Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
γεια σας! Έχει μείνει κανείς ποτέ σε αυτό http://www.booking.com/hotel/it/hotelrichmondroma.el.html ; κλείσαμε εγώ και η μητέρα μου για 2 νύχτες 2 με 4 ιούνη γιατί τη ρώμη δεν την ξέρω καθόλου, δεν έχω ταξιδέψει καθόλου εξωτερικό και ιταλικά δεν ξέρω, είδαμε κοντά κολοσσαίο, λέμε κεντρικά θα είναι αλλά επειδή έγιναν όλα γρήγορα δεν είχα δει τα σχόλια στο trip advisor, τώρα τα είδα και πανικοβλήθηκα γιατί η μητέρα μου είναι μεγάλη σε ηλικία και με θέματα υγείας και το πλήρωσα ήδη, χωρίς δυνατότητα αλλαγής. η περιοχή είναι ασφαλής τουλάχιστον ή να φοβάμαι και για αυτό 2 γυναίκες; κοίταξα και για ταβέρνες, μάρκετ για φθηνό νερό κλπ τώρα δε βρίσκω τίποτα δίπλα. να το πάθω το εγκεφαλικό ή έχω ελπίδες; Ενώ διάβασα όσο μπορούσα πληροφορίες από το φόρουμ είχα χαθεί ως άσχετη με την πόλη και τον προσανατολισμό, δεν ξέρω καν τί περιοχή θεωρείται εκεί και επειδή θα έκλεινε η τιμή το αγόρασα. αφήστε που έμαθα ότι δευτέρα 7 που φθάνουμε έχουν και αργία και παρέλαση μπροστά από το ξενοδοχείο και ως αργά το μεσημέρι δε θα έχουμε πρόσβαση οδικώς πουθενά κοντά του γιατί θα είναι κλειστοί οι δρόμοι. είμαι πανικόβλητη και αυτό το ταξίδι είναι δώρο για τη μητέρα μου και φοβάμαι πως τα κατέστρεψα όλα από την αρχή μέσα στον πανικό μου... δε μιλάω για μουσεία, αξιοθέατα, φαγητό κλπ γιατί αρχικά φοβάμαι για το ξενοδοχείο, την πρόσβαση κατά την άφιξη και γενικότερα τις μεταφορές και την ασφάλεια. όποιος ξέρει την περιοχή ή και φυσικά το ξενοδοχείο, ας με βοηθήσει, θα σας το χρωστώ!
Η περιοχή δεν είναι άσχημη, τα σχόλια στο tripadvisor ειναι αποκαρδιωτικά. Δες την θετική πλευρά, αφου δεν μπορείς να το ακυρώσεις χωρίς να χάσεις τα χρήματα σου, έχει ευκολη πρόσβαση με μετρό και ίσως τελικά να μην σε επηρρεασει η παρέλαση στο να φτάσεις στο ξενοδοχειο σου.
Απο την άλλη απο τα σχόλια φαίνεται πως η ανακαινιση αρχισε τον Δεκέμβρη, μπορεί και να εχει τελειωσει μεχρι τώρα.
Τέλος, αν προσεξες η διεύθυνση του ξενοδοχείου απαντάει στα αρνητικά σχόλια, οποτε μηπως να τους εστελνες ενα mail με την κατάσταση και τις ανησυχιες σου βαςει των οσων διαβασες σχετικα με το ξενοδοχειο στο tripadvisor? Μπορεί να κερδισεις κάποιο ανακαινισμένο δωματιο ή καποια αναβαθμιση ίσως.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ευχαριστώ για την απάντηση και την πρότασή σου. Το κοίταξα και δυστυχώς για το συγκεκριμένο για 6 βράδια που θα μείνουμε τελικά μέσα Αυγούστου βγαίνει 720€. Το μπάτζετ μας είναι μέχρι 400€ το δίκλινο οπότε δεν μας παίρνει, θα ξεφύγουμε κατα πολύ.
Για τσεκαρε αυτα...Εβαλα τυχαια ημερομηνίες 4-11 Αυγουστου.... και τα δυο ειναι κεντρικα με μετρο διπλα. Στην περιοχη που ειναι το turner εμενα και εγώ. Σε 4 στασεις εισαι κολλοσαιο και 5 πιατσα ντι σπανια. Ωραια περιοχή, αραιοκατοικημενη με πρεσβιες. Το αλλο λογικα δεν ειναι σε ομορφη περιοχη γιατι ειναι κοντα στο Termini.
1. HOTER TURNER 4* -44 €/ μερα με πρωινο.
http://www.allabouthotels.com/?lang...rce=trivago&utm_medium=cpc&utm_campaign=pcomp
2. HOTEL LODI 2* -62€/μερα με πρωινο.
http://lodihotelrome.com/
http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Review-g187791-d635107-Reviews-Hotel_Lodi-Rome_Lazio.html
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δείτε λίγο και αυτο το χοτελ , ειναι απέναντι απο την Όπερα . Έμεινα εκει πριν λίγες μέρες για ενα βραδυ και έμεινα ευχαριστημένη http://mobile.viminalehill.com
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ουπς τωρα είδα το μπατζετ σου ... Μάλλον δεν σου κανει
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
και αυτα... ολα έχουν αν τα ψαξεις, πολυ καλες κριτικες στο tripadvisor και ειναι κοντα σε μετρο και το κεντρο. Γενικα παντως δε δυσκολευτικα να βρω για Αυγουστο. Μηπως δεν ψάχεις σωστα; Μην περιορίζεσαι μονο στο booking.com. Να χρησιμοποιεις το trivago που συγκρίνει πολλα site μαζι!
1. hotel Tuscolana 3* - 56€ με πρωινο
http://el.hotels.com/hotel/details.html?tab=description&destinationId=712491&destination=Ρώμη, Ιταλία&hotelId=445066&arrivalDate=04-08-2014&departureDate=11-08-2014&rooms[0].numberOfAdults=2&roomno=1&validate=false&previousDateful=false&reviewOrder=date_newest_first&cur=EUR&hotelid=445066&rffrid=mdp.hcom.GR.011.203.02&wapa4=445066
2. hotel Milani 3* 56€ χωρις πρωινο
http://www.allabouthotels.com/?lang...rce=trivago&utm_medium=cpc&utm_campaign=pcomp
3. villa Morgani 4* 55€ με πρωινο
http://www.allabouthotels.com/?lang...rce=trivago&utm_medium=cpc&utm_campaign=pcomp
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Νομίζω έχεις πανικοβληθεί χωρίς λόγο. Το ξενοδοχείο είναι πολύ κεντρικό, μπορείτε να πάτε στα βασικά αξιοθέατα με τα πόδια. Οι κριτικές δεν είναι τέλειες, αλλά θα σας αποζημιώσει η τοποθεσία. Όσον αφορά σε μαγαζιά γύρω από το ξενοδοχείο, σίγουρα θα βρεις κάνοντας μια βόλτα στην γύρω περιοχή με το που φτάσεις. Για εστιατόρια, κάνε αναζήτηση στο φόρουμ. Έχουν γραφτεί άπειρες ιστορίες και μηνύματα για τη Ρώμη και το φαγητό της και έχεις πολύ χρόνο μέχρι τον Ιούνιο να ψάξεις και να καταγράψεις τα καλύτερα. Όσον αφορά στην άφιξή σας, μπορείτε να φτάσετε με τα πόδια ή κατευθείαν από τον Τέρμινι ή από τη κοντινή στάση μετρό, όπως έγραψες στο άλλο ποστ (προσπάθησε να μη στέλνεις τα ίδια πράγματα σε πολλά ποστ). Για το πως θα φτάσετε στον Τέρμινι δες εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/μεταφορα-απο-fiumicino.46867/
Επίσης, συμβουλή μου, να πάτε τουλάχιστον στον Άγιο Πέτρο. Δεν είναι και τόσο κουραστικό και είναι δωρεάν.
Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και συγνώμη για τη μίξη μηνυμάτων, απλά δεν ήξερα σε ποιο σημείο να γράψω και χάθηκα το ξημέρωμα με την αυπνία. Αν δεν είναι κουραστικό, τότε θα πάμε στον Άγιο Πέτρο όπως προτείνεις. Θα ψάχνω καθημερινά σιγά σιγά τα ποστ για τα υπόλοιπα γιατί υπάρχει πληθώρα πληροφορίας και χάνομαι και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό!

Η περιοχή δεν είναι άσχημη, τα σχόλια στο tripadvisor ειναι αποκαρδιωτικά. Δες την θετική πλευρά, αφου δεν μπορείς να το ακυρώσεις χωρίς να χάσεις τα χρήματα σου, έχει ευκολη πρόσβαση με μετρό και ίσως τελικά να μην σε επηρρεασει η παρέλαση στο να φτάσεις στο ξενοδοχειο σου.
Απο την άλλη απο τα σχόλια φαίνεται πως η ανακαινιση αρχισε τον Δεκέμβρη, μπορεί και να εχει τελειώσει μεχρι τώρα.
Τέλος, αν προσεξες η διεύθυνση του ξενοδοχείου απαντάει στα αρνητικά σχόλια, οποτε μηπως να τους εστελνες ενα mail με την κατάσταση και τις ανησυχιες σου βαςει των οσων διαβασες σχετικα με το ξενοδοχειο στο tripadvisor? Μπορεί να κερδισεις κάποιο ανακαινισμένο δωματιο ή καποια αναβαθμιση ίσως.
Είναι πραγματικά ... και δε με νοιάζει για εμένα αλλά η μητέρα μου έχει σοβαρές δυσκολίες λόγω υγείας και ειλικρινά φοβάμαι πως τα χάλασα όλα. τους έστειλα μήνυμα ότι είδα για την ανακαίνηση και ζητώντας να μου δώσουν δωμάτιο με κλιματισμό που δουλεύει, ανακαινισμένο και όσο δυνατόν πιο ήσυχο δωμάτιο σε όροφο ή πίσω πλευρά και μου απάντησαν πως τον Ιούνιο θα δουλεύει ο κλιματισμός (σωστά όμως ή όπως γράφουν στα σχόλια που έσκασαν;) ότι επειδή είναι κέντρο Ρώμης και όχι δάσος για το θόρυβο δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και ότι θα φροντίσουν να έχουμε καλή διαμονή, χωρίς να μου πουν συγκεκριμένα για ανακαινισμένο δωμάτιο παρότι το έγραψα 3 φορές. Επίσης για την παρέλαση μου είπε πως δεν ξέρει ποιοι δρόμοι θα είναι κλειστοί, πως και το ταξί ακόμα αφήνει μακριά από το ξενοδοχείο και πως μπορούν να κανονίσουν τον οδηγό που ξέρουν στα 60 ευρώ αν θέλω για την άφιξη. Α! και στο ερώτημά μου αν θα υπάρχει χώρος να αφήσουμε τις βαλίτσες μέχρι το check in στο δωμάτιο μιας και φτάνουμε πολύ νωρίς, πάλι στο απαντητικό email δεν είχε κάνει κάποια αναφορά- ανταπάντηση
 
Last edited by a moderator:

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
Καλησπέρα και από μένα. Βρήκα φθηνά εισιτήρια για Ρώμη στα μέσα Αυγούστου και θα μείνω με την κοπέλα μου για 4 μέρες. Σκέφτομαι να κλέισω στο Hotel Ripa Roma που προτάθηκε εδώ μέσα. Ερωτήσεις
1. Είναι σε βολική περιοχή? Έχει μετρό κοντά?
2. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο νύχτα... Πώς θα φτάσουμε στο ξενοδοχείο? Υπάρχει τρόπος χωρίς ταξί? Αν όχι, με ταξί, πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει μια τέτοια διαδρομή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

flying

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλησπερα σε ολους.
Ειδα οτι πιο κατω εχει ανοιχτει παρομιο θεμα αλλα λογο ελλειψης χρονου δεν μπορω να διαβασω ολα τα σχολια για να κατατοπιστω.
Λοιπον θελουμε να παμε ενα ταξιδι 4ημερο στη Ρωμη τον Ιουνιο οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε πια ειναι η ιδανικη περιοχη για να μεινουμε οπου θα εχουμε τα αξιοθεατα κοντα μας;
Επεισης αν εχετε να μου προτεινετε και καποιο ξενοδοχειο.
Να σημειωσω οτι θα εχω και τα δυο μου παιδακια μαζι.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα και από μένα. Βρήκα φθηνά εισιτήρια για Ρώμη στα μέσα Αυγούστου και θα μείνω με την κοπέλα μου για 4 μέρες. Σκέφτομαι να κλέισω στο Hotel Ripa Roma που προτάθηκε εδώ μέσα. Ερωτήσεις
1. Είναι σε βολική περιοχή? Έχει μετρό κοντά?
2. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο νύχτα... Πώς θα φτάσουμε στο ξενοδοχείο? Υπάρχει τρόπος χωρίς ταξί? Αν όχι, με ταξί, πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει μια τέτοια διαδρομή?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
1. Ναι, δεν εχει μετρο κοντα (10-15' ποδια) αλλα εχει τραμ κλπ.
2. Ποσο νυχτα δηλ? Εχει λεωφορεια ολη νυχτα κ προαστιακο ως καποια ωρα. Με ταξι 48Ε φιξ, ως 4 ατομα με αποσκευες.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Καλησπερα σε ολους.
Ειδα οτι πιο κατω εχει ανοιχτει παρομιο θεμα αλλα λογο ελλειψης χρονου δεν μπορω να διαβασω ολα τα σχολια για να κατατοπιστω.
Λοιπον θελουμε να παμε ενα ταξιδι 4ημερο στη Ρωμη τον Ιουνιο οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε πια ειναι η ιδανικη περιοχη για να μεινουμε οπου θα εχουμε τα αξιοθεατα κοντα μας;
Επεισης αν εχετε να μου προτεινετε και καποιο ξενοδοχειο.
Να σημειωσω οτι θα εχω και τα δυο μου παιδακια μαζι.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Πάμε κι εμείς τέλη Ιουνίου Ρώμη οικογενειακώς και έχουμε κλείσει στο Hotel Fiori http://www.booking.com/hotel/it/hotelfiorirome.el.html?aid=311101;label=hotel-81613-it-TdQNDt4BUlBDIXHbRteJqAS26947533617:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=cf65be95556e0cbfabbcc497842caf87;dcid=4;ucfs=1;srfid=2f7e070565eaa303f5d1d8ecd773c14a3a1ee9b4X1
 
Last edited:

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
To τραμ βολεύει για να πάμε στα πιο τουριστικά-ιστορικά μέρη του κέντρου?
Φτάνουμε στη 1 τη νύχτα στο αεροδρόμιο. Πώς μπορούμε να φτάσουμε στο ξενοδοχείο χωρίς ταξί?
Γενικά σαν ξενοδοχείο αξίζει?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
To τραμ βολεύει για να πάμε στα πιο τουριστικά-ιστορικά μέρη του κέντρου?
Φτάνουμε στη 1 τη νύχτα στο αεροδρόμιο. Πώς μπορούμε να φτάσουμε στο ξενοδοχείο χωρίς ταξί?
Γενικά σαν ξενοδοχείο αξίζει?
Τραμ νουμερο 8 και κατεβαίνεις στην τελευταία στάση Argentina και από εκεί είσαι σε όλα πάρα πολύ κοντά, μην πω δίπλα.

Εδώ έχει χάρτες για τις διαδρομές των μμμ http://www.atac.roma.it/page.asp?p=18

Τώρα για το αεροδρόμιο που λες, πες μας σε ποιο φτάνεις ή γκουγκλαρε το στο ιντερνετ και στη σελίδα του θα βρεις τρόπους μετακίνησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom