Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

jol90

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα , πάει ένα φιλικό μου ζευγάρι στη Ρώμη , μου είπε να οργανώσω εγώ το ταξίδι τους ( να τους βοηθήσω δηλαδή ) η ερώτηση μου είναι η εξής :

1. Κλείνουνε τα αεροπορικά εισιτήρια πρώτα ;
2. Μετά κλείνουνε το ξενοδοχείο ;
3. Ποιές περιοχές βολεύουν και είναι κοντά στο κέντρο ;
4. 3 διανυκτερεύσεις φθάνουν για να πάρουν μια γεύση από τη Ρώμη ;

Ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια ( δεν έχω οργανώσει ποτέ ταξίδι στο εξωτερικό και είμαι αδιάβαστος ) :cool:
Καλησπέρα!
Ακριβώς. Πρώτα βρίσκεις τα αεροπορικά εισιτήρια και μετά το ξενοδοχείο.
Όσο για το κέντρο είναι πολύ μεγάλο και θα βρεις πολλά ξενοδοχεία σε διάφορες περιοχές (κυρίως κοντά στο μετρό) αλλά βολεύεται και με τα πόδια.
Όσο για τις τρεις μέρες φτάνουν για μια γεύση είτε πάνε από μόνοι τους, είτε με ξεναγό (ιδίως για το Βατικανό).
Επίσης καλό είναι να φροντίσουν και για τη μεταφορά από/προς αεροδρόμιο.
Έχει και αυτό το link, μπορείς να βρεις 3-4 καλά άρθρα για πληροφορίες και ιδέες για αξιοθέατα, φαγητό κτλ
https://m.facebook.com/pages/category/Local---Travel-Website/Ξεναγήσεις-στη-Ρώμη-425662717836333/
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πρώτα βρίσκει τι τιμές έχουν τα ξενοδοχεία την περίοδο που θέλει να πάει και μετά κλείνει τα αεροπορικά.
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Καλησπέρα!
Ακριβώς. Πρώτα βρίσκεις τα αεροπορικά εισιτήρια και μετά το ξενοδοχείο.
Όσο για το κέντρο είναι πολύ μεγάλο και θα βρεις πολλά ξενοδοχεία σε διάφορες περιοχές (κυρίως κοντά στο μετρό) αλλά βολεύεται και με τα πόδια.
Όσο για τις τρεις μέρες φτάνουν για μια γεύση είτε πάνε από μόνοι τους, είτε με ξεναγό (ιδίως για το Βατικανό).
Επίσης καλό είναι να φροντίσουν και για τη μεταφορά από/προς αεροδρόμιο.
Έχει και αυτό το link, μπορείς να βρεις 3-4 καλά άρθρα για πληροφορίες και ιδέες για αξιοθέατα, φαγητό κτλ
https://m.facebook.com/pages/category/Local---Travel-Website/Ξεναγήσεις-στη-Ρώμη-425662717836333/
Ευχαριστώ για τη βοήθεια :

1. Διάβασα αρκετά στο Forum , οι περιοχές Spagna , το Trastevere ή το Τermini είναι κοντά στο κέντρο και το Metro , σωστά ;
2. Πως μπορούν να φροντίσουν την μεταφορά τους από/προς το αεροδρόμιο ;
3. Ποιο αεροδρόμιο είναι το πιο κοντινό ;
4. Σκοπός τους είναι να δώσουν εως 100 ευρώ την ημέρα για τη διαμονή , έχεις καμία καλή πρόταση ; :cool:


Εμεις είχαμε μείνει πολύ κοντά στην Spagna!
Πως είναι σαν περιοχή ; Είναι κοντά στο κέντρο ; Έχει σχετική ησυχία ; :cool:
 
Last edited by a moderator:

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Μια χαρά είναι. Μετρό έχει στην πλατεία! Εμεις είχαμε μείνει εδώ https://www.booking.com/hotel/it/opera-suites-roma.el.html
Άρα και η Via Veneto είναι εντάξει σαν περιοχή κοντά στη Spagna ; Ξέρεις ποιες άλλες περιοχές είναι κοντά σε μετρό και στο κέντρο ; ( συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι άπειρος με τα ταξίδια του εξωτερικού ) :cool:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Άρα και η Via Veneto είναι εντάξει σαν περιοχή κοντά στη Spagna ; Ξέρεις ποιες άλλες περιοχές είναι κοντά σε μετρό και στο κέντρο ; ( συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι άπειρος με τα ταξίδια του εξωτερικού ) :cool:
Via Veneto είναι τελεία! Αν είδες τον χάρτη εμείς ήμασταν σχεδόν διπλά Via Veneto! Βέβαια είναι ποιο ακριβά! Τις περιοχές τις έχεις πει ήδη μόνος σου! :)
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Via Veneto είναι τελεία! Αν είδες τον χάρτη εμείς ήμασταν σχεδόν διπλά Via Veneto! Βέβαια είναι ποιο ακριβά! Τις περιοχές τις έχεις πει ήδη μόνος σου! :)
Τα αεροδρόμια είναι το ίδιο μακριά από το κέντρο ; Γι αυτές τις περιοχές ψάχνω τώρα , εντάξει με όριο το 100 ευρω την μέρα μπορούν να βρουν ξενοδοχείο αξιοπρεπέστατο νομίζω :cool:
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Το Ciampino ειναι πιο κοντά από το Fiumicino. Νομίζω τα χρήματα αρκούν για ξενοδοχείο στο κέντρο.
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Καλημερα παιδιά.. Ξέρετε μήπως που έχει εκδοτήρια εισητηριων στο κέντρο της πόλης? Καθώς επίσης κ το κόστος μετακίνησης προς το γήπεδο και πίσω κέντρο? Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom