Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

papotheo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
αυτο θα κάνω..θα πάρω την ταυτοτητα του τη κανονικη και την πιστωτικη μαζι μου..Το ιδιο προβλημα ισχιει και για την γκαλερια borgese που εκλεισα..αλλα εκει στην αποδειξη φενετε το ονομα μου του λαχιστον.Ελπιζω να μην αντιμετωπίσω προβλημα, Εχω ανχωθεί πολυ γιατι τα λεφτα τα πήραν ήδη !!!!

Ευχαριστ'ω πολύ για την βοήθεια !!

Έστειλα e-mai στα εκδοτήρια του Βατικανού και μου απάντησαν πριν λίγο και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και οτι μπορω να πάρω εγω τα εισιτήρια με το voucher !!!
Ούτε εμένα μου είχαν ζητήσει ταυτότητα ούτε και σε κανέναν απ΄αυτούς του ήταν μπροστά μου.
Στο site τους λέει οτι η ταυτότητα απαιτείται, αλλά στην πράξη δεν ζητάνε... Μην αγχώνεσαι, δε θα έχεις πρόβλημα!
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Γεια σας. Έχω διαβάσει πως μπορείς να δεις τον πάπα στα μπαλκόνια κάθε Τετάρτη ή κάθε Κυριακή. Τελικά πήγε κάποιος να μου πει τι ισχύει απ' τα δύο και τί ώρα περίπου εμφανίζεται για να πάμε; Ευχαριστώ
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ μια Κυριακή που είχα πάει, γύρω στις 10, είχε ξεκινήσει η λειτουργία αλλά γίνονταν μέσα στον άγιο Πέτρο. Ενώ έξω δεν είχε καθόλου κόσμο, μέσα πανικός! Αλλά μέχρι την ώρα που έφυγα δεν υπήρχε κάποιο σημάδι ότι θα βγει εγώ ο Πάπας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Γεια σας. Έχω διαβάσει πως μπορείς να δεις τον πάπα στα μπαλκόνια κάθε Τετάρτη ή κάθε Κυριακή. Τελικά πήγε κάποιος να μου πει τι ισχύει απ' τα δύο και τί ώρα περίπου εμφανίζεται για να πάμε; Ευχαριστώ
Γενικες πληροφοριες...
http://www.papalaudience.org/information
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας. Έχω διαβάσει πως μπορείς να δεις τον πάπα στα μπαλκόνια κάθε Τετάρτη ή κάθε Κυριακή. Τελικά πήγε κάποιος να μου πει τι ισχύει απ' τα δύο και τί ώρα περίπου εμφανίζεται για να πάμε; Ευχαριστώ
απαντω μονο κ μονο επειδη μου κανει εντυπωση (αρνητική) αυτη η ερωτηση.
1. ο Πάπας δεν ειναι αξιοθέατο
3. δεν κατοικεί εκεί αλλά σε ένα απλό διαμέρισμα στο "ξενοδοχείο" των καρδιναλίων του Βατικανού.
3. ο ιδιος εχει πει: μην κοιτάτε τη ζωή από το μπαλκόνι. ο Ιησούς είναι στο δρομο.

δηλαλή μην περιμένεις να δεις τον Πάπα Φραντζεσκο στο μπαλκόνι αυτό.
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
απαντω μονο κ μονο επειδη μου κανει εντυπωση (αρνητική) αυτη η ερωτηση.
1. ο Πάπας δεν ειναι αξιοθέατο
3. δεν κατοικεί εκεί αλλά σε ένα απλό διαμέρισμα στο "ξενοδοχείο" των καρδιναλίων του Βατικανού.
3. ο ιδιος εχει πει: μην κοιτάτε τη ζωή από το μπαλκόνι. ο Ιησούς είναι στο δρομο.

δηλαλή μην περιμένεις να δεις τον Πάπα Φραντζεσκο στο μπαλκόνι αυτό.

To ότι θέλουμε να πάμε σε ακρόαση του πάπα σημαίνει ότι είναι αξιοθεατο;;; Τέλοσπάντων... Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση.
 

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Καλησπέρα και απο μενα!
κατευθείαν στο ψητό :p
Τα Χριστούγεννα πετάω για Ρώμη για ενα τετραήμερο. Είμαστε φοιτητές και ψάχναμε κάτι οικονομικό,βρήκαμε αυτό

https://www.booking.com/hotel/it/ad...7ae82aa760b360549a3d71388e5X1;highlight_room=

Μου φάνηκε καλό γιατί βρίσκεται δίπλα στο σταθμό του μετρό,είναι πολύ οικονομικό, και μέσα φαίνεται αξιοπρεπές. Πώς σας φαίνεται?
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
δεν έχει και τα καλύτερα σχόλια από άποψη ασφάλειας της τοποθεσίας. Τώρα αν αυτό δεν σε πειράζει σαν απόσταση από το κέντρο δεν είναι τελείως απαγορευτική.
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα. Η τιμή είναι αρκετά χαμηλή, όμως μπορείς να βρεις κάτι ακόμα καλύτερο. Δεν χρειάζεται να μείνεις γύρω από το termini.
Δες αυτό κοντά στο Laterano. Eγώ είχα μείνει λίγο πιο νότια (στη στάση Re di Roma) και δεν είχα κανένα πρόβλημα στις μετακινήσεις.
https://www.booking.com/hotel/it/b-...22d9a2503fda4bcf2963c1f4fefece2c33d81X3;map=1

Mπορείς να ψάξεις και στην περιοχή του Trastevere (δεν πάει το μετρό) ή γύρω από το Vaticano (στάσεις Lepanto και Οttaviano).
 

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Περιοχή μη προσβάσιμη με μετρό δεν θα την προτιμούσα.
Αρα απο ότι κατάλαβα οι στάσεις Lepanto και Οttaviano είναι προτιμότερες απο Termini για να μείνουμε?
Προτείνετε δηλαδη ακύρωση του Adorasuite (εχουμε κανει κρατηση με δυνατοτητα δωρεαν ακυρωσης) και να κλεισουμε καποιο κοντα σε Lepanto και Οttaviano με λιγα παραπανω χρηματα?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom