Γενικά Ρώμη ή Κωνσταντινούπολη;

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Εγώ επιμένω για κωνσταντινούπολη. Έχω πάει και στα 2 και πίστεψε με αν μου έλεγαν μπορείς να ξαναεπισκεφτείς μόνο ενα μέρος από τα 2, θα διάλεγα κωνσταντινούπολη ασυζητητί. Είναι ασύγκριτη η ομορφιά της. Η Ρώμη είναι κι αυτή ωραία, είναι πολύ γραφική αλλά η κωνσταντινούπολη είναι καλύτερη για μένα. Εσύ αποφασίζεις. Τip: Αν τελικά πας Ρώμη θα σου συνιστούσα -αν δε σου πολυαρέσουν αυτά,- να ΜΗΝ πας ΜΕΣΑ στο βατικανό. Πάνε απ΄εξω, στη αυλή του να δεις. Είναι ωραία εκεί. Αν πας μέσα θα χάσεις πάρα πολλή ώρα καθώς έχει πολλή ουρά. Εμένα δεν μ ενθουσίασε μέσα. Βέβαια δεν πολυτρελαίνομαι για κάτι τέτοια. Μπορεί εσένα να σου αρέσουν. Απλώς εκφράζω τη δική μου άποψη. Αυτά. Αλλά και πάλι Κωνσταντινούπολη απ όλες τις απόψεις.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.957
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγώ επιμένω για κωνσταντινούπολη. Έχω πάει και στα 2 και πίστεψε με αν μου έλεγαν μπορείς να ξαναεπισκεφτείς μόνο ενα μέρος από τα 2, θα διάλεγα κωνσταντινούπολη ασυζητητί. Είναι ασύγκριτη η ομορφιά της. Η Ρώμη είναι κι αυτή ωραία, είναι πολύ γραφική αλλά η κωνσταντινούπολη είναι καλύτερη για μένα. Εσύ αποφασίζεις. Τip: Αν τελικά πας Ρώμη θα σου συνιστούσα -αν δε σου πολυαρέσουν αυτά,- να ΜΗΝ πας ΜΕΣΑ στο βατικανό. Πάνε απ΄εξω, στη αυλή του να δεις. Είναι ωραία εκεί. Αν πας μέσα θα χάσεις πάρα πολλή ώρα καθώς έχει πολλή ουρά. Εμένα δεν μ ενθουσίασε μέσα. Βέβαια δεν πολυτρελαίνομαι για κάτι τέτοια. Μπορεί εσένα να σου αρέσουν. Απλώς εκφράζω τη δική μου άποψη. Αυτά. Αλλά και πάλι Κωνσταντινούπολη απ όλες τις απόψεις.
Να και η δευτερη αποψη .. Κωνσταντιπουλη που εννοεις δηλαδη; Ευρωπαική ή Ασιατικη πλευρα,που να πω,τι να δω; 3-4 μερες με φτανουνε;
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Να και η δευτερη αποψη .. Κωνσταντιπουλη που εννοεις δηλαδη; Ευρωπαική ή Ασιατικη πλευρα,που να πω,τι να δω; 3-4 μερες με φτανουνε;

Εγώ πήγα ευρωπαική πλευρά αλλά μου είπαν και οτι και η ασιατική της πλευρά είναι ωραία. Αν σου πουν να πας Πριγκηπόνησα να ΜΗΝ πας. Δεν είναι τπτ. Το τι να δεις δεν περιγράφεται. Ένας ταξιδιωτικός οδηγός θα σε βοηθήσει πολύ. Αλλά και μόνο μια βόλτα στον πεζόδρομο της ΠΕΡΑΝ να κάνεις θα σ αρέσει πολύ. Και μόνο την αγια σοφιά να δεις θα σε πιάσει ρίγος. Άσε που ο Ερντογάν ούτως ή άλλως (που ήταν δήμαρχος στην Πόλη για χρόνια) την έχει φτιάξει κούκλα. Και στο λέω εγώ που πήγα μια φορά με τα χίλια ζόρια και έπαθα πλάκα
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Σημαντικό: Αν πας Κωνσταντινούπολη πρόσεχε πολύ στο δρόμο. Οι τύποι δεν έχουν ιδέα από κώδικα οδικής κυκλοφορίας. Είτε πας με αμάξι η όχι πρόσεχε...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.957
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες .. Και για διαμονη;
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες .. Και για διαμονη;

θα βρεις πολλά ξενοδοχεία μέσω booking και σε πολυ καλες τιμές. Να κοιτάξεισ να είναι κοντά στην περιοχή peran και σημαντικό. Να μην κλείσεις ξενοδοχείο κάτω από 4 αστέρων. Δεν έχουν τα ίδια κριτήρια με εμάς και μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως. Το αντίστοιχο 4στερο που έμεινα εγώ στην Ελλάδα θα είναι 2-3 αστέρων....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ επιμένω για κωνσταντινούπολη. Έχω πάει και στα 2 και πίστεψε με αν μου έλεγαν μπορείς να ξαναεπισκεφτείς μόνο ενα μέρος από τα 2, θα διάλεγα κωνσταντινούπολη ασυζητητί. Είναι ασύγκριτη η ομορφιά της. Η Ρώμη είναι κι αυτή ωραία, είναι πολύ γραφική αλλά η κωνσταντινούπολη είναι καλύτερη για μένα. Εσύ αποφασίζεις. Τip: Αν τελικά πας Ρώμη θα σου συνιστούσα -αν δε σου πολυαρέσουν αυτά,- να ΜΗΝ πας ΜΕΣΑ στο βατικανό. Πάνε απ΄εξω, στη αυλή του να δεις. Είναι ωραία εκεί. Αν πας μέσα θα χάσεις πάρα πολλή ώρα καθώς έχει πολλή ουρά. Εμένα δεν μ ενθουσίασε μέσα. Βέβαια δεν πολυτρελαίνομαι για κάτι τέτοια. Μπορεί εσένα να σου αρέσουν. Απλώς εκφράζω τη δική μου άποψη. Αυτά. Αλλά και πάλι Κωνσταντινούπολη απ όλες τις απόψεις.
απαπα...τι διαβάζουν τα ματια μου..:shock:
καλα σεβαστη η αποψή σου, αλλα να δίνεις και τιπ!!ε βεβαια τι να χει μεσα..
awww.panabook.gr_images_4005556174089.large.jpg
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
απαπα...τι διαβάζουν τα ματια μου..:shock:
καλα σεβαστη η αποψή σου, αλλα να δίνεις και τιπ!!ε βεβαια τι να χει μεσα..
awww.panabook.gr_images_4005556174089.large.jpg

Φίλε μου όπως ίσως να είδες είπα ''ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΟΥΝ ΑΥΤΑ''. Σε μένα προσωπικά δεν μου πολυαρέσουν. Απόψεις είναι αυτές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φίλε μου όπως ίσως να είδες είπα ''ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΥΑΡΕΣΟΥΝ ΑΥΤΑ''. Σε μένα προσωπικά δεν μου πολυαρέσουν. Απόψεις είναι αυτές.
μα όπως είδες φίλε giorgio (με το ιταλικό όνομα..;)) δεν είπα τπτ για την άποψη σου. αλίμονο, σεβαστή. αλλά μόνο για το τιπ. αυτό που αξίζει στο Βατικανό είναι το μέσα, αλλιώς τι να δει τους κήπους και την πλατεία? ε αντικειμενικα ορισμένες κληρονομιες της ανθρωπότητας πρέπει να τα δούμε. όπως τη Τζοκόντα. να πάει κάποιος στο Λούβρο και να μην τη δει? να πάει καποιος στο Βατικανό χωρίς να δει την Capella Sistina? όσο για τον κόσμο έχουν γραφτεί στο φόρουμ ένα σωρό τιπ πώς να αποφύγεις τις ουρές. προσωπικά την τελευταία φορά που πήγα δεν περίμενα ούτε 2 λεπτά.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Aγαπητέ ακατανόμαστε... μερικές φορές η σιωπή λέει πολλά περισσότερα... αυτά που έχω διαβάσει εδώ σήμερα για την Ρώμη και την Πόλη αν δεν με έκαναν να γελάω θα με εξόργιζαν και θα με εξόργιζαν όχι επειδή είναι απίστευτα, ανιστόρητα και απαράδεκτα αλλά γιατί δυστυχώς καταλαβαίνω ότι μερικοί τσάμπα ταξίδια κάνουν... τουλάχιστον ας σταματήσουν εδώ τις συμβουλές και τα tips... νισάφι πια...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.957
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Aγαπητέ ακατανόμαστε... μερικές φορές η σιωπή λέει πολλά περισσότερα... αυτά που έχω διαβάσει εδώ σήμερα για την Ρώμη και την Πόλη αν δεν με έκαναν να γελάω θα με εξόργιζαν και θα με εξόργιζαν όχι επειδή είναι απίστευτα, ανιστόρητα και απαράδεκτα αλλά γιατί δυστυχώς καταλαβαίνω ότι μερικοί τσάμπα ταξίδια κάνουν... τουλάχιστον ας σταματήσουν εδώ τις συμβουλές και τα tips... νισάφι πια...
τουλαχιστον αφου δεν συμμεριζεσαι την αποψη των προηγουμενων,πες μας την δικη σου .. Τι να προτιμησω και που να πρωτοπαω;
 

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
μα όπως είδες φίλε giorgio (με το ιταλικό όνομα..;)) δεν είπα τπτ για την άποψη σου. αλίμονο, σεβαστή. αλλά μόνο για το τιπ. αυτό που αξίζει στο Βατικανό είναι το μέσα, αλλιώς τι να δει τους κήπους και την πλατεία? ε αντικειμενικα ορισμένες κληρονομιες της ανθρωπότητας πρέπει να τα δούμε. όπως τη Τζοκόντα. να πάει κάποιος στο Λούβρο και να μην τη δει? να πάει καποιος στο Βατικανό χωρίς να δει την Capella Sistina? όσο για τον κόσμο έχουν γραφτεί στο φόρουμ ένα σωρό τιπ πώς να αποφύγεις τις ουρές. προσωπικά την τελευταία φορά που πήγα δεν περίμενα ούτε 2 λεπτά.

Συμφωνώ μαζί σου. Όντως είναι κάποια πράγματα που πρέπει να τα δούμε. Απλά εγώ προσωπικά δεν θα ξαναπήγαινα εκεί. Μίλησα με βάση την εμπειρία μου και ίσως να κάνω λάθος για το τιπ. Απλά εγώ δεν θα ξαναπήγαινα εκεί. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.883
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom