Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Olgaka

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Γεια σας και απο εδώ!
Εχω να κάνω την εξής ερώτηση αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο δίλημμα.
Πάμε ρωμη για 5 διανυκτερεύσεις, φτάνουμε 1 το μεσημέρι και φεύγουμε 6 το απογευμα ( αναφέρω τις ώρες γιατι ουσιαστικά ειναι συν στις μετακινισεις)
Ψάχνωντας είδα οτι υπάρχει μια κάρτα για μετακινήσεις σε μεσα μεταφοράς, η οποία ειναι εβδομαδιαία και κοστίζει 24 ευρω το άτομο. Αλλα μας καλύπτει πλήρως για όλες της ημέρες διαμονής μας στην αιώνια πόλη! Αντιθέτως η ρομα πας, με 34 ευρω τη άτομο, μας καλύπτει για 3 ημέρες μεταφορών, κολοσσαιο και γκαλερια Μποργκέζε. Αλλα μετα πρεπει να βρούμε άλλο τροπο για να καλύπτουμε τις μετακινήσεις μας!
Τι πιστεύετε οτι αξίζει καλυτερα;
Στα υπ όψιν οτι μετα τις 3 ημέρες της ρομα πας θα χάσουμε και τις εκπτώσεις στα υπόλοιπα μουσεία, που δεν θα έχουμε προλάβει να δούμε νωρίτερα!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση γιατί το έχω μεγάλη απορία αλλά και καημό! Σε κάποια αξιοθέατα βλέπω ότι έχει μειωμένο εισιτήριο για πολίτες της Ευρωπαικής Ενωσης από 18 εώς 25 ετών! Ενα από αυτά είναι και η galleria borghese! Εμείς πάμε Ρώμη 2 Ιουλίου εώς 8 , οπότε λέμε να πάμε στην galleri 4-5 Ιουλίου! Εγώ που κλείνω τα 25 στις 3 Ιουλίου τρώω φόλα για μειωμένο ε? :haha::haha: Η επειδή θα τα έχουμε κλείσει από πιο νωρίς τα εισιτήρια που θα είμαι ακόμα νιάτο να κλείσουμε με μειωμένο :xalara::xalara: ??
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα σας! Κανονίζω ταξιδάκι για Ρώμη μέσα στον Αύγουστο και κλείνω απο τώρα για να βρώ οικονομικές τιμές σε εισιτήρια και ξενοδοχεία.
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι οικονομικό για 7 βράδια και όταν λέω οικονομικό όχι πάνω απο 70€ το δίκλινο τη βραδιά. (όχι κοιτώνας ή κοινό μπάνιο, είμαστε ζευγάρι).Είναι πολλά τα βράδια οπότε το μπάτζετ που διαθέτω μέχρι τόσα μου επιτρέπει να δώσω. Θα βρώ λέτε σε αυτή τη τιμή για Αύγουστο στη Ρώμη; Δεν θέλω απαραίτητα πολύ κέντρο. Είμαστε πολύ του περιπάτου και μας αρέσει να γυρίζουμε με τα πόδια. Απλά ψάχνω και βλέπω πολύ ανεβασμένες τιμές. Θα μέναμε 5 βράδια αλλα δεν μας βολεύουν οι πτήσεις και ανεβαίνουν πολύ οι τιμές στα αεροπορικά. Οπότε σκεφτήκαμε αν είναι να δώσουμε τα διπλάσια χρήματα σε εισητήρια και να μείνουμε 5 βράδια, καλύτερα να γλιτώσουμε απο αεροπορικά και μένουμε δυο βράδια παραπάνω.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036

hellow

Member
Μηνύματα
7
Likes
7
ένα πολύ οικονομικό ξενοδοχείο είναι το:
http://www.booking.com/hotel/it/cappellini.html
θυμάμαι είχαμε πληρώσει (με παζάρια) 60 ευρώ/τρίκλινο/ημέρα + πρωινό. Ο ιδιοκτήτης πολύ ευγενικός (φοβερός τύπος), το ξενοδοχείο όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά το χρειαζόμασταν μόνο για έναν ύπνο, οπότε δε δώσαμε σημασία σ'αυτό...
το μόνο αρνητικό σημείο είναι η περιοχή - Termini - που βρίσκεται κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό.... αλλά αν το δείτε αλλιώς, μια μέρα σηκώνεστε παίρνετε το τρένο και πετάγεστε μέχρι τη Φλωρεντία!! :haha:
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Για δες τι υπαρχει εδω ...βαλε τις μερες σου και επελεξε κεντρο Ρωμης,τερμινι και περιορισε το στα χρηματα που θες..
http://www.booking.com/index.el.html?aid=317904&lang=el&label=menu
Κι εγώ απο booking ψάχνω αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι και δεν ξέρω ποιες είναι καλές περιοχές για διαμονή. Δε ξέρω αλλά τα κεντρικά ξενοδοχεία στη τιμή που ζητάω μου τα βγάζει λιγάκι παρακμιακά και φοβάμαι τι θα μου τύχει. Μια φορά στη Βαρκελώνη την είχα πατήσει έτσι. Στις φωτογραφίες φαινόταν άριστο και με έπιασε καρδιά όταν μπήκαμε στο δωμάτιο, δεν ήθελα να επιστρέψω το βράδυ ούτε για ύπνο. Γι'αυτό δε ξέρω τι θα μου βγεί.
ένα πολύ οικονομικό ξενοδοχείο είναι το:
http://www.booking.com/hotel/it/cappellini.html
θυμάμαι είχαμε πληρώσει (με παζάρια) 60 ευρώ/τρίκλινο/ημέρα + πρωινό. Ο ιδιοκτήτης πολύ ευγενικός (φοβερός τύπος), το ξενοδοχείο όχι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά το χρειαζόμασταν μόνο για έναν ύπνο, οπότε δε δώσαμε σημασία σ'αυτό...
το μόνο αρνητικό σημείο είναι η περιοχή - Termini - που βρίσκεται κοντά στο σιδηροδρομικό σταθμό.... αλλά αν το δείτε αλλιώς, μια μέρα σηκώνεστε παίρνετε το τρένο και πετάγεστε μέχρι τη Φλωρεντία!! :haha:
Χμμ το ξενοδοχείο δεν μου άρεσε να πω την αλήθεια, πολύ παρακμιακό μου φαίνεται και δεν μου γέμισε το μάτι αν και έχει καλή βαθμολογία.
Απ'ότι κατάλαβα μπορώ να βρω κάτι σε αυτά τα χρήματα που διαθέτω +πρωινό.
Θα το ψάξω...
Σας ευχαριστώ!
 

Olgaka

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Orlando innamorato b&b!
Τι σας λεει για ανθρώπους που δεν έχουν πρόβλημα με το περπάτημα, δεν ψοφάνε για να μπουν σε όλα θα μουσεία, δεν χρειαζόταν μεσημεριανό ύπνο, και θέλουν να νιώσουν και λιγο την ρωμη έξω απο το "τέρμα" τουριστικό κομμάτι; Έχουμε 5 φουλ μερες!
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς NYC - L.A (USA)

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Κι εγώ απο booking ψάχνω αλλά έχω μπερδευτεί λιγάκι και δεν ξέρω ποιες είναι καλές περιοχές για διαμονή. Δε ξέρω αλλά τα κεντρικά ξενοδοχεία στη τιμή που ζητάω μου τα βγάζει λιγάκι παρακμιακά και φοβάμαι τι θα μου τύχει. Μια φορά στη Βαρκελώνη την είχα πατήσει έτσι. Στις φωτογραφίες φαινόταν άριστο και με έπιασε καρδιά όταν μπήκαμε στο δωμάτιο, δεν ήθελα να επιστρέψω το βράδυ ούτε για ύπνο. Γι'αυτό δε ξέρω τι θα μου βγεί.


Χμμ το ξενοδοχείο δεν μου άρεσε να πω την αλήθεια, πολύ παρακμιακό μου φαίνεται και δεν μου γέμισε το μάτι αν και έχει καλή βαθμολογία.
Απ'ότι κατάλαβα μπορώ να βρω κάτι σε αυτά τα χρήματα που διαθέτω +πρωινό.
Θα το ψάξω...
Σας ευχαριστώ!
Ημουν τον Αυγουςτο που μας περαςε Ρωμη!! Φανταςτικη πολη! Αν κ εχει αρκετη ζεςτη την παλεψανε ανετοτατα!!
Κατερινα δες στο centrale via laurina. Ειναι αναμεσα στα ισπανικα σκαλοπατια και στην πλατεια del popolo.
Ηταν απλο, καθαρο, το πρωινο οχι κατι ιδιαιτερο και με ευγενικο προσωπικο... Εμεις το ειχαμε κλεισει με 80€ το βραδυ.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Ημουν τον Αυγουςτο που μας περαςε Ρωμη!! Φανταςτικη πολη! Αν κ εχει αρκετη ζεςτη την παλεψανε ανετοτατα!!
Κατερινα δες στο centrale via laurina. Ειναι αναμεσα στα ισπανικα σκαλοπατια και στην πλατεια del popolo.
Ηταν απλο, καθαρο, το πρωινο οχι κατι ιδιαιτερο και με ευγενικο προσωπικο... Εμεις το ειχαμε κλεισει με 80€ το βραδυ.
Ευχαριστώ για την απάντηση και την πρότασή σου. Το κοίταξα και δυστυχώς για το συγκεκριμένο για 6 βράδια που θα μείνουμε τελικά μέσα Αυγούστου βγαίνει 720€. Το μπάτζετ μας είναι μέχρι 400€ το δίκλινο οπότε δεν μας παίρνει, θα ξεφύγουμε κατα πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.257
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom