Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλύτερα εφόσον θα πας Ρώμη για πρώτη φορά καλύτερα να μείνεις κάπου πιο κεντρικά. Η EUR έχει κάποια απόσταση από το κέντρο και σίγουρα θα εξαρτάσαι από τα μέσα μαζικής μεταφοράς εκεί, γιατί αν είναι να μετακινείσαι με ταξί βάλε τη διαφορά και πήγαινε σε κάτι καλύτερο στο κέντρο.
Καλησπερα!! και εγω ψαχνω για ξενοδοχειο και χρειαζομαι λιγο βοηθεια εχω κλεισει στο rome center relais ειναι αναμεσα στην piazza del popolo και piazza di spagna αλλα εχω αγχωθει λιγο γιατι στελνω μνμ για να συννενοηθω για τις πληρωμες και δεν απανταει κανενας.... Σκεφτομαι να το ακυρωσω ... Εχετε να προτεινεται κατι καλο και αξιοπιστο? αυτη η τοποθεσια βολευει για να μην πολυχρησιμοποιω βραδυ συγκοινωνιες??? Εχω χαθει λιγο... Budget εως 120ευρω/ διανυκτερευση για αρχες οκτωβρη!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Προτείνω γύρω στη via Veneto,εχει μέτρο κοντα και ειναι λιγότερη η φασαρία από κέντρο.
 

skiadi

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Προτείνω γύρω στη via Veneto,εχει μέτρο κοντα και ειναι λιγότερη η φασαρία από κέντρο.
Καλησπερα!! και εγω ψαχνω για ξενοδοχειο και χρειαζομαι λιγο βοηθεια εχω κλεισει στο rome center relais ειναι αναμεσα στην piazza del popolo και piazza di spagna αλλα εχω αγχωθει λιγο γιατι στελνω μνμ για να συννενοηθω για τις πληρωμες και δεν απανταει κανενας.... Σκεφτομαι να το ακυρωσω ... Εχετε να προτεινεται κατι καλο και αξιοπιστο? αυτη η τοποθεσια βολευει για να μην πολυχρησιμοποιω βραδυ συγκοινωνιες??? Εχω χαθει λιγο... Budget εως 120ευρω/ διανυκτερευση για αρχες οκτωβρη!!
Προτείνω περιοχή Βατικανού - Πράτι και γύρω, όχι στο EUR είναι πολύ μακριά
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
αυτη η τοποθεσια βολευει για να μην πολυχρησιμοποιω βραδυ συγκοινωνιες???
Η περιοχή του ξενοδοχείου είναι πολύ κεντρική και σίγουρα θα σας βολέψει. Αν θέλετε να βγαίνετε βράδυ με τα πόδια τότε θα μπορούσατε να κοιτάξετε πιο κοντά σε Campo de Fiori ή Trastevere (βόρεια όμως κοντά στον Τίβερη).
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Και εμένα μια χαρά μου φαίνεται αυτό που έκλεισες... Συμφωνώ με katskats... Μόνο αν θέλετε να βγαίνετε το βράδυ ψάξτε λίγο πιο κάτω, αλλά μην φύγετε από το κέντρο... Είναι τέλειο (και πρακτικό βεβαίως) να μένεις κέντρο και να πηγαίνεις παντού περπατώντας...
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Ευχαριστω πολυ!! Σας εχει τυχει να μην μπορειτε να επικοινωνησετε με το ξενοδοχειο?? Στο booking δεν μπορω να πιασω γραμμη
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Μου έχει τύχει να αργήσουν να επικοινωνήσουν από το δωμάτιο, σε ερώτηση που τους έστειλα, μέσω booking. Η κράτηση όμως είχε γίνει κανονικά και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα, εν τέλει...
 

Maria v

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους...
Θέλω τα φώτα σας σε ότι αφορά τη Ρώμη...από τιμές πως είναι εννοώ η ζωή είναι ακριβή????
Το φαγητό στα εστιατόρια σε ότι αφορά την τιμουλα....
 

kioftes

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Σίδνεϊ
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω 2 ερωτήσεις αν μπορείτε να με διευκολύνεται...

1) Φτάνω Ρώμη στο αεροδρόμιο Ciampino στις 10:45 το πρωί και από εκεί πρέπει την ίδια μέρα απ' ευθείας να πάω στο αεροδρόμιο Fiumicino γιατί πετάω στις 15:45 το μεσημέρι.
Υπάρχει λεωφορείο που κάνει αυτή τη διαδρομή μεταξύ των 2 αυτών αεροδρομίων;
Αν πάω πρώτα τερμίνι... φοβάμαι μην τυχόν και δεν προλάβω να είμαι στο φιουμιτσίνο στην ώρα μου...
και αν πάρω ταξί... ξέρει κανείς πόσο θα μου κοστίσει;

2) Η επιστροφή μου είναι στις 06:45 από το αεροδρόμιο Ciampino... και έχω κοιτάξει για Terravision στις 04:30... και το παίρνεις από το τερμινι...
Ψάχνω ξενοδοχείο κοντά στο τερμίνι για να έχω άμεση πρόσβαση... αλλά από το διάβασμα εδώ μέσα δεν έχω πάρει κ τις καλύτερες εντυπώσεις όσον αφορά την περιοχή...
Αν μείνω σε άλλη περιοχή... πόσο δύσκολο θα είναι με τις συγκοινωνίες, ώστε να βρεθώ τουλάχιστον στις 05:00 το πρωί στο αεροδρόμιο;
 
Μηνύματα
38
Likes
33
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα παιδιά,
Ψάχνω ξενοδοχείο κοντά στο τερμίνι για να έχω άμεση πρόσβαση... αλλά από το διάβασμα εδώ μέσα δεν έχω πάρει κ τις καλύτερες εντυπώσεις όσον αφορά την περιοχή...
Αν μείνω σε άλλη περιοχή... πόσο δύσκολο θα είναι με τις συγκοινωνίες, ώστε να βρεθώ τουλάχιστον στις 05:00 το πρωί στο αεροδρόμιο;
Η περιοχή στο Τέρμινι μια χαρά είναι εκτός και αν είσαι με οικογένεια, μικρά παιδιά κτλ.. Σε σχέση με το κέντρο της Αθήνας πχ είναι μακράν πιο ασφαλές και ήσυχο.. Συνήθως αργά το βράδυ μόνο βλέπεις περίεργες φάτσες.
 

kioftes

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Σίδνεϊ
Θα ήμασταν με παιδιά αλλά ευτυχώς το μετανιώσαμε κ θα πάμε μόνο οι μαμάδες... αλλά κ πάλι το πολύ 10 με 11 το βράδυ μας βλέπω στο ξενοδοχείο.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση... γιατί είναι η μόνη σωτηρία αυτή η περιοχή για την ώρα που πρέπει να είμαι στο αεροδρόμιο...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα!
Φτάνω Ρώμη στο αεροδρόμιο Ciampino στις 10:45 το πρωί και από εκεί πρέπει την ίδια μέρα απ' ευθείας να πάω στο αεροδρόμιο Fiumicino γιατί πετάω στις 15:45 το μεσημέρι.
Υπάρχει λεωφορείο που κάνει αυτή τη διαδρομή μεταξύ των 2 αυτών αεροδρομίων;
Όχι. Δες εδώ για τις μετακινήσεις από και προς τα αεροδρόμια της Ρώμης
http://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en-/pax-cia-ciampino

Αν πάω πρώτα τερμίνι... φοβάμαι μην τυχόν και δεν προλάβω να είμαι στο φιουμιτσίνο στην ώρα μου...
και αν πάρω ταξί... ξέρει κανείς πόσο θα μου κοστίσει;
Στο σάιτ που σου έδωσα λέει ότι η ταρίφα από το Fiumicino στο Ciampino είναι 50 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.889
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom