Ιταλία Ρώμη-Φλωρεντία-Βενετία

angie82

Member
Μηνύματα
93
Likes
193
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις συμβουλές σας!
Δυο site που χρησιμοποιώ για βοήθεια στο σχεδιασμό και οργάνωση είναι αυτό κι αυτό (αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα και μπορώ να τα εμπιστευτώ)
Δυστυχώς το site της alilaguna δεν ανοίγει και δεν μπορώ να βρω παραπάνω πληροφορίες για τα φέρι στη Βενετία (το ξενοδοχείο βρίσκεται εδώ).
Ίσως όντως πρέπει να χαλαρώσουμε λίγο το πρόγραμμα με τα μουσεία και να απολαύσουμε απλά τις βόλτες μας. Από ότι κατάλαβα οι τιμές των εισιτηρίων πρέπει να είναι "τσιμπημένες" όπως επίσης μπορώ να φανταστώ και η βόλτα με γόνδολα κλπ.
Το κύριο μέσο μετακίνησης μας θα είναι το τρένο αλλά για την τελευταία μέρα στη Φλωρεντία (στην οποία θέλουμε να δούμε και Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο) δεν βολεύει και σκεφτόμαστε είτε να νοικιάσουμε αμάξι είτε να πάρουμε μια έτοιμη εκδρομή όπως αυτή (για την οποία θα ήθελα τη γνώμη σας αν αξίζει). Επίσης δε γνωρίζω αν μπορούμε να επισκεφτούμε με αυτοκίνητο κάποιο οινοποιείο στην περιοχή Κιάντι ή πρέπει απαραίτητα να πάμε με γκρουπ.
Όσον αφορά τη Ρώμη, ούτως ή άλλως δεν θα προλάβουμε να δούμε πολλά οπότε...ας απολαύσουμε ότι προλάβουμε χαλαρά!Ευτυχώς το ξενοδοχείο είναι στο κέντρο.
Το περπάτημα δεν μας τρομάζει :)
Και πάλι ευχαριστούμε!
Σχετικά με το Ξενοδοχείο, το εκλεισες μέσω Booking? μου επιτρεπεις ν ρωτησω ποσο την βραδια σου πηγε?
Οργανωνω και εγώ κάτι και μ ενδιεφερε και εμενα αυτο το Ξενοδοχειο
Το ειχα βρει 70€ για τις ημερομηνιες που μ ενδιαφερε αλλα τωρα απ οτι τσεκαρα δεν εχει διαθεσιμοτητα πια.
Επίσης μου έχουν αναφέρει ότι αν τους παρεις τηλεφωνο και τους αναφερεις cash σου κανουν καλυτερες τιμές...
Ισχ'υει όντως κατι τετοιο?
ευχαριστώ...

Σχετικά πάντως με τα τρένα. την Φλωρεντια , Sienna & San Gimignano επειδή τα έχω ενταξει στο προγραμμα μου, τσέκαρε , έχει δρομολόγια από Φλώρεντια και για Σιέννα και για San Gimignano ( σταση BOGGIBONSI)
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ναι από το booking το κλείσαμε αλλά στα 100€ τη βραδιά (δωμάτιο la corte). Δε γνωρίζω αν αλλάζει η τιμή για cash. Πάντως μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο site τους εδώ και στις σελίδες τους στο airbnb εδώ, εδώ κι εδώ.
Το είδα με τη στάση boggibonsi αλλά βγαίνουν πολλές οι ώρες με το λεωφορείο κι αν (καταφέρεις να) προσθέσεις και Κιάντι... :confused:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας
Φορτωμένο πολύ με μουσεία το πρόγραμμα της Βενετίας.
Κανα δύο πραγματάκια είναι πιο βολικό να γίνουν με άλλη σειρά.
Το ίδιο και στο πρόγραμμα της Ρώμης. Μία μικρή ένσταση για την περιοχή του ξενοδοχείου επειδή είστε σε γαμήλιο και δεν είναι η πιο ωραία.
Επίσης την ημέρα που φεύγετε από Ρώμη δεν έχεις βάλει κάτι, θα μπορούσε να μπει για να αποφορτίσεις τις προηγούμενες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δυστυχώς το site της alilaguna δεν ανοίγει και δεν μπορώ να βρω παραπάνω πληροφορίες για τα φέρι στη Βενετία (το ξενοδοχείο βρίσκεται εδώ).
Το site της alilaguna ανοίγει. Είναι για τα φέρι από το αεροδρόμιο μέχρι Piazzale Roma. Αλλιώς παίρνεις το aerobus (το άλλο λινκ που σου έδωσα). Όταν φτάσετε εκεί παίρνετε είτε τη γραμμή 1 των vaporetti και κατεβαίνετε στη στάση Academia (το προτείνω γιατί πάει από το Μεγάλο Κανάλι και αυτή η διαδρομή είναι πρώτης τάξης εισαγωγή στη Βενετία), είτε παίρνετε τη γραμμή 6 και κατεβαίνετε στη στάση Zattere. Το ξενοδοχείο σας από αυτές τις δυο στάσεις είναι στα 10' το πολύ.
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Φορτωμένο πολύ με μουσεία το πρόγραμμα της Βενετίας.
Κανα δύο πραγματάκια είναι πιο βολικό να γίνουν με άλλη σειρά.
Το ίδιο και στο πρόγραμμα της Ρώμης. Μία μικρή ένσταση για την περιοχή του ξενοδοχείου επειδή είστε σε γαμήλιο και δεν είναι η πιο ωραία.
Επίσης την ημέρα που φεύγετε από Ρώμη δεν έχεις βάλει κάτι, θα μπορούσε να μπει για να αποφορτίσεις τις προηγούμενες.
Η αλήθεια είναι πως η σειρές των λιστών θέλουν στήσιμο με βάση τις τοποθεσίες των ξενοδοχείων μας, κάτι που δεν έχω κάνει ακόμα, όπως επίσης για τα ωράρια και τις μέρες λειτουργίας ή όχι των τοποθεσιών που θέλουμε να επισκεφτούμε. Δυστυχώς το ξενοδοχείο στη Ρώμη είναι το μόνο που δεν μπορούμε να αλλάξουμε (προπληρωμένη-μη ακυρώσιμη κράτηση) Σίγουρα θα ακολουθήσω την πρότασή σου και θα μεταφέρω κάποια πράγματα και την άλλη μέρα.
Το site της alilaguna ανοίγει. Είναι για τα φέρι από το αεροδρόμιο μέχρι Piazzale Roma. Αλλιώς παίρνεις το aerobus (το άλλο λινκ που σου έδωσα). Όταν φτάσετε εκεί παίρνετε είτε τη γραμμή 1 των vaporetti και κατεβαίνετε στη στάση Academia (το προτείνω γιατί πάει από το Μεγάλο Κανάλι και αυτή η διαδρομή είναι πρώτης τάξης εισαγωγή στη Βενετία), είτε παίρνετε τη γραμμή 6 και κατεβαίνετε στη στάση Zattere. Το ξενοδοχείο σας από αυτές τις δυο στάσεις είναι στα 10' το πολύ.
Για κάποιο λόγο το link δεν ανοίγει στον υπολογιστή αλλά τώρα δοκίμασα και ανοίγει κανονικά στο κινητό! Thanks! (Μάλλον κάποιο anti-virus κάνει τη "δουλειά"). Κι εγώ αυτό σκέφτηκα ότι είναι μια καλή "είσοδος" στη Βενετία οπότε σίγουρα θα επιλέξουμε να πάμε με φέρι! Τώρα που τσέκαρα στο site της alilaguna και σε συνδυασμό με το rome2rio μου δίνει και ακόμα μια επιλογή από το αεροδρόμιο, πορτοκαλί γραμμή και στάση στη s. maria del giglio.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για κάποιο λόγο το link δεν ανοίγει στον υπολογιστή αλλά τώρα δοκίμασα και ανοίγει κανονικά στο κινητό! Thanks! (Μάλλον κάποιο anti-virus κάνει τη "δουλειά"). Κι εγώ αυτό σκέφτηκα ότι είναι μια καλή "είσοδος" στη Βενετία οπότε σίγουρα θα επιλέξουμε να πάμε με φέρι! Τώρα που τσέκαρα στο site της alilaguna και σε συνδυασμό με το rome2rio μου δίνει και ακόμα μια επιλογή από το αεροδρόμιο, πορτοκαλί γραμμή και στάση στη s. maria del giglio.
Πιο οικονομική αυτή η επιλογή σίγουρα. Όμως η στάση s. maria del giglio είναι απέναντι από το ξενοδοχείο και η Βενετία δεν έχει πολλές γέφυρες. Ίσως να συμφέρει να σταματήσετε στην προηγούμενη στάση:Ca' Rezzonico.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Η αλήθεια είναι πως η σειρές των λιστών θέλουν στήσιμο με βάση τις τοποθεσίες των ξενοδοχείων μας,
Και όχι μόνο. Αλλά και των αξιοθέατων μεταξύ τους. Για παράδειγμα ο άγιος Ζαχαρίας είναι ούτε δέκα λεπτά από τον άγιο Μάρκο, Το παλάτι των Δόγηδων δίπλα στον άγιο Μάρκο και η γέφυρα των στεναγμών τμήμα του παλατιού. Η πινακοθήκη και η Πέγκυ επίσης απέχουν ελάχιστα από το ξενοδοχείο σας. Οπότε μπορείς να χωρίσεις και τα αξιοθέατα ανά περιοχές.
Δυστυχώς το ξενοδοχείο στη Ρώμη είναι το μόνο που δεν μπορούμε να αλλάξουμε (προπληρωμένη-μη ακυρώσιμη κράτηση)
Ο.Κ

Σίγουρα θα ακολουθήσω την πρότασή σου και θα μεταφέρω κάποια πράγματα και την άλλη μέρα.
Εκτός αν την αφήσεις για χαλαρή βόλτα , καφεδάκι και ψώνια. :)
 

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ευτυχώς υπάρχει γέφυρα ακριβώς δίπλα στη στάση s. maria del giglio.
Επειδή φτάνουμε το απόγευμα στο ξενοδοχείο στη Βενετία η πρώτη μέρα (βράδυ ουσιαστικά) θα περάσει κάνοντας βόλτες μιας και τα πιο πολλά αξιοθέατα θα είναι κλειστά. Οπότε ότι δούμε την επόμενη μέρα και την μεθεπόμενη το πρωί πριν αναχωρήσουμε για Φλωρεντία.
Μια ερώτηση, να φανταστώ γίνεται πανικός στις ουρές για εισιτήρια σε μουσεία κλπ (ιδίως Ρώμη και Φλωρεντία)...; Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγουμε αυτές τις ουρές;
 

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Tην μονοημερη Σιενα, κλπ την εκανα και εγω 4 χρονια πριν. Το ξαναγραψα καπου αλλου εδω, 10 ωρες, την αγορασα απο ενα μαγαζι απο μια καθετο του κεντρου, απο το Duomo με κατευθυνση μακρια απο το ποταμι. Γεματη μερα, ολοι σε μαζευουν (σχεδον) απο τον σταθμο SM Novella. Aξιζει τα $εφτα του. Πρωτη σταση ειναι το Σαν Τζιμινιάνο. Το οτι ειναι παραφορτωμενο το προγραμμα σου οπως σου γραψε ο katkats και οι αλλοι ειναι! Εσεις ξερετε καλιτερα, και τωρα που το καλοσκεφτομαι το 5 Τerre απο την Φλωρεντια θα ναι υπερ γεματη η μερα! ΚΑΤΙ ΕΞΤΡΑ & ΦΡΕΣΚΟ! Μονο ενα παραλιακο μονοπατι ειναι ανοικτο (update πριν 2 βδομαδες)! Ολα τα αλλα ειναι κλειστα λόγω κατολισθήσεων & επισκευων & αυτο οταν ειναι ο καιρος βροχερος σε αποθαρρύνουν! Καλη σας δυναμη!
 
Last edited:

Seawolve21

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Tην μονοημερη Σιενα, κλπ την εκανα και εγω 4 χρονια πριν. Το ξαναγραψα καπου αλλου εδω, 10 ωρες, την αγορασα απο ενα μαγαζι απο μια καθετο του κεντρου, απο το Duomo με κατευθυνση μακρια απο το ποταμι. Γεματη μερα, ολοι σε μαζευουν (σχεδον) απο τον σταθμο SM Novella. Aξιζει τα $εφτα του. Πρωτη σταση ειναι το Σαν Τζιμινιάνο. Το οτι ειναι παραφορτωμενο το προγραμμα σου οπως σου γραψε ο katkats και οι αλλοι ειναι! Εσεις ξερετε καλιτερα, και τωρα που το καλοσκεφτομαι το 5 Τerre απο την Φλωρεντια θα ναι υπερ γεματη η μερα! ΚΑΤΙ ΕΞΤΡΑ & ΦΡΕΣΚΟ! Μονο ενα παραλιακο μονοπατι ειναι ανοικτο (update πριν 2 βδομαδες)! Το Μοnterrosso>Vernazza! Καλη σας δυναμη!
Η αλήθεια είναι ότι το πρόγραμμα είναι όντως παραφορτωμένο και τα 5 terre πιθανόν να μεταφερθούν σε άλλο ταξίδι.
Σκέφτομαι πολύ να αγοράσω κι εγώ αυτή την ημερήσια γιατί μας λύνει τα χέρια στο να πάρουμε μια γεύση από αρκετούς προορισμούς μέσα σε μια μέρα. (Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι ότι όταν επιλέγω το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο επόμενο βήμα μου εμφανίζει 2 επιλογές, υποθέτω πως η 2η περιέχει ότι και η πρώτη +την είσοδο στον καθεδρικό της Σιένα.)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ευτυχώς υπάρχει γέφυρα ακριβώς δίπλα στη στάση s. maria del giglio.
Επειδή φτάνουμε το απόγευμα στο ξενοδοχείο στη Βενετία η πρώτη μέρα (βράδυ ουσιαστικά) θα περάσει κάνοντας βόλτες μιας και τα πιο πολλά αξιοθέατα θα είναι κλειστά. Οπότε ότι δούμε την επόμενη μέρα και την μεθεπόμενη το πρωί πριν αναχωρήσουμε για Φλωρεντία.
Μια ερώτηση, να φανταστώ γίνεται πανικός στις ουρές για εισιτήρια σε μουσεία κλπ (ιδίως Ρώμη και Φλωρεντία)...; Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγουμε αυτές τις ουρές;
Για Ρωμη αλλα πιστευω και για αλλα αξιοθεατα στα αλλα μερη υπαρχουν τα εισιτηρια skip the line...πχ,στο Βατικανο θα περασεις απ ολο το πληθος που θα περιμενει,θα δειξεις εισιτηριο και απλα μετα περιμενεις στην ουρα για τον ελεγχο πραγματων..παντως γνωμη μου λογω και της φυσης του ταξιδιου,προτιμοτερο να δωσετε λεφτα για βαρκαδα στην Βενετια παρα να δωσεις τα ιδια και παραπανω για να δεις οολα τα αξιοθεατα της Ρωμης!δεν ξερω και το budget σας βεβαια αλλα η αλλη λυση ειναι πολυ πρωινο ξυπνημα και στησιμο στην ουρα για να προμηθευτεις απο κει εισιτηριο..εμεις πχ Κολοσαιο μπηκαμε απο την εισοδο του παλατινου και ειμασταν μονοι μας ενω η ουρα για να μπεις απο το Κολοσαιο πρωτα ηταν αρκετα μεγαλη!(σημειωση αν μπεις απο το Παλατινο λοφο πρεπει μετα να πας Ρωμαικη αγορα και μετα Κολοσαιο..αν παραλειψεις την αγορα για να πας Κολοσαιο δεν μπορεις να ξαναμπεις μεσα,στο λεω γιατι παραλιγο να την πατησουμε και μεις:p)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom