Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vangelistm

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!! Εδώ και μερικές μέρες πήραμε την απόφαση με το έτερον ήμισυ να κάνουμε το πρώτο μας ταξιδάκι στο εξωτερικό. Λόγω της φοβίας της κοπέλας μου για τα αεροπλάνα σκεφτήκαμε έναν κοντινό προορισμό, ούτως ώστε η παραμονή στον αέρα (ως η πρώτη της φορά) να είναι περιορισμένος! Σκεφτήκαμε την Ρώμη γνωρίζοντας πως έχει αρκετά αξιοθέατα και η αγάπη μας για φωτογραφίες συνωμοτεί υπέρ! Με την πρώτη αναζήτηση για "Ρώμη - που να μείνεις" έπεσα στο συγκεκριμένο site (που ομολογουμένως έχω πάθει την πλάκα μου με την τόση πληροφορία που περιέχει!!!). Έψαξα λίγο, αλλά χάθηκα εντελώς!

Για να μπω στο κυρίως θέμα, ενδιαφερόμαστε να πάμε μέσα στον Μάιο.
  1. Η πρώτη μου ερώτηση είναι αν αξίζει να πάμε μέσα σε Σ/Κ (9-12/5) ή μεσοβδόμαδα. Ακολουθώντας το link Italy Museum Tickets. Tickets to Museums in Italy που έδωσε η "fotiny80" σε άλλο post, είδα πως κάποια μουσεία είναι κλειστά την Κυριακή όπως η Καπέλα Σιξτίνα κτλ... Ίσως αξίζει να πάμε πχ Τετάρτη με Σάββατο αντί για μέσα στο Σ/Κ.
  2. 3 διανυκτερεύσεις πιστεύετε πως αρκούν για να χαρούμε λίγο τον ιταλικό αέρα ή χρειάζονται παραπάνω;
  3. και η πιο σημαντική ερώτηση όλων: Σε ποια περιοχή αξίζει να μείνουμε; Ιδανικά θα ήθελα να είμαστε σχετικά κοντά στο κέντρο (το οποίο δεν ξέρω καν ποιο είναι!), αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις συγκοινωνίες και το πόσο βολεύει να εξαρτάσαι από αυτές. Θα μου πείτε βέβαια πως όλα έχουν το τίμημά τους και θα συμφωνήσω απόλυτα!
Αυτό που έχουμε στο μυαλό μας για το ξενοδοχείο είναι να είναι κοντά στα 80-120€ την βραδιά. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό. Στο booking υπάρχουν τέτοιες τιμές αλλά δεν ξέρω αν βολεύει/συμφέρει η περιοχή που βρίσκονται...
Όσον αφορά το που θα φάμε, εμπιστευόμαστε αρκετά την όσφρηση και την όρασή μας! Θα ακολουθεί -βεβαίως βεβαίως- και ενδελεχής έρευνα στο site για το φαγητό όταν θα πλησιάζουν και οι μέρες!!!

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα με τα παραπάνω!!
Αδημονώ να με καθοδηγήσετε και με την σειρά μου να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου μαζί σας!!!
 

Vourligan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Εγώ θα πρότεινα λόγω κυρίως μεγέθους και κατ' επέκταση χρόνου που απαιτείται πρώτα μουσεία και μετά την εκκλησία. Εγώ αυτό είχα κάνει και το απόγευμα δεν είχα βρει καθόλου ουρά στην εκκλησία.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πήγαμε τελικά και στην εκκλησία και στα μουσεία και στην Ρώμη και στην Φλωρεντία και στην Σιένα. Ζήσαμε 6 υπέροχες ημέρες. Πολύ ωραία.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα σε όλους!! Εδώ και μερικές μέρες πήραμε την απόφαση με το έτερον ήμισυ να κάνουμε το πρώτο μας ταξιδάκι στο εξωτερικό. Λόγω της φοβίας της κοπέλας μου για τα αεροπλάνα σκεφτήκαμε έναν κοντινό προορισμό, ούτως ώστε η παραμονή στον αέρα (ως η πρώτη της φορά) να είναι περιορισμένος! Σκεφτήκαμε την Ρώμη γνωρίζοντας πως έχει αρκετά αξιοθέατα και η αγάπη μας για φωτογραφίες συνωμοτεί υπέρ! Με την πρώτη αναζήτηση για "Ρώμη - που να μείνεις" έπεσα στο συγκεκριμένο site (που ομολογουμένως έχω πάθει την πλάκα μου με την τόση πληροφορία που περιέχει!!!). Έψαξα λίγο, αλλά χάθηκα εντελώς!

Για να μπω στο κυρίως θέμα, ενδιαφερόμαστε να πάμε μέσα στον Μάιο.
  1. Η πρώτη μου ερώτηση είναι αν αξίζει να πάμε μέσα σε Σ/Κ (9-12/5) ή μεσοβδόμαδα. Ακολουθώντας το link Italy Museum Tickets. Tickets to Museums in Italy που έδωσε η "fotiny80" σε άλλο post, είδα πως κάποια μουσεία είναι κλειστά την Κυριακή όπως η Καπέλα Σιξτίνα κτλ... Ίσως αξίζει να πάμε πχ Τετάρτη με Σάββατο αντί για μέσα στο Σ/Κ.
  2. 3 διανυκτερεύσεις πιστεύετε πως αρκούν για να χαρούμε λίγο τον ιταλικό αέρα ή χρειάζονται παραπάνω;
  3. και η πιο σημαντική ερώτηση όλων: Σε ποια περιοχή αξίζει να μείνουμε; Ιδανικά θα ήθελα να είμαστε σχετικά κοντά στο κέντρο (το οποίο δεν ξέρω καν ποιο είναι!), αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις συγκοινωνίες και το πόσο βολεύει να εξαρτάσαι από αυτές. Θα μου πείτε βέβαια πως όλα έχουν το τίμημά τους και θα συμφωνήσω απόλυτα!
Αυτό που έχουμε στο μυαλό μας για το ξενοδοχείο είναι να είναι κοντά στα 80-120€ την βραδιά. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό. Στο booking υπάρχουν τέτοιες τιμές αλλά δεν ξέρω αν βολεύει/συμφέρει η περιοχή που βρίσκονται...
Όσον αφορά το που θα φάμε, εμπιστευόμαστε αρκετά την όσφρηση και την όρασή μας! Θα ακολουθεί -βεβαίως βεβαίως- και ενδελεχής έρευνα στο site για το φαγητό όταν θα πλησιάζουν και οι μέρες!!!

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα με τα παραπάνω!!
Αδημονώ να με καθοδηγήσετε και με την σειρά μου να μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου μαζί σας!!!
Καλημερα ,
Αν μπορείτε να πατε στη Ρώμη μεσοβδομαδα νομιζω ειναι καλλίτερα και φθηνότερα ισως τα αεροπορικά .
Ενα απο τα ξενοδοχεια που εχω μείνει ειναι http://www.booking.com/hotel/it/flavia.el.html?sid=d9d6afa6d2f262f738d7b96145a89db8;dcid=1 Ειναι πολυ κοντα στο Termini μπορεις να πας με τα ποδια και στον παραλληλο δρομο xx septtember περνάει λεωφορείο...αν θα το χρειαστείτε για κεντρο ή Βατικανό... αλλα περπατάς ευκολα προς την "Berberini" 15' η την" piazza Venezia "20'
καλό ειναι να παρετε ενα χάρτη με δρομολογια και στάσης Bus-Metro όποτε και με ενα ημερησιο εισιτήριο 6 ευρώ γυρνάτε πιο ευκολα την πολη..αλλα και το σας βοηθάει στην επιστροφη αν διαλεξετε αυτο το ξενοδοχειο.. ( και το κλασικο που λεω οταν πατε σε μια πολη για πρωτη φορα και δεν εχετε μερες πολλες πάρτε ενα προγραμμα απο τα τουριστικά λεοφωρεια Hip on-hip off να δειτε τι κυκλο κανουν αυτα και ακουκουθήστε το με το δημοσιο λεοφωρειο ή τα πόδια )
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πήγαμε τελικά και στην εκκλησία και στα μουσεία και στην Ρώμη και στην Φλωρεντία και στην Σιένα. Ζήσαμε 6 υπέροχες ημέρες. Πολύ ωραία.
Wow!!!..μολις 6 μερες?? τι καλά!!..Νοικιάσατε αυτοκίνητο ή πήγατε με τραίνα?..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για να μπω στο κυρίως θέμα, ενδιαφερόμαστε να πάμε μέσα στον Μάιο.
  1. Η πρώτη μου ερώτηση είναι αν αξίζει να πάμε μέσα σε Σ/Κ (9-12/5) ή μεσοβδόμαδα. Ακολουθώντας το link Italy Museum Tickets. Tickets to Museums in Italy που έδωσε η "fotiny80" σε άλλο post, είδα πως κάποια μουσεία είναι κλειστά την Κυριακή όπως η Καπέλα Σιξτίνα κτλ... Ίσως αξίζει να πάμε πχ Τετάρτη με Σάββατο αντί για μέσα στο Σ/Κ.
  2. 3 διανυκτερεύσεις πιστεύετε πως αρκούν για να χαρούμε λίγο τον ιταλικό αέρα ή χρειάζονται παραπάνω;
  3. και η πιο σημαντική ερώτηση όλων: Σε ποια περιοχή αξίζει να μείνουμε; Ιδανικά θα ήθελα να είμαστε σχετικά κοντά στο κέντρο (το οποίο δεν ξέρω καν ποιο είναι!), αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις συγκοινωνίες και το πόσο βολεύει να εξαρτάσαι από αυτές. Θα μου πείτε βέβαια πως όλα έχουν το τίμημά τους και θα συμφωνήσω απόλυτα!
Αυτό που έχουμε στο μυαλό μας για το ξενοδοχείο είναι να είναι κοντά στα 80-120€ την βραδιά. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό. Στο booking υπάρχουν τέτοιες τιμές αλλά δεν ξέρω αν βολεύει/συμφέρει η περιοχή που βρίσκονται...
Όσον αφορά το που θα φάμε, εμπιστευόμαστε αρκετά την όσφρηση και την όρασή μας! Θα ακολουθεί -βεβαίως βεβαίως- και ενδελεχής έρευνα στο site για το φαγητό όταν θα πλησιάζουν και οι μέρες!!!
1. Αν έχετε την δυνατότητα για ταξίδι μεσοβδόμαδα θα πετύχετε σίγουρα καλύτερες τιμές σε ξενοδοχεία - αεροπορικά. Το ό,τι κάποια αξιοθέατα είναι κλειστά κάποιες μέρες δεν αποτελεί πρόβλημα: κάποια άλλα είναι ανοιχτά.
2. Τρεις διανυκτερεύσεις είναι για εμένα λίγες για Ρώμη - πρώτη φορά. Αν μπορείτε να τις αυξήσετε...
3. Ως κέντρο θεώρησε: Piazza Navona, Pantheon και άρχισε να ανοίγεσαι από εκεί. Οικονομικά ξενοδοχεία βρίσκεις κατ' εξοχήν κοντά στον κεντρικό σταθμό Termini.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Καλυτερα να πληρωσεις 100 ευρω παραπανω σε ξενοδοχειο και να ειναι στο κεντρο παρα πιο εξω και πιο φτηνο,θα σου τα φανε τα ταξι τα λεφτα.Ακου τι σου λεω;)
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
πάρτε ενα προγραμμα απο τα τουριστικά λεοφωρεια Hip on-hip off
Συγγνώμη που σε διορθώνω, είναι hop on hop off, το hip on hip off εγώ θα έλεγα πως είναι όταν σου φεύγει ο γοφός, από το πολύ περπάτημα συνήθως :lol:
Πάντως το Termini παρόλο που δεν είναι κέντρο, είναι αρκετά κοντά όταν χρησιμοποιείς το μετρό. Αλλά και με τα πόδια, έχω βρεθεί στην Piazza Barberini σε ένα τέταρτο. Αναλόγως με τις αντοχές σου στο περπάτημα. Απλώς δεν είναι όμορφη περιοχή και αν κάποιος μπορεί και θέλει να διαθέσει τα χρήματα, καλύτερα να μείνει κάπου αλλού. Αδιαμφισβήτητα όμως είναι value for money το Termini.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Συγγνώμη που σε διορθώνω, είναι hop on hop off, το hip on hip off εγώ θα έλεγα πως είναι όταν σου φεύγει ο γοφός, από το πολύ περπάτημα συνήθως :lol:
.
το hip on hip off εγώ θα έλεγα πως είναι όταν σου φεύγει ο γοφός, από το πολύ περπάτημα συνήθως :lol::haha: καλο-καλο!!!!
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
καλησπερα σε ολους!
1/4 φευγουμε για ρωμη 3 ζευγαρια για 4 βραδια και ειμαστε στην αναζητηση ξενοδοχειου.. εχω ηδη κανει κρατηση (με δωρεαν ακυρωση) στο εξης:
http://www.booking.com/hotel/it/san...l?sid=5eec3685a2a17f3025e8713e58fc0e1c;dcid=2 με 122€ τη βραδιά.
παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας ως προς την τοποθεσια, την τιμη κλπ.
ποσο μακρυα ειμαστε με τα ποδια απο το κεντρο κ απο τη νυχτερινη ζωη;
ευχαριστω πολυ!
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
http://www.booking.com/hotel/it/nav...id=6289efe28b80206a7dbf3754863946bd7f32e39eX1
εμεις μειναμε σαυτο κ ηταν διπλα στη Ναβονα κ πολυ ομορφο!136 βγαινει τη βραδια βεβαια...ομως πολυ πολυ καλυτερο σαν τοποθεσια πιστευω!!η Ρωμη ειναι μια πολη που περπατιεται κυριως!εμεις 4 μερες εκει δεν πηραμε μετρο ουτε μια!ολο στα σοκακια χανομασταν!!οποτε η σταση μετρο δεν λεει κατι για το ξενοδοχειο που ειναι κοντα!καλυτερα κεντρικο ξενοδοχειο κ λιγο παραπανω σε τιμη που ειναι κ πιο γραφικα σαν τοποθεσια!αφου διαθετεις τοσα αυτο θα σε συμβουλευα!:)
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
μμμ..η τιμη ειναι χωρις πρωινο και εχει μονο 2 δικλινα... ευχαριστω παντως..
αυτο που εχω βρει ειναι προφανως αρκετα μακρυα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.070
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom