Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για να μη βρεθειτε προ εκπληξεων να δεις μόνο το επισημο σαιτ των συγκοινωνιων στη Ρωμη. Τα δρομολογια αλλαζουν συχνα, με μια ματια ειδα διαφορές απο το σαιτ που αναφερθηκε. Το πιο ενημερωμενο ειναι φυσικά το επίσημο, οπου μπορεις να σχεδιασεις τη διαδρομή σου αν ξερεις τη διεύθυνση κ πως ακριβως να κινηθεις.
http://www.atac.roma.it/page.asp
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
24 του μηνός θα είμαι Ρώμη και απ ότι είδα παίζει Λατσιο - Ουντινεζε... Εισιτήρια βρήκα μέσω της επίσημης σελίδας της Λατσιο. Το θέμα μου είναι ποια θύρα να επιλέξω. Προτιμώ στο πλάι του γηπέδου
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλημέρα παιδιά, είχα πάει σε παιχνίδι Champions Leauge της Roma και είχα καθίσει στην curva sud (το δικό μας πέταλο). Δεν υπάρχει κανένας λόγος για ανησυχία και τα εισιτήρια είναι πολύ φτηνά (από το site της Roma μπορείς να τα πάρεις.

Για το πώς να πας και αυτό είναι εύκολο. Εγώ προσωπικά επειδή έμενα εκεί κοντά, είχα πάει λεωφορείο από το Largo di Torre Argentina που έκανε 30-40 λεπτά. Αν βάλεις στο google maps που θα μένεις θα σου βγάλει και όλες τις διαθέσιμες διαδρομές.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
προσωπικα εχω βρεθει 2 φορες στο ολιμπικο της Ρωμης, αλλα μονο την μια φορα εκανα την διαδρομη μονος μου, την αλλη ειχα παει με κομβοι με τους οργανωμενους οπαδους της Γιουβεντους.

Αν το ματς ειναι βραδυ, θα γινεται ενας σχετικα χαμος για να παρεις το τραμ προς την Piazza Popolo.
Αν θελεις μια συμβουλη, τουλαχιστον εγω που δεν το γνωριζα, μολις εφτασα εκει, αργοπορησα αρκετα για να φαω με την παρεα μου, σε σημειο που οταν σηκωθηκαμε να φυγουμε, το μετρο να εχει κλεισει. Ολα τα ταξι που περασαν, δεν δεχοντουσαν να μας πανε στην σταση μετρο Cipro, αλλα θελανε να μας πανε Τερμινι. Οταν τους λεγαμε οχι, απλα φευγανε, δεν το παζαρευανε.

Επισης εξαρταται σε μια ματς θα πας. Οι ιστοριες για πεσιματα στο δασος απο ιταλους ultras της Ρομα και Λατσιο ειναια αρκετα
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Καλησπέρα. Έχω κανονίσει ταξιδάκι για 22-25/01 στη Ρώμη. Έχω κλείσει ήδη ένα ξενοδοχείο μέσω booking στην περιοχή Termini (έχω διαβάσει για την "ιδιαιτερότητα" της περιοχής αλλά οι τιμές τους είναι δελεαστικές). Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι το https://www.booking.com/hotel/it/best-western-plus-universo.el.html.

Υπάρχει κάποιος που να έχει μείνει εκεί ή έστω εκεί τριγύρω να μας πει τι παίζει;

Υ.Γ: Κάθε πρόταση για αλλαγή ξενοδοχείου ΔΕΚΤΗ!
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Ισχύει ότι αν χάσεις λεωφορείο της terravison για το οποίο έχεις κάνει online booking μπορείς να πάρεις το επόμενο;

Το βρήκα!
Edit: If you miss your coach or get to the stop late, do not worry, you will be able to board the following coach with your existing ticket and no penalty fare will be applied!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπέρα. Έχω κανονίσει ταξιδάκι για 22-25/01 στη Ρώμη. Έχω κλείσει ήδη ένα ξενοδοχείο μέσω booking στην περιοχή Termini (έχω διαβάσει για την "ιδιαιτερότητα" της περιοχής αλλά οι τιμές τους είναι δελεαστικές). Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι το https://www.booking.com/hotel/it/best-western-plus-universo.el.html.

Υπάρχει κάποιος που να έχει μείνει εκεί ή έστω εκεί τριγύρω να μας πει τι παίζει;

Υ.Γ: Κάθε πρόταση για αλλαγή ξενοδοχείου ΔΕΚΤΗ!
προσωπικα οποτε πηγαινω Ρωμη μενω γυρω στην σταση του μετρο Cipro, και οι τιμες που βρισκω ειναι αρκετα νορμαλ για ενα 2κλινο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα. Έχω κανονίσει ταξιδάκι για 22-25/01 στη Ρώμη. Έχω κλείσει ήδη ένα ξενοδοχείο μέσω booking στην περιοχή Termini (έχω διαβάσει για την "ιδιαιτερότητα" της περιοχής αλλά οι τιμές τους είναι δελεαστικές). Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι το https://www.booking.com/hotel/it/best-western-plus-universo.el.html.

Υπάρχει κάποιος που να έχει μείνει εκεί ή έστω εκεί τριγύρω να μας πει τι παίζει;

Υ.Γ: Κάθε πρόταση για αλλαγή ξενοδοχείου ΔΕΚΤΗ!
Καλά σχόλια έχει το ξενοδοχείο ... η τιμή σε βολευει, τα σχόλια σε ότι αφορά το termini τα έχεις λάβει υπ όψιν σου, οπότε τι να πούμε εμείς? Καλά να περάσεις....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα. Έχω κανονίσει ταξιδάκι για 22-25/01 στη Ρώμη. Έχω κλείσει ήδη ένα ξενοδοχείο μέσω booking στην περιοχή Termini (έχω διαβάσει για την "ιδιαιτερότητα" της περιοχής αλλά οι τιμές τους είναι δελεαστικές). Το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι το https://www.booking.com/hotel/it/best-western-plus-universo.el.html.

Υπάρχει κάποιος που να έχει μείνει εκεί ή έστω εκεί τριγύρω να μας πει τι παίζει;

Υ.Γ: Κάθε πρόταση για αλλαγή ξενοδοχείου ΔΕΚΤΗ!
Μια χαρα. Καλα εισαι.
προσωπικα οποτε πηγαινω Ρωμη μενω γυρω στην σταση του μετρο Cipro, και οι τιμες που βρισκω ειναι αρκετα νορμαλ για ενα 2κλινο.
Κι εγω μενω Piramide για τους δικουςμου λογους, δεν το προτεινω κιολας. Πολυ καλυτερο το Τερμινι, ξεπεραστε επιτελους τις φημες. Η Ομονοια (που μενουν πολλοι τουριστες) ειναι πολυ χειροτερη.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Μια χαρα. Καλα εισαι.

Κι εγω μενω Piramide για τους δικουςμου λογους, δεν το προτεινω κιολας. Πολυ καλυτερο το Τερμινι, ξεπεραστε επιτελους τις φημες. Η Ομονοια (που μενουν πολλοι τουριστες) ειναι πολυ χειροτερη.
Αγαπητε @Samion το πως θα απαντηση η οχι καποιος και το τι προτεινει δεν νομιζω να σου πεφτει ο παραμικρος λογος. Το τι κανεις ή δεν κανεις εσυ επισης δεν με αφορα καθολου. Καλο ειναι λοιπον να μενουμε στο ομορφο πνευμα αυτου του φορουμ και να μην προσπαθουμε να επιβαλλουμε το τι θα πρεπει να πει καποιος εδω μεσα, εκτος και θα πρεπει ολες οι απαντησεις να εγκριθουν πρωτιστος οτι χαιρουν της αποδοχης σου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αγαπητε @Samion το πως θα απαντηση η οχι καποιος και το τι προτεινει δεν νομιζω να σου πεφτει ο παραμικρος λογος. Το τι κανεις ή δεν κανεις εσυ επισης δεν με αφορα καθολου. Καλο ειναι λοιπον να μενουμε στο ομορφο πνευμα αυτου του φορουμ και να μην προσπαθουμε να επιβαλλουμε το τι θα πρεπει να πει καποιος εδω μεσα, εκτος και θα πρεπει ολες οι απαντησεις να εγκριθουν πρωτιστος οτι χαιρουν της αποδοχης σου.
Αγαπητε ταδε μη βλεπεις φαντασματα. Δεν υπαρχει "μου","σου", "σε". Δημοσιο φορουμ ειμαστε κ δεν καιγεται καρφι σε κανένα τι κανει ο αλλος. Ειπες τι κανεις εσυ, ειπα τι κανω εγω. Δεν εκρινα τι κανεις ούτε εσυ ουτε κανενας αλλος. Αντικειμενικα το βολικοτερο μερος ειναι το Τερμινι κ περιξ οσο αφορα τα ΜΜΜ. Φημες υπαρχουν αλλα τις κρινω υπερβολικές κ για οποιον ξέρει από Ομονοια ειναι αστειες. Κουλ νταουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.717
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom