Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ψάχνω ξενοδοχείο κοντά στο τερμίνι για να έχω άμεση πρόσβαση... αλλά από το διάβασμα εδώ μέσα δεν έχω πάρει κ τις καλύτερες εντυπώσεις όσον αφορά την περιοχή...
Ειχα μεινει στο Termini, δυτικα του σταθμου και ακομα κ τη νυχτα δεν υπηρχε προβλημα. Κ εγω ειχα ακουσει περιεργα για την περιοχη αλλα δεν επεσε στην αντιληψη μου τιποτα περιεργο/επικινδυνο
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μπορείς να πάς στο χρόνο που έχεις αλλά θα αλλάξεις μεταφορικό μέσο στο termini (από το termini μπορείς να πάρεις είτε λεωφορείο είτε τρένο). Πέρυσι που είχα κενό 4 ώρες μεταξύ των πτήσεων δεν είχα πρόβλημα (και ήταν πτήση εκτός Ευρώπης με ότι αυτό συνεπάγεται στο χρόνο για τον έλεγχο και την παράδοση αποσκευών). Για χρόνο υπολόγισε περίπου 1.15 (με αλλαγή σε τρένο)-1.45 λεπτά (με αλλαγή σε λεωφορείο).

Το κόστος κυμαίνεται από 5 έως 12 ευρώ αν επιλέξεις να πάρεις 2 λεωφορεία και 12 με 14 ευρώ αν επιλέξεις λεωφορείο και μετά τρένο.

Επίσης, απο τα καλύτερα site που έχω δει για να βλέπεις πιθανούς τρόπους μετακίνησης μεταξύ δύο τόπων (το οποίο πέφτει και ακριβώς στις τιμές που δίνει) είναι το https://www.rome2rio.com
 

kioftes

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Σίδνεϊ
Μπράβο ρε παιδιά!!! Ειλικρινά Ευχαριστώ πολύ!!!
Μου λύσατε όλες μου τις ανησυχίες με την διαμονή και την μεταφορά!!!!
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλησπέρα! Θα πάω Ρώμη αρχές Οκτωβρίου και σκέφτομαι να κάνω μονοήμερη στην πόλη Tivoli. Πείτε μου εντυπώσεις και πως πας απο Ρωμη! (2η εναλλακτική φλωρεντία... τι λέτε?)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ λέω να πας μονοήμερη στο Παρίσι με μια Ryanair. Αμα θεωρείς ότι μπορείς να δεις τη Φλωρεντία σε μια μονοήμερη, γιατί να περιοριστείς εκεί;
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Πόσες μέρες θα είσαι Ρώμη?
Η Φλωρεντία είναι σκότωμα για αυθημερόν, την ξεχνάς...
Δες και εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ημερήσιες-εκδρομές-από-Ρώμη.30684/
Μμμμ καλά υπό σκέψη είμαστε δεν έχουμε καταλήξει ακόμα και εννοείται πως δεν βλέπεις κανένα μέρος σε 1 ούτε 2 μέρες απλά έτσι να πάρουμε μια ιδέα! Πιο πολύ σκεφτόμασταν για Tivoli που μας άρεσε και είναι πιο κοντά. Οσο για το Παρίσι @taver θα το σκεφτώ σοβαρά!! ;););)
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
επειδή ζήτησε τη γνωμη μας πρέπει να τον κατευθυνουμε με το σωστο τροπο. κι αν το έχουμε κανει δεν σημαινει οτι ειναι και αντικειμενικα σωστο. κι εγώ έχω κανει ημερησιο από Ρωμη στη Σλοβενια-Τριεστε αλλα το θεωρώ οντως κουταμαρα.
ημερησιο στη Φλωρεντια με 90+Ε εισητήριο και ενα απλο πασαλειμμα της πολης ε δεν μπορώ να το προτεινω. αντικειμενικα δεν ειναι καθολου μα καθολου καλη επιλογη. φυσικά αν καποιος θελει να το κανει θα τον βοηθήσω όσο μπορώ. ο αρχικός ποστέρ έχει ξεκαθαρίσει νομίζω τις προθέσεις του. και συμφωνώ με το ποστ του Trav πιο πάνω. η κορυφαία εκδρομή από Ρώμη είναι στις λίμνες του νοτου. Castel Gandolfo κλπ.οπωσδήποτε με ΙΧ. 2η επιλογή για κατι πιο κοντά Tivoli-villa d' Este.
Μήπως γνωρίζεις με συγκοινωνία πως μπορώ να πάω Tivoli και πόση ώρα περίπου είναι?
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Καλησπέρα! Θα πάω Ρώμη αρχές Οκτωβρίου και σκέφτομαι να κάνω μονοήμερη στην πόλη Tivoli. Πείτε μου εντυπώσεις και πως πας απο Ρωμη! (2η εναλλακτική φλωρεντία... τι λέτε?)
Μία ερώτηση. Τόσες πολλές ημέρες θα πάτε Ρώμη, που περισσεύει και χρόνος για ημερήσια?
 

8anstavrop

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Ξέχνα τη Ρώμη και κλείσε Τοσκάνη - Βενετία και γενικά βόρια Ιταλία. Ρώμη άθλια ξενοδοχεία, άθλιο φαγητό και ταλαιπωρία ... Το μόνο που απόλαυσα με τη γυναίκα μου ήταν το κάστρο του Αγγέλου τη νύχτα με βιολιά κτλ... ασύλληπτο μέρος για φαγητό και ποτό πάνω στο ποτάμι. Στις πλατείες πανικός και τρέλα για ένα ταρτούφο παγωτό. Τίβολι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο , προτίμησα Νάπολι και Πομπηία (κάηκαν τα πόδια μου). Η Φλωρεντία είναι μαγική αλλά πρέπει να έχεις διαβάσει την ιστορία της που πας για να μαγευτείς.
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Ξέχνα τη Ρώμη και κλείσε Τοσκάνη - Βενετία και γενικά βόρια Ιταλία. Ρώμη άθλια ξενοδοχεία, άθλιο φαγητό και ταλαιπωρία ... Το μόνο που απόλαυσα με τη γυναίκα μου ήταν το κάστρο του Αγγέλου τη νύχτα με βιολιά κτλ... ασύλληπτο μέρος για φαγητό και ποτό πάνω στο ποτάμι. Στις πλατείες πανικός και τρέλα για ένα ταρτούφο παγωτό. Τίβολι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο , προτίμησα Νάπολι και Πομπηία (κάηκαν τα πόδια μου).
Εχω κλείσει ήδη αεροπορικά και ξενοδοχείο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom