Ιταλία Ρώμη, Ρώμη! Κάθε φορά... τρέχω να σε δω και δε σε... προλαβαίνω! Ατελείωτη!

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ

Εδώ να κάνω μιά παρένθεση για τα κορίτσια της παρέας που ξέρω ότι με...διαβάζουν(τέσσερεις γυναίκες και καταφέραμε να μή μαλώσουμε:haha:),είμασταν μια αχτύπητη παρέα!κορίτσια σας ευχαριστώ για όσα περάσαμε!η κολλητή και η ψιλοάσχετη στόμα είχαν και μιλιά δεν είχαν, κάθε τόσο μας λέγαν...πηγαίνετε μας ό..που θέλετε...,απλά ψιλοκοντραριζόμασταν εγώ με την επί της..αγοράς η οποία κάθε τόσο μου τις παρέσερνε πρός τις βιτρίνες...ο πειρασμός μεγάλος..όταν μια γυναίκα έχει να επιλέξει μεταξύ ενός αξιοθέατου και μιας βιτρίνας και μάλιστα ιταλικής:roll:η βιτρίνα θα κερδίσει...,αλλά δε χαλάμε καρδιές,τις άφηνα ελεύθερες καί ουκ ολίγες φορές έπαιρνα των ομματιών μου και συνέχιζα μόνη μου,δε θα ξεχάσω το γέλιο που ρίξαμε ένα βράδυ στο λόμπυ του ξενοδοχείου όταν εγώ άπλωσα τους χάρτες μου στο τραπέζι και κατέστρωσα σχέδιο δράσης για την επόμενη για να με καρφώσει η επί της αγοράς και να με ρωτήσει..."να πάμε εκεί για να δούμε τί;:rolleyes:",....την κύτταξα αποσβολωμένη...και αντί απάντησης οι άσχετες αρχίζουν να γελάν καθώς παρακολουθούσαν τον αχτύπητο αυτό διάλογο και σε λίγο ξεσπάσαμε όλες σε νευρικό γέλιο με δάκρυα στα μάτια...στο λόμπυ του ξενοδ!:haha:,δεν πειράζει μεσογειακοί και οι ιταλοί...είμαι σίγουρη ότι θα ...πιάσαν τον παλμό μας.

Δεν σας μίλησα μέχρι τώρα για το ποτάμι της Ρώμης ,τον Τίβερη...λοιπόν συμβουλή περπατήστε προς το ποτάμι!μην το φοβάστε,δεν δαγκώνει:haha:και το λέω αυτό γιατί ναι μεν δεν έχει την επιβλητικότητα και την ζωντάνια που έχουν ποτάμια σε άλλες ευρωπαικές πρωτεύουσες,το "μέτωπο''αυτό της πόλης δεν το έχουν εκμεταλλευτεί όπως αλλού,αλλά δεν παύει να έχει τη γοητεία του,περπατώντας κατά μήκος του ποταμού,στην Λουγκοτέβερε βλέπεις το άλλο πρόσωπο της Ρώμης το ήσυχο το ειδυλιακό,το ρομαντικό,γέφυρες λιτές ,απλές,προς τα κάτω χαμηλά πόντε Φαμπρίσιο,μια γέφυρα που στη μέση της έχει ένα νησάκι!!την Τιβερίνα!το οποίο το διασχίζεις ουσιαστικά και περνάς τσούπ απέναντι στο Τραστέβερε,προς τα πάνω πάλι του ποταμού επιβάλλεται να δείτε τις δύο διακοσμημένες και πιο ...πλούσιες γέφυρες πόντε Βιτόριο Εμμανουέλε και πόντε Σέντ Αντζελο!!μάλλον το ωραιότερο γεφύρι με τα 10 αγάλματα αγγέλων δια χειρός πάλι Μπερνίνι!!
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μια και οι αποσκευές της πτήσης καθυστέρησαν να βγούν περίπου μία ώρα!γύρω στους 40!δεν πήραν βαλίτσες,τους τις πήγαν στο σπίτι τους την μεθεπόμενη μέρα...
ότι σας συνέβη ενισχύει την άποψη ότι τα προβλήματα της ΑΖ εντοπίζονται στο Fiumicino. από τοτε που έγινε μοναδικό της hub τα πράγματα χειροτέρεψαν εκεί. φαίνεται ομως να λύνονται κι αυτά σιγά σιγά. οι πρωινές πτήσεις σπάνια αντιμετωπίζουν τέτοια μικροπροβλήματα.
όσο για το αεροπλάνο ήταν ένα καινούργιο Canadair της Air One που εμένα μου φάνηκε πολύ ευχάριστο στο εσωτερικό αν και μικρό μια κι πρόκειται για regional jet.. τα seat pitch κλπ τα αφήνω στον γκουρού αν καταδεχτεί να μας διαβάσει.
περιμένουμε εναγωνίως τη συνέχεια...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
ότι σας συνέβη ενισχύει την άποψη ότι τα προβλήματα της ΑΖ εντοπίζονται στο Fiumicino. από τοτε που έγινε μοναδικό της hub τα πράγματα χειροτέρεψαν εκεί. φαίνεται ομως να λύνονται κι αυτά σιγά σιγά. οι πρωινές πτήσεις σπάνια αντιμετωπίζουν τέτοια μικροπροβλήματα.
όσο για το αεροπλάνο ήταν ένα καινούργιο Canadair της Air One που εμένα μου φάνηκε πολύ ευχάριστο στο εσωτερικό αν και μικρό μια κι πρόκειται για regional jet.. τα seat pitch κλπ τα αφήνω στον γκουρού αν καταδεχτεί να μας διαβάσει.
περιμένουμε εναγωνίως τη συνέχεια...
:haha::haha:εγώ δε σκαμπάζω απ αυτά τα...κατασκευαστικά,νάσαι καλά πάντως για τις πληροφ.,ναι χαριτωμένο μεν ...ολίγον κλειστοστενοφοβικό δε...:haha:αλλά δεν κολλάμε εκεί..και αύριο να μου πρότεινε κάποιος να ξαναπάω ίσως να ξαναπήγαινα...για τη Ρώμη τα πάντα!!
αύριο συνεχίζουμε:D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Aφού πήραμε βαλίτσες,ξεκινήσαμε για κέντρο...,ακολουθήσαμε τις πινακίδες που είχαν τη φωτο του τραίνου,ασανσέρ,πρώτος όροφος,σταθμός τραίνων,εισιτήριο για κέντρο 11 ευρώ,βέβαια έχει αρκετό περπάτημα για να φτάσεις εκεί,ζόρι στο να ανέβουν οι βαλίτσες στο τραίνο,διαδρομή περίπου μισή ώρα και φτάσαμε στο τέρμινι(συγγνώμη που θα γράφω στα ελληνικά και τις αγγλικές λέξεις αλλά μου είναι δύσκολο να αλλάζω γραφή),από κει ταξί για να μας πάει στο ξενοδοχείο μας ...Αμπασιατόρι στη Βία Βένετο.Ταλαιπωρία αρκετή που μας κόστισε συνολικά κατ άτομο 16 ευρώ αλλά στην επιστροφή ανακαλύψαμε άαααλλη λύση και σας την παραθέτω:airport shuttle bus τηλ:0039 064740451 φάξ:0039 0647821053,τους τηλ.μιά μέρα πριν αναχωρήσουμε,ήρθαν από το ξενοδ,έτσι γίνεται ,έρχονται όπου μένεις,και μας πήγαν αεροδρόμιο,κυριλάτα και σούπερ και το κόστος 43 ευρώ και για τις 4!!δηλ μας βγήκε 11 ευρώ το άτομο.(το βάν χωράει 8 άτομα)
Για να ξέρετε..όταν είσαι ένα άτομο σου παίρνει 25 ευρώ(εννοείται με τη,τις βαλίτσες σου:haha:και από κει και πέρα η προσαύξηση είναι 6 ευρώ για το κάθε άτομο που είναι μαζί σου),και απο Ελλάδα αν συννενοηθείτε μια μέρα όμως πριν θα σας παραλάβουν,προσοχή όταν επιστρέφετε στο τέρμινι που θα σας αφήσει..εγώ ήξερα ότι η αναχώρηση μας ήταν (απο ρώμη για ελλάδα)στο τέρμινι Α,ντομέστικ,ο ιταλός οδηγός άφησε τους υπόλοιπους στο τέρμινι Β και επέμενε ότι και μείς φεύγαμε από κει....,γιατί το Α λέει είναι για εσωτερικές πτήσεις...
ιταλέ ιταλέ ότι και να λες θα μας πας στο Α,(είχα και το εκτυπωμένο χαρτί που έγραφε τις λεπτομέρειες της πτήσης...δεν μπορεί να κάνω λάθος,και η απόσταση από το ένα τέρμινι στο άλλο έτσι και κάναμε λάθος ήταν μεγάλη:roll:,τελικά όντως έτσι ήταν...ευτυχώς γιατί οι ...άλλες θα με σφάζανε..

Η Ρώμη μας υποδέχθηκε με βροχή,αρκετή θα έλεγα...αλλά εφ όσον είχαμε πάει ενημερωμένες για τον καιρό(μέχρι και εκτυπωμένο χαρτί για τον καιρό είχα δώσει στις άλλες)οφείλαν να έχουν την ομπρέλα στην τσάντα:rolleyes:!!οι δύο μόνο είχαμε,πάντως οι πλανόδιοι με τις ομπρέλες ήταν σε κάθε βήμα..3 ευρώ και τσάκωσαν από μία ομπρελίτσα...
Η ομορφιά πάντως αυτής της πόλης ακόμα και υπό βροχή είναι απίστευτη...οδός Βία Σιστίνα,Τρινιτά ντε Μόντι και μπροστά σου να απλώνονται τα ισπανικά σκαλοπάτια...άσχετα αν είχαμε πλατσουρήσει σε νερά και μουσκέψαν τα παντζάκια μας μέχρι το γόνατο...
βλέπεις το τοπίο γύρω σου,την ηρεμία στα σκαλοπάτια που υπό άλλες συνθήκες είναι τίγκα στους αραχτούς καθισμένους και δεν μπορείς να τα διασχίσεις..και λές ακόμα κι έτσι ίσως είναι και πιο ωραία...ένα γλυκό μελαγχολικορομαντικό τοπίο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ο ιταλός οδηγός άφησε τους υπόλοιπους στο τέρμινι Β και επέμενε ότι και μείς φεύγαμε από κει....,γιατί το Α λέει είναι για εσωτερικές πτήσεις...
ιταλέ ιταλέ ότι και να λες θα μας πας στο Α..
είχε στο μυαλότου την παλιά διαρρύθμιση. από 24/10 άλλαξε λίγο. είχε δίκο παλιά το Α ήταν για εσωτερικές μόνο. τώρα μπλέχτηκαν λίγο. το Α είναι Τ1 και είναι της ΑΖ, στο Τ2 (παλιό ΑΑ) πάει η Easy Jet και στο Τ3 (παλιό Β, C) Aegean, OA. η απόσταση πάντως αν βγεις έξω πόρτα-πόρτα είναι 100-150 μέτρα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
είχε στο μυαλότου την παλιά διαρρύθμιση. από 24/10 άλλαξε λίγο. είχε δίκο παλιά το Α ήταν για εσωτερικές μόνο. τώρα μπλέχτηκαν λίγο. το Α είναι Τ1 και είναι της ΑΖ, στο Τ2 (παλιό ΑΑ) πάει η Easy Jet και στο Τ3 (παλιό Β, C) Aegean, OA. η απόσταση πάντως αν βγεις έξω πόρτα-πόρτα είναι 100-150 μέτρα.
Samion,πολύ καλές πληροφ,μόνο 150 μέτρα!,γιατί με το λεωφ.μας φάνηκε αρκετή διαδρομή...

επανέρχομαι σύντομα(πρόσθεσα και άλλη παράγραφο στο παραπάνω..μια και βλέπω ότι σαν λάτρης της ρώμης σενδιαφέρει η περιγραφή μου:haha:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion,πολύ καλές πληροφ,μόνο 150 μέτρα!,γιατί με το λεωφ.μας φάνηκε αρκετή διαδρομή...

επανέρχομαι σύντομα(πρόσθεσα και άλλη παράγραφο στο παραπάνω..μια και βλέπω ότι σαν λάτρης της ρώμης σενδιαφέρει η περιγραφή μου:haha:)
ναι είναι πολύ κοντά αν βγεις έξω. δες και το χάρτη που επισυνάπτω. το κάνω συχνά μια και εσωτερικές κάνω και με άλλες όχι μόνο με ΑΖ.
περιμενουμε τη συνέχεια της άψογης περιγραφής!
ADR
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η σύνθεση της παρέας ήταν η κολλητή που για πρώτη φορά ερχόταν Ρώμη...η ονομαζόμενη άσχετη,η δεύτερη είχε ξανάρθει μιά φορά αλλά δε θυμόταν σχεδόν τίποτε..μισοάσχετη, και το προβάδισμα είχαμε οι δύο ψαγμένες σχετικές :roll:που όμως η μία ήταν ψαγμένη αγοράς(ήξερε τα πάντα για καταστήματα βιτρίνες..μαρέλα ξεμαρέλα...αρμάνι,φούρλα και ξεφούρλα...αλλά δεν ήξερε που ακριβώς βρισκόταν η πιάτσα ντε πόπολο και τι ήταν(ήμαρτον)και εγώ ήμουν η ψαγμένη τουριστικά...αξιοθέτατα,πιάτσες, συντριβάνια,πάρκα,λεωφορεία για σίτι τούρ κλπ,με δύο οδηγούς στα χέρια μου στα ελληνικά και αγγλικά και δύο χάρτες:roll:..

Καθώς κατεβήκαμε στην πιάτσα ντι σπάνια και μετά βρεθήκαμε στην Κοντότι,άρχισαν οι τρείς τους να βολοδέρνουν στις βιτρίνες...πάντως εδώ σηκώνει σχόλιο για την φινέτσα και την μόδα των Ιταλών!!αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να γεννιούνται με τη φινέτσα στο αίμα τους(έχει δίκιο ο samion που στο σχετικό τόπικ υποστήριξε τους ιταλούς για τη μόδα τους)...τι να λέμε τώρα...οι Ιταλίδες περιποιημένες όπως και οι άνδρες...παντού όπου και να πέσει το μάτι σου βιτρίνες επώνυμα...αλλά ακόμα και τα μή επώνυμα φτηνά τους ρούχα πχ.φορεματάκι( το μικρό μαύρο φόρεμα που λένε 50 ευρώ!)φινετσάτα,καλόγουστα,όνειρο!
Α και η αγορά ανοιχτή και την Κυριακή!!όλα τα μαγαζιά..ναι ,αλλά έτσι οι τουρίστριες πάνε και κολλάνε εκεί και πάνε περίπατο τα αξιοθέατα βρε παιδιά:haha:

Με το ζόρι τις τραβολογούσα για να συνεχίσουμε την περιπλάνηση μας στο μαγευτικό ιστορικό κέντρο..,καθ'οδόν για την φοντάνα ντι τρέβι...περάσαμε και από το Κοινοβούλιο(που δεν το είχα ξαναδεί),παλάτσο Μοντετσιτόριο,βρεθήκαμε στην πιάτσα Μανταλένα μια μικρή γοητευτική πλατεία με την ομώνυμε εκκλησία σάντα μαρία μανταλένα που ο οδηγός την χαρακτηρίζει ένα ελλειπτικό μπαρόκ διαμάντι!!,το ναό του Αδριανού με τις τεράστιες φθαρμένες στήλες που συνεχίζουν να στέκονται όρθιες,για να καταλήξουμε και να υποκλιθούμε στο μεγαλείο της φοντάνα ντι τρέβι!!δε χρειάζεται να ρίξετε νόμισμα(όποιος ρίχνει νόμισμα λένε ξανάρχεται στην πόλη),είναι σίγουρο ότι αν δείτε τη Ρώμη μια φορά θα θέλετε ούτως η άλλως να την ξαναδείτε(όπως καταλάβατε η ιστορία αυτή εξελίσσεται σε ύμνο για την Ρώμη:haha:,οπότε αν δεν το αντέχει κάποιος ας μην παρακολουθήσει άλλο...)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σ'αυτό το σημείο θα σας παραθέσω πληροφορίες για φαγητό,καφέ κλπ από τα στέκια που ξεχώρισα και μας άρεσαν ιδιαίτερα(όπως είπα από την αρχή...πόλεις του βεληνεκούς της Ρώμης με αποσυντονίζουν...θέλω να τα πώ όλα μαζί:clap:οπότε δεν θα υπάρξει λογική και κανονική σειρά στο πως εξελίχθηκαν οι μέρες...

Η ψαγμένη επί της αγοράς μας πρότεινε για φαγητό μια τρατορία που την είχε τσεκάρει άλλες φορές...και όντως αποδείχθηκε η καλύτερη πρόταση για φαγητό!!δεν παίζεται από άποψη ποιότητας φαγητού,ποσότητας μερίδος,ντεκόρ μέσα,αυθεντική ιταλιάνικη τρατορία-πιτσαρία,με ζεστή ατμόσφαιρα μέσα έως και..θεατρικό ντεκόρ θα έλεγα με κάτι απλωμένα ρουχαλάκια στο βάθος στην κουζίνα:roll:...σημειώστε...και δείτε χάρτη..τρατορία gioia mia,(dal 1920)τηλ.0648071818 ,κοντά στην πλατεία Μπαρμπερίνι,στην οδό Αβιγκνονεσι 34 που είναι ανάμεσα στην Βία Τριτόνε και στην Ρασέλα,απλώς έχει περίεργο ωράριο μεσημέρι είναι ανοιχτά μέχρι τις 3,μετά ξανανοίγει στις 7 έως τις 11 το βράδυ,(κυριακή δυστυχώς είναι κλειστά!)κράτηση για βράδυ τηλ από τις 6μιση,αν δεν κάνεις κράτηση πρέπει νάσαι τυχερός γιατί πάντα πολύ γρήγορα γεμίζει(δεν παίζεται σας λέω!!),εκτός αν πάτε νωρίς 7 παρά...αλλιώς περιμένεις..
Εχει πολύ ωραία φετουτσίνι ,7,5 ευρώ το πιάτο και καλή μερίδα(εμείς δεν είμαστε του κρέατος δεν παίρναμε πιάτο με κυρίως..κρέας κλπ)με διάφορα μέσα...το φετουτσίνι με σπανάκι είναι υπέροχο!!,επίσης ριζότο πολύ καλό,όλααα,μας έβγαινε γύρω στα 22 ευρώ κατ άτομο με προκαταρκτικά δύο πίτσες μεγάλες κανονικές εννοείται,ριζότο,σαλάτα και μετά η κάθε μιά το ζυμαρικό της και μπιρίτσα η κοκακολοειδή:haha:,ααα προσοχή στα σπαγγέτι και καρμπονάρα που την πάτησαν οι δύο μια φορά γιατι τους βγήκαν πολύ καυτερά πιπεράτα ,ενώ μέσα δεν έγραφε ότι έχουν πιπέρι:roll:.

Οσο για καφέ και για βράδυ...το καφέ Γκρέκο στην Βία Κοντότι οκ,είναι από τα πιο κουλτουριάρικα καφέ,κομψό απομεινάρι του παρελθόντος με φωτογραφίες,γκραβούρες κλπ γύρω -γύρω,αλλά να ξέρετε ότι ο καφές κοστίζει 7 ευρώ!(ε είπαμε να μας τον..πιάσουν αλλά όχι κι έτσι..)και πολύ βαβούρα...
στη Βία Βένετο που θα περίμενα νάναι ακριβά δεν ήταν!!και τα είχαμε και δίπλα μας μια που μέναμε εκεί...τα ωραιότερα σικάτα καφέ στον γοητευτικότερο δρόμο της Ρώμης,με τα φαρδιά πεζοδρόμια,τα δένδρα κατά μήκος με τα κιτρινισμένα φύλλα,ένα ειδυλιακό και ήσυχο σκηνικό,οπότε τα τιμήσαμε δεόντως...
Ολα έχουν τραπεζοκαθίσματα έξω...Γκράν καφέ Ρόμα,στην καμπύλη του δρόμου,στην αρχή μιας μεγάλης σκάλας,καφές καπουτσίνο 4 ευρώ!ενημερωτικά(επειδή έριξα μια ματιά στα φαγητά από περιέργεια) το φετουτσίνι εκεί το είχε 9,6 ευρώ ,σπαγγέτι 9,λαζάνια 9..,πιο πάνω το φημισμένο καφέ ντε Παρί το οποίο είναι έξω στο πεζοδρόμιο αλλά κλειστό γύρω γύρω με τζαμαρία,υπέροχο!ρομαντικό!και για το βράδυ!κι εκεί οι τιμές στον καφέ ανάλογες στα 4 με 5 ευρώ.
Απο δώ(καφέ ντε Παρί) παίρναμε και στο χέρι παγωτό κυπελάκι τού είπα μια φορά μια μπάλα και τι να δώ η μπάλα γιαυτούς είναι τίγκα γεμάτο το κύπελο σα δύο δικές μας..3 ευρώ,
επίσης κάτι ωραιότατα γλυκά...τάρτα μεγέθους ενδιάμεσου μεταξύ κανονικής ελλην τάρτας και μικρού ταρτακίου(μίντιουμ σάιζ:haha:)επίσης 3 ευρώ(στο χέρι),συνεχίζω...
πιο πάνω το επίσης φημισμένο Harry's μπαρ που αυτό ήταν το καλύτερο μας για βράδυ!πιάνο μουσική μετά τις 9 το βράδυ,και τραγούδι μετά τις 10...μαγεία!:clap:,δεν κάνουν κρατήσεις,πας και αν βρεις τραπέζι κάθεσαι,αλλιώς ..next time:haha:,έχει και μέσα αν θες ν'απολαμβάνεις τον πιανίστα και την τραγουδίστρια και έξω αλλά έξω δεν είναι κλειστό γύρω γύρω απλά έχει κάτι κατασκευές:roll:που βγάζουν ζέστη..αλλά πάλι κρυώνεις..οι τιμές εδώ..τα ποτά όλα 14 ευρώ όπως και ο χυμός φρούτων χωρίς αλκοόλ στα 14,μπύρα στα 11,φέρνουν βέβαια αρκετούς ξηρούς καρπούς και κάτι συνοδευτικά αλμυρά...
Για τους πολύ νεολαίους του φόρουμ λίγο πριν το μπάρ αυτό περνούσαμε από ένα hard rock μπαράκι πίττα στον κόσμο μέσα κι έξω...δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά γινόταν νταβαντούρι..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ο καιρός εκτός από την πρώτη μέρα πού έβρεχε,μετά ήταν μια χαρά συννεφιά και ήλιος με ζεστούλα το μεσημέρι,μόνο το βράδυ χρειαζόταν ένα λεπτό μπουφανάκι,την τελευταία δε μέρα Κυριακή ήλιος ολόλαμπρος και ζέστη!

Ιστορικό κέντρο Ρώμης χωρίς πιάτσα Ναβόνα και Πάνθεο γίνεται;δε γίνεται...αχ τι να πώ. .για τη Ναβόνα... η μπαρόκ Ρώμη σ'όλο της το μεγαλείο!η κολλητή μου συνέχεια έλεγε μα τί όμορφη που είναι η Ρώμη:clap:,αξίζει να δείς την πλατεία και νύχτα και μέρα...την Κυριακή το μεσημέρι ήταν γεμάτη με τους καλλιτέχνες ζωγράφους ανάμεσα στα συντριβάνια....,το βράδυ καθημερινή πιο ήσυχη,το αριστούργημα του Μπερνίνι στη μέση,το συντριβάνι με τα αγάλματα που συμβολίζουν τους τέσσερις ποταμούς..τέσσερεις ηπείρους ...,και η γύρω περιοχή γεμάτη από..παλάτσο και εκκλησίες ,περιεργάζεσαι,διαβάζεις στον οδηγό να ξέρεις τί βλέπεις... χώνεσαι στα στενά σοκάκια..πέφτεις σκουντουφλιέσαι πάνω σε άλλους τουρίστες..εμ δε γίνεται αλλιώς αφού όλοι οι δρόμοι στο ιστορικό κέντρο είναι γραφικοί,στενοί,σοκάκια...αλλά αυτή είναι η μαγεία...
Το Πάνθεο το ξαναεπισκεπτόμουν και εξηγούσα στις υπόλοιπες την ιστορία του...ο πιο καλά διατηρημένος αρχαίος ναός...που από παγανιστικός αρχικά τροποποιήθηκε στη συνέχεια και χρησίμευσε σαν χριστιανική εκκλησία..προσέξτε τον τρούλο του... ο μεγαλύτερος από ξύλο τρούλος στην Ευρώπη με μια μεγάλη τρύπα στη μέση!!είναι εντυπωσιακό,προτείνω να πάτε όταν βρέχει για να δείτε το νερό να περνάει μέσα από την τρύπα και καθώς πέφτει στο μαρμάρινο πάτωμα κυλάει και φεύγει από τις υδρορροές που υπάρχουν σε δύο σημεία!!
(δεν πρόλαβα να πάω όταν έβρεχε:()

Σ'αυτή την πόλη ακόμα κι όταν δεν έχεις πλάνο συγκεκριμένο για το που να πας σε κάθε σου βήμα πέφτεις πάνω σε μια εκκλησία(οι εκκλησίες είναι πάμπολες και
συναρπαστικές)παλάτσο,κάποια πλατεία,κάποιο συντριβάνι..όλη η τέχνη και η ιστορία εμφανίζεται μπροστά σου:haha:,
ένα βράδυ καθώς είχαμε περιπλανηθεί στο κέντρο πήραμε το δρόμο της επιστροφής ...μέσω της πιάτσας Βενέτσια...άλλη ομορφιά ...φωταγωγημένη αυτή η πλατεία με το μεγαλόπρεπο ομώνυμο παλάτσο ...,τη χαζέψαμε και μετά κάπου μπερδευτήκαμε και ψιλοχαθήκαμε (είχα κουραστεί να σέρνω τους οδηγούς),η ψαγμένη επί της αγοράς ανέλαβε να μας βγάλει από κει προς Βία Βένετο...:roll:εκεί λοιπόν που είμασταν χαμένες βλέπουμε να απλώνονται μπροστά μας κάτι σκαλοπάτια αρκετάαααα και ένα φώς πάνω πάνω...τ'ανεβήκαμε,βρεθήκαμε σε μια επίσης πολύ γραφική πλατεία με ένα παλάτσο!απ'ότι διεπίστωσα μετά..πρέπει νάταν το παλάτσο εσποσιζιόνι που φιλοξενεί εκθέσεις ζωγραφικής,
και από κει βγήκαμε στην Βία ντελ κουάτρο Φοντάνε και ξαφνικά πέφτουμε στην συμβολή με την βία ντελ Κιρινάλε σε τέσσερα συντριβανάκια χαριτωμένα(εξ ού και το όνομα)στις 4 γωνίες των δρόμων!!και επί της βια ντελ κουάτρο φοντάνε μια πανέμορφη μικρή εκκλησία ,Σαν Κάρλο...,για να φτάσουμε τελικά στην πιάτσα Μπαρμπερίνι με το συντριβάνι του Τρίτωνα στο κέντρο της δια χειρός Μπερνίνι!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μπράβο romantic woman. Μπερδεμένη ή μη η ιστορία, μας περιγράφεις ωραία τις περιπέτειές σας στην αιώνια πόλη.

Άσχετο αλλά η τιμή της ομπρέλας παραμένει βλέπω διαχρονική στην πόλη, αν σκεφτείς ότι και εγώ χρόνια πριν, τρία ευρώ την είχα πάρει όταν έπιασε μια ξαφνική νεροποντή και οι μαυρούλιδες- ομπρελάδες εμφανίστηκαν από κάθε στενό της Ρώμης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom