Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

xarp

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
υποθέτω είναι χιουμοράκι το "τα καλούδια" χαχαχα! εμένα για τις βαλίτσες με ενδιαφέρει.. ξέρεις τι πάει να πει χαμένη βαλίτσα στην κοπεγχάγη???? και να φοράς ζακέτα για κασκόλ, πέντε πέντε τα μπλουζάκια και δίπα σου να περνάνε με κοντομάνικα οι άλλοι? γιαυτό από τότε πάντα προνοητική!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μη μπλέξεις μονοήμερη 5terre με Τοσκάνη. Αφιέρωσε τις λίγες μέρες που αναφέρεις μόνο στην Τοσκάνη, η οποία την εποχή που θα πας θα είναι τέλεια.

Δεν μας είπες και ποιο είναι το συνολικό σου πρόγραμμα ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
και κάτι άλλο....θα ταξιδέψω με alitalia για ρώμη. δεν έχω ξαναταξιδέψει με αυτή την εταιρία, αλλά έχω ακούσει διάφορα, κυρίως για βαλίτσες που χάνονται κτλ.. ισχύει? ρωτάω γιατί ήμουν και γω παθούσα σε ένα ταξίδι και δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία! ειδικά αν έχει κρύο και δεν έχεις τπτ στην χειραποσκευή! και από τότε προσέχω :))))
Κι εγώ την ίδια απορία είχα πριν δύο μήνες που ετοιμαζόμουν για Βέλγιο και πέταξα πρώτη φορά με Alitalia. Μάλιστα η φίλη μου που πήγαμε μαζί βρισκόταν δύο μέρες πριν στην Ιταλία και μου είχε πει ότι όλοι οι Ιταλοί φίλοι της της επιβεβαίωσαν τις φήμες περί Alitalia και αποσκευών κάνοντας μεγάλη δυσφήμιση στον "εθνικό αερομεταφορέα" τους. Οπότε πήρα χειραποσκευή (ένα βαλιτσάκι συνδυαστικά με μία "weekend" τσάντα στον ώμο). Η φίλη μου πάλι είχε πάρει όλη την γκαρνταρόμπα της μαζί και πήρε κανονική βαλίτσα και προς μεγάλη της ανακούφιση δεν υπήρξε πρόβλημα.:D

Εν γένει η Alitalia είναι ψιλοπαρακμή από όλες τις απόψεις όσο είδα, μολαταύτα έκανα το "δις εξαμαρτείν" και ξανάκλεισα μαζί της για το επόμενο ταξίδι που θα κάνω και εγώ Τοσκάνη (και φαντάσου δεν ήταν και η φθηνότερη, αλλά είχε τις βολικότερες ανταποκρίσεις). Δεν το συζητώ, αν και θα πάω για περισσότερες μέρες χειραποσκευή θα πάρω πάλι. Και αν αισθάνεσαι ανασφάλεια κάνε και εσύ το ίδιο! Απλά θα πάρεις ένα πανωφόρι το οποίο θα φοράς στην πτήση και με λίγη οργάνωση χαλαρά μπορείς να χωρέσεις ό, τι χρειάζεσαι σε ένα βαλιτσάκι (δεν πρόκειται άλλωστε για low-cost για να σου μετράνε ψυχαναγκαστικά τις διαστάσεις του). Εκτός κι αν κανονίζεις να μείνεις πάνω από εβδομάδα βέβαια!
 

xarp

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Χμμμ ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω.
Εν τω μεταξύ είμαι καινούργια όπως είπα και δεν ξέρω πως μπορείς να κάνεις "παράθεση" του μηνυματος ενός άλλου μέλους...
Το όλο πρόγραμμα είναι 6 μέρες Ρώμη, 4 μέρες Φλωρεντία (με την ευρύτερη περιοχή) και μετά 3 μέρες Βενετία. Το πρόγραμμα το έχω βγάλει προς το παρόν μόνο για την Φλωρεντία δλδ έλεγα μία μέρα Φλωρεντία, μία μέρα Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο, μία μέρα στα χωριά Cinque Terre και μία θα δούμε που.
Για Ρώμη δεν έχω ψάξει ακόμη και έχω ψιολοαγχωθεί, αλλά έχει πέσει τόσο πολλή δουλειά που δεν προλαβαίνω να ανασάνω! Οπότε ότι προτάσεις έχετε, είναι καλοδεχούμενες!!!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Τρεις μέρες για Φλωρεντία με την ευρύτερη περιοχή και 5tere είναι πολύ λίγο. Θα είσαι στο τρέξιμο και δεν θα ευχαριστηθείς τίποτα. Η Φλωρεντία μόνη της θέλει τρεις μέρες. Καλύτερα άφησε την 5tere για κάποια άλλη φορά. Την είχα συνδιάσει κι εγώ με Τοσκάνη, αλλά είχα 7 μέρες, αυτοκίνητο και δεν πήγα καθόλου Φλωρεντία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χμμμ ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να κάνω.
Εν τω μεταξύ είμαι καινούργια όπως είπα και δεν ξέρω πως μπορείς να κάνεις "παράθεση" του μηνυματος ενός άλλου μέλους...
Το όλο πρόγραμμα είναι 6 μέρες Ρώμη, 4 μέρες Φλωρεντία (με την ευρύτερη περιοχή) και μετά 3 μέρες Βενετία. Το πρόγραμμα το έχω βγάλει προς το παρόν μόνο για την Φλωρεντία δλδ έλεγα μία μέρα Φλωρεντία, μία μέρα Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο, μία μέρα στα χωριά Cinque Terre και μία θα δούμε που.
Για Ρώμη δεν έχω ψάξει ακόμη και έχω ψιολοαγχωθεί, αλλά έχει πέσει τόσο πολλή δουλειά που δεν προλαβαίνω να ανασάνω! Οπότε ότι προτάσεις έχετε, είναι καλοδεχούμενες!!!
Το καλό είναι ότι θα μείνεις αρκετές μέρες στην Ιταλία και έτσι αυτή η αυθημερόν εκδρομή στα 5terre μπορεί να μη σου φανεί πολύ "σκότωμα".
Μελέτησε καλά τα δρομολόγια των τρένων στο site της trenitalia, για να διαλέξεις το καλύτερο. Να ξέρεις ότι μπορεί να πρέπει να αλλάξεις μέχρι και 3 τρένα για να φτάσεις Riomaggiore που είναι το πρώτο χωριό εκεί. Και άλλα 3 στο γυρισμό. Η τιμή θα είναι το λιγότερο 70 ευρώ πήγαινε-έλα τα δυο άτομα και μπορεί να βρεις και δρομολόγια που το κάνουν σε 2:30 ώρες (μόνο το πήγαινε χωρίς να υπολογίσεις τυχόν καθυστερήσεις). Και εγώ έτσι πήγα και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα και μου άρεσε και πολύ η διαδρομή αλλά έκατσα εκεί μια εβδομάδα και.
Σκέψου μήπως κόψεις καμιά μέρα από Ρώμη και την κολλήσεις με τα 5terre για να κάνεις και καμιά διανυκτέρευση εκεί ή να πας αυθημερόν 5terre και να μείνεις μια μέρα περισσότερο Τοσκάνη να την ευχαριστηθείς.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλημερα,

μερικα ξενοδοχεια που εχετε να προτεινετε εντος ή εκτος πολης σε λογικες τιμες; (100 ευρω το βραδυ)

Ειναι για 8/3 μεθαυριο κανονιστηκε πολυ γρηγορα και δεν εχουμε κλεισει τιποτα οποτε λιγη βοηθεια θα την εκτιμουσα δεοντως.. :)
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Θα πάω Ρώμη για 4 νύχτες και θα ήθελα να βοηθήσετε αν αξίζει αυθημερών μια εκδρομή Φλωρεντία.
Πόσες ώρες θα ήταν χρήσιμο να μείνω Φλωρεντία;
Τέλος ξέρει κανείς που να κοιτάξω δρομολόγια οπως τα ελληνικά ΚΤΕΛ εκτός από τρένο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dimtze

Member
Μηνύματα
90
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Syros, Crete, Sardenia
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia !!!
Tο έκανα πριν λίγες μέρες.
Μην το σκέφτεσαι, παίρνεις το πρωινό fast train και γυρνάς βραδάκι
320 km σε 1.5 ώρα γιατί να πας με λεωφορείο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.αξίζει αυθημερών μια εκδρομή Φλωρεντία.
2.Πόσες ώρες θα ήταν χρήσιμο να μείνω Φλωρεντία;
3.που να κοιτάξω δρομολόγια οπως τα ελληνικά ΚΤΕΛ εκτός από τρένο;
1. όχι.
2. "χρήσιμο"? όσο νομίζει ο καθένας..
3. το σκέφτηκες καλά? 4+ ώρες.. http://www.sena.it/
αν και τα ελληνικά κτελ είναι μοναδικά στον κόσμο..μια απλή απομίμηση είναι στο λινκ..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Όπως έχω ξαναπεί το θέμα είναι υποκειμενικό..
Για κάποιον που θέλει να πάει στη Φλωρεντία και να τα δει όλα,να μπεί σ όλα τα μουσεία κτλ, φυσικά μια μέρα δεν αρκεί..
Για κάποιον που δεν τον πειράζει να ξοδέψει κάποια χρήματα στο τρένο προκειμένου να πάρει μια γεύση απο την πόλη μια ημερήσια εκδρομή, είναι οτι πρέπει..Παίρνεις το πρωινό τρένο και γυρίζεις βραδάκι, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω είναι μιάμιση ώριτσα απόσταση...
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Αρα το τρενο μονοδρομος...
Κι ελεγα μηπως γλυτωσω μερικα χρηματα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom