Ιταλία Ρώμη-Φλωρεντία-Βενετία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.015
Likes
40.978
Καλησπέρα και πάλι ! Σχετικά με την περιήγηση , προτείνετε με μετρο ή με τα open bus tour ? Είδα ότι πραγματοποιούν 8 στάσεις και κατάλαβα ότι μπορούμε να κατεβαίνουμε σε κάθε στάση και να συνεχίζουμε με
Επόμενο λεωφορείο της εταιρείας μόλις ολοκληρώσουμε την περιήγηση ! Τα 2 άτομα 63€ για 2 μέρες ξενάγησης με τον τρόπο αυτό , χωρίς να ψάχνεις και να χάνεις χρόνο .. τι άποψη έχετε ;
Πεταμενα λεφτα για 8 στασεις και δεν ξερεις και ποση κινηση μπορει να εχει. Ποδαρακια και χαρτη, αυτο θελει η Ρωμη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Πεταμενα λεφτα για 8 στασεις και δεν ξερεις και
2. ποση κινηση μπορει να εχει.
3.Ποδαρακια και χαρτη, αυτο θελει η Ρωμη.
2. Το μονο που δεν εχει η διαδρομη τους...οκ, το εχουν μελετησει καλα...
1,3 πολύ σωστα, αριστα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα και πάλι ! Σχετικά με την περιήγηση , προτείνετε με μετρο ή με τα open bus tour ? Είδα ότι πραγματοποιούν 8 στάσεις και κατάλαβα ότι μπορούμε να κατεβαίνουμε σε κάθε στάση και να συνεχίζουμε με
Επόμενο λεωφορείο της εταιρείας μόλις ολοκληρώσουμε την περιήγηση ! Τα 2 άτομα 63€ για 2 μέρες ξενάγησης με τον τρόπο αυτό , χωρίς να ψάχνεις και να χάνεις χρόνο .. τι άποψη έχετε ;
Gelato στο χέρι από κάποιο απ'όσα έχουν προταθεί εδώ, φωτογραφική μηχανή(άντε και κινητό), καλά παπούτσια να μην σας πονέσουν τα πόδια. Τα 2 άτομα 12 ευρώ (από 3 ευρώ το παγωτό).
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Καλησπέρα στην παρέα!
Έχουμε κανονίσει με τη σύντροφό μου εκδρομή στην Ιταλία τον Σεπτέμβριο (17-26) ως μια πιο οικονομική λύση γαμήλιου ταξιδιού.
Αντιλαμβανόμαστε πλήρως ότι είναι "αστείο" το χρονικό διάστημα (9 βράδια) που διαθέτουμε για να χωρέσουμε έστω τα must των προορισμών που θα επισκεφτούμε αλλά δυστυχώς το budget μας είναι πολύ περιορισμένο.
Έχουμε κλείσει αεροπορικά και έχουμε μοιράσει τις μέρες ως εξής:
2 διανυκτερεύσεις Βενετία 17-19 (-> Ξενοδοχείο)
4 διανυκτερεύσεις Φλωρεντία 19-23(-> Ξενοδοχείο)
3 διανυκτερεύσεις Ρώμη 23-26 (-> Ξενοδοχείο)

Μιας και δεν έχουμε ξαναεπισκεφτεί την Ιταλία για διακοπές, θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά την καλύτερη δυνατή οργάνωση,μετακίνηση και σωστή κατανομή του χρόνου ιδιαίτερα στην Φλωρεντία στην οποία δώσαμε και τις περισσότερες μέρες μιας και θέλουμε να γυρίσουμε και στις γύρω περιοχές.
Ψάχνοντας στο forum και στο ίντερνετ έκανα μια πρόχειρη wanna be λίστα για κάθε ένα από τα 3 μέρη (στην Τοσκάνη ¨χανόμαστε")

Βενετία (17 -19 Σεπτέμβρη)
επιλέξαμε το ξενοδοχείο να βρίσκεται όσο πιο κοντά στο κέντρο γίνεται για μη χάνουμε χρόνο στις μετακινήσεις μας.
Προγραμματισμένη άφιξη στο αεροδρόμιο της Βενετίας 4:55 μ.μ.
(17 Σεπτέμβρη)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και βόλτα στα:

-Ca' d'Oro
-Γέφυρα του Ριάλτο
-Πλατεία Αγίου Μάρκου

1η μέρα:(18)

-Arsenale di Venezia
-Δαλματική Σχολή του Αγίου Γεωργίου
-Προκυμαία Riva degli schiavoni
-Παλάτι των Δόγηδων
-Γέφυρα των στεναγμών
-Πινακοθήκη της Ακαδημίας της Βενετίας

2η μέρα: (19)
-Ναός Αγίου Ζαχαρία
-Συλλογή Πέγκυ Γκούγκενχαϊμ
-Βασιλική του Αγίου Μάρκου
Αναχώρηση για Φλωρεντία


Κάποια από τα ερωτήματά μου:
-Από το αεροδρόμιο της Βενετίας μέχρι το ξενοδοχείο στο ίντερνετ μου εμφανίζει 2 επιλογές, η μία είναι λεωφορείο και μετά 20 λεπτά ποδαρόδρομο (1.8 km) σύνολο 45' και κόστος 1-3€ ή με ferry και μετά 5 λεπτά με τα πόδια σύνολο 1 ώρα και 15 λεπτά και κόστος 8€. Ισχύει η αναγραφόμενη τιμή για το ferry;
-Υπάρχει κάτι που να προσέξουμε, που είναι must και δεν είναι στη λίστα , κάτι που είναι αχρείαστο και να αποφύγουμε;

----> τρένο για Φλωρεντία---->

Φλωρεντία (19 -23 Σεπτέμβρη)
κι εδώ επιλέξαμε ξενοδοχείο όσο το δυνατόν πιο κεντρικά για εύκολη μετακίνηση.
Εδώ το πρόγραμμα περιπλέκεται. Σε οδηγούς που βλέπουμε για 4 μέρες στην Τοσκάνη (Φλωρεντία,Κιάντι,Σαν Τζιμινιάνο,Σιένα, Πίζα,Λούκκα) προτείνουν 1 μέρα για τη Φλωρεντία και τις υπόλοιπες στα πέριξ, εγώ προσπαθώ να κάνω ένα πρόγραμμα με 2 μέρες Φλωρεντία.
Ένα συμπιεσμένο πρόγραμμα θα μπορούσε να είναι το εξής:

1η μέρα: (19)
-Πινακοθήκη της Ακαδημίας
-Καθεδρικός της Φλωρεντίας
-Βαπτιστήριο Αγίου Ιωάννη
-Campanile di Giotto
-Ορσανμικέλε
-Mercato Nuovo
-Πιάτσα ντέλα Σινιορία

2η μέρα: (20)
-Παλάτσο Βέκιο
-Λότζια ντέι Λάντσι
-Ουφίτσι
-Πόντε Βέκιο
-Παλάτσο Πίττι
-Κήποι Μπόμπολι
-Πλατεία Μικελάντζελο

3η μέρα: (21)
(τρένο)->Πίζα
Πλατεία του Ντουόμο
Βαπτιστήριο Πίζας
Μνημειακό Κοιμητήριο της Πίζας
Καθεδρικός της Πίζας
Πύργος της Πίζας
(τρένο)->Λούκκα
Βασιλική του San Frediano
Βασιλική του San Michele
Καθεδρικός της Λούκκα
Extras:Πιστόια,Πράτο
-επιστροφή στη Φλωρεντία

ή αντί για Λούκκα
Cinque Terre

-επιστροφή στη Φλωρεντία

4η μέρα: (22)
(αυτοκίνητο)
-Λόφοι του Κιάντι
-Σαν Τζιμινιάνο
-Σιένα
-επιστροφή στη Φλωρεντία

εδώ η 4η μέρα μου φαίνεται και η πιο ενδιαφέρουσα αλλά και η πιο δύσκολη να "βγει".

Πως αλλιώς θα μπορούσε να προσαρμοστεί το πρόγραμμα ή τι θα μπορούσαμε να αφαιρέσουμε για να δώσουμε παραπάνω χρόνο στα μέρη της τέταρτης μέρας; Είναι το τρένο η καλύτερη λύση -και- προτείνεται η μετακίνηση με αυτοκίνητο στα μέρη που έχω στην 4η μέρα; Και πάλι, είναι κάτι που αξίζει ή δεν αξίζει στις λίστες;


---->τρένο για Ρώμη---->

Ρώμη(23-26 Σεπτέμβρη)
Όπως και στα δυο προηγούμενα μέρη έτσι κι εδώ το ξενοδοχείο βρίσκεται στο κέντρο. 'Οπως προείπα γνωρίζουμε ότι είναι αδύνατο να δούμε κάτι παραπάνω από τα πολύ πολύ βασικά της πρωτεύουσας αλλά δε γίνεται αλλιώς.
Μια συμπυκνωμένη λίστα που κάναμε για τις 3 μέρες είναι η εξής:
1η μέρα(23)
-Κήποι του Βατικανού
-Μουσεία Βατικανού
-Καπέλα Σιστίνα
-Βασιλική του Αγίου Πέτρου
-Πλατεία του Αγίου Πέτρου
-Κάστρο των Αγγέλων

2η μέρα (24)
-Πάνθεον
-Πιάτσα Βενέτσια
-Ρωμαϊκή Αγορά
-Κολοσσαίο
-Παλατινός Λόφος

3η μέρα (25)
-Πινακοθήκη Μποργκέζε
-Βίλλα Μποργκέζε
-Εθνική Πινακοθήκη Αρχαίας Τέχνης
-Σκαλινάτα
-Πιάτσα ντι Σπάνια
-Φοντάνα ντι Τρέβι
-Πιάτσα Ναβόνα

26 Σεπτέμβρη Αναχώρηση στις 5:25 μ.μ

Θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
αδερφε , εγω θα σ πω μονο για τη Ρωμη γιατι για τα αλλα δε ξερω .. :/

Αρχικα γενικα θα σ πω να μη τρελαινεσαι αν δε πας σε ολα αυτα που εχεις σε αυτο τον καταλογο ! Το μοτο που βλεπω οτι λενε πολυ πολυταξιδεμενοι εδω μεσα ειναι : Πας , βλεπεις καλα εκει που ειναι η βαση σου , κ ΑΝ σε παιρνει πας κ παραπερα ! μη προτρεχεις να τα δεις ολα γιατι θα χασεις την ουσια ! Και η ουσια η δικια σας ειναι οτι ειναι κ γαμηλιο ταξιδι!!! (...) :p

Λοιπον για την Ρωμη...δε νμζ να σ παρει 1 μερα να πας Βατικανο κ να τα δεις αυτα , θα εχεις κ αλλο χρονο , περιπλανησου, χασου , εξερευνησε το , πολλα απο αυτα π λες ειναι το ενα διπλα στο αλλο δεν ειναι πχ α σημερα θα παω Πανθεον κ αυριο Φοντανα ντι Τρεβι ενω ειναι ....10 λεπτα ΟΥΤΕ δρομος !

Απολαυσετο, να χαρεις με τη γυναικαρα σου και να περασετε λεια :clap::xalara::bleh::innocent:
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Το φορουμ εχει πολλους κατεχαρηδες, ευχομαι & να΄σαι Κρητικος μιας που τα χαρισματα ειναι στην Κρητη αφθονα, βεβαια βαζουνε & χαρτοπετσετες μερικοι! Γιατι στο γραφω γιατι οι εισοδοι στν Ιταλια ειναι (για μενα & μονο για μενα πανακρ€βο$). Το Uffizi €24 το κεφαλι! Βεβαια & η Μαδριτη εχει τις πινακοθηκες της & τα μουσεια, φθηνοτερες & το απογευμα ειναι δωρεαν! Δεν με ενθουσιασε η Λουκα (ημουν προ 2 βδομαδες), μια ημερησια στην Τοσκανη ειναι must για μενα (με Σιενα, San Gimignano κλπ). 5 Τερρε ειναι & αυτο must, Φλωρεντια, Λα Σπεσια & μετα το τραινο. 1 μερα γεματη! Καλο σας ταξιδι!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@Seawolve21 Κατανοώ ότι θέλετε να δείτε όσα περισσότερα γίνεται. Πολύ τρέξιμο για γαμήλιο όμως. Βασικά πολύ πηγμένο ταξίδι έτσι κι αλλιώς. Παρόλα αυτά το πρόγραμμα που δίνεις βγαίνει.
Δεν θα έβαζα αυτές τις 3 πόλεις μαζί σε 9 μέρες. Θα πρότεινα να βγάλετε μια.
Από το αεροδρόμιο της Βενετίας μέχρι το ξενοδοχείο στο ίντερνετ μου εμφανίζει 2 επιλογές, η μία είναι λεωφορείο και μετά 20 λεπτά ποδαρόδρομο (1.8 km) σύνολο 45' και κόστος 1-3€ ή με ferry και μετά 5 λεπτά με τα πόδια σύνολο 1 ώρα και 15 λεπτά και κόστος 8€. Ισχύει η αναγραφόμενη τιμή για το ferry;
Όχι δεν ισχύει. Με φέρι από Marco Polo έως Piazzale Roma είναι 15€ και με aerobus 8€. Από Piazzale Roma με τα πόδια είναι δωρεάν και με vaporetto άλλα 7,5€. https://www.alilaguna.it
http://actv.avmspa.it/en
Υπάρχει κάτι που να προσέξουμε, που είναι must και δεν είναι στη λίστα , κάτι που είναι αχρείαστο και να αποφύγουμε;
Έχετε βάλει πολλές επισκέψεις σε κλειστούς χώρους στη Βενετία. Και πινακοθήκη και Πέγκυ; Δεν ξέρω τα ενδιαφέροντά σας βέβαια, αλλά καλύτερα να βολτάρετε στη θέση τους. Το ίδιο ισχύει και για την Πινακοθήκη Αρχαίας Τέχνης στη Ρώμη. Προτιμήστε τις βόλτες από τις επισκέψεις σε μουσεία.
Δες και εδώ μια εναλλακτική σκέψη για Τοσκάνη https://www.travelstories.gr/community/threads/Τοσκάνη-Θέλω-βοήθεια.52506/page-12#post-698036
και αφήστε τα 5terre.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα στην παρέα!
Έχουμε κανονίσει με τη σύντροφό μου εκδρομή στην Ιταλία τον Σεπτέμβριο (17-26) ως μια πιο οικονομική λύση γαμήλιου ταξιδιού.
Αντιλαμβανόμαστε πλήρως ότι είναι "αστείο" το χρονικό διάστημα (9 βράδια) που διαθέτουμε για να χωρέσουμε έστω τα must των προορισμών που θα επισκεφτούμε αλλά δυστυχώς το budget μας είναι πολύ περιορισμένο.
Έχουμε κλείσει αεροπορικά και έχουμε μοιράσει τις μέρες ως εξής:
2 διανυκτερεύσεις Βενετία 17-19 (-> Ξενοδοχείο)
4 διανυκτερεύσεις Φλωρεντία 19-23(-> Ξενοδοχείο)
3 διανυκτερεύσεις Ρώμη 23-26 (-> Ξενοδοχείο)

Μιας και δεν έχουμε ξαναεπισκεφτεί την Ιταλία για διακοπές, θα ήθελα τη βοήθειά σας όσον αφορά την καλύτερη δυνατή οργάνωση,μετακίνηση και σωστή κατανομή του χρόνου ιδιαίτερα στην Φλωρεντία στην οποία δώσαμε και τις περισσότερες μέρες μιας και θέλουμε να γυρίσουμε και στις γύρω περιοχές.
Ψάχνοντας στο forum και στο ίντερνετ έκανα μια πρόχειρη wanna be λίστα για κάθε ένα από τα 3 μέρη (στην Τοσκάνη ¨χανόμαστε")

Βενετία (17 -19 Σεπτέμβρη)
επιλέξαμε το ξενοδοχείο να βρίσκεται όσο πιο κοντά στο κέντρο γίνεται για μη χάνουμε χρόνο στις μετακινήσεις μας.
Προγραμματισμένη άφιξη στο αεροδρόμιο της Βενετίας 4:55 μ.μ.
(17 Σεπτέμβρη)
Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και βόλτα στα:

-Ca' d'Oro
-Γέφυρα του Ριάλτο
-Πλατεία Αγίου Μάρκου

1η μέρα:(18)

-Arsenale di Venezia
-Δαλματική Σχολή του Αγίου Γεωργίου
-Προκυμαία Riva degli schiavoni
-Παλάτι των Δόγηδων
-Γέφυρα των στεναγμών
-Πινακοθήκη της Ακαδημίας της Βενετίας

2η μέρα: (19)
-Ναός Αγίου Ζαχαρία
-Συλλογή Πέγκυ Γκούγκενχαϊμ
-Βασιλική του Αγίου Μάρκου
Αναχώρηση για Φλωρεντία


Κάποια από τα ερωτήματά μου:
-Από το αεροδρόμιο της Βενετίας μέχρι το ξενοδοχείο στο ίντερνετ μου εμφανίζει 2 επιλογές, η μία είναι λεωφορείο και μετά 20 λεπτά ποδαρόδρομο (1.8 km) σύνολο 45' και κόστος 1-3€ ή με ferry και μετά 5 λεπτά με τα πόδια σύνολο 1 ώρα και 15 λεπτά και κόστος 8€. Ισχύει η αναγραφόμενη τιμή για το ferry;
-Υπάρχει κάτι που να προσέξουμε, που είναι must και δεν είναι στη λίστα , κάτι που είναι αχρείαστο και να αποφύγουμε;

----> τρένο για Φλωρεντία---->

Φλωρεντία (19 -23 Σεπτέμβρη)
κι εδώ επιλέξαμε ξενοδοχείο όσο το δυνατόν πιο κεντρικά για εύκολη μετακίνηση.
Εδώ το πρόγραμμα περιπλέκεται. Σε οδηγούς που βλέπουμε για 4 μέρες στην Τοσκάνη (Φλωρεντία,Κιάντι,Σαν Τζιμινιάνο,Σιένα, Πίζα,Λούκκα) προτείνουν 1 μέρα για τη Φλωρεντία και τις υπόλοιπες στα πέριξ, εγώ προσπαθώ να κάνω ένα πρόγραμμα με 2 μέρες Φλωρεντία.
Ένα συμπιεσμένο πρόγραμμα θα μπορούσε να είναι το εξής:

1η μέρα: (19)
-Πινακοθήκη της Ακαδημίας
-Καθεδρικός της Φλωρεντίας
-Βαπτιστήριο Αγίου Ιωάννη
-Campanile di Giotto
-Ορσανμικέλε
-Mercato Nuovo
-Πιάτσα ντέλα Σινιορία

2η μέρα: (20)
-Παλάτσο Βέκιο
-Λότζια ντέι Λάντσι
-Ουφίτσι
-Πόντε Βέκιο
-Παλάτσο Πίττι
-Κήποι Μπόμπολι
-Πλατεία Μικελάντζελο

3η μέρα: (21)
(τρένο)->Πίζα
Πλατεία του Ντουόμο
Βαπτιστήριο Πίζας
Μνημειακό Κοιμητήριο της Πίζας
Καθεδρικός της Πίζας
Πύργος της Πίζας
(τρένο)->Λούκκα
Βασιλική του San Frediano
Βασιλική του San Michele
Καθεδρικός της Λούκκα
Extras:Πιστόια,Πράτο
-επιστροφή στη Φλωρεντία

ή αντί για Λούκκα
Cinque Terre

-επιστροφή στη Φλωρεντία

4η μέρα: (22)
(αυτοκίνητο)
-Λόφοι του Κιάντι
-Σαν Τζιμινιάνο
-Σιένα
-επιστροφή στη Φλωρεντία

εδώ η 4η μέρα μου φαίνεται και η πιο ενδιαφέρουσα αλλά και η πιο δύσκολη να "βγει".

Πως αλλιώς θα μπορούσε να προσαρμοστεί το πρόγραμμα ή τι θα μπορούσαμε να αφαιρέσουμε για να δώσουμε παραπάνω χρόνο στα μέρη της τέταρτης μέρας; Είναι το τρένο η καλύτερη λύση -και- προτείνεται η μετακίνηση με αυτοκίνητο στα μέρη που έχω στην 4η μέρα; Και πάλι, είναι κάτι που αξίζει ή δεν αξίζει στις λίστες;


---->τρένο για Ρώμη---->

Ρώμη(23-26 Σεπτέμβρη)
Όπως και στα δυο προηγούμενα μέρη έτσι κι εδώ το ξενοδοχείο βρίσκεται στο κέντρο. 'Οπως προείπα γνωρίζουμε ότι είναι αδύνατο να δούμε κάτι παραπάνω από τα πολύ πολύ βασικά της πρωτεύουσας αλλά δε γίνεται αλλιώς.
Μια συμπυκνωμένη λίστα που κάναμε για τις 3 μέρες είναι η εξής:
1η μέρα(23)
-Κήποι του Βατικανού
-Μουσεία Βατικανού
-Καπέλα Σιστίνα
-Βασιλική του Αγίου Πέτρου
-Πλατεία του Αγίου Πέτρου
-Κάστρο των Αγγέλων

2η μέρα (24)
-Πάνθεον
-Πιάτσα Βενέτσια
-Ρωμαϊκή Αγορά
-Κολοσσαίο
-Παλατινός Λόφος

3η μέρα (25)
-Πινακοθήκη Μποργκέζε
-Βίλλα Μποργκέζε
-Εθνική Πινακοθήκη Αρχαίας Τέχνης
-Σκαλινάτα
-Πιάτσα ντι Σπάνια
-Φοντάνα ντι Τρέβι
-Πιάτσα Ναβόνα

26 Σεπτέμβρη Αναχώρηση στις 5:25 μ.μ

Θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Well πολυ φορτωμενα μου ακουγετε και αν εχετε και τρενα δε ξερω πως θα σε βολεψουν χρονικα ολα αυτα,γνωμη μου να ξεφορτωσεις λιγο πραγματα απ ολες τις μερες για το απολαυσεις!για Ρωμη μπορω να σου πω μονο οπου βρεθηκα πριν μερικους μηνες και εκανα οσα ακριβως εχεις γραψει πως θες να κανεις και εσυ...σου βγαινει ανετα το προγραμμα απλα εγω Βατικανο απλα περασα απ εξω και εκανα μια βολτα,ισως αν εχεις εισιτηρια απο ιντερνετ με γρηγορη εισοδο να το προλαβεις...κολοσσαιο προτεινω να το παρεις αναποδα και αντι να ξεκινησεις απο αυτο να μπεις απο το παλατινο λοφο για λιγοτερη ουρα..τωρα οσο αφορα την 3η μερα στη πινακοθηκη δε πηγα και στη βιλλα μποργκεζε επισης απλα περασα απ εξω..οπως και να χει απολαυστε την ιταλικη μαγεια και μην ειστε πολυ πιεσμενοι για να τα δειτε ολα ολα!καλα να περασετε!
 

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
αδερφε , εγω θα σ πω μονο για τη Ρωμη γιατι για τα αλλα δε ξερω .. :/

Αρχικα γενικα θα σ πω να μη τρελαινεσαι αν δε πας σε ολα αυτα που εχεις σε αυτο τον καταλογο ! Το μοτο που βλεπω οτι λενε πολυ πολυταξιδεμενοι εδω μεσα ειναι : Πας , βλεπεις καλα εκει που ειναι η βαση σου , κ ΑΝ σε παιρνει πας κ παραπερα ! μη προτρεχεις να τα δεις ολα γιατι θα χασεις την ουσια ! Και η ουσια η δικια σας ειναι οτι ειναι κ γαμηλιο ταξιδι!!! (...) :p

Λοιπον για την Ρωμη...δε νμζ να σ παρει 1 μερα να πας Βατικανο κ να τα δεις αυτα , θα εχεις κ αλλο χρονο , περιπλανησου, χασου , εξερευνησε το , πολλα απο αυτα π λες ειναι το ενα διπλα στο αλλο δεν ειναι πχ α σημερα θα παω Πανθεον κ αυριο Φοντανα ντι Τρεβι ενω ειναι ....10 λεπτα ΟΥΤΕ δρομος !

Απολαυσετο, να χαρεις με τη γυναικαρα σου και να περασετε λεια :clap::xalara::bleh::innocent:
Kαλημερα
Σχετικα με την Ρωμη μπορω κ εγω ν σ απαντησω οπου επεστρεψα πριν 8 ημερες επεστρεψα.
Το προγραμμα μου ηταν ακριβως το ιδιο
Χωρις την βιλλα κ κηπους Μποργκεζε

Ειχα παει την πρωτη φορα που ειχα ταξιδεψει Ρωμη
Αυτη την φορα ημουν μονη μου ...
Να ξερεις απλα οτι με βαση τουλαχιστον τους δικους μ χρονους θα υπολογοσεις 12ωρο τουλαχιστον περπατημα
Με διαλειμματα για φαγητο, καφε , παγωτο
Εκτος κ αν το ξενοδοχειο σας ειναι πολυ κεντρικο κ εχετε μεσημεριανη σιεστα κ ξεκουραση
Βγαινει παντως μια χαρα...
Ετσι ακριβως το ειχα υπολογισει κ εγω

Καλο σας ταξιδι!
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις συμβουλές σας!
Δυο site που χρησιμοποιώ για βοήθεια στο σχεδιασμό και οργάνωση είναι αυτό κι αυτό (αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα και μπορώ να τα εμπιστευτώ)
Δυστυχώς το site της alilaguna δεν ανοίγει και δεν μπορώ να βρω παραπάνω πληροφορίες για τα φέρι στη Βενετία (το ξενοδοχείο βρίσκεται εδώ).
Ίσως όντως πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο το πρόγραμμα με τα μουσεία και να απολαύσουμε απλά τις βόλτες μας. Από ότι κατάλαβα οι τιμές των εισιτηρίων πρέπει να είναι "τσιμπημένες" όπως επίσης μπορώ να φανταστώ και η βόλτα με γόνδολα κλπ.
Το κύριο μέσο μετακίνησης μας θα είναι το τρένο αλλά για την τελευταία μέρα στη Φλωρεντία (στην οποία θέλουμε να δούμε και Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο) δεν βολεύει και σκεφτόμαστε είτε να νοικιάσουμε αμάξι είτε να πάρουμε μια έτοιμη εκδρομή όπως αυτή (για την οποία θα ήθελα τη γνώμη σας αν αξίζει). Επίσης δε γνωρίζω αν μπορούμε να επισκεφτούμε με αυτοκίνητο κάποιο οινοποιείο στην περιοχή Κιάντι ή πρέπει απαραίτητα να πάμε με γκρουπ.
Όσον αφορά τη Ρώμη, ούτως ή άλλως δεν θα προλάβουμε να δούμε πολλά οπότε...ας απολαύσουμε ότι προλάβουμε χαλαρά!Ευτυχώς το ξενοδοχείο είναι στο κέντρο.
Το περπάτημα δεν μας τρομάζει :)
Και πάλι ευχαριστούμε!
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
όλα τα σάιτ πάντως που αναφέρεις είναι αξιόπιστα . ο σύνδεσμος πάντως του aviator δεν ανοίγει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.239
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom