Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Παιδιά ξερει κάνεις αν η στάση της terravision που σε πάει από Ciampino στο κέντρο είναι ακριβώς έξω απ το αεροδρόμιο ή βρίσκεται σε άλλο σημείο???
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Παιδιά ξερει κάνεις αν η στάση της terravision που σε πάει από Ciampino στο κέντρο είναι ακριβώς έξω απ το αεροδρόμιο ή βρίσκεται σε άλλο σημείο???
Ακριβως απ εξω ειναι. Οπως βγεις εκει στα αριστερα ειναι, στα 30 μετρα.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπερα

Ελεγα να κλεισω σε ενα ζευγαρι ηλικιωμενων ανθρωπων ενα tour στη Ρωμη με hop on hop off λεωφορειο. Αρχικα σαν ιδεα ειναι καλη ή προτεινεται κατι αλλο? Και αν ναι απο που προτεινεται να κλεισω τα εισιτηρια? Εχω βρει πολλα site και ειναι ολα παρομοιες τιμες

Θα βρισκονται εκει για 4 μερες αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να περπατανε ολη μερα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
δεν νομιζω να υπαρχουν διαφορες στις τιμες,ας τους κλεισει η ρεσεψιον οποτε κλεινουν για οποτε θελουν,καλο ειναι να παρουν για 2 μερες ωστε την δευτερη η να δουν οτι δεν προλαβαν η να το χρησιμοποιησουν σαν μεταφορικο μεσο.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Μπορει καποιος να μου πει αν αξιζει να παω Ρωμη (και πιο βορεια) το Φεβρουαριο για ταξιδι με τρενα και ετσι, πως ειναι σαν μηνας?
Kι εμείς που είχαμε πάει αρχές Μαρτίου στη Ρώμη πετύχαμε ένα 5μερο ηλιοφάνειας και καλού καιρού. Οπότε αν είστε και λίγο τυχεροί ίσως έχετε καλό καιρό. Πιο βόρεια όμως σίγουρα έχει πολλές βροχοπτώσεις αυτό το μήνα! Καλά να περάσετε!
 
Last edited:

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Στη Ρώμη πήγα τον περασμένο Μάρτιο. Είχα δύο χρεωστικές μία visa και μία master card αλλά με καμία δε μπόρεσα να βγάλω εισητήρια για το Βατικανό. Υποχρεώθηκα σε ένα φίλο. Στην εκκλησία του Αγίου Πέτρου πήγαμε αρκετά νωρίς 9 παρά απ'ότι θυμάμαι είμασταν εκεί κ μαζί με τον τρούλο(όπου δεν είχε ουρά και γενικά ανεβήκαμε σχεδόν μόνοι μας) μας πήρε κανα 3ωρακι χαλαρά, οπότε μεσημέρι κατευθυνθήκαμε στα μουσεία, όπου ενώ ή μουν πεπεισμένη ότι θα βρω ουρά, δεν υπήρχε τπτ!!
Με το που φτάσαμε πήγαμε με το voucher στο ταμείο και πήραμε τα εισητήρια μας.
Το απόγευμα και ενώ φέυγαμε από τα μουσεία, περνώντας από την πλατεία του Αγίου Πέτρου γινόταν πανικός, τεράστια ουρά.

Όσον αφορά το Κολοσσαίο, πήγα μια Κυριακή (δεν ήταν τελευταία) πάλι νωρίς χωρίς εισητήριο. Περιμέναμε στη μικρή ουρά σκάρτα 10 λεπτά. Στα ταμεία εκεί πληρώνεις μόνο με κάρτα, είτε χρεωστική, είτε πιστωτική, το γράφουν απ'έξω από τα ταμία τους. Μετά την περιήγηση στο Κολοσσαίο, κατευθυνθήκαμε στη ρωμαική αγορά, όπου η ουρά ήταν τεράστια. Παρέκαμψα την ουρά και έδειξα το εισητήριο μου που είχα βγάλει νωρίτερα αλλά δε με άφησαν να μπω μου είπαν ότι πρέπει να καθίσω να περιμένω. Εκείνη την ώρα έπαθα μπλακ άουτ και ξέχασα αυτό που προτείνεται εδώ μέσα, δηλαδή να πάμε από τον Παλατίνο λόφο. Φέυγοντας με βαριά συνειδητοποιώ ότι έχουμε άλλη μία ευκαιρία και πάμε Παλατίνο. Σε 3 λεπτά είμασταν μέσα.

Πιστεύω γενικά ότι σε τέτοιου είδους αξιοθέατα, όσο νωρίτερα πας, τόσο λιγότερο κόσμο θα βρεις.
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Εγώ πετάω Δεύτερα και απ ότι είδα θα χει βροχές...
Ξενερα σκέτη να μη μπορείς να βολταρεις με την άνεσή σου
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλησπερα

Ελεγα να κλεισω σε ενα ζευγαρι ηλικιωμενων ανθρωπων ενα tour στη Ρωμη με hop on hop off λεωφορειο. Αρχικα σαν ιδεα ειναι καλη ή προτεινεται κατι αλλο? Και αν ναι απο που προτεινεται να κλεισω τα εισιτηρια? Εχω βρει πολλα site και ειναι ολα παρομοιες τιμες

Θα βρισκονται εκει για 4 μερες αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να περπατανε ολη μερα.
Νομίζω πως στο ξενοδοχείο που θα πάνε οι άνθρωποι μπορούν να ρωτήσουν για ημερήσιες εκδρομές ή τουρ μέσα στη πόλη...
Εμείς τα χαμε κλείσει μέσω του ξενοδοχείου που μεναμε
 

Evaathanasiou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση γιατί δεν ξέρω,σκοπεύω να πάω Ιταλία,Ρώμη ποιο είναι το αεροδρόμιο που με συμφέρει περισσότερο το τσιαμπινο ή το fuimichino??
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να κανω μια ερώτηση γιατί δεν ξέρω,σκοπεύω να πάω Ιταλία,Ρώμη ποιο είναι το αεροδρόμιο που με συμφέρει περισσότερο το τσιαμπινο ή το fuimichino??
To Fiumicino είναι το κεντρικό αεροδρόμιο της Ρώμης, από κει και πέρα όσον αφορά απόσταση, κόστος μεταφοράς στην πόλη κλπ. δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
.
Επισκεφθήκαμε το μουσείο, ημέρα Κυριακή αρχές Φεβρουαρίου. Η είσοδος ήταν δωρεάν αλλά η αναμονή στην ουρά, μία ώρα και σαράντα λεπτά. Επίσης έκλεινε νωρίτερα από τις άλλες ημέρες.
Καλησπέρα και από μένα! Θα ήθελα να μάθω αν είναι εύκολο τι ώρα πήγες για να έχω μία εικόνα.

Εάν υπάρχει κάποιος με εμπειρία στην αναμονή για είσοδο στο Βατικανό την Κυριακή που δίνουν δωρεάν είσοδο θα το εκτιμούσα. Τυγχάνει να είμαστε εκεί στις 26/2 και λέμε να το αξιοποιήσουμε γιατί δεν είναι και λίγα τα 40€.... Υπολογίζω να είμαστε εκεί κατά τις 08,00. Ευνοεί ότι μένουμε και δίπλα!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom