Γενικά Ρώμη ή Κωνσταντινούπολη;

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σκεφτομαι μετα τις 20 Ιουλιου να ξοδεψω ενα 4μερο-5μερο με την κοπελα μου στο εξωτερικο και εχουμε καταληξει αναμεσα σε Ρωμη-Κωνσταντινουπολη .. Θα ηθελα οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για τις πολεις αυτες,που να παμε,που να μεινουμε,τι να δουμε και αν τυχον υπαρχουν καλυτερες προτασεις .. Ευχαριστω πολυ :D
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι εχω δει λιγα απο αυτα,απλα ηθελα καποια tips που να παω και τι να κανω και αν υπαρχει καμια αλλη πολη σαν προταση :D
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Θα σου πρότεινα Ρώμη ή και άλλη πόλη της Ιταλίας, εξαρτάται το μπάτζετ και τα σχέδιά σας. Η Ρώμη έχει πολλά πράγματα να δείτε και είναι υπέροχη, ετοιμαστείτε όμως για πολύ ποδαρόδρομο. Αν πάλι προτιμάτε κάτι πιο ρομαντικό εδώ είμαστε για να σας κάνουμε προτάσεις.
Και η Κωνσταντινούπολη είναι αρχοντική πόλη, δε λέω, αλλά νομίζω ότι για πρώτο ταξίδι με την κοπέλα σου η Ιταλία ενδείκνυται. Στη διάθεσή σου ό,τι πληροφορίες χρειαστείς για Ιταλία.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Θα σου πρότεινα Ρώμη ή και άλλη πόλη της Ιταλίας, εξαρτάται το μπάτζετ και τα σχέδιά σας. Η Ρώμη έχει πολλά πράγματα να δείτε και είναι υπέροχη, ετοιμαστείτε όμως για πολύ ποδαρόδρομο. Αν πάλι προτιμάτε κάτι πιο ρομαντικό εδώ είμαστε για να σας κάνουμε προτάσεις.
Και η Κωνσταντινούπολη είναι αρχοντική πόλη, δε λέω, αλλά νομίζω ότι για πρώτο ταξίδι με την κοπέλα σου η Ιταλία ενδείκνυται. Στη διάθεσή σου ό,τι πληροφορίες χρειαστείς για Ιταλία.
Κοιτα απο Ιταλια εχω παει Μιλανο,Μπολονια,Μαρανελο,Λιβορνο οποτε εχω πολλα ακομα να δω . Οσων αφορα το μπατζετ,υπολογισε οτι ειμαστε 21 χρονων,φοιτητες,με απλη δουλεια,οποτε νομιζω μεχρι 300-350 ευρω το ατομο για 3 ή 4 βραδια με τα εισιτηρια μας ειναι καλα . Για τον ποδαροδρομο δεν εχουμε προβλημα,ειμαστε αθλητικοι τυποι(θελω να πιστευω τουλαχιστον):bleh::bleh: αλλωστε για αυτον τον λογο παμε,για να δουμε οσο πιο πολλα μπορουμε . ποια αλλη πολη της Ιταλιας προτεινεις;Φλωρεντια;
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για 3-4 μέρες κάθεσαι μόνο Ρώμη.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Κοιτα απο Ιταλια εχω παει Μιλανο,Μπολονια,Μαρανελο,Λιβορνο οποτε εχω πολλα ακομα να δω . Οσων αφορα το μπατζετ,υπολογισε οτι ειμαστε 21 χρονων,φοιτητες,με απλη δουλεια,οποτε νομιζω μεχρι 300-350 ευρω το ατομο για 3 ή 4 βραδια με τα εισιτηρια μας ειναι καλα . Για τον ποδαροδρομο δεν εχουμε προβλημα,ειμαστε αθλητικοι τυποι(θελω να πιστευω τουλαχιστον):bleh::bleh: αλλωστε για αυτον τον λογο παμε,για να δουμε οσο πιο πολλα μπορουμε . ποια αλλη πολη της Ιταλιας προτεινεις;Φλωρεντια;
Λοιπόν, αφού δεν έχετε πάει Ρώμη δεν υπάρχει λόγος να προτείνω κάτι άλλο. Αξίζει πρώτα απ'όλα να δείτε την αιώνια πόλη. Για οικονομική λύση μπορείτε να κοιτάξετε ξενοδοχεία ή πανσιόν γύρω από το Τέρμινι που έχει και πολύ καλές συγκοινωνίες. Δεν είναι φυσικά η πιο ωραία περιοχή αλλά είναι από τις πιο οικονομικές και έχεις τα πάντα στα πόδια σου. Αποφύγετε μόνο τον Αύγουστο γιατί είναι σαν την Ελλάδα, κλείνουν τα πάντα και πάνε όλοι στα χωριά τους και θα βρείτε πολλά μαγαζιά κλειστά.
Φλωρεντία, Σιένα και ένα σωρό άλλες υπέροχες πόλεις μπορείτε να τις αφήσετε για επόμενο ταξίδι, αφού θα έχετε δει πρώτα τη Ρώμη.

Τώρα όσον αφορά το τι να δείτε στη Ρώμη, ένα θα σου πω: τα πάντα! Όλη η πόλη είναι ένα μουσείο. Σαφώς εδώ θα βρείς πολλές πληροφορίες, αλλά για να μη λέμε πολλά όταν τελικά καταλήξετε ότι όντως θα πάτε εκεί θα τα πούμε αναλυτικότερα. Έχω μείνει ένα χρόνο εκεί οπότε κάτι θυμάμαι! :)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λοιπόν, αφού δεν έχετε πάει Ρώμη δεν υπάρχει λόγος να προτείνω κάτι άλλο. Αξίζει πρώτα απ'όλα να δείτε την αιώνια πόλη. Για οικονομική λύση μπορείτε να κοιτάξετε ξενοδοχεία ή πανσιόν γύρω από το Τέρμινι που έχει και πολύ καλές συγκοινωνίες. Δεν είναι φυσικά η πιο ωραία περιοχή αλλά είναι από τις πιο οικονομικές και έχεις τα πάντα στα πόδια σου. Αποφύγετε μόνο τον Αύγουστο γιατί είναι σαν την Ελλάδα, κλείνουν τα πάντα και πάνε όλοι στα χωριά τους και θα βρείτε πολλά μαγαζιά κλειστά.
Φλωρεντία, Σιένα και ένα σωρό άλλες υπέροχες πόλεις μπορείτε να τις αφήσετε για επόμενο ταξίδι, αφού θα έχετε δει πρώτα τη Ρώμη.

Τώρα όσον αφορά το τι να δείτε στη Ρώμη, ένα θα σου πω: τα πάντα! Όλη η πόλη είναι ένα μουσείο. Σαφώς εδώ θα βρείς πολλές πληροφορίες, αλλά για να μη λέμε πολλά όταν τελικά καταλήξετε ότι όντως θα πάτε εκεί θα τα πούμε αναλυτικότερα. Έχω μείνει ένα χρόνο εκεί οπότε κάτι θυμάμαι! :)
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες . Ναι οταν το οριστικοποιησουμε θα σου στειλω για περισσοτερες λεπτομερειες . Μεχρι τελη Ιουλιου θα εχει γινει το ταξιδι γιατι μετα πρεπει να κατεβουμε Κρητη ολο τον Αυγουστο :lol:Ενα χρονο στην Ρωμη;Γιαυτο ξερεις και τοσα πολλα ε;
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νομίζω πήρες τις απαντήσεις στο δίλημμά σου! Πήγαινε τώρα Ιταλία και όταν θα αποφασίσεις για το επόμενο ταξίδι πηγαίνεις Κωνσταντινούπολη! Κι εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα, σε λίγες μέρες φευγω για Ρώμη και σκέφτομαι τον Οκτώβρη να χτυπήσω μια Κωνσταντινούπολη που την έχω και άχτι!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.612
Likes
9.906
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Νομίζω πήρες τις απαντήσεις στο δίλημμά σου! Πήγαινε τώρα Ιταλία και όταν θα αποφασίσεις για το επόμενο ταξίδι πηγαίνεις Κωνσταντινούπολη! Κι εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα, σε λίγες μέρες φευγω για Ρώμη και σκέφτομαι τον Οκτώβρη να χτυπήσω μια Κωνσταντινούπολη που την έχω και άχτι!
Ωραια χαιρομαι . Ο λογος που σκεφτομαι και για Κωνσταντινουπολη ειναι επειδη φετος εχω παει ηδη μια φορα Ιταλια και ελεγα να πηγαινα στην Πολη που και εγω την εχω αχτι απο καιρο . Δεν ξερω και με τις προσφορες τι γινεται οποτε αν εκεινη την περιοδο(20-30 Ιουλιου) υπαρχουν καλυτερες προσφορες για την Πολη μπορει να παω και εκει .
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωραια χαιρομαι . Ο λογος που σκεφτομαι και για Κωνσταντινουπολη ειναι επειδη φετος εχω παει ηδη μια φορα Ιταλια



Η Ιταλία δεν χορταίνεται! Πέρυσι πήγα Βενετία και φέτος Ρώμη! δεν έχει να κάνει τελείως διαφορετικές πολείς!


και ελεγα να πηγαινα στην Πολη που και εγω την εχω αχτι απο καιρο . Δεν ξερω και με τις προσφορες τι γινεται οποτε αν εκεινη την περιοδο(20-30 Ιουλιου) υπαρχουν καλυτερες προσφορες για την Πολη μπορει να παω και εκει .
Νομίζω όμως ότι η Κωνσταντινούπολη θα σου βγει πιο οικονομικά!

Παρόλα αυτά επιμένω για Ιταλία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom