Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Stella_diva

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ιουλιος στη Ρωμη

Καλησπερα. Διαβασα ολα τα σχολια στο φορουμ σας. Κατατοπιστικα αλλα εχω ακομα καποιες αποριες. Οσον αφορα το ξενοδοχειο θελω κατι οικονομικο το πολυ 60 ευρω. Απλα να ειναι καθαρο( δικλινο) και να εχει δικο του μπανιο. Δεν καταλαβα ακομα. Αν μεινω σχετικα κοντα στο κεντρο, εκτος απο το Βατικανο και το Κολοσαιο που ειναι μακρια, τα υπολοιπα αξιοθεατα( τα βασικα) βρισονται στο κεντρο? Για το Βατικανο και το Κολοσαιο που ειναι μακρια υπαρχει καλη συγκοινωνια απο το κεντρο. Δηλαδη με λιγα λογια βολευει να μεινω καλυτερα προς κεντρο η κοντα στο σταθμο? Ειδα οτι στο κεντρο ειναι πολυ ακριβα...Θα παω αρχες Ιουλιου. Τελος εχει τοσο πολυ ζεστη τον Ιουλιο οσο λενε? Ευχαριτω πολυ... :roll:
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Καλησπερα. Διαβασα ολα τα σχολια στο φορουμ σας. Κατατοπιστικα αλλα εχω ακομα καποιες αποριες. Οσον αφορα το ξενοδοχειο θελω κατι οικονομικο το πολυ 60 ευρω. Απλα να ειναι καθαρο( δικλινο) και να εχει δικο του μπανιο. Δεν καταλαβα ακομα. Αν μεινω σχετικα κοντα στο κεντρο, εκτος απο το Βατικανο και το Κολοσαιο που ειναι μακρια, τα υπολοιπα αξιοθεατα( τα βασικα) βρισονται στο κεντρο? Για το Βατικανο και το Κολοσαιο που ειναι μακρια υπαρχει καλη συγκοινωνια απο το κεντρο. Δηλαδη με λιγα λογια βολευει να μεινω καλυτερα προς κεντρο η κοντα στο σταθμο? Ειδα οτι στο κεντρο ειναι πολυ ακριβα...Θα παω αρχες Ιουλιου. Τελος εχει τοσο πολυ ζεστη τον Ιουλιο οσο λενε? Ευχαριτω πολυ... :roll:
Τα περισσότερα αξιοθέατα της Ρώμης βρίσκονται στο κέντρο ή κοντά σε αυτό, επίσης η Ρώμη έχει ένα πολύ βολικό δίκτυο μετρό που εξυπηρετεί για τα περισσότερα αξιοθέατα. Αν βρεις κάποιο ξενοδοχείο στο κέντρο με τα κριτηρια σου θα ηταν καλύτερα για να την περπατήσεις πιο άνετα,αλλιώς βρες κάποιο που να είναι κοντά σε στάση μετρό για να μπορείς να μεταφερθείς εύκολα στο κέντρο. Για την ζέστη δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί είχα πάει χειμώνα, αλλά αν αντέχεις την ζέστη της Αθήνας δεν νομίζω να έχει περισσότερη στη Ρώμη.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τελος εχει τοσο πολυ ζεστη τον Ιουλιο οσο λενε? Ευχαριστω πολυ... :roll:
Είχαμε πάει πριν από μερικά χρόνια στη Ρώμη Αύγουστο και είχε φοβερή ζέστη. Αυτό όμως δε σημαίνει τίποτα.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Έχω μείνει σ'αυτό 2 βραδιές και ήταν πάρα πολύ καλό!Πεντακάθαρο,ωραίο δωμάτιο και καλούτσικο πρωινό.Είναι 5 λεπτά με τα πόδια από το Κολοσσαίο.Δε το λες καρακέντρο με τη στενή έννοια αλλά προσωπικά μου άρεσε πολύ.Στην επιστροφή από Τοσκάνη μείναμε σε ένα άλλο πιο κέντρικό,δε θυμάμαι όνομα αυτή τη στιγμή,αλλά καμία σχέση σε ποιότητα διαμονής και ήταν ακριβότερο λόγω θέσης.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Τα περισσότερα αξιοθέατα της Ρώμης βρίσκονται στο κέντρο ή κοντά σε αυτό, επίσης η Ρώμη έχει ένα πολύ βολικό δίκτυο μετρό που εξυπηρετεί για τα περισσότερα αξιοθέατα. Αν βρεις κάποιο ξενοδοχείο στο κέντρο με τα κριτηρια σου θα ηταν καλύτερα για να την περπατήσεις πιο άνετα,αλλιώς βρες κάποιο που να είναι κοντά σε στάση μετρό για να μπορείς να μεταφερθείς εύκολα στο κέντρο. Για την ζέστη δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί είχα πάει χειμώνα, αλλά αν αντέχεις την ζέστη της Αθήνας δεν νομίζω να έχει περισσότερη στη Ρώμη.
''Πολύ βολικό δίκτυο μετρό'' η Ρώμη???????? Μάλλον δεν έχεις ξανά μπει σε μετρό!!! :cool:
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Κατ`αρχάς να συγχαρώ όλους τους συντελεστές του φορουμ και της σελίδος γενικότερα. Είναι εύκολο να με ενημερώσει κάποια-ος για 3 θέματα;

1) Αν υπάρχουν φοιτητικά εισιτήρια στα πάσης φύσεως μεσα μεταφοράς; Με ενδιαφέρουν τα "απλά", για 1 διαδρομή, ή η καρτα 3 ημερών. Κάτι αντίστοιχο με το δικό μας 0,70 δηλ.

2) Η οικονομικοτερη λύση για 2 άτομα για την διαδρομη αεροδρόμιο-τέρμινι είναι το τερραβιζιον, ιδίως αν κάνεις κράτηση μέσω νετ, σωστά (με ενδιαφέρει το μετ`επιστροφής); Είδα ότι ζητάει συγκεκριμένη ώρα επιλογής, αν τυχόν υπάρξει καθυστέρηση, παίρνεις το επόμενο ή υπάρχει πρόβλημα; Πόση ώρα περίπου να υπολογίσω από την ώρα αφίξεως μέχρι να φθάσω στο λεωφορείο; Κάπου επίσης διάβασα ότι πρέπει μισή ώρα πριν να είσαι εκει προς επικύρωσιν των εισιτηρίων, ισχύει όντως; Μήπως στην αναλογία χρόνου-τιμής αξίζει περισσότερο κάτι άλλο για 2 'ατομα; Ο προορισμός είναι η via cardinal.

3) Πλην της βίλλας Μποργκέζε, υπάρχει κάποια πρόταση φυσιολατρικού περιεχομένου (κατά προτίμησιν χωρίς εισιτήριο);

Συγχωρέστε με, αν έχουν απαντήθεί οι ερωτήσεις μου.Έψαξα αρκετά και εδώ και στην επίσημη ιστοσελίδα για τα μέσα χωρίς αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ πολύ!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
''Πολύ βολικό δίκτυο μετρό'' η Ρώμη???????? Μάλλον δεν έχεις ξανά μπει σε μετρό!!! :cool:
Ναι πολύ βολικό, είναι πολύ εύκολο στο να το χρησιμοποιήσεις - δεν παίζει να δυσκολευτείς να βρεις την κατεύθυνσή σου κτλ- και εμείς εξυπηρετήθηκαμε πολύ όσο μέιναμε εκεί. Σε πάει σε αρκετά κεντρικά σημεία και μετά παίρνεις τα ποδαράκια σου και πάς όπου αλλού θέλεις..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι πολύ βολικό, είναι πολύ εύκολο στο να το χρησιμοποιήσεις - δεν παίζει να δυσκολευτείς να βρεις την κατεύθυνσή σου κτλ- και εμείς εξυπηρετήθηκαμε πολύ όσο μέιναμε εκεί. Σε πάει σε αρκετά κεντρικά σημεία και μετά παίρνεις τα ποδαράκια σου και πάς όπου αλλού θέλεις..
Το πιο βολικο μετρο το εχει η Θεσσαλονικη. Εξαρχης παιρνεις τα ποδαρακια σου και πας οπου θες!!!!!!

Συμπερασμα. Ρωμη και Θεσσαλονικη φροντιζουν για να εχουμε παντα μαζι μας τα ποδια μας...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Το πιο βολικο μετρο το εχει η Θεσσαλονικη. Εξαρχης παιρνεις τα ποδαρακια σου και πας οπου θες!!!!!!

Συμπερασμα. Ρωμη και Θεσσαλονικη φροντιζουν για να εχουμε παντα μαζι μας τα ποδια μας...
Ε τι να κανουμε, οι ωραιεσ πολεισ ετσι ειναι:D
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Συμπερασμα. Ρωμη και Θεσσαλονικη φροντιζουν για να εχουμε παντα μαζι μας τα ποδια μας...[/QUOTE]

Συμφωνώ μαζί σου. Η Ρώμη δικαιολογείτε όμως που έχει το χειρότερο δίκτυο μετρό στην Ευρώπη λόγω των αρχαίων που υπάρχουν παντού στην πόλη. :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.828
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom