Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απ'ότι καταλαβαίνω δηλαδή να σταματήσω τις σκέψεις για μονοήμερη γιατί δε συμφέρει σε καμία περίπτωση!
ο καθενας λεει τη γνωμη του κ την εμπειρια του. απο τη Ρωμη εχω κανει μονοημερες.που ουτε φανταζεσαι. δεν συστηνω ομως καμμια μονημερη σε γνωστους μου περαν του Λατσιο γιατι δεν αξιζει η κουραση κ τα χρηματα. εκτος αν θελω να τους.εκδικηθω. τοτε τους στελνω Βενετια. υπεροχη μονημερη. κ οικονομικη...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πωπω! Η κριτική πάει σύννεφο....
Η κριτική, η οποία είναι και καλόπιστη και εποικοδομητική, πάει σύννεφο γιατί τα νεότερα μέλη πρέπει να προστατευθούν από τυχόν λάθη των παλαιότερων... και φυσικά είναι μεγάλο ολίσθημα να ξεπετάξει κάποιος την υπέροχη Νάπολη σε ημερήσια, πόσο μάλλον και να προσθέσει σε αυτήν και την Πομπηία... το ότι εσύ το έκανες, δεν σημαίνει με κανέναν τρόπο ότι είναι το σωστό...
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα παιδιά! Ετοιμάζω ταξίδι στη Ρώμη και έχω μερικές απορίες - ερωτήσεις. Για να ταξιδέψει κανείς για Ιταλία πρέπει να έχει διαβατήριο; Η ταυτότητα μου είναι απο τις καινούριες (έχει γραμμένα και σε λατινικούς χαρακτήρες). Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό σχετικά ξενοδοχείο, στο κέντρο και οικονομικό (αν γίνεται μέχρι 50 ευρώ το μονόκλινο); Με τη romapass πρέπει να κλείσεις εισητήρια απο πριν ή απλά την δείχνεις στη είσοδο και περνάς; Από όσο ξέρω δεν ισχύει για τα μουσεία του Βατικανού. Από που μπορώ να κλείσω αυτά τα εισητήρια; Επίσης σχετικά με τον καιρό σχεδιάζω ή για τέλος Σεπτέμβρη-αρχές Οκτώβρη ή στα μέσα του Μάρτη 2014. Ξέρει κανείς τι καιρό κάνει αυτή την εποχή; Δεν με ενοχλεί το κρύο αλλά η βροχή :p. Eυχαριστώ!
 

aris17561

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Αρη καλησπερα και εμεις ρωμη θα παμε φετος , τελη αυγουστου για 5ημερες ,
με ryanair (με 89ευρω το ατομο πανε-ελα) και μονο με χειραποσκευη των 10κιλων.
Φροντισε να διαβασεις καλα τι επιτρεπεται στις χειραποσκευες ,να πεις την κοπελα σου να μην παρει κρεμες και υγρα ανω των 100ml (στην χειραποσκευη )κ να τα εχει μεσα σε ειδικα σακουλακια ,αυτο γιατι μπορει να στα πεταξουν στον ελεγχο .

Επισης εαν εκανες εσυ την κρατηση με τη εταιρεια μην ξεχασεις 10-15μερες ΠΡΙΝ το ταξιδι να μπεις και να κανεις εκτυπωση τα εισητηρια σας(boarding pass ) ..Οχι απο το αεροδρομιο χρεωνεστε 60ευρω εξτρα το ατομο....

Θα βρεις ολες τις οδηγιες για τις αποσκευες και τα σχετικα εδω

http://www.ryanair.com/en/terms-and-conditions
Σορυ για την καθυστερημενη απαντηση... Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση , θα το ελεγξω διεξοδικα... Να εισαι καλα και καλε ςδιακοπες...
 

Aris_Kat

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Japan-Korea
υπαρχει ενα B&B κοντα στο βατικανο...μην φανταστεις κατι ιδιαίτερο....πολυ απλο καθαρο και οικονομικο με πολυ φιλοξενη και εξυπηρετικη ιδιοκτητρια.. λεγεται vatican paradise.εγω τον περσι τον ιουνιο που πηγα εδωσα για 5 μερες 220 ευρω με "πρωινο" .... :)
 

gralex

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
χαιρετω ολους και ολες σας ..... διαβασα αρκετα και μπορω να πω οτι μου ανοιξατε αρκετα τα ματια σχετικα με το ταξιδι που θελω να κανω με την γυναικα μου στην ρωμη..... αν μπορειτε απαντηστε μου και σε μερικες μου ερωτησεις για να μη εχω αλλες αποριες.
σχεδιαζω να παω τον ιανουαριο γιατι ετσι βολευει αλλα εμαθα οτι ειναι κ περιοδος εκπτωσεων... το βαλαντιο μου δεν ειναι μεγαλο και δεν παω στα επωνυμα αξιζουν ομως οι εκπτωσεις? και αν ναι δωστε καμμια ιδεα για που....τι τιμες παιζουν?
 

Aris_Kat

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Japan-Korea
πολλες μαρκες ρουχων κτλ υπαρχουν και εδω...η αληθεια ειναι οτι απο 'τι ειδα στα ιταλικα μαγαζια ρουχων και υποδηματων... οι τιμες ειναι λιγο τσουχτερες... τωρα ενα ζευγαρι παπουτσια που εκανε 430 ευρω ποσο εκπτωση μπορει να εχει? εγω παντως φοβομουν να πλησιασω τις βιτρινες! :p
 

gralex

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
στο εμπορικο κεντρο που βρισκετε εξω απο την ρωμη εχει παει κανεις? τι τιμες παιζουν εκει ? εχω ακουσει διαφορα για την περιοδο εκπτωσεων αξιζει?
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
xtina23 ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Παω Σεμπτεβρη Ρωμη και εκλεισα on line για Βατικανο οπως ειπες. Μια ερωτηση, τι εννοεις ειχα τον οδηγο explorer???? Επειδη δεν θα εχω guided tour.
 

magdleon

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη, Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Λατινική Αμερική
Καλησπερα σε ολους! Σχεδιαζω και εγω ενα ταξιδι στη Ρωμη αρχές Δεκεμβρίου και προσπαθώ σιγά σιγά να ενημερωθώ για πολλά.. Κάπου διάβασα οτι τις Κυριακές η είσοδος στα μουσεία είναι δωρεάν, απλά οι ουρες είναι μεγάλες και τέτοια.. Ξερει κανεις αν ισχύει κατι τετοιο;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom