Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μπορειτε επισης να βρειτε δωματιο η σπιτι μεσω της airbnb.
Για περιοχη προτεινω το Trastevere. Δεν ειναι ακριβως κεντρο αλλα ευκολα προσβασιμη και με συγκοινωνια και με τα ποδια (αν σας αρεσει το περπατημα οπως και σε εμενα). Σιγουρα εκει θα ξαναμεινω και για την ατμοσφαιρα και για τις τιμες.
Η συμβουλη της ημερας: Διαβασε travelstories και θα γινεις εξπερ πριν καν φτασεις! :lol:
 

CastaDiva

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
παιδια η περιοχη nomentano ξερει καποιος να μου πει με σιγουρια ποση ωρα ειναι απο τα πιο κεντρικα σημεια(ναβονα,τρεβι) με περπατημα?για αρχες μεσα φεβρουαριου ενδιαφερομαστε γιατα καταλυματα 'Lotus Rooms' και 'Villa borghese guest house' πως σας φαινονται(δυστυχως δεν μπορω να επικολλησω το λινκ στο booking).εχει επισης καποιος προχςιρη την πληροφορια μεχρι τι ωρα κυκλοφορουν το μςτρο και τα λεωφορεια?(αυτη η περιοχη εξυπηρετειται απο νυχτεριμα δρομολογια?)
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εμείς θα μείνουμε εδώ https://www.airbnb.gr/rooms/7614421
Μικρό αλλά πολύ οικονομικό και πολύ κεντρικά (απ ότι κατάλαβα πας ποδαράτο στα περισσότερα αξιοθέατα σωστά?)
 

vasiliki956

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ταυλάνδη
Μπορειτε επισης να βρειτε δωματιο η σπιτι μεσω της airbnb.
Για περιοχη προτεινω το Trastevere. Δεν ειναι ακριβως κεντρο αλλα ευκολα προσβασιμη και με συγκοινωνια και με τα ποδια (αν σας αρεσει το περπατημα οπως και σε εμενα). Σιγουρα εκει θα ξαναμεινω και για την ατμοσφαιρα και για τις τιμες.
Η συμβουλη της ημερας: Διαβασε travelstories και θα γινεις εξπερ πριν καν φτασεις! :lol:
Ευχαριστώ πολύ Dina Z απλά εμείς θα μείνουμε στο termini ωστε να είμαστε κοντά στο αεροδρόμιο με το λεοφωρείο.έχετε να προτείνετε μαγαζιά για καφέ και φαγητό όπου να μην είναι τόσο τουριστικά και πανάκριβα.όσο έχω διαβάσει για την ρ'ώμη παντου λένε για την πίτσα και την μακαρονάδα δεν θέλω όμως σε όλο το τριήμερο πιτσα και μακαροναδα χιχι
ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά βλεπω υπάρχουν πολλές γνώσεις μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα παω Ρώμη σε 10 μερες μαζι με δυο φίλες μου και ψάχνω μια περιοχή οικονομική κοντά στο κέντρο να μείνουμε εκτός απο το τερμινι δεν μας απασχολεί το ξενοδοχείο το θελουμε για εναν ύπνο και ενα μπάνιο και να είμαστε κοντά
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Καλησπέρα παιδιά βλεπω υπάρχουν πολλές γνώσεις μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα παω Ρώμη σε 10 μερες μαζι με δυο φίλες μου και ψάχνω μια περιοχή οικονομική κοντά στο κέντρο να μείνουμε εκτός απο το τερμινι δεν μας απασχολεί το ξενοδοχείο το θελουμε για εναν ύπνο και ενα μπάνιο και να είμαστε κοντά
Αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις απο το ξενοδοχειο, εμεις οταν ειχαμε παει Ρώμη το 2015 ειχαμε μεινει στο hotel Margaret.
Δεν ειναι μεσα στο κεντρο, ειναι 15' περπατημα. Οσο περιπου και το Termini.

Ειχαμε δωσει 35€\μερα για δικλινο με πρωινο που ειχαμε κλεισει αρκετο καιρο πριν ομως.

Ηταν καθαρα και ειχε ικανποιητικο πρωινο.
Τα μειονεκτηματα ηταν οτι ηταν μικρο το δωματιο και οτι ειχε πολυ θορυβο απο τον δρομο!

Προσωπικα δεν θα ξαναεμενα εκει. Θα προτιμουσα κατι πιο ανετο, ωστοσο εχε το στα υποψιν σου αφου λες οτι δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις.
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις απο το ξενοδοχειο, εμεις οταν ειχαμε παει Ρώμη το 2015 ειχαμε μεινει στο hotel Margaret.
Δεν ειναι μεσα στο κεντρο, ειναι 15' περπατημα. Οσο περιπου και το Termini.

Ειχαμε δωσει 35€\μερα για δικλινο με πρωινο που ειχαμε κλεισει αρκετο καιρο πριν ομως.

Ηταν καθαρα και ειχε ικανποιητικο πρωινο.
Τα μειονεκτηματα ηταν οτι ηταν μικρο το δωματιο και οτι ειχε πολυ θορυβο απο τον δρομο!

Προσωπικα δεν θα ξαναεμενα εκει. Θα προτιμουσα κατι πιο ανετο, ωστοσο εχε το στα υποψιν σου αφου λες οτι δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις.
Σε ευχαριστω πολυ θα το κοιτάξω
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.495
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μια μικρή ενημερωτική συνεισφορά και από εμένα για την Ρώμη.
Αγαπάμε Panini!! Αλλά όχι από τα ετοιμα της βιτρίνας... Από αυτά που σου κόβει επιτόπου φρέσκο τυράκι και αλλαντικά, και τα υλικά προσγειώνονται σε υπέροχο ζεστό αλλά και τραγανό παραδεισένιο ψωμάκι. Τα αγαπημένα μου:

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...10522835-Reviews-La_Salumeria-Rome_Lazio.html
Πάρα πολύ ωραίο, επίσης ιδανικό να καθίσεις σε κάποιο από τα τραπεζάκια του και να απολαύσεις ένα ποτήρι (μπουκάλι) κρασί συνοδεία ποικιλίας αλλαντικών κ τυριών.

https://www.tripadvisor.co.uk/Restaurant_Review-g187791-d10210743-Reviews-Sack_Food-Rome_Lazio.html
Καταπληκτικό, ο υπάλληλος μου έκοψε τυράκια να δοκιμάσω για να διαλέξω πιο τυρί προτιμώ στο panini μου.

Επίσης λατρέψαμε αυτό το μαγαζί για βραδινά ποτάκια, πολύ ωραίες μουσικές και κόσμος. Ιδανικό και για καφεδάκι δίπλα στο τζάκι του.
http://www.etabli.it
 

vasiliki956

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ταυλάνδη
Καλημέρα και καλως σας βρήκα ΅!
ταξιδευω για ρωμη 12/1 και επιστρεφω 15/1 εχω αγχωθει πολυ γιατι ειναι το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο ..έχω κλεισει εισητηρια και ξενοδοχειο το eurostars roma aeterna βρίσκεται Via Casilina, επειδη θα φτασω στο αεροδρόμιο ciampino σκεφτομαι να παρω λεωφορειο απο εκει για να φτάσω termini αλλα απο termini μαλλον με τα πόδια μεχρι το ξενοδοχειο προσοαθω να βρω τις γραμμες των λεοφωρειον και πραγματικα εχω καταμπερδευτει υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει απο το termini πως μπορω να βρεθω στο ξενοδοχειο με το λεοφωρειο γιατι φτανω πολυ αργα το βραδυ ?και πως αγοράζουμε εισητηρια για τα λεωφορεια θέλω να πω υπάρχει κατι αντίστοιχο όπως εμεις που έχουμε τα περίπτερα??
και κατα την γνώμη αυτων που έχουν επισκεφτει την ρώμη τι αξίζει περισσότερο για ενα τρίημερο στην ρώμη .?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα και καλως σας βρήκα ΅!
ταξιδευω για ρωμη 12/1 και επιστρεφω 15/1 εχω αγχωθει πολυ γιατι ειναι το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο ..έχω κλεισει εισητηρια και ξενοδοχειο το eurostars roma aeterna βρίσκεται Via Casilina, επειδη θα φτασω στο αεροδρόμιο ciampino σκεφτομαι να παρω λεωφορειο απο εκει για να φτάσω termini αλλα απο termini μαλλον με τα πόδια μεχρι το ξενοδοχειο προσοαθω να βρω τις γραμμες των λεοφωρειον και πραγματικα εχω καταμπερδευτει υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει απο το termini πως μπορω να βρεθω στο ξενοδοχειο με το λεοφωρειο γιατι φτανω πολυ αργα το βραδυ ?και πως αγοράζουμε εισητηρια για τα λεωφορεια θέλω να πω υπάρχει κατι αντίστοιχο όπως εμεις που έχουμε τα περίπτερα??
και κατα την γνώμη αυτων που έχουν επισκεφτει την ρώμη τι αξίζει περισσότερο για ενα τρίημερο στην ρώμη .?
Καλησπέρα.
Σου δίνω το λινκ από το σάιτ του ξενοδοχείου σου για το πως μπορείς να φτάσεις σε αυτό: http://www.eurostarshotels.co.uk/eurostars-roma-aeterna/map.html Το νυχτερινό που βολεύει είναι το Ν18 στάση Ponte Casilino. Εισιτήρια βρίσκεις μέσα στον σταθμό, πριν βγεις από την έξοδο για τα λεωφορεία. σε κάτι σαν περίπτερο/κιόσκι.
Με τα πόδια θα σας πάρει 40'
Μπορείς να βρεις άκρη με τα ΜΜΜ είτε μέσα από το google maps
https://www.google.gr/maps/dir/41.9...52!2d41.8889187!2m2!6e4!8j1484087691!3e3!5i13
είτε από εδώ
http://viaggiacon.atac.roma.it/index.html?language=eng
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλημέρα και καλως σας βρήκα ΅!
ταξιδευω για ρωμη 12/1 και επιστρεφω 15/1 εχω αγχωθει πολυ γιατι ειναι το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο ..έχω κλεισει εισητηρια και ξενοδοχειο το eurostars roma aeterna βρίσκεται Via Casilina, επειδη θα φτασω στο αεροδρόμιο ciampino σκεφτομαι να παρω λεωφορειο απο εκει για να φτάσω termini αλλα απο termini μαλλον με τα πόδια μεχρι το ξενοδοχειο προσοαθω να βρω τις γραμμες των λεοφωρειον και πραγματικα εχω καταμπερδευτει υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει απο το termini πως μπορω να βρεθω στο ξενοδοχειο με το λεοφωρειο γιατι φτανω πολυ αργα το βραδυ ?και πως αγοράζουμε εισητηρια για τα λεωφορεια θέλω να πω υπάρχει κατι αντίστοιχο όπως εμεις που έχουμε τα περίπτερα??
και κατα την γνώμη αυτων που έχουν επισκεφτει την ρώμη τι αξίζει περισσότερο για ενα τρίημερο στην ρώμη .?
Καλησπερα και απο εμενα!

Αρχικα το ξενοδοχειο σου, στην περιοχη που βρισκεται δεν θα σε βολεψει καθολου. Για τριημερο Ειναι αρκετα μακρια απο αυτο που θεωρουμε κεντρο και που θα κινειστε περισσοτερο. Αν υπαρχει η δυνατοτητα να ακυρωθει και να βρεθει κατι αλλο θα σας βολευε σιγουρα περισσοτερο. Ενα ξενοδοχειο στις στασεις barberini, spagna, via veneto και στη γυρω περιοχη θα ηταν οτι πρεπει, αλλιως θα σας φανε οι αποστασεις.

Πραγματα που μπορεις να δεις ειναι η φοντανα ντι τρεβι, τα ισπανικα σκαλια, το πανθεον, πλατεια ναβονα και βενετσια, πλατεια ποπολο. Παρκο βιλα μποργκεζε.

Ωραιο μερος για φαγητο και για καφεδακι επισης το βραδακι ειναι το τραστεβερεκαι και το Μοντι. Ειδικα το μοντι εμενα μου αρεσε πολυ. Βολτα διπλα στον τιβερη ειναι κατι που θα πρεπει να το προγραμματισετε οπωσδηποτε

Απο εκει και περα δεν ξερω αν σας αρεσουν τα τουριστικα μερη αλλα σιγουρα επισκεψη βατικανο και κολοσαιο επιβαλονται!! Απλα να ξερεις οτι θελουν να αφιερωσεις πολλες ωρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom