Ρώμη...

Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα είναι η 4η φορά που θα πηγαίνω Ιταλία...

Θα πάω στην Ρώμη για 5 μέρες και σκέφτομαι να μέινουμε στο NH Leonardo da Vinci,έχει μείνει κάποιος να μου πει αν είναι καλό και κεντρικό για εξερεύνηση ή να προτιμήσω κάποιο άλλο;;
Επίσης θα ήθελα προτάσεις για μέρη που δεν είναι και τόσο τουριστικά αλλά ωραία για επίσκεψη(εστιατόρια,καφέ,μουσεία κτλ).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ραφαέλα, είναι Σ/Κ και μάντεψε... Έχεις διάβασμα :D

Για τη Ρώμη υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο forum.

Ξεκινάς με τον ταξιδιωτικό μας οδηγό:
Ρώμη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Συνεχίζεις με τα θέματα των παρακάτω ενοτήτων που περιλαμβάνουν άπειρες πληροφορίες για όλα τα γούστα:
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
Ιταλόφιλοι - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Και φυσικά τις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών που βρίσκονται εδώ:
http://www.travelstories.gr/glossary/17676-%E9%F4%E1%EB%DF%E1.html

Όσο για το ερώτημά σου σχετικά με το ξενοδοχείο, περίμενε και σίγουρα κάποιος θα βρεθεί να σε βοηθήσει.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ραφαέλα δεν έχω μείνει στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο αλλά απο φωτό φαίνεται καλό.Γύρισα πριν απο 2 εβδομάδες απο τη Ρώμη και έμενα κι εγώ κοντά στην περιοχή που διάλεξες και δεν θα την άλλαζα με τίποτα ακόμα και με το κέντρο της Ρώμης.(ας μην με παρεξηγήσει ο samion). Έχεις πιο κοντά το μετρό του Lepanto όπου χρησιμοποιούσαμε κι εμείς και μας βόλεψε πολύ.Αφού ξέρεις και λίγα ιταλικά θα συνεννοηθείς πιο εύκολα με οδηγούς λεωφορείων που μιλούσαν την νοηματική αφού αγγλικά δεν ξέραν αλλά και πάλι σε βοηθούσαν.

Καλά να περάσεις!!!
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε ευχαριστώ πολύ!!! :-D Μολις πάω σπίτι(γιατί αν και Σάββατο βρίσκομαι στην δουλειά)θα τα διαβάσω όλα με την ησυχία μου! :)
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έχεις πάρα πολύ διάβασμα Ραφαέλα αλλά σου υπόσχομαι οτι αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του Travelstories θα περάσεις καταπληκτικά.Εγώ δεν είχα ξαναπάει εξωτερικό και διοργάνωσα μόνη μου την εκδρομή (βασικά 90% το travelstories 10% εγώ) και ο συνταξιδιώτης είπε τα καλύτερα.
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
alkistismaria said:
Ραφαέλα δεν έχω μείνει στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο αλλά απο φωτό φαίνεται καλό.Γύρισα πριν απο 2 εβδομάδες απο τη Ρώμη και έμενα κι εγώ κοντά στην περιοχή που διάλεξες και δεν θα την άλλαζα με τίποτα ακόμα και με το κέντρο της Ρώμης.(ας μην με παρεξηγήσει ο samion). Έχεις πιο κοντά το μετρό του Lepanto όπου χρησιμοποιούσαμε κι εμείς και μας βόλεψε πολύ.Αφού ξέρεις και λίγα ιταλικά θα συνεννοηθείς πιο εύκολα με οδηγούς λεωφορείων που μιλούσαν την νοηματική αφού αγγλικά δεν ξέραν αλλά και πάλι σε βοηθούσαν.

Καλά να περάσεις!!!
Σε πιο ξενοδοχείο έμεινες και τι εντυπώσεις είχες;Επίσης μιας και τα εχεις πρόσφατα,σε πιο αεροδρόμιο πεταξες;Εγώ σκέφτομαι να πετάξουμε στο Ciampino και μετά είδα έχει λεωφ. για το Termini αλλά δεν ξέρω τιμές...
Ωραία το μετρό είναι μία βασική προϋπόθεση...Αν και δεν θα χαθούμε ετσι κ αλλιώς η μητέρα μου είναι πυξίδα :-D θα ήθελα να υπάρχει εύκολη πρόσβαση στο κέντρο κτλ.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έμεινα σ'αυτό Booking.com: Hotel Delle Vittorie, Ρώμη, Ιταλία - 159 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! και το λάτρεψα.Μου το είχε προτείνει μια φίλη που έμεινε και είχε δίκιο.Μας βγήκε 102 ευρώ το βράδυ για 5 νύχτες.Απέναντι είχε στάση λεωφορείων οπου έπιαρνες 3 λεωφορεία και σε 2 στάσεις ήσουν στο μετρο Lepanto.Η spagna 2 στάσεις με το μετρό.Είχε κοντά σουπερ μαρκετ.Ήσυχη περιοχή το βράδυ περπατώντας και το Prati θεωρείται καλή περιοχή απ'όσο ξέρω.Ότι δωμάτιο ζητήσαμε μέσω booking το είχαμε α και στη ρεσεψιόν εξυπηρετικότατοι.

Με λίγα λόγια όταν ξαναπάω Ρώμη εκεί θα μείνω.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Επειδή ξέχασα για το λεωφορείο απο Ciampino για Termini με terravision 4 ευρώ να πάς.Εμείς προσγειωθήκαμε Fiumicino και σκεφτόμουν να κλείναμε εισιτήρια απο το site αλλά ευτυχώς που δεν κλείσαμε γιατί μέχρι αν βρούμε τις βαλίτσες η terravision είχε φύγει και πήραμε όποιο έφευγε εκεινη τη στιγμή το οποίο είχε 8 ευρώ και η terravision 6 δλδ όχι μεγάλη διαφορά.Αλλά στο γυρισμό είχαμε πάει 2 μέρες πριν στο τέρμινι κόψαμε εισιτήρια για τη μέρα που θέλαμε τα οποία ήταν ανοιχτά για την ώρα και μας είπε 20 λεπτά πριν να είστε εδώ για να πάρετε boarding pass που σου εξασφαλίζει θέση (αλλά να πάτε και πιο πρίν απο τα 20 λεπτά) γιατί ένας Έλληνας άργησε να πάει με αποτέλεσμα να έχει ουρά στο γκισέ να μην προλάβει το λεωφορείο να βρίζει και να πάρει ταξί.
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Α ωραία γιατί ένα άγχος σχετικά με την μετακίνηση από & προς το αεροδρόμιο την είχα...Όταν λες 102? το βράδυ δηλ. για 5 μέρες πλήρωσες 502?;Ωραία θα το κοιτάξω το ξενοδοχείο σημαντικό αυτό με τα λεωφορεία και το μετρό...
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έδωσα 510 ευρώ για 5 βράδια πληρώνοντας με προπληρωμένη κάρτα και 20 ευρώ μετρητά ο φόρος για 5 βράδια (αντιστοιχούσε 2 ευρώ το άτομο για 5 βράδια)

Οτι άλλο θέλεις μου λες μιας και τα έχω πολύ πρόσφατα.Απο ποιο αεροδρόμιο πετάς;
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τέλεια!!Πολύ καλή τιμή...Μόλις είδα απ'το tripadvisor το ξενοδοχείο(ταξιδιωτικός οδηγός το κινητό μου :p ) και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μείνω εκεί μιας και η τιμή είναι πολύ καλή...Θα πετάξω από Θεσσαλονίκη με Ryanair για Ciampino...
Κάτι βασικό και μόνιμο πρόβλημα με αρκετά ξενοδοχεία στην Ιταλία(τουλάχιστον στην νότια),ασανσέρ είχε;;;
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ασανσέρ σαν τα δικά μας καινούργιο όχι απο την εποχή του 40.Μεγάλο δωμάτιο και μεγάλο μπάνιο και καθαρό.Εγώ θα ξαναέμενα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom