Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Το πρωι στο μουσειο του Βατικανο η ουρα ηταν πραγματικα απογουτευτικη, 2-3 ωρες ειναι και η δικια μου εκτιμηση. Ειχα βγαλει εισητηριο 16+4 €, οπως ειπωθηκε και παραπανω, απο το ιντερνετ, εδειξα το pdf απο το κινητο και περασα μπροστα απο ολους, μαζι μια μικρη ομαδα ασχετοι μεταξυ μας 10-20 ατομα. Η κρατηση εχει ωρα, απ' οτι καταλαβα οι ωρες δεν ειναι και πολυ αυστηρες, ειχα πληρωσει για τις 11:30 και εφτασα μια ωρα νωριτερα στα ταμεια (που ηταν αδεια) μου δωσαν αμεσα το μαγνητικο εισητηριο. Οταν βγηκα περιπου το μεσημερι η ουρα ειχε εξαφανιστει. Βγαινεις διπλα απο την εισοδο.
Οποτε οποιος εχει σκοπο να παει νωρις το πρωι προτεινω να δωσει τα 4ευρω επιπλεον. Για μεσημερι/απογευμα ομως οχι δεν χρειαζεται καθολου.
 

black forest

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Την Τετάρτη που επισκέφθηκα το μουσείο του Βατικανού, κατά τις 9:30 το πρωί δεν υπήρχε καθόλου ουρά.Αντιθέτως κατά τις 12:30 με 1 που βγήκα ήταν τεράστια.Νομίζω πρέπει να σαι λίγο τυχερός. Το καλύτερο πάντως είναι να κλείσεις εισητήριο( η ώρα που θα κλείσεις δεν έχει σημασία όπως είπε και ο οrck , εγώ έφτασα μισή ώρα μετά και μπήκα κανονικά εννοείται)
 

sakis114

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ....
χαιρεται και χρονια πολλα.εχω μια ερωτηση για το roma pass.ξερω πως εχει συζητηθει πολυ το θεμα απλα επειδη εχω μπερδευτει θα ρωτησω.θελω να αγορασω την roma pass με τα 36 ευρω για 3 μερες.γυρισε πριν λιγες μερες ενασ φιλος μου απο Ρωμη και μου ειπε οτι την αγορασε και πως εμπαινε δωρεαν σε ολα τα μουσεια για 3 μερες,οπως και στο βατικανο.εδω ομως σε σχολια βλεπω πως δεν συμπεριλαμβανεται το βατικανο.μπορει καποιος να μου πει με ακριβεια τι περιλαμβανει η roma pass?ευχαριστω εκ των προτερων :)
Καλησπέρα γύρισα 22/10/2015 Χρησιμοποίησα τη ROMA PASS είναι για όλα τα Λεωφορεία -Μετρό - Τραμ και έχεις έκπτωση στο λεωφορείο από CIAMPINO εγώ το χρησιμοποιήσα εκτος απο τα ΜΜΕ και για το Colloseo και (Δωρεάν ) και για το μουσείο του Λεονάρντο ντα Βίντσι ( Εκπτωση ) Στο Βατικανό δεν περνάει γιατί ...είναι άλλο Κράτος ...(Ετσι μου είπαν ... ) για την βασιλική του Αγίου Πέτρου δεν έχει εισιτήριο ,εχει για το μουσείο του Βατικανου και για την Sistine Chapel (25 € ) τα οποια έβγαλα μέσα στην βασιλική του Αγίου Πέτρου (μπαίνοντας Αριστερά )και είχα προτεραιότητα στην Αμέτρητη ΟΥΡΑ
Αν δεν είσαι και πολύ του Μουσείου μπορείς να βγάλεις το εισητήριο 1 η 2 η 3 Ημερών συμφέρουν και αυτά
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
,εχει για το μουσείο του Βατικανου και για την Sistine Chapel (25 € ) τα οποια έβγαλα μέσα στην βασιλική του Αγίου Πέτρου (μπαίνοντας Αριστερά )και είχα προτεραιότητα στην Αμέτρητη ΟΥΡΑ
Για τα μουσεια του Βατικανου,πληρωσες 25 ευρω;στην σελιδα,αναφερει 16 ευρω.Πηρες καποια ξεναγηση;
 

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα γύρισα 22/10/2015 Χρησιμοποίησα τη ROMA PASS είναι για όλα τα Λεωφορεία -Μετρό - Τραμ και έχεις έκπτωση στο λεωφορείο από CIAMPINO εγώ το χρησιμοποιήσα εκτος απο τα ΜΜΕ και για το Colloseo και (Δωρεάν ) και για το μουσείο του Λεονάρντο ντα Βίντσι ( Εκπτωση ) Στο Βατικανό δεν περνάει γιατί ...είναι άλλο Κράτος ...(Ετσι μου είπαν ... ) για την βασιλική του Αγίου Πέτρου δεν έχει εισιτήριο ,εχει για το μουσείο του Βατικανου και για την Sistine Chapel (25 € ) τα οποια έβγαλα μέσα στην βασιλική του Αγίου Πέτρου (μπαίνοντας Αριστερά )και είχα προτεραιότητα στην Αμέτρητη ΟΥΡΑ
Αν δεν είσαι και πολύ του Μουσείου μπορείς να βγάλεις το εισητήριο 1 η 2 η 3 Ημερών συμφέρουν και αυτά
Καλησπέρα γύρισα 22/10/2015 Χρησιμοποίησα τη ROMA PASS είναι για όλα τα Λεωφορεία -Μετρό - Τραμ και έχεις έκπτωση στο λεωφορείο από CIAMPINO εγώ το χρησιμοποιήσα εκτος απο τα ΜΜΕ και για το Colloseo και (Δωρεάν ) και για το μουσείο του Λεονάρντο ντα Βίντσι ( Εκπτωση ) Στο Βατικανό δεν περνάει γιατί ...είναι άλλο Κράτος ...(Ετσι μου είπαν ... ) για την βασιλική του Αγίου Πέτρου δεν έχει εισιτήριο ,εχει για το μουσείο του Βατικανου και για την Sistine Chapel (25 € ) τα οποια έβγαλα μέσα στην βασιλική του Αγίου Πέτρου (μπαίνοντας Αριστερά )και είχα προτεραιότητα στην Αμέτρητη ΟΥΡΑ
Αν δεν είσαι και πολύ του Μουσείου μπορείς να βγάλεις το εισητήριο 1 η 2 η 3 Ημερών συμφέρουν και αυτά
Γιατι πληρωσες στο δευτερο μουσειο?αφου εχεις δωρεαν τις 2 πρωτες εισοδους στα μουσεια.μηπως δεν συμπεριλαμβανοταν στο ρομα πασ?και οντως γιατι πληρωσες 25 για βατικανο?
 

Konstantina28

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Παραθέτω κι εδώ το ερώτημα, καθότι δεν πήρα απάντηση στο topic με τα γαμήλια. Ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με το εξής: σκοπεύω να κλείσω εντός των ημερών εισιτήρια από Ρώμη για Φλωρεντία με τραίνο...καθότι φτάνουμε στη Ρώμη 17:45 (FCO) και θα χρειαστεί να περιμένουμε κάποια ώρα στο αεροδρόμιο για παραλαβή βαλίτσας, είναι ασφαλές το δρομολόγιο των 19:50 από τον σταθμό Terimini για Φλωρεντία; Πώς το βλέπετε;
Γειά σου Βασιλική! Γενικά το αεροδρόμιο Ciampino είναι πολύ μικρό και οι βαλίτσες φτάνουν αμέσως, δηλαδή δεν χρειάζεται να περιμένεις παραπάνω από 10-15 λεπτά. Ας πούμε δηλαδή ότι 18.00 έχεις τις βαλίτσες και ετοιμάζεσαι προς το τέρμινι. Πώς θα πας; Εάν περιμένεις τα λεωφορεία που πηγαίνουν προς το τέρμινι ας πούμε ότι επόμενη αναχώρηση να είναι σε 20 λεπτά. Υπολόγισε και 1 ώρα να φτάσεις στο τέρμινι γιατί εκείνη την ώρα έχει κίνηση, άρα 19.20. Φτάνεις στο σταθμό , αλλά τι θα γίνει σε περίπτωση που η πτήση έχει καθυστέρηση; Δεν ξέρω, εάν έρθουν όλα στην ώρα τους λογικά 19.00-19.30 θα είσαι στο τέρμινι αλλά φοβάμαι τις καθυστερήσεις...
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παραθέτω κι εδώ το ερώτημα, καθότι δεν πήρα απάντηση στο topic με τα γαμήλια. Ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με το εξής: σκοπεύω να κλείσω εντός των ημερών εισιτήρια από Ρώμη για Φλωρεντία με τραίνο...καθότι φτάνουμε στη Ρώμη 17:45 (FCO) και θα χρειαστεί να περιμένουμε κάποια ώρα στο αεροδρόμιο για παραλαβή βαλίτσας, είναι ασφαλές το δρομολόγιο των 19:50 από τον σταθμό Terimini για Φλωρεντία; Πώς το βλέπετε;
Μπορείς να κλείσεις τρένο απο το ciampino, το χωριό όχι το αεροδρόμιο. Είναι 5-10 λεπτά απο το αεροδρόμιο και δεν θα έχει κίνηση. Φυσικά θα αλλάξεις τρένο στην Ρώμη. Απο το αεροδρόμιο στο σταθμο του χωριού θα πας είτε με λεωφορείο (δεν ξέρω τις ώρες δρομολογίων) είτε με ταξί.
 

sakis114

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ....
Για τα μουσεια του Βατικανου,πληρωσες 25 ευρω;στην σελιδα,αναφερει 16 ευρω.Πηρες καποια ξεναγηση;
Οχι δεν πήρα ξενάγηση ..... Αν θυμάμε καλά τα υπόλοιπα είναι Φόροι ....το εισητήριο το έβγαλα μέσα Στη Βασιλική του Αγίου Πέτρου
 

sakis114

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ....
Γιατι πληρωσες στο δευτερο μουσειο?αφου εχεις δωρεαν τις 2 πρωτες εισοδους στα μουσεια.μηπως δεν συμπεριλαμβανοταν στο ρομα πασ?και οντως γιατι πληρωσες 25 για βατικανο?
Μάλλον δεν Περιλαμβανόταν ....25€ για την Sistine Chapel και οχι για την Βασιλική ,,Η (Εκκλησία ) ειναι δωρεάν ή Sistine Chapel είναι Μουσείο έξω απο τον περίβολο
 

sakis114

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ....
καλησπερα.θα ηθελα να σε ρωτησω που βρηκες τα μαγαζια για πρωινα που λεσ που βρηκες και τιμες?

καλησπερα.εκλεισα αυτο το ξενοδοχειο για δεκεμβριο για ρωμη.θα ηθελα να μου πειτε πως σας φαινεται σαν ξενοδοχειο και σαν τοποθεσια.ευχαριστω πολυ
http://www.booking.com/hotel/it/argentinaroma.el.html?label=gen173nr-15CAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaFyIAQGYAQi4AQTIAQTYAQPoAQE;sid=90682fdcfc86492d3111f6b6b0d611ba;dcid=4;checkin=2015-12-13;checkout=2015-12-17;dist=0;group_adults=2;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=e7861053635e0e599ec8424d72b1ac313788b2c5X1;type=total;ucfs=1&
Η περιοχή από άποψη συγκοινωνίας είναι πολύ καλή ...τα έχεις ολα δίπλα σου ...Βγάλε και Κάρτα 1 η 2 η 3 ημερών και πας όπου θες ....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.028
Likes
6.415
Δεν χρειάζεται. Λεωφορείο για μετρό Anagnina και από εκεί με το μετρό για τερμινι, χίλιες φορές(μπορεί να λέω και λίγες) τα έχουμε γράψει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.762
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom