Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σκέφτομαι να κλείσω σε αυτό:
ROMantica
Eίναι δίπλα στη στάση μετρό piramide και του τρένου ostiense και κοστίζει 80 ευρώ το δίκλινο για αρχές ιουνίου που ψάχνω.
Στα θετικά είναι η εύκολη πρόσβαση στο αεροδρόμιο με τρένο, η τιμή και η κοντινή στάση μετρό.
Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν καθόλου σχόλια στο booking και στο tripadvisor γιατί είναι καινούριο και μου φαίνεται λίγο ρίσκο.
Τουλάχιστον η περιοχή είναι καλή; Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι ασφαλής μιας και θα είμαστε δύο γυναίκες (εγώ και η μαμά μου).
Π.χ. θα μπορούμε να γυρίσουμε από trastevere (που βλεπω πως είναι αρκετά κοντά) με τα πόδια το βράδυ; Δε με πειράζει που τα αξιοθέατα είναι λίγο μακριά, τη μέρα με μετρό θα πάμε εύκολα, (είναι το δεύτερο ταξίδι μου στη Ρώμη και τα ψιλοθυμάμαι τα κατατόπια). Πιο πολύ το βράδυ με απασχολεί καθώς και η εύκολη μετακίνηση από/προς το αεροδρόμιο.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση βολική για αυτά που ζητάω ευπρόσδεκτη!
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σκέφτομαι να κλείσω σε αυτό:
ROMantica
Eίναι δίπλα στη στάση μετρό piramide και του τρένου ostiense και κοστίζει 80 ευρώ το δίκλινο για αρχές ιουνίου που ψάχνω.
Στα θετικά είναι η εύκολη πρόσβαση στο αεροδρόμιο με τρένο, η τιμή και η κοντινή στάση μετρό.
Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν καθόλου σχόλια στο booking και στο tripadvisor γιατί είναι καινούριο και μου φαίνεται λίγο ρίσκο.
Τουλάχιστον η περιοχή είναι καλή; Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι ασφαλής μιας και θα είμαστε δύο γυναίκες (εγώ και η μαμά μου).
Π.χ. θα μπορούμε να γυρίσουμε από trastevere (που βλεπω πως είναι αρκετά κοντά) με τα πόδια το βράδυ; Δε με πειράζει που τα αξιοθέατα είναι λίγο μακριά, τη μέρα με μετρό θα πάμε εύκολα, (είναι το δεύτερο ταξίδι μου στη Ρώμη και τα ψιλοθυμάμαι τα κατατόπια). Πιο πολύ το βράδυ με απασχολεί καθώς και η εύκολη μετακίνηση από/προς το αεροδρόμιο.
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση βολική για αυτά που ζητάω ευπρόσδεκτη!
Γιατί δεν κοιτάς κάποιο κοντά στο Τέρμινι?
 
Μηνύματα
9
Likes
15
Ξαφνικα μαθαινω οτι παω Ρωμη την επομενη Κυριακη με τον καλο μου!
φτανουμε 07/04 απογευματακι και γυρναμε 12/4 πρωι
οποτε θα εχουμε 4 γεματες μερες!!!
τι προγραμμα να κανω για να δουμε οσα περισσοτερα γινεται?
υποψιν πως δεν μας τρομαζει το πολυ περπατημα εχουμε χτυπησει και δεκαωρα χωρις σταση!

Κατι γρηγορο που σκεφτηκα απο οσα διαβασα στο φορουμ των Ιταλοφιλων
08/04 Κολοσαιο, Πανθεον, Roman Forum, fontana di trevi
09/04 Βατικανο, Καπελα σιξτινα
10/04 Ισπανικα σκαλια, πιατσα ποπολο, ναβονα και via veneto?
11/04 δεν εχω ιδεα!

οποιοδηποτε σχολιο δεκτο!
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν συμφωνώ και τόσο, όσον αφορά τις πόλλες άσκοπες μετακινήσεις.
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/19159-battendo-roma.html Στην συγκεκριμένη ιστορία ο συμφορουμίτης μας παραθέτει αναλυτικό πρόγραμμα. Είναι 5ήμερο βέβαια, άλλα επιλέγοντας μερικά και αφήνωντας κάποια άλλα για άλλη φορά προσαρμόζεται εύκολα στο δικό σας ταξίδι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δηλαδή στις 9/4 όλη μέρα θα είστε στο Βατικανό;)?
Επίσης έχεις διαφορετικές μέρες την Σκαλινάτα και την Φοντάνα ντι τρέβι όταν έχουν λίγα λεπτά απόσταση μεταξύ τους.

Σου προτείνω να κάνεις μια αναζήτηση πάνω δεξιά και να γράψεις ρώμη και θα βρεις πολλές ιστορίες και συζητήσεις για τη Ρώμη.Και θα φτιάξεις το πρόγραμμά σου.

Μια έξτρα πρόταση να ανέβεις στον λόφο Τζιανίκολο για την υπέρχοχη θέα.

Καλώς ήρθες.
 
Μηνύματα
9
Likes
15
Βρηκα στο frommers αυτον τον χαρτη http://www.frommers.com/images/destinations/maps/jpg-2006/64_romeattractions.jpg
ο οποιος εχει ολα τα αξιοθεατα της ρωμης λεω να χωρισω τις 4 ημερες σε 4 σημεια την Ρωμη ωστε να πηγαινουμε καθε μερα σε καποιο σημειο και να βλεπουμε τα αξιοθεατα που θελουμε! αυτο που δεν ξερω ειναι κατα ποσο ειναι εφικτο πχ σε μια μερα να κανεις το ιστορικο κεντρο...
 
Μηνύματα
9
Likes
15
Att: Giannismits
Την εχω αφησει λιγο φλου για να εχουμε χρονο με την ησυχια μας να δουμε κανα μουσειο στο Βατικανο μετα ελεγα το απογευματακι για βολτα Τραστεβερε και δειπνο
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Απλά σου λέω πως κατά τον περίπατό σου στο ιστορικό κέντρο θα συναντήσεις πολλά απ αυτά τα συγκεκριμένα αξιοθέατα και πλατείες.Είναι μαζεμένα και ο περίπατος στη Ρώμη είναι απόλαυση.

Το Trastevere συνδυασέτο με τον λόφο Gianicolo.
Πρόσθεσε και τον Αβεντίνο λόφο.Είναι τέλεια.

Οπως σου είπα θα πάρεις πολλές ιδέες από τις ιστορίες.Ορεξη να έχεις να διαβάζεις.

Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - Αποτελέσματα Αναζήτησης - Ρώμη
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γιατί δεν κοιτάς κάποιο κοντά στο Τέρμινι?
Έχει πολλά κοντά στο termini γύρω στα 80-90 ευρώ που ψάχνω αλλά το φοβάμαι λίγο από άποψη ασφάλειας επειδή θα είμαστε μόνες μας. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι συγκεκριμένο κοντά στο termini αλλά σε καλό δρόμο (όχι σκοτεινό ή με περίεργη κίνηση) να το κοιτάξω. Επίσης σε αυτά τα χρήματα βρίσκω αρκετά και γύρω απ'το Βατικανό, μήπως εκεί βολέψει καλύτερα; Λογικά αν είναι κοντά σε στάση μετρό θα έχουμε γρήγορη πρόσβαση από-προς αεροδρόμιο.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όντως ο περίπατος απαιτείται στην αιώνια πόλη. Το ιστορικό κέντρο βγαίνει σε μια ημέρα. Την παραπάνω πρόταση για Τραστέβερε μην την παραλήψεις με τίποτα, είναι μαγευτικά το βράδυ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Έχει πολλά κοντά στο termini γύρω στα 80-90 ευρώ που ψάχνω αλλά το φοβάμαι λίγο από άποψη ασφάλειας επειδή θα είμαστε μόνες μας. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι συγκεκριμένο κοντά στο termini αλλά σε καλό δρόμο (όχι σκοτεινό ή με περίεργη κίνηση) να το κοιτάξω. Επίσης σε αυτά τα χρήματα βρίσκω αρκετά και γύρω απ'το Βατικανό, μήπως εκεί βολέψει καλύτερα; Λογικά αν είναι κοντά σε στάση μετρό θα έχουμε γρήγορη πρόσβαση από-προς αεροδρόμιο.
Αφού έτσι και αλλιώς κοιτάς προς Pyramide μεριά κλείσε στο Cleopatra που είναι πεντακάθαρο και πολύ safe
CLEOPATRA B & B
sala colazione - Picture of Cleopatra B&B, Rome - TripAdvisor
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχει πολλά κοντά στο termini γύρω στα 80-90 ευρώ που ψάχνω αλλά το φοβάμαι λίγο από άποψη ασφάλειας επειδή θα είμαστε μόνες μας. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι συγκεκριμένο κοντά στο termini αλλά σε καλό δρόμο (όχι σκοτεινό ή με περίεργη κίνηση) να το κοιτάξω. Επίσης σε αυτά τα χρήματα βρίσκω αρκετά και γύρω απ'το Βατικανό, μήπως εκεί βολέψει καλύτερα; Λογικά αν είναι κοντά σε στάση μετρό θα έχουμε γρήγορη πρόσβαση από-προς αεροδρόμιο.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτίνω ξενοδοχείο, μιας κι εγώ έμεινα σε χόστελ. Σίγουρα θα δεις διάφορα ''παράξενα'' αν γυρνάς βραδινές ώρες, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν συγκρίνεται με την άθλια κατάσταση που επικρατεί στην Αθήνα τέτοιες ώρες.
Πάντως αν βρίσκεις με τα ίδια λεφτά κοντά στο Βατικανό και σε ενδιαφέρει κυρίως η μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο περνάει shuttle bus από τη via crescenzio.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom