντιέγκο, σε ένα βιάλε της οδού Ντελ Κόρσο(πολύ κεντρικό σημείο)!!!
Κ μην ξεχνάς...όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Ρώμη:clap::clap::clap:
 

nafpaktos-argos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας,

στις 4 Απριλίου θα είναι η πρώτη μας φορά στη Ρώμη, και θα ήθελα να ρωτήσω αν η roma pass ισχύει για το μουσείο του Βατικανού γιατί έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω.

ευχαριστώ εκ των προτέρον
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα σας,

στις 4 Απριλίου θα είναι η πρώτη μας φορά στη Ρώμη, και θα ήθελα να ρωτήσω αν η roma pass ισχύει για το μουσείο του Βατικανού γιατί έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω.

ευχαριστώ εκ των προτέρον
Δεν ισχύει!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom